R o z d z i a ł II

USTALENIA OGÓLNE DOTYCZĄCE OBSZARU
POŁOŻONEGO WE WSI WOJKOWICE

§ 7

Ustalenia dotyczące funkcji terenu objętego planem

Ustala się, że na terenie opracowania będą się rozwijać następujące funkcje:

    1. usługowe,
    2. rolnicze,
    3. leśne.

§ 8

Zasady ogólne zagospodarowania terenów

  1. Tereny przewidziane pod zabudowę wymagają, w zależności od potrzeb, badań geologiczno- -inżynierskich oraz geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych zgodnie z przepisami szczególnymi.
  2. Ustala się zasady podziału wewnętrznego terenu oznaczone na rysunku planu linią ciągłą - jako ściśle określone, linią przerywaną - jako orientacyjne.
  3. Usytuowanie obiektów budowlanych i towarzyszących im urządzeń musi być zgodne z warunkami określonymi przepisami szczególnymi.
  4. Na każdej wydzielonej działce obowiązuje wprowadzenie miejsc postojowych dla samochodów osobowych min. 1 stanowisko na 50 m˛ powierzchni użytkowej obiektów usługowych.
  5. § 9

    Ustalenia dotyczące zasad zagospodarowania
    przestrzennego w zakresie ochrony środowiska
    przyrodniczego

  6. W strefie uciążliwości (do 150 m od granicy jezdni autostrady) obowiązuje wprowadzenie rozwiązań technicznych ograniczających uciążliwość hałasu w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi.
  7. Ustala się zachowanie istniejących cieków wodnych w formie terenów zielonych.
  8. Ustala się dla terenów przylegających do cieków wodnych konieczność zachowania po obu stronach brzegów stref o szerokości min 3,0 m umożliwiających przeprowadzenie konserwacji koryt rzecznych oraz spełniających funkcję korytarzy ekologicznych dla drobnej fauny.
  9. Ustala się obowiązek zapewnienia odpływu wody z terenów objętych siecią drenarską, aby nie spowodować podtopienia terenów zdrenowanych i sąsiednich.

5. W zakresie ochrony przeciwpowodziowej dla terenów leżących na terenach zalewowych ustala się:

  1. zakaz wznoszenia nowych obiektów kubaturowych,
  2. na terenach zalewowych obowiązują wymagania wynikające z przepisów szczególnych.

§ 10

Ustalenia z zakresu ochrony dóbr kultury

  1. Teren opracowania planu nie jest objęty strefami ochrony konserwatorskiej oraz nie posiada obiektów podlegających ochronie konserwatorskiej.
  2. Na terenie opracowania ochronie prawnej, w myśl przepisów szczególnych, podlegają zabytkowe stanowiska archeologiczne:
  3. Nr stanowiska

    Rodzaj stanowiska

    Chronologia

    stanowisko nr 3/128/83-29 AZP

    ślad osadnictwa

    osada

    osada

    neolit

    kultura łużycka

    kultura przeworska

    stanowisko nr 17/136/83-29 AZP

    osada

    osada

    ślad osadnictwa

    kultura przeworska

    pradzieje

    późne średniowiecze

  4. Ustala się, że na obszarach występowania stanowisk archeologicznych wszystkie roboty ziemne związane z realizacją planowanych inwestycji muszą być poprzedzone wyprzedzającymi ratowniczymi badaniami archeologicznymi prowadzonymi za zezwoleniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i pod nadzorem Inspekcji Zabytków Archeologicznych Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu.
  5. Ustala się obowiązek zawiadomienia odpowiednich służb konserwatorskich w przypadku wystąpienia podczas robót ziemnych obiektów mających charakter zabytku archeologicznego.

§ 11

Ustalenia w zakresie modernizacji i rozwoju
infrastruktury technicznej

  1. Ogólne zasady uzbrajania terenów w infrastrukturę techniczną:
    1. Linie rozgraniczające dróg i ulic mogą stanowić jednocześnie linie rozgraniczające dla usytuowania sieci uzbrojenia technicznego. Projektowane sieci oraz istniejące, w miarę ich modernizacji, można prowadzić w obrębie linii rozgraniczających dróg i ulic. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstępstwa od tej zasady z zachowaniem warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.
    2. Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych i sieci uzbrojenia na terenach własnych inwestora jako inwestycje towarzyszące.
    3. Wszelkie inwestycje w zakresie zaopatrzenia w wodę, ciepło, gaz, energię elektryczną, telekomunikacyjną, odprowadzania ścieków oraz lokalizacji urządzeń technicznych wymagają uzyskania warunków technicznych przyłączenia od określonych właścicieli sieci.

