R o z d z i a ł V

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

§ 9

1. Ustala się zaopatrzenie w wodę poprzez zbiorowy system zaopatrzenia w wodę funkcjonujący w oparciu o urządzenia wodociągowe, obejmujące:

1) ujęcia wód,

  1. urządzenia zaopatrzenia w wodę, służące magazynowaniu, uzdatnianiu oraz regulacji ciśnienia,
  2. sieci wodociągowe.

2. Ustala się odprowadzenie ścieków poprzez zbiorowy system odprowadzenia ścieków funkcjonujący w oparciu o następujące urządzenia kanalizacyjne:

1) sieci kanalizacyjne,

2) przepompownie ścieków,

3) wariantowo zlokalizowaną oczyszczalnię ścieków:

a) mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków poza obszarem miasta, w uzgodnieniu z zainteresowanymi gminami,

b) lokalną mechaniczno – biologiczną oczyszczalnię ścieków przy ul. Nadrzecznej.

3. Do czasu realizacji docelowych urządzeń zbiorowego systemu odprowadzania ścieków, w tym nowej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków (rozbudowy istniejącej), ustala się odprowadzenie ścieków do istniejących i modernizowanych urządzeń obsługujących obszar miasta:

1) lokalnej oczyszczalnię ścieków “Nadrzeczna” przy ul. Nadrzecznej,

2) indywidualnych i grupowych urządzeń odprowadzenia ścieków, w tym indywidualnych oczyszczalni ścieków i osadników bezodpływowych,

3) sieci kanalizacyjnych.

4. Ustala się następujące zasady odprowadzenia wód opadowych:

1) zespoły zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (MN), mieszkaniowej jednorodzinnej i usług turystycznych (MU) oraz usług turystycznych i komercyjnych (UT) – odprowadzenie do wód powierzchniowych lokalnymi systemami kanalizacyjnymi (rurociągami deszczowymi) przy spełnieniu wymagań ochrony środowiska,

2) pozostałe tereny – odprowadzenie indywidualne do istniejących wód powierzchniowych.

5. Ustala się następujące zasady obsługi w zakresie usuwania i utylizacji odpadów stałych:

1) składowanie czasowe odpadów wyłącznie w miejscach gromadzenia odpadów stałych zlokalizowanych zgodnie z wymogami przepisów prawa budowlanego,

2) przewidzieć możliwość segregacji odpadów w miejscach czasowego ich gromadzenia,

3) wywóz odpadów z miejsc czasowego składowania do “Zakładu Unieszkodliwiania i Utylizacji Odpadów Komunalnych” w Ścięgnach – Kostrzycy.

6. Plan ustala dostawę energii elektrycznej z sieci i urządzeń przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłem i dystrybucją energii zgodnie z ustawą Prawo Energetyczne oraz przyjętymi – uchwałą nr LIV/400/02 Rady Miejskiej w Karpaczu z dnia 5 września 2002 r. – założeniami do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze miasta Karpacza.

7. Plan ustala dostawę gazu do celów gospodarczych i grzewczych z sieci i urządzeń przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłem i dystrybucją gazu zgodnie z ustawą Prawo Energetyczne oraz przyjętymi – uchwałą nr LIV/ /400/02 Rady Miejskiej w Karpaczu z dnia 5 września 2002 r. – założeniami do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze miasta Karpacza.

8. Plan ustala ogrzewanie obiektów w oparciu o indywidualne lub grupowe instalacje grzewcze zasilane gazem, energią elektryczną i paliwem stałym oraz paliwem płynnym, przy spełnieniu wymogów sanitarnych, ochrony środowiska oraz ochrony interesu osób trzecich.

9. Ustala się obsługę telefoniczną ze stacjonarnej i ruchomej sieci telekomunikacyjnej przedsiębiorstw telekomunikacyjnych.

10. Plan dopuszcza dostawę energii elektrycznej z indywidualnych i niekonwencjonalnych źródeł – elektrowni wodnych, elektrowni słonecznych.

11. Na obszarze jednostki dopuszcza się rozwiązania indywidualne w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków z zachowaniem obowiązujących przepisów szczególnych.

§ 10

1. Ustala się modernizację istniejących urządzeń zbiorowego i indywidualnego zaopatrzenia w wodę oraz rozbudowę sieci zapewniających obsługę istniejącej i projektowanej zabudowy.

