417

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ STRZELINA

z dnia 18 grudnia 2003 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego “Strzelin – Przedłużenie Ulicy Staromiejskiej”

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 142 z 2001 r., poz. 1591 ze zmianami), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 139 ze zmianami), w związku art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r., Nr 80, poz. 717) oraz w nawiązaniu do uchwały Rady Miejskiej Strzelina nr XXXIX/426/2002 z dnia 28 sierpnia 2002 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego “Strzelin – Przedłużenie Ulicy Staromiejskiej” Rada Miejska Strzelina uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego “Strzelin – Przedłużenie Ulicy Staromiejskiej”, zwany dalej planem.

§ 2

1. Granicę terenu objętego planem określono na rysunku planu w skali 1:2000 stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Rysunek planu stanowi integralną część miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego “Strzelin – Przedłużenie Ulicy Staromiejskiej”.

3. Obowiązującymi ustaleniami planu są następujące oznaczenia graficzne rysunków planu:

1) Granica terenu objętego planem.

2) Linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania, wraz z oznaczeniami określającymi przeznaczenie terenów.

3) Nieprzekraczalne linie zabudowy.

4) Granice stref ochrony konserwatorskiej, obiekty ujęte w konserwatorskim wykazie zabytków architektury i budownictwa.

5) Granice stref ochronnych.

4. Pozostałe oznaczenia rysunków planu nie są obowiązujące – mają charakter informacyjny; zmiany numeracji lub zarządców dróg nie powodują dezaktualizacji ustaleń planu.

5. Zmiana nazw własnych oznaczonych w niniejszej uchwale kursywą nie powoduje dezaktualizacji ustaleń planu.

§ 3

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1. Planie – należy przez to rozumieć ustalenia dotyczące obszaru określonego w § 1 niniejszej uchwały.

2. Rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:2000 stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

3. Przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz normy branżowe.

4. Terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonej funkcji podstawowej, wydzielony liniami rozgraniczającymi i oznaczony symbolem przeznaczenia.

5. Przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które przeważa na danym terenie wydzielonym liniami rozgraniczającymi.

6. Przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe.

7. Liniach rozgraniczających – należy przez to rozumieć linie rozdzielające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania.

8. Nieprzekraczalnych liniach zabudowy – należy przez to rozumieć linie wyznaczające minimalne zbliżenie budynku do wskazanej linii rozgraniczającej danego terenu, regulacji tej nie podlegają wykusze, zadaszenia wejściowe, podesty, schody i okapy; na terenach, dla których nie zostały określone linie zabudowy, należy stosować ogólne zasady lokalizacji obiektów określone w przepisach szczególnych.

9. Istniejąca zwarta zabudowa – zabudowa kubaturowa istniejąca w dniu wejścia w życie planu, usytuowana bezpośrednio na granicy działki lub w odległościach mniejszych niż wynikają z obowiązujących przepisów szczególnych, obejmująca co najmniej 2 sąsiadujące działki.

10. Obiektach i urządzeniach służących indywidualnej rekreacji i wypoczynkowi – należy przez to rozumieć altany, zadaszenia, murowane paleniska (typu “grill”), zbiorniki wodne służące celom rekreacyjnym itp.

11. Zagospodarowaniu tymczasowym – należy przez to rozumieć sposoby zagospodarowania terenów do czasu realizacji podstawowej lub dopuszczalnej funkcji określonej w planie.

12. Usługach – należy przez to rozumieć funkcje terenów i obiektów w zakresie: niepublicznych placówek opieki zdrowotnej, handlu detalicznego, gastronomii, kultury i rozrywki, administracji gospodarczej i finansowej, jednostek projektowych i konsultingowych, działalności gospodarczej wolnych zawodów oraz innych usług o pokrewnym charakterze (z wyłączeniem detalicznego handlu paliwami), pod warunkiem niepowodowania negatywnego oddziaływania (ponadnormatywnych zanieczyszczeń, zakłóceń środowiska oraz konfliktów sąsiedztwa) poza granicami własności.

13. Rzemiośle – należy przez to rozumieć indywidualną działalność gospodarczą o charakterze usługowym i drobnej produkcji, o uciążliwościach ograniczonych do granic własności.