2. Zaopatrzenie w wodę:

    1. Ustala się zaopatrzenie w wodę z istniejącej sieci wodociągowej oraz z modernizowanego wodociągu z SUW Bratowice.
    2. Ustala się rozbudowę istniejącej sieci wodociągowej poprzez budowę sieci rozdzielczej na terenach nowej zabudowy.
    3. Ustala się dostawę wody do poszczególnych odbiorców za pośrednictwem indywidualnych przyłączy, na warunkach określonych przez zarządcę sieci.

3. Odprowadzenie i unieszkodliwienie ścieków sanitarnych oraz odprowadzenie wód opadowych:

    1. Ustala się odprowadzenie ścieków komunalnych do indywidualnych lub grupowych szczelnych zbiorników bezodpływowych (perspektywicznie z możliwością odprowadzenia ścieków do kanalizacji sanitarnej) i zorganizowany wywóz ścieków do najbliższej oczyszczalni (Żórawina).
    2. Dopuszcza się budowę indywidualnych systemów oczyszczania.
    3. Ustala się zakaz wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych i do ziemi.
    4. Docelowo zakłada się budowę kanalizacji sanitarnej w systemie grawitacyjno-pompowym oraz odprowadzenie ścieków do oczyszczalni ścieków w Żórawinie lub do projektowanej oczyszczalni ścieków po południowej stronie potoku Żalina.
    5. W zakresie odprowadzenia wód opadowych ustala się wyposażenie w kanalizację deszczową utwardzonych ulic i placów i odprowadzenie wód deszczowych poprzez separatory do istniejących rowów.
    6. Ustala się zarurowanie odcinków rowów otwartych kolidujących z planowaną infrastrukturą komunikacyjną, na warunkach określonych przez właściciela rowu.
    7. W przypadku prowadzenia inwestycji na terenach, na których znajdują się urządzenia drenarskie należy zaprojektować nowy system drenarski zapewniający funkcjonowanie całości. Wszelkie prace kolidujące z urządzeniami melioracyjnymi muszą być uzgodnione z administratorem urządzeń melioracyjnych.

4. Zaopatrzenie w gaz:

1) Ustala się bezprzewodowe zaopatrzenie w gaz do czasu budowy sieci gazowej.

  1. Docelowo zakłada się budowę sieci gazowej średniego ciśnienia dla całej wsi (przy spełnionych warunkach techniczno-ekonomicznych przyłączenia i odpowiedniej liczbie odbiorców).

5. Zaopatrzenie w energię elektryczną:

  1. Ustala się rozbudowę i budowę nowych linii elektroenergetycznych średnich i niskich napięć oraz budowę 1 stacji transformatorowej na terenach wyznaczonych na rysunku planu i na warunkach określonych przez właściciela sieci.
  2. Dopuszcza się lokalizację stacji transformatorowych na innych terenach, o ile konieczność budowy wyniknie z potrzeb przyszłych użytkowników.

6. Sieć telekomunikacyjna:

    1. Ustala się rozbudowę istniejącej telekomunikacyjnej sieci abonenckiej.
    2. Ustala się możliwość lokalizacji stacji telefonii komórkowej.

7. Zaopatrzenie w energię cieplną:

Ustala się indywidualne zaopatrzenie w ciepło przy zastosowaniu urządzeń grzewczych o wysokiej sprawności i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń spełniających wymogi ochrony środowiska.

8. Usuwanie odpadów:

    1. Ustala się system kontenerowego gromadzenia odpadów i wywozu na zorganizowane składowisko gminne.
    2. Należy uporządkować i rozwiązać problem gospodarki odpadami, z uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych, zgodnie z przepisami szczególnymi.

§ 12

Ustalenia terenów przeznaczonych dla realizacji celów publicznych

Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741 art. 6) ustala się tereny przeznaczone dla realizacji następujących celów publicznych:

  1. stacji transformatorowych, urządzeń służących do zaopatrzenia ludności w wodę, gaz, gromadzenia, przesyłania i oczyszczania ścieków oraz utylizacji odpadów,
  2. ulic, placów, parkingów z wyjątkiem niepublicznej ulicy 4D i niepublicznej ulicy gospodarczej 9B.