350

UCHWAŁA RADY GMINY KOBIERZYCE

z dnia 27 listopada 2003 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego środkowo-zachodniej części obrębu Ślęza – obszar “A”

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 142 z 2001 r., poz. 1591 ze zmianami), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 139 ze zmianami), w związku z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717) oraz w nawiązaniu do uchwały Rady Gminy Kobierzyce nr IV/37/02 z dnia 12 grudnia 2002 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego środkowo-zachodniej części obrębu Ślęza, Rada Gminy Kobierzyce uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego środkowo-zachodniej części obrębu Ślęza – obszar “A”, zwany dalej planem.

§ 2

1. Granicę terenu objętego planem określono na rysunku planu w skali 1:2 000, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Rysunek planu stanowi integralną część miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego środkowo-zachodniej części obrębu Ślęza – obszar “A”.

3. Obowiązującymi ustaleniami planu są następujące oznaczenia graficzne rysunku planu:

1) Granica terenu objętego planem.

2) Granica podziału na obszary “A” i “B”.

3) Linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania, wraz z oznaczeniami określającymi przeznaczenie terenów.

4) Nieprzekraczalne linie zabudowy.

5) Granice ekosystemów wodno-łąkowych.

6) Granice strefy zagrożenia powodziowego.

7) Granice stref ochronnych.

§ 3

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) Planie – należy przez to rozumieć ustalenia dotyczące obszaru określonego w § 1 niniejszej uchwały.

2) Rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:2 000 stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

3) Przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi, normy branżowe oraz ograniczenia w dysponowaniem terenami wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych.

4) Przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które przeważa na danym terenie wydzielonym liniami rozgraniczającymi.

5) Przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe.

6) Liniach rozgraniczających – należy przez to rozumieć linie rozdzielające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania.

7) Nieprzekraczalnych liniach zabudowy – należy przez to rozumieć linie wyznaczające minimalne zbliżenie budynku do wskazanej linii rozgraniczającej danego terenu, regulacji tej nie podlegają wykusze, zadaszenia wejściowe, podesty, schody i okapy; na terenach dla których nie zostały określone linie zabudowy należy stosować ogólne zasady lokalizacji obiektów określone w przepisach szczególnych.

8) Usługach – należy przez to rozumieć funkcje terenów i obiektów: rzemiosła, handlu, środków masowej komunikacji i łączności oraz innych, pod warunkiem niepowodowania negatywnego oddziaływania (ponadnormatywnych zanieczyszczeń i zakłóceń środowiska oraz konfliktów sąsiedztwa) z innymi funkcjami).

9) Produkcji – należy przez to rozumieć obiekty i urządzenia związane z czynnościami wytwarzania, składowania i magazynowania (w tym handlu hurtowego), przetwórstwa surowców i materiałów, realizowanymi w sposób niezagrażający środowisku przyrodniczemu oraz zdrowiu i życiu ludzi, niepowodującymi negatywnego oddziaływania (ponadnormatywnych zanieczyszczeń i zakłóceń środowiska oraz konfliktów sąsiedztwa).

10) Zagospodarowaniu tymczasowym – należy przez to rozumieć sposoby zagospodarowania terenów do czasu realizacji podstawowej lub dopuszczalnej funkcji określonej w planie.

11) Urządzeniach i zagospodarowaniu towarzyszącym – należy przez to rozumieć obiekty technicznego wyposażenia, dojazdy i dojścia, dojazdowe i gospodarcze drogi wewnętrzne, obiekty gospodarcze, parkingi i garaże, wiaty, zadaszenia, ogrodzenia i inne urządzenia pełniące służebną rolę wobec funkcji dominujących oraz zieleń urządzoną.

§ 4

Przeznaczenie i lokalne standardy kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenów

1. U/P – przeznaczenie podstawowe tereny usługowo-produkcyjne.

1) Przeznaczenie podstawowe – obiekty usługowe, produkcyjne, administracyjne i socjalne, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.

2) Uciążliwość prowadzonej działalności należy bezwzględnie ograniczyć do granic własności.