14. Urządzeniach i zagospodarowaniu towarzyszącym – należy przez to rozumieć obiekty technicznego wyposażenia, dojazdy i dojścia, dojazdowe i gospodarcze drogi wewnętrzne, obiekty gospodarcze, parkingi i garaże, wiaty, zadaszenia i inne urządzenia pełniące służebną lub uzupełniającą rolę wobec funkcji dominujących oraz zieleń urządzoną.

§ 4

Przeznaczenie terenów

1. 01 – 08 MN – przeznaczenie podstawowe – zabudowa mieszkaniowa, jednorodzinna, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.

1) Zezwala się na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych, gospodarczych, garaży oraz innych obiektów i urządzeń towarzyszących.

2) Zezwala się wtórne podziały działek na warunkach określonych w § 6.

3) Przeznaczenie dopuszczalne – usługi o powierzchni użytkowej nie większej niż 30% powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, dopuszcza się lokalizowanie towarzyszących funkcji usługowych w wolno stojących obiektach kubaturowych.

4) Zabrania się lokalizowania w granicach działek obiektów usługowych mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.

5) Dopuszcza się przeznaczanie pod zabudowę (w tym utwardzone nawierzchnie, dojścia i dojazdy, parkingi i tarasy) maksymalnie do 40% powierzchni działek, warunek ten nie dotyczy zabudowy istniejącej w dniu wejścia w życie planu niespełniającej powyższego kryterium.

2. MN/U – przeznaczenie podstawowe – zabudowa mieszkaniowo-usługowa, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.

1) Zezwala się na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wolno stojących obiektów usługowych, obiektów gospodarczych, garaży oraz innych urządzeń towarzyszących.

2) Zezwala się na zabudowę odtworzeniową po budynkach zlikwidowanych.

3) Zabrania się lokalizowania w granicach działek obiektów usługowych lub rzemieślniczych mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

3. MR – przeznaczenie podstawowe – zabudowa zagrodowa z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.

1) Zezwala się na budowę budynków mieszkalnych oraz obiektów i urządzeń związanych z prowadzoną działalnością rolniczą (w tym rybne stawy hodowlane), z wyłączeniem kubaturowych obiektów hodowlanych o obsadzie przekraczającej 10 Dużych Jednostek Przeliczeniowych.

2) Zabrania się lokalizowania w granicach działek obiektów hodowlanych mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.

4. P/U – przeznaczenie podstawowe – zabudowa usługowo-produkcyjna, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.

1) W ramach funkcji produkcyjnych dopuszcza się prowadzenie działalności w zakresie:

a) Produkcji artykułów spożywczych i napojów (produkcja lodów, produkcja chleba oraz świeżych wyrobów piekarniczych; produkcja ciast i ciastek, produkcja herbatników i sucharów; produkcja ciast i ciastek o przedłużonej trwałości, produkcja wyrobów cukierniczych, produkcja przypraw, produkcja wód mineralnych i gazowanych napojów bezalkoholowych),

b) Działalność wydawnicza; poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informacji.

2) W ramach funkcji usługowych dopuszcza się prowadzenie działalności w zakresie:

a) Handlu detalicznego bez sprzedaży pojazdów mechanicznych,

b) Naprawy artykułów użytku osobistego i domowego,

c) Ochrony zdrowia i opieki socjalnej,

d) Pozostałych działalności usługowych (w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług).

3) Dopuszcza się prowadzenie działalności produkcyjnej lub usługowej o uciążliwościach nieprzekraczających granic własności Inwestora.

5. RO – przeznaczenie podstawowe – sady i ogrody przydomowe.

1) Dopuszcza się lokalizację obiektów gospodarczych związanych z prowadzoną działalnością rolniczą, obiektów małej architektury, obiektów i urządzeń służących indywidualnej rekreacji i wypoczynkowi oraz wytyczanie dojazdów i dojść.

2) Dopuszcza się wyłącznie prowadzenie podziemnej (kablowej) infrastruktury technicznej.

6. 01, 02 EE – przeznaczenie podstawowe – tereny urządzeń elektroenergetycznych (stacja transformatorowa).

1) Lokalizacje stacji transformatorowych oznaczonych na rysunku planu mogą ulec zmianie (przesunięciu) w uzgodnieniu z właścicielem terenu oraz zarządzającym siecią.

2) Do stacji transformatorowej należy zapewnić niezbędny dojazd dla służb energetycznych.

