R o z d z i a ł II

Przepisy szczegółowe

§ 7

Dla obszaru objętego miejscowym planem ustala się następujące przeznaczenie podstawowe dla poszczególnych terenów i działek:

UT/R/G – teren zabudowy związany z funkcją rekreacyjna i turystyczna oraz usługami małej gastronomi wraz z niezbędną infrastruktura towarzyszącą.

§ 8

Zasady zagospodarowania terenu i kształtowania zabudowy

1. Teren UT/R/G

1.1 Ustala się jako przeznaczenie podstawowe terenu wypoczynek i rekreację związaną z obiektem nieczynnego kamieniołomu.

Teren ten może służyć również jako miejsce oczekiwania na wejście do “Jaskini Niedźwiedziej” w Kletnie.

1.2 Jako przeznaczenie towarzyszące ustala się funkcję małej gastronomii z urządzeniami towarzyszącymi.

1.3 W ramach przeznaczenie podstawowego, tj. rekreacji i wypoczynku, plan przewiduje:

– wyznaczenie stref wypoczynku /SW/ dla turystów i zwiedzających “Jaskinię Niedźwiedzią”, w formie urządzonych placyków terenowych z zadaszonymi stołami i siedziskami (ławki) wykonanymi z elementów drewnianych.

Granice stref wyznaczono na rysunku planu;

– otwarte muzeum kamieni /MK/ charakterystycznych dla regionu w celach edukacyjnych i poglądowych.

Granice terenu określono na rysunku planu.

1.4 W ramach przeznaczenia towarzyszącego – obiekt małej gastronomii (do 20 miejsc konsumpcyjnych) z tarasem spełniającym również funkcję widokową.

Wysokość zabudowy obiektu 1 kondygnacja nadziemna z poddaszem użytkowym. Dach stromy o równych spadkach kryty ceramicznie. Kalenica równoległa do rzutu podstawowego. Architektura obiektu winna nawiązywać swym charakterem do cech kulturowych regionu z zastosowaniem miejscowych materiałów budowlanych.

Dopuszcza się na zapleczu obiektu mały parking dla obsługi związanej z obiektem w formie parkingu zielonego o nawierzchni ażurowej. Istnieje możliwość wykorzystania istniejącego schronu jako obiektu gospodarczego dla budynku małej gastronomii.

Orientacyjne usytuowanie budynku, nieprzekraczalne i obowiązujące linie zabudowy określono na rysunku planu.

1.5 Istniejące jeziorko skalne należy zachować bezwzględnie w niezmienionym charakterze bez możliwości przeznaczenia go na cele rekreacji.

1.6 Poza ww. obszarami zagospodarowania pozostała część kamieniołomu należy pozostawić w stanie nienaruszonym. Dotyczy to wszystkich elementów, tj. szata roślinna, ukształtowanie terenu i wód otwartych z uwzględnieniem wód krasowych w obrębie niecki kamieniołomu.

1.7 Na stokach osuwiskowych kamieniołomu należy przewidzieć siatki zabezpieczające.

§ 9

Zasady obsługi komunikacyjnej terenu

Projektowany obszar obsługiwać będzie istniejący ciąg pieszo-jezdny KX (droga gminna) z parkingu sięgaczowego w Kletnie do “Jaskini Niedźwiedziej”. Dla drogi tej pozostawia się niezmienione ustalenia administracyjne dot. regulacji, tj. ruch samochodów jedynie w celach obsługi administracyjnej, natomiast dojście do obiektów kamieniołomu i Jaskini Niedźwiedziej jako ruch pieszy lub wózkami o napędzie elektrycznym.

Po stronie wschodniej kamieniołomu przebiega istniejący terenowy ciąg pieszy (turystyczny) KX prowadzący do punktu widokowego (Pw) i dalej w stronę Rezerwatu Przyrody “Jaskinia Niedźwiedzia”.

Ciąg pieszy KX łączy się dodatkowo z gospodarczą droga leśną KGL.

W górnej części ciągu pieszego KX wyznaczono ciągi widokowe dla zachowania ekspozycji krajobrazu.

