§ 4

Przeznaczenie i lokalne standardy kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenów

1. 01, 02 MN – przeznaczenie podstawowe – tereny zabudowy mieszkaniowej, jednorodzinnej, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.

1) Przeznaczenie podstawowe – budynki mieszkalne jednorodzinne, wolno stojące lub bliźniacze z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.

2) Przeznaczenie dopuszczalne – usługi niewymagające uciążliwego transportu dostawczego oraz nieprzekraczające 30% łącznej powierzchni użytkowej obiektów, w szczególności w zakresie obsługi firm, handlu detalicznego, z wyłączeniem sklepów i hal targowych liczących powyżej 200 m2 powierzchni sprzedażowej, z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z ustaleń § 8 II ust. 3 pkt 1 niniejszej uchwały dotyczących stref ochronnych od gazociągu wysokiego ciśnienia WC DN 300 6,3 MPa.

3) Ustala się zakaz lokalizacji zabudowy szeregowej.

4) Zabrania się lokalizowania w granicach działek obiektów handlowych oraz usługowych zaliczonych zgodnie z przepisami szczególnymi do obiektów mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.

5) Lokalne standardy kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenów:

a) ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 6 m od linii rozgraniczającej ulicy KD 1/2,

b) ustala się maksymalną wysokość zabudowy na 12 m, licząc od poziomu terenu do najwyższego punktu dachu,

c) ustala się obowiązek stosowania dachów o symetrycznym układzie połaci dachowych (nie dotyczy lukarn, wykuszów itp.) dopuszcza się dachy wielospadowe, o pokryciu dachówka ceramiczna lub innymi materiałami o fakturze dachówkopodobnej,

d) dopuszcza się przeznaczenie pod zabudowę (w tym utwardzone nawierzchnie, dojście i dojazdy, parkingi i tarasy) maksymalnie do 40% powierzchni działek),

e) od strony dróg publicznych dopuszcza się lokalizacje ogrodzeń murowanych, pełnych spełniających funkcje ochrony akustycznej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

6) Ustala się obowiązek zapewnienia w granicach własności nie mniej niż 2 stanowisk postojowych (wliczając miejsce w garażu).

2. 01– 04 Ucr – przeznaczenie podstawowe – tereny usług komercyjnych o charakterze rekreacyjno- -wypoczynkowym.

1) Przeznaczenie podstawowe – plenerowe urządzenia rekreacyjne, wypoczynkowe i sportowe, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.

2) Ustala się odtworzenie zbiorników wodnych i cieków stanowiących pozostałości historycznego układu przestrzennego, zagospodarowanie w nawiązaniu do podstawowego przeznaczenia terenu.

3) Ustala się zakaz lokalizacji obiektów kubaturowych trwale związanych z gruntem.

4) Ustala się obowiązek lokalizacji niezbędnych dla funkcjonowania obiektu miejsc parkingowych w granicach własności.

3. IS – przeznaczenie podstawowe – tereny specjalne.

4. EE – przeznaczenie podstawowe – stacja transformatorowa.

1) Do stacji transformatorowej należy zapewnić niezbędny dojazd dla służb energetycznych,

2) Wielkość działki wydzielonej pod lokalizację stacji transformatorowej winna zapewnić możliwość wykonania na niej odpowiednich obiektów kubaturowych w zależności od typu stacji, przyjmuje się orientacyjnie, że wielkość niezbędnego terenu pod pojedynczą stację transformatorowa wyniesie około 150 m2, warunki wydzielenia terenu pod stację transformatorową należy uzgodnić z operatorem sieci elektroenergetycznej.

5. RP 1, RP 2 – przeznaczenie podstawowe – grunty rolne.

1) RP 1– grunty rolne, w obrębie których dopuszcza się lokalizację zabudowy związanej z prowadzoną produkcją, w tym siedlisk rolników.

2) Lokalne standardy kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenów RP 1:

a) Ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy i zagospodarowania terenów w odległościach:

• 6 m od linii rozgraniczającej drogi/ulicy KD 1/2.

b) Dopuszcza się sytuowanie budynków mieszkalnych i gospodarczych o wysokości nieprzekraczającej 12 m, licząc od poziomu terenu do kalenicy lub najwyższego elementu konstrukcyjnego.

c) Ustala się zakaz stosowania dachów płaskich, jednospadowych oraz spadowych o mijających się kalenicach w projektowanych budynkach mieszkalnych, należy stosować dach o symetrycznym układzie nachylenia połaci dachowych (nie dotyczy lukarn, wykuszów itp.), dopuszcza się dachy wielospadowe, o pokryciu dachówką ceramiczną lub innymi materiałami o fakturze dachówkopodobnej.

d) W budynkach mieszkalnych ustala się nachylenie połaci dachowych od 400 do 450.

3) RP 2 – grunty rolne, w obrębie których ustala się zakaz lokalizacji wszelkiej zabudowy kubaturowej, w tym również siedlisk rolników i innych obiektów związanych z produkcją rolną.

4) W granicach gruntów oznaczonych symbolem RP 2 rolnych dopuszcza się lokalizację telekomunikacyjnych urządzeń przekaźnikowych (konstrukcji wieżowych wraz z kontenerowym urządzeniem stacji bazowej), o ile znajdują się bliżej niż 800 m od budynków lub budowli przeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz zajmują wydzielony teren o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2 realizacją dróg dojazdowych oraz niezbędnej infrastruktury technicznej staraniem i na koszt inwestora.

5) Dopuszcza się lokalizację napowietrznych i podziemnych sieci infrastruktury technicznej oraz związanych z nimi urządzeń.

6) Dopuszcza się wypełnienie występujących na terenach RP 1 i RP 2 zagłębień poeksploatacyjnych materiałem mineralnym (z wyłączeniem odpadów komunalnych) i rekultywację w kierunku rolnym lub leśnym.

7) Ze względu na niekorzystne warunki gruntowo- -wodne oraz możliwości wystąpienia podtopień wodami powierzchniowymi lub gruntowymi tereny położone w zasięgu granic ekosystemów łąkowo-wodnych zaleca się użytkować jako łąki lub pastwiska.

8) Wzdłuż rzeki Ślęzy i rowów melioracyjnych (W) zaleca się realizację biologicznej odbudowy w postaci zadrzewień, z zachowaniem warunków dostępności do cieków dla służb melioracyjnych.

6. LZ – przeznaczenie podstawowe – lasy i zadrzewienia.

1) Ustala się zakaz lokalizacji wszelkich obiektów kubaturowych, z wyłączeniem obiektów małej architektury związanej z rekreacją plenerową.

2) Dopuszcza się prowadzenie pieszo-rowerowych ciągów spacerowych.

7. W – przeznaczenie podstawowe – wody powierzchniowe wraz z urządzeniami gospodarki wodnej (rzeka Ślęza Młynówka).