3) Lokalne standardy kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenów:

a) dopuszcza się sytuowanie budynków usługowych i produkcyjnych o wysokości nieprzekraczającej 12 m licząc od poziomu terenu do kalenicy lub najwyższego elementu konstrukcyjnego, z wyłączeniem urządzeń magazynowych na materiały masowe np. zbiorniki,

b) dopuszcza się przeznaczanie pod zabudowę (w tym utwardzone nawierzchnie, dojścia i dojazdy, parkingi i tarasy) maksymalnie do 80% powierzchni działek, pozostałą część działki pozostałą część działki należy zagospodarować zielenią urządzoną,

c) ustala się obowiązek zagospodarowania terenów zielenią o charakterze izolacyjnym i osłonowym ograniczającą oddziaływanie prowadzonej działalności na tereny przyległe oraz rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń,

d) ustala się obowiązek zapewnienia w granicach własności odpowiedniej liczby miejsc postojowych dla pojazdów osobowych i ciężarowych oraz niezbędny plac manewrowy.

2. WZ – przeznaczenie podstawowe teren publicznych urządzeń zaopatrzenia w wodę, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.

1) Przeznaczenie podstawowe – pompownie, ujęcia wody, stacje uzdatniania itp.

2) Przeznaczenie dopuszczalne – zakłady gospodarki komunalnej (bazy, składy, magazyny), napowietrzne i podziemne sieci infrastruktury technicznej oraz związane z nimi urządzenia.

3) Dopuszcza się lokalizację przepompowni ścieków.

3. KK – przeznaczenie podstawowe tereny kolejowe.

1) Dopuszcza się lokalizację urządzeń, sieci i instalacji niezbędnych dla funkcjonowania komunikacji kolejowej.

4. RP – przeznaczenie podstawowe grunty rolne.

1) Ustala się zakaz lokalizacji wszelkiej zabudowy kubaturowej, w tym również siedlisk rolników i innych obiektów związanych z produkcją rolną.

2) Dopuszcza się lokalizację napowietrznych i podziemnych sieci infrastruktury technicznej oraz związanych z nimi urządzeń.

3) Dopuszcza się lokalizację telekomunikacyjnych urządzeń przekaźnikowych (konstrukcji wieżowych wraz z kontenerowym urządzeniem stacji bazowej) o ile nie znajdują się bliżej niż 800 m od budynków lub budowli przeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz zajmują wydzielony teren o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2, realizacja dróg dojazdowych oraz niezbędnej infrastruktury technicznej staraniem i na koszt inwestora.

4) Dopuszcza się wypełnienie występujących na terenach RP zagłębień poeksploatacyjnych materiałem mineralnym (z wyłączeniem odpadów komunalnych) i rekultywację w kierunku rolnym lub leśnym.

5) Ze względu na niekorzystne warunki gruntowo-wodne oraz możliwości wystąpienia podtopień wodami powierzchniowymi lub gruntowymi tereny położone w zasięgu granicy ekosystemu wodno-łąkowego zaleca się użytkować jako łąki lub pastwiska.

6) Wzdłuż rowów melioracyjnych (W) zaleca się realizację biologicznej obudowy cieków w postaci zadrzewień i zakrzewień, z zachowaniem warunków dostępności do cieków dla służb melioracyjnych.

5. LZ – przeznaczenie podstawowe lasy i zadrzewienia.

1) Ustala się zakaz lokalizacji wszelkich obiektów kubaturowych, z wyłączeniem obiektów małej architektury związanej z rekreacją plenerową.

2) Dopuszcza się prowadzenie pieszo-rowerowych ciągów spacerowych.

6. W - przeznaczenie podstawowe wody powierzchniowe wraz z urządzeniami gospodarki wodnej (rowy melioracyjne – oznaczone numerami urządzeń melioracji np. SL 5).

§ 5

Zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane

1. Dopuszcza się na terenach oznaczonych symbolem U/P wykonywanie podziałów geodezyjnych w celu wydzielenia działek budowlanych z zastrzeżeniem zachowania minimalnej szerokości frontu działki (mierzonej w linii zabudowy) = 30 m.

2. Ustala się na terenach oznaczonych symbolem U/P minimalne powierzchnie nowo wydzielanych działek budowlanych = 3 000 m2.

3. W przypadkach uzasadnionych nieregularnym kształtem granic dzielonej działki dopuszcza się zmniejszenie minimalnej powierzchni nowo wydzielanych działek o 10%.

4. W przypadku podziału działki na 2 działki budowlane do działki wydzielonej w drugiej linii należy wydzielić dojazd pieszo-jezdny o szerokości min. 6 m (w liniach podziału geodezyjnego).