Ciąg pieszy KX w jego dolnej części (południowej) włączono dodatkowo poprzez schody terenowe dla ciągu pieszo-jezdnego 1 KX (droga gminna).

§ 10

Ustalenia w zakresie uzbrojenia terenu

1. Wszelkie obiekty infrastruktury technicznej, a w szczególności wod.-kan., elektryczne, ciepłownicze należy realizować zgodnie z opracowaniami rozwoju gminnej infrastruktury technicznej.

2. Sieci infrastruktury powinny być w miarę możliwości prowadzone poza terenami przeznaczonymi na cele publiczne – liniach rozgraniczających drogi.

3. W zakresie zaopatrzenia w wodę z ujęcia własnego (studnia głębinowa wody podziemnej) po uzyskaniu stosowanych zezwoleń wynikających z przepisów szczególnych. Docelowo do wodowciągu wiejskiego.

4. W zakresie odprowadzania i unieszkodliwiania ścieków sanitarnych ustala się odprowadzanie ścieków do lokalnej ekologicznej oczyszczalni ścieków na działce. Docelowo do sanitarnego kolektora wiejskiego.

5. W zakresie odprowadzania wód deszczowych do istniejących rowów melioracyjnych i cieków wodnych poprzez istniejący kolektor k300.

6. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną z istniejącej sieci napowietrznej na warunkach określonych przez właściciela sieci.

7. W zakresie zaopatrzenia w energię cieplną z lokalnych kotłowni przy wykorzystaniu ekologicznych czynników grzewczych, takich jak: paliwa płynne lub elektryczne o niskim stopniu emisji zanieczyszczeń.

8. Wszelkie inwestycje oraz zmiany w zakresie zaopatrzenia w wodę, energię elektryczną, odprowadzanie ścieków oraz lokalizację innych urządzeń technicznych wymagają uzyskania warunków technicznych od właściwych dysponentów sieci.

9. Wody opadowe z terenu przeznaczonego pod parking należy oczyścić poprzez separatory olejów i ścieków.

§ 11

Ustalenia w zakresie ochrony środowiska naturalnego i kulturowego

1. Teren objęty miejscowym planem leży w zasięgu następujących obszarów chronionych:

– w granicach Śnieżyckiego Parku Krajobrazowego

– chronionej zlewni rzeki Białej Lądeckiej

– w obrębie Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 339 “Śnieżnik – Góry Bielskie” o statusie najwyższej ochrony,

– w bezpośrednim sąsiedztwie (otulina) Rezerwatu Przyrody “Jaskinia Niedźwiedzia”.

Teren ten jest także miejscem chronionego prawnie gatunku kozicy górskiej oraz chronionych gatunków roślin (storczyki i lilia złotogłów).

1.1 Realizacja projektowanego zespołu nie może naruszać zasad ochrony środowiska naturalnego obowiązujących dla tych chronionych obszarów ani pogorszyć stanu środowiska lub uszczuplać jego zasobów i walorów.

1.2 Celem ochrony środowiska, gleby, wód powierzchniowych i wgłębnych przez zanieczyszczeniem należy:

– istniejący ciąg pieszy KX pozostawić w stanie nienaruszonym jako utwardzony naturalnie,

– gospodarkę ściekową oraz odprowadzenie wód opadowych rozwiązać w sposób określony w § 10,

– gospodarkę cieplną rozwiązać w sposób określony w § 10,

– na odpady stałe przewidzieć kontenerowe zbiorniki odpadów stałych z możliwością ich segregacji na miejscu, wywóz odpadów na zasadach umowy ze służbą komunalną,

– bezwzględnie zachować i chronić istniejącą szatę roślinna – starodrzew, ciągi zieleni, zadrzewienia i zakrzewienia oraz chronione gatunki roślin,

– zachować bezwzględnie w stanie naturalnym istniejące cieki wodne, wody otwarte i ukształtowanie terenu,

– nie dopuszcza się wprowadzania usług mogących pogorszyć stan środowiska,

– ustala się zakaz wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do gruntu i wód,

– wprowadza się zakaz jakiegokolwiek grodzenia terenu.

1.3 Wszelkie zamierzenia inwestycyjne na tym terenie należy uzgodnić z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych.