R o z d z i a ł 2
Przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania
§ 5
Ustala się główne funkcje zagospodarowania obszaru zmiany planu:
1) osadnicza – mieszkaniowo-usługowa, kształtowana w formie nowej jednostki osadniczej miasta, obejmująca:
a) tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej i mieszkaniowej, realizowanej w zróżnicowanej formie z budynkami wielo- i jednorodzinnymi,
b) tereny zróżnicowanych usług o znaczeniu lokalnym i ogólnomiejskim, w tym handlu, z możliwością lokalizacji obiektów wielkopowierzchniowych,
c) przestrzenie publiczne, w tym tereny rekreacyjno-wypoczynkowe,
d) tereny rehabilitacji zabudowy byłych obiektów wojskowych oraz rozwoju baz obsługi komunalnej;
2) komunikacyjna, związana z trasami dróg i ulic o znaczeniu krajowym, ponadlokalnym i lokalnym;
3) ekologiczna i ochronna, obejmująca tereny położone w obszarze ograniczonego użytkowania, ustanowionego dla Huty Miedzi Legnica (strefa ochronna), także w granicach sprzed 18 grudnia 1996 r., rekultywowane w kierunku leśnym w rejonie zbiornika retencyjnego “Białka”.
§ 6
1. Ustala się następujące rodzaje przeznaczenia podstawowego terenów oraz ich linie rozgraniczające, zgodnie z oznaczeniami na rysunku zmiany planu:
1) MWU – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami;
2) MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej;
3) MNU – tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w zabudowie wolno stojącej lub bliźniaczej z usługami;
4) MN – tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, realizowanej w formie budynków mieszkalnych jednorodzinnych wolno stojących, bliźniaczych lub szeregowych;
5) U – tereny usług, w tym tereny, które mogą być przeznaczone pod budowę obiektów handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 2000 m2;
6) BKS – tereny obsługi ruchu samochodowego (zajezdnia autobusowa);
7) G – tereny garaży wielostanowiskowych;
8) ZP – tereny parku dzielnicowego i zieleńców;
9) ZD – tereny pracowniczych ogrodów działkowych;
10) ZE – tereny zieleni nieurządzonej, o funkcji bioklimatycznej;
11) RL – teren lasów;
12) W – teren zbiornika retencyjnego (“Białka”);
13) K (z dodatkowym oznaczeniem literowym wyrażającym klasę funkcjonalną drogi lub ulicy) – tereny pasów drogowych dróg i ulic publicznych;
14) KP – tereny placów publicznych;
15) KPR – tereny ścieżek pieszo-rowerowych i przejść pieszych;
16) KK – tereny kolejowe.
2. Tereny wydzielone liniami rozgraniczającymi, o których mowa w ust. 1, mogą być zagospodarowane wyłącznie na cele zgodne z przeznaczeniem podstawowym, a także, jeśli przepisy zmiany planu tak stanowią, częściowo na cele przeznaczenia dopuszczalnego; przeznaczenie dopuszczalne może stanowić wyłącznie funkcję uzupełniającą lub towarzyszącą przeznaczeniu podstawowemu, z zastrzeżeniem odstępstw określonych w dalszych przepisach zmiany planu.
3. Jeśli zmiana planu nie stanowi inaczej
1) tereny, dla których ustala się inne przeznaczenie, mogą być wykorzystywane w sposób dotychczasowy do czasu ich zagospodarowania zgodnie z ustaleniami zmiany planu;
2) w terenach MWU, MW, U, BKS, G i ZP przeznaczenie dopuszczalne obejmuje lokalizację sieci i obiektów infrastruktury technicznej służącej obsłudze innych terenów, a w terenach ZE i RL – sieci infrastruktury technicznej;
3) do terenów, w których możliwe jest wytyczanie ścieżek rowerowych, należą oprócz ścieżek pieszo- -rowerowych i pasów drogowych, tereny ZP, ZE i KP.
§ 7
1. Wyznacza się tereny oznaczone symbolem MWU (18 MWU, 23 MWU, 24 MWU, 25 MWU, 26 MWU, 27 MWU, 28 MWU), o przeznaczeniu podstawowym na cele zabudowy mieszkaniowej z usługami, towarzyszącymi funkcji mieszkaniowej, realizowanej w formie budynków wielorodzinnych z lokalami użytkowymi w parterach budynków, z zastrzeżeniem ust. 3.