3) Wielkość działki wydzielonej pod lokalizację stacji transformatorowej winna zapewnić możliwość wykonania na niej odpowiednich obiektów kubaturowych w zależności od typu stacji, przyjmuje się orientacyjnie, że wielkość niezbędnego terenu pod pojedynczą stację transformatorową wyniesie około 150 m2.

7. WZ – przeznaczenie podstawowe – tereny infrastruktury komunalnej (urządzenia zaopatrzenia w wodę: pompownie, zbiorniki wyrównawcze itp.).

1) W granicach terenu obowiązują ograniczenia w użytkowaniu gruntów oraz korzystania z wód wynikające z przepisów szczególnych jak dla terenu ochrony bezpośredniej ujęć wody.

2) Dopuszcza się lokalizację napowietrznych i podziemnych sieci infrastruktury technicznej i telekomunikacji oraz związanych z nimi urządzeń.

8. W – przeznaczenie podstawowe – tereny wód, rowy melioracyjne.

§ 5

Lokalne standardy kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenów

1. Ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy w odległościach oznaczonych na rysunku wynoszące odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 2:

1) 6–8 m od linii rozgraniczających drogi (Z 1/2) ul. Krasińskiego, z zastrzeżeniem ust. 2.

2) 6 m od linii rozgraniczającej drogi 02 L 1/2 – ul. Sosnowa.

3) 6 m od linii rozgraniczających dróg dojazdowych D 1/2.

4) 4–5 m od linii rozgraniczających ciągów pieszo--jezdnych Dx.

2. Wśród istniejącej zwartej zabudowy dopuszcza się:

1) Nawiązanie do linii zabudowy wyznaczonej przez istniejące, o takiej samej funkcji, sąsiadujące budynki, wymagane jest uzgodnienie lokalizacji obiektu z zarządcą drogi.

2) Lokalizację budynków gospodarczych na granicy działki z zachowaniem warunków wynikających z przepisów szczególnych w szczególności w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

3) Adaptację na cele mieszkaniowe istniejących budynków gospodarczych usytuowanych na granicy działki, pod warunkiem zgodności z przepisami szczególnymi.

3. Wysokość nowo realizowanej zabudowy na terenach MN, MN/U i MR nie może przekroczyć 2 kondygnacji nadziemnych, lecz nie więcej niż 10 m, licząc od powierzchni terenu (mierzonej przy wejściu głównym do budynku) do szczytu kalenicy, bryłę budynku należy projektować w układzie horyzontalnym.

4. Ustala się zakaz stosowania dachów płaskich, jednospadowych oraz spadowych o mijających się kalenicach w projektowanych budynkach mieszkalnych, należy stosować dachy o symetrycznym układzie nachylenia połaci dachowych (nie dotyczy lukarn, wykuszów itp.), dopuszcza się dachy wielospadowe, o pokryciu dachówką ceramiczną lub innymi materiałami o fakturze dachówkopodobnej.

5. W budynkach mieszkalnych nowo projektowanych i przebudowywanych istniejących ustala się nachylenie połaci dachowych od 40° do 45°.

6. Ustala się zakaz stosowania poliwinylowych okładzin ściennych typu “sidding”.

7. Zaleca się stosowanie materiałów naturalnych: kamień, cegła, drewno jako okładziny zewnętrzne budynków.

8. W przypadku lokalizacji dopuszczalnych funkcji towarzyszących ustala się obowiązek wydzielenia w obrębie własności miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, zaleca się wydzielenie min. 1 stanowiska/25 m2 powierzchni użytkowej funkcji usługowej, lecz nie mniej niż 2 stanowiska; warunek ten uważa się za spełniony, jeżeli w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu możliwe jest parkowanie pojazdów w granicach drogi publicznej, zgodnie z wymogami przepisów szczególnych (w szczególności kodeksu drogowego).

§ 6

Zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane

1. Dopuszcza się wykonywanie podziałów geodezyjnych w celu wydzielenia działek budowlanych lub zmianę istniejących granic podziałów geodezyjnych z zastrzeżeniem zachowania minimalnej szerokości frontu działki wydzielonej pod zabudowę (mierzonej w linii zabudowy):

1) w granicach terenów MN:

a) wolno stojącą = 20 m,

b) bliźniaczą = 14 m.

2. Ustala się w granicach terenów minimalne powierzchnie nowo wydzielanych działek budowlanych dla zabudowy:

1) w granicach terenów MN:

a) wolno stojącej = 1000 m2.

b) bliźniaczej = 450 m2.