2. Ustala się rozbudowę istniejącego systemu kanalizacyjnego z uwzględnieniem następujących przedsięwzięć:

1) rozbudowy rozdzielczego systemu kanalizacyjnego związanego z likwidacją lokalnych oczyszczalni ścieków i zapewnieniem funkcjonowania docelowego zbiorowego systemu odprowadzania ścieków,

2) przebudowy istniejącego układu sieci ogólnospławnych na rzecz układu rozdzielczego, z budową nowych odcinków sieci kanalizacyjnych w ciągach ulic: Wielkopolskiej i Przemysłowej,

3) rozbudowę i budowę systemu kanalizacji deszczowej na terenach projektowanej zabudowy.

3. Ustala się rozbudowę istniejących sieci energetycznych z uwzględnieniem przedsięwzięć, obejmujących:

1) modernizację istniejących stacji transformatorowych 20/0,4kV oraz budowę nowych,

2) modernizację i skablowanie istniejących napowietrznych linii średniego napięcia

20 kV,

3) modernizację i skablowanie istniejących sieci niskiego napięcia,

4) budowę linii niskiego napięcia i przyłączy dla odbiorców.

§ 11

1. Lokalizację terenów podstawowych obiektów i urządzeń systemów infrastruktury technicznej obsługi miasta i warunki ich zagospodarowania określa rysunek planu i uchwała.

Podstawowymi terenami obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej są tereny technicznej obsługi miasta – TB.

2. Plan adaptuje istniejące urządzenia infrastruktury technicznej, w szczególności ujęcia wody, sieci wodociągowe (przewody), sieci kanalizacyjne (przewody, urządzenia), sieci elektroenergetyczne (linie, urządzenia), sieci gazowe (urządzenia, gazociągi).

3. W celu zapewnienia ochrony i warunków do eksploatacji istniejących urządzeń infrastruktury technicznej, ustala się:

1) zakaz lokalizacji zabudowy w – zapewniających ochronę i prawidłową eksploatację urządzeń – strefach, wyznaczanych przez zarządcę urządzeń oraz przepisy szczególne i warunki techniczne,

2) obowiązek zapewnienia swobodnego dojazdu oraz swobodnego przemieszczania się wzdłuż stref ochronnych poszczególnych urządzeń,

3) zakaz sadzenia drzew w trasie przebiegu urządzeń,

4) obowiązek każdorazowego uzgodnienia projektowanej lokalizacji obiektów budowlanych z zarządcą urządzeń infrastruktury, z którego urządzeniami graniczyć będzie projektowany obiekt.

4. Na terenach wskazanych w ustaleniach dotyczących terenów wydzielonych liniami rozgraniczającymi w rozdz. VIII, poza terenami podstawowych obiektów i urządzeń systemów infrastruktury technicznej, dopuszcza się lokalizację obsługujących obszar jednostki i miasta lokalnych urządzeń infrastruktury technicznej, z wyjątkiem urządzeń zaliczonych w obowiązujących przepisach do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, wymienionych w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 września 2002 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych kryteriów związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko, z zastrzeżeniem ust. 7.

5. Układ nowych oraz zakres rozbudowy istniejących sieci i urządzeń infrastruktury technicznej należy ustalić w oparciu o programy i koncepcje rozbudowy poszczególnych rodzajów sieci lub w oparciu o rozwiązania zawarte w projektach budowlanych poszczególnych przedsięwzięć.

6. W obszarze istniejącego zainwestowania oraz rozwoju przestrzennego nowe sieci infrastruktury technicznej należy lokalizować w istniejących i projektowanych pasach ulic, placów i ciągów pieszych oraz w ciągach dróg wewnętrznych.

Dopuszcza się sytuowanie sieci poza pasami ulic, placów i ciągów pieszych w przypadkach koniecznych, wymuszonych konfiguracją terenu i istniejącym zainwestowaniem.

7. Dopuszczone ustaleniami ust. 4 urządzenia radiokomunikacyjne, wymagające masztów, możliwe do realizacji wyłącznie przy spełnieniu następujących warunków:

8. Podejmowane działania inwestycyjne na terenach wyznaczonych pod zabudowę i zagospodarowanie winny uwzględnić ochronę istniejących urządzeń melioracyjnych i odwodniających oraz ich przebudowę realizowaną przez właściwe instytucje.