2. Lokale użytkowe, o których mowa w ust. 1, mogą służyć świadczeniu usług w zakresie:
1) handlu detalicznego – wyłącznie w formie sklepów, o jednostkowej powierzchni sprzedażowej nie większej niż 200 m2, lokalizowanych w parterach budynków mieszkalnych;
2) pozostałych działalności usługowych, w szczególności gastronomii, kultury, ochrony zdrowia (wyłącznie w postaci przychodni i poradni), pośrednictwa finansowego oraz działalności biurowych i związanych z prowadzeniem interesów, a także rzemiosła, z wyjątkiem wytwórczości.
3. W obrębie terenów MWU dopuszcza się lokalizację budynków o wyłącznej funkcji mieszkaniowej, z wyjątkiem zabudowy usytuowanej wzdłuż ulic 4 KZ, 7 KL, 15 KD, 16 KD, 17 KD, 20 KD, 22 KD, 23 KD i 24 KD, lub budynków o przeważającej funkcji usługowej, mogącej stanowić nie więcej niż 70% całkowitej powierzchni budynku.
4. Wyznacza się tereny oznaczone symbolem MW (9 MW i 10 MW), których przeznaczeniem podstawowym jest zabudowa mieszkaniowa realizowana w formie budynków mieszkalnych wielorodzinnych.
§ 8
1. Wyznacza się tereny oznaczone symbolem MNU (32 MNU, 33 MNU, 34 MNU, 43 MNU), o przeznaczeniu podstawowym na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z usługami, realizowanej w formie budynków wolno stojących lub w zabudowie bliźniaczej wraz z budynkami usługowymi, służącymi działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. W obrębie terenów MNU możliwe jest świadczenie usług handlu detalicznego wyłącznie na zasadzie funkcji towarzyszącej i uzupełniającej przeznaczenie podstawowe, jedynie w formie sklepów, o jednostkowej powierzchni sprzedażowej nie większej niż 100 m2, lokalizowanych w parterach budynków.
3. W obrębie poszczególnych działek budowlanych w terenach MNU dopuszcza się możliwość lokalizacji wyłącznie budynków mieszkalnych, bez funkcji usługowej lub z możliwością świadczenia usług handlu w budynku mieszkalnym, zgodnie z ust. 2, oraz prowadzenia działalności gospodarczej w sposób określony w ust. 5.
4. Wyznacza się tereny oznaczone symbolem MN (20 MN, 21 MN, 22 MN, 38 MN, 39 MN, 40 MN, 44 MN, 45 MN, 46 MN, 47 MN), o przeznaczeniu podstawowym pod zabudowę mieszkaniową, realizowaną w formie budynków jednorodzinnych:
1) w obrębie terenów 38 MN, 39 MN, 40 MN, 45 MN, 46 MN, 47 MN – wolno stojących lub w zabudowie bliźniaczej;
2) w obrębie terenów 20 MN, 21 MN, 22 MN i 44 MN – w zabudowie szeregowej.
5. W obrębie terenów MN możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej, z wykluczeniem handlu, towarzyszącej podstawowej funkcji mieszkaniowej, wyłącznie na zasadzie wykorzystania części budynku mieszkalnego lub budynku gospodarczego, nie większej niż 30% całkowitej powierzchni budynków.
§ 9
1. Wyznacza się tereny oznaczone symbolem U (2 U, 3 U, 4 U, 5 U, 6 U, 7 U, 8 U, 17 U, 19 U, 29 U, 30 U, 41 U i 42 U), o przeznaczeniu podstawowym na cele usług. W poszczególnych terenach lub na działkach budowlanych wydzielonych w ich obrębie mogą występować różne rodzaje usług, odrębnie lub w postaci zabudowy wielofunkcyjnej, z zastrzeżeniem dalszych przepisów zmiany planu. Możliwe jest ponadto wzbogacanie przeznaczenia podstawowego o funkcje towarzyszące lub uzupełniające, wynikające z przeznaczenia dopuszczalnego.
2. Handel detaliczny lub hurtowy może stanowić wyłączny lub przeważający rodzaj usług jedynie w terenach 2 U, 3 U, 4 U, 5 U, 6 U, 7 U, 8 U i 19 U, w tym w terenach 3 U, 4 U, 5 U i 19 U także w formie obiektów handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 2000 m2, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.