5. Wydzielane w wyniku podziałów publiczne drogi i ulice oraz niepubliczne wewnętrzne drogi dojazdowe i dojazdy winny spełniać warunki określone w obowiązujących przepisach szczególnych, w tym w przepisach w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

§ 6

Zasady obsługi w zakresie komunikacji

1. Ustala się linie rozgraniczające dróg publicznych (drogi lub ulice wraz z urządzeniami pomocniczymi) i wprowadza się następującą klasyfikację funkcjonalną:

1) KZ 1/2 – droga zbiorcza, śladem drogi powiatowej nr 47 905 (Bielany Wrocławskie – Wrocław Partynice),

a) szerokość w liniach rozgraniczających 20 m,

b) minimalna szerokość jezdni 6,5 m,

c)ustala się budowę ścieżki rowerowej w liniach rozgraniczających drogi.

2) KD 1/2 – drogi/ulice dojazdowe,

a) szerokość w liniach rozgraniczających 10 – 12 m (według oznaczeń na rysunku planu),

b) minimalna szerokość jezdni 5,0 m,

3) KDg – drogi gospodarcze transportu rolnego, śródpolne, służące do obsługi terenów rolnych.

a) minimalna szerokość nowo projektowanych gminnych dróg gospodarczych transportu rolnego w liniach rozgraniczających 10 m.

2. W przypadku podziału działek przeznaczonych na cele budowlane przylegających bezpośrednio do drogi powiatowej KZ 1/2 na więcej niż 2 nowo wydzielane działki ustala się obowiązek zorganizowania wspólnego włączenia do drogi zbiorczej, możliwość i warunki włączenia wymagają uzgodnienia z zarządcą drogi.

3. Jeżeli wydzielona działka budowlana graniczy z drogą zbiorczą KZ 1/2 oraz drogą dojazdową KD 1/2 – włączenie komunikacyjne należy wykonywać z drogi o niższej klasie funkcjonalnej.

4. Realizacja włączeń komunikacyjnych z terenów przeznaczonych pod zabudowę wymaga uzgodnienia z zarządcą drogi.

5. W liniach rozgraniczających dróg i ulic dopuszcza się prowadzenie sieci infrastruktury technicznej na warunkach określonych w przepisach szczególnych.

6. W liniach rozgraniczających dróg i ulic dopuszcza się lokalizację elementów małej architektury i urządzeń reklamowych wyłącznie pod warunkiem uzgodnienia lokalizacji z właściwym zarządcą drogi.

7. Zagospodarowanie terenów w rejonie skrzyżowań dróg, a w szczególności ogrodzenia i nasadzenia zieleni nie mogą powodować ograniczenia widoczności i pogarszać parametrów trójkątów widoczności wyznaczanych zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.

8. Obsługa komunikacyjna terenu usługowo-pro-dukcyjnego (U/P) niepublicznymi, wewnętrznymi drogami dojazdowymi przebiegającymi przez tereny sąsiadujące, za zgodą właścicieli gruntów.

§ 7

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

1. Ustalenia ogólne:

1) Linie rozgraniczające dróg i ulic oznaczone na rysunku planu są równocześnie liniami rozgraniczającymi sieci uzbrojenia technicznego.

2) Dopuszcza się ze względu na uwarunkowania wysokościowe i szczegółowe rozwiązania techniczne prowadzenie odcinków infrastruktury technicznej poza liniami rozgraniczającymi dróg w uzgodnieniu z właścicielami nieruchomości.

3) Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych uzbrojenia jako towarzyszących inwestycjom na terenach własnych inwestorów.

2. Zaopatrzenie w wodę:

1) Zaopatrzenie terenów przeznaczonych na cele inwestycyjne: ze Stacji Uzdatniania Wody Księginice lub Biskupice po ich rozbudowie, za pomocą rozdzielczej sieci wodociągowej wsi Ślęza lub wsi Bielany Wrocławskie – wymagana budowa przepompowni wody we wsi Ślęza oraz siecią wodociągową realizowana na terenach objętych planem.

2) Sieć wodociągową należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg, zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi, z uwzględnieniem warunków dostępności do wody dla celów przeciwpożarowych.

3) Szczegółowe warunki wykonania przyłączy wodociągowych należy uzgadniać z zarządcą sieci wodociągowej.

4) Nie dopuszcza się budowy i korzystania z własnych ujęć wody.

