§ 7

Zasady rozwoju infrastruktury technicznej:

1. Ustala się ogólne zasady uzbrojenia terenu w infrastrukturę techniczną:

1) Wykonanie trwałego utwardzenia dróg należy poprzedzić zakończeniem prac związanych z realizacją infrastruktury technicznej.

2) Docelowo przyjmuje się zasadę, iż wszystkie liniowe elementy infrastruktury technicznej wraz z towarzyszącymi urządzeniami, poza przyłączami do poszczególnych obiektów, powinny być usytuowane pod ziemią (linie elektryczne niskiego i średniego napięcia i telefoniczne wyłącznie kablowe) z wyłączeniem trafostacji oraz mogą przebiegać w liniach rozgraniczających dróg i ulic, w uzgodnieniu z zarządcami dróg, lub innych przestrzeni publicznych. W sytuacjach szczególnie uzasadnionych względami technicznymi bądź bezpieczeństwa dopuszcza się przeprowadzenie sieci poza układem ulic pod warunkiem zachowania ustaleń przepisów szczegółowych obowiązujących przy projektowaniu sieci.

3) Wszelkie inwestycje oraz zmiany w zakresie zaopatrzenia w ciepło, wodę, gaz, energię elektryczną, sieć telekomunikacyjną, odprowadzania ścieków oraz lokalizacji urządzeń technicznych na terenie objętym planem wymagają uzyskania warunków technicznych od właściwych administratorów sieci.

2. W zakresie zaopatrzenia w wodę ustala się:

1) Zaopatrzenie dla celów bytowo-gospodarczych, przeciwpożarowych i grzewczych z istniejącej sieci wodociągowej,

2) Zaopatrzenie w wodę dla celów bytowych, usługowo-produkcyjnych oraz ochrony przeciwpożarowej - rozdzielczą sieć wodociągową należy prowadzić w terenie zabudowanym lub przewidzianym do zabudowy w liniach rozgraniczających dróg oraz na terenach nieprzewidzianych pod zabudowę, zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi, ze szczególnym uwzględnieniem warunków dostępności do wody dla celów przeciwpożarowych.

3) W celu modernizacji i rozbudowy gminnej sieci wodociągowej postuluje się:

a) budowę stacji uzdatniania wody przy istniejących ujęciach, wyłącznie poza granicami Parku Narodowego,

b) stałą konserwację i wymianę zużytych odcinków wodociągowych,

c) przyłączenie do sieci gminnej wszystkich przysiółków i wyizolowanych kompleksów zabudowy gminy,

d) wykorzystanie zasobów wody pitnej ujęcia wody w Ratnie Górnym,

e) rozpoznanie hydrologiczne zasobów wody w Tłumaczowie.

3. W zakresie odprowadzenia i oczyszczenia ścieków sanitarnych ustala się:

1) Zakaz odprowadzania nieoczyszczonych ścieków do gruntu, cieków powierzchniowych oraz podziemnych.

2) Realizacja systemem grawitacyjno-tłocznym (przewody prowadzone w liniach rozgraniczających ulic).

3) Dopuszcza się prowadzenie krótkich odcinków kanalizacji sanitarnej poza liniami rozgraniczającymi ulic w uzgodnieniu z właścicielami nieruchomości, wymagane jest formalne ustalenie zasad dostępności sieci w sytuacjach awaryjnych lub w celu jej modernizacji.

4) Zakaz lokalizacji bezodpływowych zbiorników na nieczystości płynne (szamb) w zabudowie mieszkalnej, produkcyjnej i usługowej dla terenów skanalizowanych.

5) Dla nieruchomości niepodłączonych do kanalizacji sanitarnej budowę szczelnych bezodpływowych zbiorników lub oczyszczalni przydomowych.

6) Wymóg podczyszczania ścieków przemysłowych, przed odprowadzeniem do kanalizacji sanitarnej, zgodnie z warunkami określonymi przez administratora sieci.

7) Zakaz podłączania ścieków sanitarnych do kanalizacji deszczowej.

8) Rozbudowę zewnętrznej sieci kanalizacji sanitarnej w terenach istniejącej i planowanej zabudowy z zachowaniem normatywnych odległości od innych sieci infrastruktury technicznej oraz lokalizację zbiorczych kolektorów kanalizacyjnych w odległości 5 m od budynku.

9) Ścieki z terenu miasta i gminy Radków winny być odprowadzone do istniejącej grupowej oczyszczalni ścieków w Ścinawce Dolnej. Dla terenów, które nie zostaną objęte odbiorem ścieków przez ww. oczyszczalnię przewiduje się rozwiązanie gospodarki ściekowej poprzez budowę lokalnych, przydomowych lub bezodpływowych zbiorników.

4. W zakresie odprowadzenia wód deszczowych ustala się:

prowadzone w liniach rozgraniczających ulic, odprowadzenie wód opadowych za pomocą istniejących lub projektowanych kolektorów, do istniejących rowów (za zgodą ich zarządcy).

5. W zakresie zaopatrzenia w gaz:

1) Dla sieci rozdzielczej niskiego ciśnienia dopuszcza się:

a) rozbudowę rozdzielczej sieci gazowej niskiego ciśnienia na terenach istniejącego i nowego zainwestowania według technicznych warunków przyłączenia,

b) modernizację istniejącej sieci gazowej oraz rozbudowę odgałęźnych gazociągów i nowych stacji redukcyjno-pomiarowych:

– w Radkowie – dla potrzeb miasta,

– w Wambierzycach – dla Wambierzyc, Ratna Dolnego i Górnego,

– w Raszkowie – dla Raszkowa i Suszyny,

– w Ścinawce Średniej – dla Ścinawki Średniej, Dolnej i Górnej oraz Tłumaczowa,

c) dla górskich wsi Karłów, Pasterka, Gajów utrzymuje się istniejące zasady dystrybucji gazu bezprzewodowego,

d) dopuszcza się prowadzenie krótkich odcinków sieci gazowej (maksymalnie średniego ciśnienia) poza liniami rozgraniczającymi ulic, w uzgodnieniu z właścicielami nieruchomości, wymagane jest formalne ustalenie zasad dostępności w sytuacjach awaryjnych lub w celu modernizacji sieci.