2) w granicach terenu MN/U = 1500 m2,

3) w granicach terenu MR = 2000 m2.

3. Ustala się następujące ogólne zasady podziałów geodezyjnych w granicach terenów MN, MN/U i MR:

1) W przypadku podziału działki na 2 działki budowlane do działki wydzielonej w drugiej linii zabudowy należy wydzielić dojazd o szerokości min. 5 m (w liniach podziału geodezyjnego).

2) W przypadku podziału działki na więcej niż 2 działki budowlane do działek wydzielonych w głębi terenu należy wydzielić drogę dojazdową o szerokości min. 10 m w liniach podziału geodezyjnego, droga ta o parametrach odpowiadających drodze dojazdowej D 1/2 stanowić będzie dojazd wewnętrzny, niepubliczny, utrzymywany staraniem i na koszt właściciela lub współwłaścicieli terenu.

3) Powyższy warunek uznaje się za spełniony, jeżeli istnieje możliwość zapewnienia dojazdu do działki budowlanej w drugiej linii zabudowy z drogi (ulicy) wewnętrznej wydzielonej z działek przyległych.

4. Wydzielane w wyniku podziałów publiczne i niepubliczne drogi dojazdowe i dojścia do zabudowy winny spełniać warunki określone w obowiązujących przepisach szczególnych, w tym w przepisach w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

5. Linie podziałów oznaczone na rysunku planu nie są obowiązujące, dopuszcza się ich zmianę na warunkach określonych w ust. 1–4.

§ 7

Zasady obsługi w zakresie komunikacji

1. Ustala się linie rozgraniczające przestrzeń w zakresie komunikacji (ulice wraz ze związanymi z nimi urządzeniami budowlanymi) i wprowadza się następującą klasyfikację funkcjonalną:

1) 01 Z 1/2 – publiczna droga zbiorcza (droga powiatowa nr 413, ul. Krasińskiego).

a) całkowita szerokość w liniach rozgraniczających 10–20 m (w ciągu ul. Krasińskiego granica planu przebiega w osi istniejącej jezdni drogi nr 413),

b) minimalna szerokość jezdni 5,5 m.

2) 02 L 1/2 – publiczna droga lokalna.

a) szerokość w liniach rozgraniczających 6–15 m (zgodnie z rysunkiem planu),

b) minimalna szerokość jezdni 5,5 m.

3) D 1/2 – publiczne drogi dojazdowe.

a) szerokość w liniach rozgraniczających 10–12 m (zgodnie z rysunkiem planu),

b) min. szerokość jezdni 4,5 m,

c) ustala się budowę obustronnych chodników.

4) Dx – ciąg pieszo-jezdny.

a) szerokość w liniach rozgraniczających 5 m,

b) min. szerokość nawierzchni utwardzonej 3,5 m.

2. Realizacja włączeń komunikacyjnych z terenów przeznaczonych pod zabudowę wymaga uzgodnienia z zarządcą drogi.

3. W obrębie ulicy zbiorczej należy przewidzieć chodniki oraz pasy zieleni, z uwzględnieniem maksymalnego wykorzystania istniejącego zadrzewienia.

4. Zaleca się wytyczenie ścieżek rowerowych; dopuszcza się ścieżki wyznaczone znakami poziomymi w jezdniach lub wydzielone w chodnikach.

5. Do czasu realizacji projektowanych odcinków ulic dopuszcza się dotychczasowy sposób zagospodarowania terenów, bez możliwości wprowadzania trwałych obiektów budowlanych, uniemożliwiających docelową realizację ustaleń planu.

6. W liniach rozgraniczających dróg i ulic dopuszcza się prowadzenie sieci infrastruktury technicznej w uzgodnieniu z zarządcą drogi oraz na warunkach określonych w przepisach szczególnych.

7. W liniach rozgraniczających dróg i ulic dopuszcza się lokalizację elementów małej architektury, pod warunkiem uzgodnienia lokalizacji z właściwym zarządcą drogi.

8. Ustala się zakaz lokalizacji w liniach rozgraniczających ulic tymczasowych i trwale związanych z gruntem obiektów usługowych (kioski, pawilony handlowe itp.).

9. Ustala się obowiązek dostosowania chodników i przejść dla pieszych do wymagań osób niepełnosprawnych, zgodnie z warunkami określonymi w przepisach szczególnych.

