R o z d z i a ł V
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej
§ 13
1. Ustala się zaopatrzenie w wodę poprzez zbiorowy system zaopatrzenia w wodę funkcjonujący w oparciu o urządzenia wodociągowe, obejmujące:
1) ujęcia wód podziemnych – “Olszyna Górna” i “Olszyna Dolna”,
2) urządzenia zaopatrzenia w wodę, obejmujące magazynowanie, uzdatnianie oraz regulację ciśnienia,
3) sieci wodociągowe.
2. Ustala się odprowadzenie ścieków komunalnych poprzez zbiorowy system odprowadzenia ścieków funkcjonujący w oparciu o następujące urządzenia kanalizacyjne:
1) sieci kanalizacyjne,
2) przepompownie ścieków,
3) mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków o przepustowości Q-1000 mm3 zlokalizowaną w rejonie ul. Kamiennej.
3. Do czasu realizacji docelowych urządzeń zbiorowego systemu odprowadzania ścieków komunalnych, w tym rozbudowy do wymaganej przepustowości mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków, ustala się odprowadzenie ścieków do tymczasowych urządzeń obsługujących obszar wsi:
1) indywidualnych i grupowych urządzeń odprowadzenia ścieków, w tym indywidualnych oczyszczalni ścieków i osadników bezodpływowych,
2) sieci kanalizacyjnych.
4. Dla terenów rozproszonej zabudowy, nieobsługiwanej zbiorowym systemem odprowadzania ścieków, w tym terenów Olszyny Dolnej i Krzewia Małego – ustala się odprowadzenie ścieków poprzez grupowe i indywidualne systemy odprowadzania i oczyszczania ścieków.
5. Ustala się odprowadzenie wód opadowych do odbiorników lokalnymi systemami kanalizacyjnymi, ukształtowanymi z zależności od warunków miejscowych, przy spełnieniu wymagań określonych w przepisach szczególnych.
6. Ustala się następujące zasady obsługi w zakresie usuwania i utylizacji odpadów stałych:
1) składowanie czasowe odpadów wyłącznie w miejscach gromadzenia odpadów stałych zlokalizowanych zgodnie z wymogami przepisów prawa budowlanego,
2) składowanie, segregacja i utylizacja z wykorzystaniem terenów gromadzenia i utylizacji odpadów komunalnych, zlokalizowanych na terenach gospodarki odpadami (TU) i terenach funkcji usługowo-produkcyjnej (P3) oraz Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu,
3) segregację odpadów w miejscach czasowego ich gromadzenia oraz na terenach gromadzenia i utylizacji odpadów komunalnych, zlokalizowanych na terenie gminy.
7. Plan ustala dostawę energii elektrycznej z sieci i urządzeń przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłem i dystrybucją energii zgodnie z ustawą Prawo energetyczne oraz przyjętymi założeniami do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy.
8. Plan ustala dostawę gazu do celów gospodarczych i grzewczych z sieci i urządzeń przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłem i dystrybucją gazu zgodnie z ustawą Prawo energetyczne oraz przyjętymi założeniami do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy.
9. Plan ustala ogrzewanie obiektów w oparciu o indywidualne lub grupowe instalacje grzewcze zasilane gazem, energią elektryczną i paliwem stałym oraz paliwem płynnym, przy spełnieniu wymogów sanitarnych, ochrony środowiska oraz ochrony interesu osób trzecich.
10. Ustala się obsługę telefoniczną ze stacjonarnej i ruchomej sieci telekomunikacyjnej przedsiębiorstw telekomunikacyjnych.
11. Plan dopuszcza dostawę energii elektrycznej z indywidualnych i niekonwencjonalnych źródeł – elektrowni wodnych, elektrowni słonecznych, elektrowni wiatrowych.
12. Dopuszcza się rozwiązania indywidualne w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków z zachowaniem obowiązujących przepisów szczególnych oraz uzgodnienia z Wójtem Gminy.
§ 14
1. Ustala się modernizację istniejących urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę i urządzeń zaopatrzenia indywidualnego oraz rozbudowę sieci zapewniających obsługę istniejącej i projektowanej zabudowy.
2. Ustala się rozbudowę istniejącego systemu kanalizacyjnego (zbiorowego systemu odprowadzenia ścieków) z uwzględnieniem następujących przedsięwzięć:
1) rozbudowy mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków,
2) rozbudowy rozdzielczego systemu kanalizacyjnego (sieci kanalizacyjnych i przepompowni) w obszarach nieobsługiwanych zbiorowym systemem odprowadzenia ścieków,
3) przebudowy istniejącego układu sieci ogólnospławnych na rzecz układu rozdzielczego, z budową nowych odcinków sieci kanalizacyjnych w ciągach istniejących i projektowanych ulic,
4) rozbudowę i budowę systemu kanalizacji deszczowej na terenach projektowanej zabudowy.
3. Ustala się rozbudowę istniejących sieci energetycznych z uwzględnieniem przedsięwzięć, obejmujących:
1) modernizację istniejących stacji transformatorowych 20/0,4 kV oraz budowę nowych,
2) modernizację i skablowanie istniejących napowietrznych linii średniego napięcia 20 kV,
3) modernizację i skablowanie istniejących sieci niskiego napięcia,
4) budowę linii niskiego napięcia i przyłączy dla odbiorców.