3. Zakazuje się realizacji funkcji, o której mowa w ust. 2, w formie supermarketów, hipermarketów, wielobranżowych domów towarowych i handlowych oferujących głównie towary konsumpcyjne, a także, z wyjątkiem terenu 3 U, obiektów handlu półhurtowego (typu cash&carry).
4. W terenach 2 U, 4 U, 5 U, 6 U, 7 U, 8 U i 19 U powierzchnia sprzedaży artykułów spożywczych nie może przekraczać 200 m2 w obrębie terenu wydzielonego liniami rozgraniczającymi.
5. Handel detaliczny wyłącznie w formie sklepów, których jednostkowa powierzchnia sprzedażowa nie może przekraczać 400 m2, lokalizowanych w parterach budynków, może stanowić podstawowy lub przeważający rodzaj usług jedynie w terenach 41 U i 42 U.
6. W terenach 41 U i 42 U usługi handlu, o których mowa w ust. 5, powinny współistnieć z innymi usługami centrotwórczymi, z możliwością przeznaczenia części budynków usługowych na lokale mieszkalne.
7. Podstawowe rodzaje usług mogą być wzbogacane, wyłącznie na zasadzie funkcji towarzyszących, o następujące działalności:
1) w terenach 17 U, 29 U i 30 U – handel detaliczny lub hurtowy, przy czym jednostkowa powierzchnia sprzedażowa sklepu nie może przekraczać 200 m2;
2) w terenach 2 U, 3 U, 4 U, 5 U, 7 U, 8 U i 30 U – detaliczną sprzedaż paliw do pojazdów samochodowych.
8. Przeznaczenie dopuszczalne obejmuje:
1) w terenach 5 U, 7 U, 8 U, 41 U i 42 U – funkcję mieszkaniową:
a) w terenie 5 U – z uwagi na dotychczasowe zagospodarowanie części terenu budynkiem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi oraz w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, prócz zachowania funkcji mieszkaniowej istniejącej zabudowy, możliwa jest przebudowa na cele mieszkalne lub mieszkalno-usługowe budynków gospodarczych, a także realizacja jednego budynku mieszkalnego jednorodzinnego we wschodniej części terenu przylegającej do ulicy 6 KL i 12 KD, na zasadach określonych w § 8 ust. 1 i 3, przy czym łączna powierzchnia części terenu 5 U przeznaczonej na cele funkcji mieszkaniowej i mieszkaniowo-usługowej nie może przekroczyć 4500 m2,
b) w terenie 7 U – możliwość lokalizacji budynków usługowych z lokalami mieszkalnymi lub mieszkalnych wielorodzinnych albo jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, w przypadku budynków wielorodzinnych możliwe jest przeznaczenie parteru budynku na lokale użytkowe,
c) w terenie 8 U – możliwość adaptacji części istniejącej zabudowy na cele mieszkalne oraz realizacji nowej zabudowy na zasadach określonych w pkt 1b,
d) w terenach 41 U i 42 U – na zasadzie określonej w ust. 6;
2) w terenach 3 U, 4 U, 5 U, 7 U, 8 U, 17 U, 29 U i 30 U – funkcje rzemiosła i działalności produkcyjne, pod warunkiem spełnienia wymagań określonych w § 4 ust. 2 pkt 3 i 7 oraz w § 16 ust. 1, 2 i 3.
§ 10
1. Wyznacza się tereny oznaczone symbolem BKS (15 BKS i 16 BKS), o przeznaczeniu podstawowym na cele zajezdni autobusowej, obejmującej place i parkingi oraz zespół pomieszczeń do przechowywania, konserwacji i naprawy środków komunikacji zbiorowej wraz z niezbędnymi urządzeniami infrastruktury technicznej, a także środkami ochrony przed hałasem i zanieczyszczeniem powietrza, w szczególności w postaci pasm zieleni wysokiej.
2. Przeznaczenie dopuszczalne terenów BKS obejmuje prowadzenie innych działalności związanych z obsługą ruchu samochodowego, w tym także w formie detalicznej sprzedaży paliw, oraz naprawami innych niż autobusy pojazdów mechanicznych.
3. Wyznacza się tereny oznaczone symbolem G (11 G i 12 G), o przeznaczeniu podstawowym pod zabudowę garażami wielostanowiskowymi jednopoziomowymi.