10. Zagospodarowanie terenów w rejonie skrzyżowań dróg, a w szczególności ogrodzenia i nasadzenia zieleni nie mogą powodować ograniczenia widoczności i pogarszać parametrów trójkątów widoczności wyznaczanych zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.

§ 8

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

1. Zaopatrzenie w wodę: rozdzielczą siecią wodociągową prowadzoną w liniach rozgraniczających ulic, zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi, z uwzględnieniem warunków dostępności do wody dla celów przeciwpożarowych.

1) Na terenach zainwestowanych nowo projektowane obiekty włączać do istniejącej sieci wodociągowej, na warunkach określonych w przepisach szczególnych i w uzgodnieniu z zarządcą sieci.

2) Na terenach planowanej zabudowy mieszkaniowej zlokalizowanej poza zasięgiem istniejącej sieci wodociągowej należy zrealizować wodociągi rozdzielcze o średnicach co najmniej Ř 110 mm, zasilanie budynków przyłączami na warunkach określonych w przepisach szczególnych i w uzgodnieniu z zarządcą sieci.

3) Projektowane wodociągi należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg, dostosowując ich przebiegi do projektowanego układu komunikacyjnego i planowanej zabudowy.

4) W celu poprawy warunków zaopatrzenia w wodę ustala się budowę pompowni wody na terenie oznaczonym symbolem WZ.

2. Kanalizacja sanitarna:

1) Odprowadzenie ścieków bytowych systemem grawitacyjno-tłocznym, przewody prowadzone w liniach rozgraniczających dróg i ulic, zgodnie z przepisami szczególnymi, ścieki odprowadzone do oczyszczalni ścieków w Strzelinie.

2) Ze względu na uwarunkowania wysokościowe i rozwiązania techniczne dopuszcza się prowadzenie odcinków kanalizacji sanitarnej poza liniami rozgraniczającymi ulic w uzgodnieniu z właścicielami nieruchomości, wymagane jest formalne ustalenie zasad dostępności w sytuacjach awaryjnych lub w celu przebudowy sieci.

3) Dopuszcza się do czasu realizacji zbiorczej kanalizacji sanitarnej użytkowanie szczelnych, bezodpływowych zbiorników na nieczystości płynne, lokalizowanych w obrębie własności zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.

3. Kanalizacja deszczowa – odprowadzenie wód opadowych z nawierzchni utwardzonych powierzchniowo (w granicach wydzielonych działek budowlanych) oraz systemem kolektorów deszczowych (drogi publiczne).

1) Główne kolektory kanalizacji deszczowej należy lokalizować równolegle do istniejącego układu komunikacyjnego w liniach rozgraniczających dróg i ulic, zgodnie z przepisami szczególnymi.

2) Tereny, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi lub chemicznymi należy utwardzić i skanalizować, zanieczyszczenia winny być zneutralizowane na terenie inwestora przed ich odprowadzeniem do kanalizacji deszczowej.

4. Elektroenergetyka – zasilanie elektroenergetyczną kablową siecią niskiego napięcia.

1) Ustala się skablowanie istniejącej linii elektroenergetycznej średniego napięcia SN 20 kV L-420, odcinek skablowany należy prowadzić w liniach rozgraniczających ulic.

2) Dopuszcza się prowadzenie odcinków sieci kablowej poza liniami rozgraniczającymi ulic w uzgodnieniu z właścicielami nieruchomości, wymagane formalne ustalenie zasad dostępności w sytuacjach awaryjnych, w celu konserwacji lub przebudowy sieci.

3) W celu poprawy warunków zasilania w energię elektryczną terenu objętego planem ustala się lokalizację stacji transformatorowej na terenie oznaczonym symbolem 02 EE.

5. Zaopatrzenie w gaz:

1) Dostawa gazu z rozdzielczej sieci gazowej, przyłączanie obiektów na zasadach określonych w Prawie energetycznym, po spełnieniu warunków technicznych i ekonomicznych przyłączenia.

2) Rozdzielczą sieć gazową należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg (w chodnikach, poboczach i pasach zieleni) zgodnie z przepisami szczególnymi.

3) Dopuszcza się prowadzenie odcinków rozdzielczej sieci gazowej poza liniami rozgraniczającymi ulic w uzgodnieniu z właścicielami nieruchomości, wymagane formalne ustalenie zasad dostępności w sytuacjach awaryjnych, w celu konserwacji lub przebudowy sieci.