4. Ustala się modernizację i rozbudowę sieci gazowej zapewniającej obsługę istniejącej i projektowanej zabudowy z uwzględnieniem przedsięwzięć, obejmujących:
1) wymianę technicznie zużytych sieci,
2) doprowadzenie gazu i rozbudowę sieci dystrybucyjnej na terenach nowej zabudowy.
§ 15
1. Lokalizację terenów podstawowych obiektów budowlanych i urządzeń (instalacji) systemów infrastruktury technicznej (T) i warunki ich zagospodarowania określa rysunek planu oraz uchwała.
2. Plan adaptuje istniejące urządzenia infrastruktury technicznej, w szczególności indywidualne ujęcia wody, sieci wodociągowe (przewody), sieci kanalizacyjne (przewody, urządzenia), sieci elektroenergetyczne (linie, urządzenia), sieci gazowe (urządzenia, gazociągi).
3. Celem zapewnienia ochrony i warunków do eksploatacji istniejących urządzeń infrastruktury technicznej ustala się:
1) zakaz lokalizacji zabudowy w strefach wyznaczonych przez zarządcę urządzeń oraz przepisy szczególne i warunki techniczne, zapewniających ochronę i prawidłową eksploatację urządzeń,
2) obowiązek zapewnienia swobodnego dojazdu oraz swobodnego przemieszczania się wzdłuż stref ochronnych poszczególnych urządzeń,
3) zakaz sadzenia drzew w trasie przebiegu urządzeń,
4) obowiązek każdorazowego uzgodnienia z zarządcą urządzeń infrastruktury lokalizacji obiektów budowlanych, z którego urządzeniami graniczyć będzie projektowany obiekt.
4. Przebieg gazociągów podwyższonego średniego ciśnienia (DN250 i DN100 - PN1,6MPa), wraz ze strefami ochronnymi o szerokości 25 od gazociągu, w obrębie której przedsiębiorstwo gazownicze (operator) jest uprawnione do zapobiegania działalności mogącej mieć negatywny wpływ na trwałość i prawidłową eksploatację gazociągu, określa rysunek planu.
5. Dla terenów w otoczeniu gazociągów oraz ich stref ochronnych ustala się następujące warunki zagospodarowania i ograniczenia użytkowania terenów:
1) przy lokalizacji poszczególnych rodzajów budynków i budowli, zachować następujące minimalne odległości od gazociągu:
– budynki użyteczności publicznej: 25 m;
– budynki mieszkalne: 20 m;
– budynki niezamieszkane: 15 m;
– parkingi: 20 m;
– zakłady przemysłowe: 20 m;
– stacje paliw: 40 m,
2) lokalizacje sieci podziemnego uzbrojenia technicznego oraz budynków i budowli uzgodnić z operatorem gazociągu,
3) wykluczyć sadzenie drzew i krzewów w pasie 4,0 m (po 2 m od osi gazociągu),
4) wykluczyć prowadzenie działalności mogącej zagrozić trwałości gazociągu,
5) zapewnić możliwość swobodnego dojazdu do sieci gazowej oraz swobodnego przemieszczania się wzdłuż gazociągu,
6) każdorazowo uzgodnić z operatorem sieci wszelkie planowane prace budowlane oraz zmiany w zagospodarowaniu terenu.
6. Na terenach wskazanych w ustaleniach dotyczących terenów wydzielonych liniami rozgraniczającymi w rozdz. VIII, poza terenami podstawowych obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej (T), dopuszcza się lokalizację obsługujących obszar wsi urządzeń infrastruktury technicznej, z wyjątkiem urządzeń infrastruktury zaliczonych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, wymienionych w § 2 rozporządzenia RM z dnia 24 września 2002 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych kryteriów związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko.
7. Układ nowych oraz zakres rozbudowy istniejących sieci i urządzeń infrastruktury technicznej należy ustalić w oparciu o założenia, koncepcje, programy i plany rozbudowy poszczególnych rodzajów sieci lub w oparciu o rozwiązania zawarte w projektach budowlanych poszczególnych przedsięwzięć.
8. Lokalizacja sieci infrastruktury technicznej w liniach rozgraniczających istniejących i projektowanych dróg wymaga zgody zarządcy drogi.
9. Dopuszczone ustaleniami ust. 6 urządzenia radiokomunikacyjne, wymagające masztów, możliwe do realizacji wyłącznie przy spełnieniu następujących warunków:
1) dopuszczalna lokalizacja: – wyłącznie poza terenami oznaczonymi symbolem: MN, MW, MR, MU, UP,
2) maksymalna wysokość masztu: – 30,0 m,
3) forma architektoniczna masztu: – słupowa (rurowa), z wyodrębnioną architektonicznie częścią z nadajnikami.
10. Podejmowane działania inwestycyjne na terenach wyznaczonych pod zabudowę i zagospodarowanie winny uwzględnić ochronę istniejących urządzeń melioracyjnych i odwodniających oraz ich przebudowę realizowaną przez właściwe instytucje.