2) Dla gazociągów podwyższonego średniego ciśnienia:

– odg. Słupiec – odg. Wolany I° DN 200, PN 1.6 MPa,

– odg. Ścinawka FAP Zetkama DN 100, PN 1.6 MPa,

– odg. Radków DN 100, PN 1.6 MPa.

ustala się strefy:

a) 25 m od osi gazociągu lub elementów technologicznych stacji do granicy terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem: MN, MN1, MU, MU1, MR, PBS,

b) 20 m od osi gazociągu do rzutu budynku dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem ME, ME1, MN2, MR1,

c) 15 m od osi gazociągu dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem RP i RZ,

d) na terenach oznaczonych na rysunku planu symbolem: RL, RP, RZ ustala się zakaz sadzenia drzew i krzewów w odległości 2 m od osi gazociągu,

e) na terenach oznaczonych na rysunku planu symbolem KK ustala się zakaz zagospodarowania terenów do celów składowo-usługowych w pasie 25 m od osi gazociągu.

3) Strefa ochronna sieci gazowej podwyższonego średniego ciśnienia, stanowi obszar, w którym operator sieci jest uprawniony do zapobiegania działalności mogącej mieć negatywny wpływ na jej trwałość i prawidłową eksploatację.

4) Ustala się obowiązek uzgadniania z operatorem sieci gazowej, lokalizacji obiektów wzdłuż strefy ochronnej, przed wydaniem pozwolenia na budowę.

5) Ustala się obowiązek uzgadniania z administratorem urządzeń sieci gazowej lokalizacji obiektów w wyznaczonej na rysunku planu strefie ochronnej dla stacji redukcyjno – pomiarowej I°.

6) Dla strefy ochronnej gazociągu podwyższonego średniego ciśnienia ustala się następujące zasady zagospodarowania:

a) zakaz lokalizacji wszelkiej zabudowy,

b) obowiązek zapewnienia swobodnego dojazdu do sieci infrastruktury technicznej oraz swobodnego przemieszczania się wzdłuż gazociągu,

c) dopuszcza się lokalizację sieci podziemnego uzbrojenia technicznego po uzgodnieniu i na warunkach określonych przez zarządcę gazociągu,

d) w pasie 4 m (po 2 m od osi gazociągu) obowiązuje:

– zakaz sadzenia drzew i krzewów,

– zagospodarowanie zielenią niską,

e) zakaz prowadzenia działalności mogącej zagrozić trwałości gazociągu podczas eksploatacji.

7) Dla nowo projektowanych lub modernizowanych dróg krzyżujących się z gazociągiem wysokiego ciśnienia sposób zabezpieczenia gazociągu oraz projekt budowlany należy uzgadniać z ROP we Wrocławiu przed wydaniem pozwolenia na budowę.

6. W zakresie zaopatrzenia w ciepło ustala się:

Postuluje się wykorzystywanie nieuciążliwych źródeł ciepła – energii elektrycznej, gazu, oleju opałowego lub innych niekonwencjonalnych źródeł energii cieplnej.

7. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się:

1) Adaptuje się istniejące stacje transformatorowe, z dopuszczeniem możliwości ich modernizacji lub likwidacji.

2) Dopuszcza się lokalizowanie stacji transformatorowych na działkach inwestorów, z zachowaniem warunków technicznych wydanych przez zarządcę sieci energetycznej.

3) Zaleca się kablowanie istniejących odcinków sieci napowietrznych w przypadku kolizji z projektowaną zabudową oraz w rejonach intensywnej istniejącej i projektowanej zabudowy, po uzgodnieniu z zarządcą sieci.

4) Ustala się przebiegi lokalnych linii elektroenergetycznych na terenach przewidzianych pod rozwój zabudowy - w liniach rozgraniczających dróg i ulic, oraz poza pasem drogowym.

5) Sieci wysokiego napięcia w strefach zabudowy mieszkaniowej jako skablowane.

6) Rozbudowę sieci kablowej elektrycznej wraz z niezbędnymi urządzeniami technicznymi dla zasilania terenów nowego zainwestowania według technicznych warunków przyłączenia, z zachowaniem normatywnych odległości od budynków i od innych sieci infrastruktury podziemnej.

7) Dopuszcza się lokalizacje obiektów alternatywnych źródeł energii elektrycznej w tym małych elektrowni wodnych lokalizowanych na ciekach wodnych.

8. W zakresie zaopatrzenia w sieć telekomunikacyjną ustala się:

rozbudowę linii kablowych telekomunikacyjnych w ciągach komunikacyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami o lokalizacji sieci. w liniach rozgraniczających ulic (w pasie chodnika).

9. W zakresie gromadzenia i usuwania odpadów:

1. Ustala się obowiązek gromadzenia stałych odpadów bytowo-gospodarcze do szczelnych pojemników kontenerów zlokalizowanych przy posesjach, przy zapewnieniu ich systematycznego wywozu na zorganizowane gminne wysypisko odpadów komunalnych w Ścinawce Dolnej.