4) Dopuszcza się stosowanie indywidualnych zbiorników zaopatrzenia w gaz płynny, lokalizacja zbiorników i związanych z nimi instalacji zgodnie z wymogami przepisów szczególnych.

6. Telekomunikacja:

1) Kablową siecią telekomunikacyjną, podłączenia nowych abonentów z lokalnej sieci rozdzielczej, dopuszcza się przyłączanie nowych abonentów za pomocą systemów radiowych pod warunkiem niepowodowania zakłóceń, zgodnie z warunkami określonymi w przepisach szczególnych.

2) Przewody kablowej sieci telekomunikacyjnej należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg i ulic, w ciągach chodników lub zieleni, zgodnie z przepisami szczególnymi.

3) Rozwój sieci telekomunikacyjnej wynikający z kolejności rozbudowy obszarów planowanej zabudowy będzie następował staraniem i na koszt operatora sieci.

7. Usuwanie odpadów komunalnych – wywóz odpadów na zorganizowane gminne wysypisko odpadów komunalnych.

8. Melioracje:

1) W przypadku naruszenia lub zniszczenia sieci drenarskiej w związku z prowadzonymi robotami ziemnymi należy niezwłocznie powiadomić Rejonowy Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych – Oddział Rejonowy w Oławie, Biuro w Strzelinie, naprawę uszkodzonej sieci drenarskiej należy dokonać pod nadzorem osoby posiadającej uprawnienia do samodzielnego pełnienia funkcji technicznych w budownictwie w specjalności techniczno-budowlanej – melioracje wodne; koszty odtworzenia sieci melioracyjnej spoczywają na inwestorze zabudowy.

2) Realizacja inwestycji budowlanych na terenach, na których występuje sieć drenarska, wymaga uwzględnienia potrzeb w zakresie odtworzenia uszkodzonej sieci drenarskiej w celu jej prawidłowego funkcjonowania.

§ 9

Szczególne warunki zagospodarowania terenów

I. Ochrona środowiska kulturowego

1. Ustala się strefę “B" ochrony konserwatorskiej, w której obowiązują następujące wymogi konserwatorskie:

1) Należy zachować i wyeksponować elementy historycznego układu przestrzennego, tj. rozplanowanie dróg, ulic i placów, linie zabudowy, kompozycję wnętrz urbanistycznych oraz kompozycję zieleni.

2) Obiekty o wartościach zabytkowych należy poddać restauracji i modernizacji technicznej z dostosowaniem obecnej lub projektowanej funkcji do wartości obiektu.

3) Nowa zabudowa winna być dostosowana do historycznej kompozycji przestrzennej w zakresie rozplanowania, skali i bryły przy założeniu harmonijnego współistnienia elementów kompozycji historycznej i współczesnej oraz nawiązywać formami współczesnymi do lokalnej tradycji architektonicznej, nie może ona dominować nad zabudową historyczną.

4) Należy preferować inwestycje stanowiące rozszerzenie lub uzupełnienie już istniejących form zainwestowania terenu, przy założeniu maksymalnego zachowania i utrwalenia istniejących już relacji oraz pod warunkiem, iż nie kolidują one z historycznym charakterem obiektu.

5) Wszelkie zamierzenia i działania inwestycyjne w obrębie tej strefy należy konsultować i uzgadniać z właściwą służbą ochrony zabytków.

2. Dla obiektów ujętych w konserwatorskim wykazie zabytków architektury i budownictwa ustala się następujące wymagania w zakresie ochrony konserwatorskiej:

1) Należy zachować ich bryłę; kształt i geometrię dachu oraz zastosowane tradycyjne materiały budowlane.

2) Należy utrzymać, a w zniszczonych fragmentach odtworzyć historyczny detal architektoniczny.

3) Należy zachować kształt, rozmiary i rozmieszczenie otworów zgodne z historycznym wizerunkiem budynku; należy utrzymać lub odtworzyć oryginalną stolarkę okien i drzwi.

4) W przypadku konieczności przebicia nowych otworów należy je zharmonizować z zabytkową elewacją budynku.

5) Wskazane jest stosowanie kolorystyki, nawiązującej do stosowanej w przeszłości, tj. białej stolarki okiennej, ceramicznego lub tynkowanego lica ścian zewnętrznych.