§ 11
Wyznacza się tereny rekreacyjno-wypoczynkowe:
1) teren oznaczony symbolem 14 ZD – pracownicze ogrody działkowe, obejmujące działki przeznaczone pod uprawy ogrodowe wraz z podstawowymi urządzeniami przeznaczonymi do zaspokajania wspólnych potrzeb użytkowników działek, zgodnie z przepisami odrębnymi;
2) teren oznaczony symbolem 31 ZP – park o znaczeniu dzielnicowym, wraz z obiektami sportu i rekreacji oraz wodami płynącymi (koryto potoku Pawłówka) i stojącymi, przeznaczenie dopuszczalne terenu 31 ZP obejmuje lokalizację usług gastronomii i kultury, wyłącznie jako funkcji wzbogacających i uzupełniających przeznaczenie podstawowe;
3) tereny oznaczone symbolem 35 ZP, 36 ZP i 37 ZP – zieleńce.
§ 12
1. Wyznacza się tereny oznaczone symbolem ZE (1 ZE i 13 ZE), stanowiące zbiorowiska zieleni nieurządzonej, o funkcji bioklimatycznej, wraz z wodami płynącymi (koryto potoku Pawłówka i jego dopływu) oraz ścieżką pieszo-rowerową w obrębie terenu 13 ZE.
2. Wyznacza się teren oznaczony symbolem RL (48 RL), o przeznaczeniu podstawowym na cele gospodarki leśnej, właściwej dla lasów ochronnych.
3. Wyznacza się teren oznaczony symbolem W (49 W), o przeznaczeniu podstawowym na cele zbiornika retencyjnego (“Białka”), wraz z wodami płynącymi (koryto potoku Pawłówka) oraz infrastrukturą techniczną i dojazdami związanymi z funkcjonowaniem zbiornika.
§ 13
1. Wyznacza się tereny pasów drogowych dróg i ulic publicznych wraz z urządzeniami pomocniczymi, oznaczone symbolem K z dodatkowym oznaczeniem literowym, wyrażającym klasę dróg i ulic.
2. Ustala się klasyfikację funkcjonalną dróg i ulic:
1) teren oznaczony symbolem 1 KS/KG – droga ekspresowa, do czasu realizacji drogi ekspresowej – droga klasy głównej;
2) teren oznaczony symbolem 2 KG – droga klasy głównej;
3) teren oznaczony symbolem 3 KZ/KG – ulica klasy zbiorczej, do czasu zmiany klasyfikacji drogi – ulica klasy głównej;
4) teren oznaczony symbolem 4 KZ – ulica klasy zbiorczej;
5) tereny oznaczone symbolem KL (5 KL, 6 KL, 7 KL, 8 KL, 9 KL, 10 KL) – ulice klasy lokalnej;
6) tereny oznaczone symbolem KD (11 KD, 12 KD, 13 KD, 14 KD, 15 KD, 16 KD, 17 KD, 18 KD, 19 KD, 20 KD, 21 KD, 22 KD, 23 KD, 24 KD, 25 KD, 26 KD, 27 KD, 28 KD, 29 KD, 30 KD) – ulice klasy dojazdowej.
3. Przeznaczeniem podstawowym pasów drogowych są drogi i ulice, urządzenia związane z obsługą i ochroną dróg i ulic, w tym ścieżki rowerowe, a także lokalizacja sieci infrastruktury technicznej oraz zieleni przyulicznej, z zastrzeżeniem przepisów odrębnych; w pasach drogowych można umieszczać reklamy i tablice informacyjne z zachowaniem warunków wynikających z przepisów odrębnych.
4. Wyznacza się tereny oznaczone symbolem KP (31 KP i 32 KP), przeznaczone na cele placów – głównych obszarów przestrzeni publicznej.
5. Wyznacza się tereny oznaczone symbolem KPR (33 KPR, 34 KPR, 35 KPR, 36 KPR, 37 KPR, 38 KPR), stanowiące wydzielone ścieżki pieszo-rowerowe lub przejścia piesze.
6. Wyznacza się tereny oznaczone symbolem KK (39 KK, 40 KK, 41 KK, 42 KK, 43 KK), stanowiące obszar kolejowy, przeznaczone na cele infrastruktury kolejowej, zgodnie z przepisami odrębnymi.