6) Należy zachować oryginalne elewacje z ich wystrojem architektonicznym, w przypadku budynków wtórnie otynkowanych (“baranki”) zaleca się usunięcie współczesnych tynków z zachowaniem detali architektonicznych (lizeny, gzymsy, kapitele, głowice, pilastry).

7) Remonty i przebudowy tych obiektów należy uzgadniać w urzędzie właściwej służby ochrony konserwatorskiej.

3. W granicach strefy “OW" obserwacji archeologicznej ustala się ochronę konserwatorską, w której obowiązują następujące wymogi:

1) Obowiązuje wymóg przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych i wykopaliskowych, koszty prac archeologicznych ponosi inwestor.

2) Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę należy wystąpić do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie wytycznych dotyczących konieczności prowadzenia prac ziemnych za zezwoleniem konserwatorskim i w zakresie określonym w tym stanowisku należy uzyskać zezwolenie na prowadzenie badań archeologicznych i wykopaliskowych zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.

3) Wszelkie zamierzenia inwestycyjne związane z wykonywaniem robót ziemnych winny być uzgodnione z inspekcją zabytków archeologicznych Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a prace ziemne mogą być prowadzone wyłącznie pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim, na warunkach określonych w przepisach szczególnych.

4) W przypadku dokonania znalezisk archeologicznych prace budowlane winny być przerwane, a teren udostępniony do ratowniczych badań archeologicznych.

5) Bez uzgodnienia dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, niewnikających w głąb gruntu oraz prac rolniczych.

4. Ustala się następujące warunki realizowania inwestycji w zakresie archeologicznej ochrony konserwatorskiej terenów (poza strefą “OW” obserwacji archeologicznej):

1) Wszelkie zamierzenia inwestycyjne związane z wykonywaniem robót ziemnych wymagają pisemnego powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o terminie ich rozpoczęcia i zakończenia z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem.

2) W przypadku dokonania znalezisk archeologicznych wymagane jest podjęcie ratowniczych prac wykopaliskowych, za zezwoleniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i na warunkach określonych w przepisach szczególnych.

3) Bez powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, niewnikających w głąb gruntu, oraz prac rolniczych.

II. Ochrona środowiska przyrodniczego

1. Ustala się zakaz wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych, podziemnych lub gruntów oraz przechowywania na wolnym powietrzu materiałów i substancji mogących spowodować zanieczyszczenie wód powierzchniowych i podziemnych.

2. Zaleca się stosowanie w nowo realizowanych budynkach ogrzewania proekologicznego, tj. bazującego na energii elektrycznej, oleju opałowym lub gazie.

3. Teren objęty planem położony jest w granicach projektowanego Obszaru Krajobrazu Chronionego “Wzgórza Strzelińskie”.

III. Strefy ograniczeń zabudowy i zagospodarowania terenów

1. Sieci elektroenergetyczne:

1) Ustala się strefę ochronną od napowietrznej linii elektroenergetycznej średniego napięcia SN 20 kV w odległości 5 m od osi linii, w obrębie której obowiązuje:

a) zakaz lokalizacji obiektów z pomieszczeniami przeznaczonymi na stały pobyt ludzi,

b) lokalizacja innych obiektów i urządzeń wymaga uzgodnienia z zarządcą sieci.

2) W przypadku skablowania linii elektroenergetycznej SN 20 kV oznaczona na rysunku planu strefa ochronna przestaje obowiązywać, stosownie do zaistniałej zmiany i zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.

§ 10

W granicach określonych w § 1 tracą moc obowiązującą ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Strzelin zatwierdzonego uchwałą Rady Miejskiej w Strzelinie nr VIII/55/94 z dnia 18 listopada 1994 r., ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Wrocławskiego nr 13/94, poz. 103.

§ 11

Ustala się 30% stawki procentowej w stosunku do wzrostu wartości nieruchomości objętych niniejszym planem, służące naliczeniu jednorazowej opłaty uiszczanej przez właścicieli nieruchomości w przypadku ich zbycia w ciągu 5 lat od dnia, w którym ustalenia niniejszego planu stały się obowiązujące.

§ 12

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Strzelin.

§ 13

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZACA

RADY MIEJSKIEJ

EWA KURDYŚ

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miasta Strzelina z dnia 18 grudnia 2003 r. (poz. 417) /198 kB/