3. Kanalizacja sanitarna:

1) Docelowo odprowadzenie ścieków bytowych grawitacyjno-tłocznym systemem kanalizacji sanitarnej do istniejącej kanalizacji sanitarnej we wsi Bielany Wrocławskie, na warunkach określonych przez właściciela sieci.

2) Ścieki przemysłowe powstające w wyniku procesów technologicznych należy oczyścić we własnych urządzeniach oczyszczających zlokalizowanych na terenie inwestora.

3) Przewody kanalizacji sanitarnej należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg i ulic, zgodnie z przepisami szczególnymi.

4) Szczegółowe warunki wykonania przyłączy kanalizacyjnych należy uzgodnić z zarządcą sieci kanalizacyjnej.

5) Nie dopuszcza się budowy szczelnych, bezodpływowych zbiorników na nieczystości płynne oraz lokalnych oczyszczalni ścieków.

4. Kanalizacja deszczowa:

1) Odprowadzenie wód opadowych z nawierzchni utwardzonych do istniejących rowów (za zgodą ich zarządcy), powierzchniowo oraz systemem kolektorów deszczowych.

2) Główne kolektory kanalizacji deszczowej należy lokalizować równolegle do istniejącego układu komunikacyjnego w liniach rozgraniczających dróg i ulic, zgodnie z przepisami szczególnymi.

3) Tereny, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi lub chemicznymi należy utwardzić i skanalizować, zanieczyszczenia winny być zneutralizowane na terenie inwestora przed ich odprowadzeniem do kanalizacji deszczowej.

5. Elektroenergetyka:

1) Zasilanie elektroenergetyczną napowietrzną i kablową siecią niskiego napięcia.

2) Przez teren objęty planem przebiega napowietrzna linia elektroenergetyczna średniego napięcia SN 20 kV L-3152, zasilająca słupową stację transformatorową nr R-3458.

3) Dopuszcza się kablowanie istniejących odcinków sieci napowietrznych w przypadku kolizji z projektowaną lub istniejącą zabudową, kosztem i staraniem zainteresowanego, po uzgodnieniu z zarządcą sieci.

4) Zasilanie terenów objętych planem z GPZ – Bielany Wrocławskie kablowymi i napowietrznymi liniami średniego i niskiego napięcia.

5) Dopuszcza się lokalizację stacji transformatorowych na wydzielonych działkach na terenach oznaczonych na rysunku planu symbolem U/PWZ.

6. Zaopatrzenie w gaz:

1) Sieć gazową średniego i niskiego ciśnienia należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg (w chodnikach, poboczach i pasach zieleni) zgodnie z przepisami szczególnymi, przyłączanie obiektów do sieci rozdzielczej na warunkach określonych przez operatora sieci.

2) Dopuszcza się stosowanie indywidualnych zbiorników zaopatrzenia w gaz płynny.

7. Telekomunikacja:

1) Kablową siecią telekomunikacyjną, podłączenia nowych abonentów z lokalnej sieci rozdzielczej.

2) Rozwój sieci telekomunikacyjnej wynikający z kolejności rozbudowy obszarów planowanej zabudowy będzie następował staraniem i na koszt operatora sieci.

8. Usuwanie odpadów:

1) Wywóz odpadów komunalnych na zorganizowane gminne wysypisko; zagospodarowanie i utylizacja odpadów niebezpiecznych (poprodukcyjnych) zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.

9. Melioracje:

1) Należy zapewnić możliwość dostępu do istniejących rowów melioracyjnych w celu prowadzenia bieżących konserwacji i napraw niezabudowanym pasem terenu o szerokości min. 3 m wzdłuż górnych krawędzi rowów.

2) Zaleca się obsadzanie cieków i rowów melioracyjnych zielenią (o charakterze biologicznej obudowy cieków), z zapewnieniem dostępu dla służb konserwujących cieki.

§ 8

Szczególne warunki zagospodarowania terenów

I. Ochrona środowiska kulturowego.

1. Ustala się następujące warunki realizowania inwestycji w zakresie archeologicznej ochrony konserwatorskiej terenów:

1) Wszelkie zamierzenia inwestycyjne związane z wykonywaniem robót ziemnych wymagają pisemnego powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o terminie ich rozpoczęcia i zakończenia z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem.

2) W przypadku dokonania znalezisk archeologicznych wymagane jest podjęcie ratowniczych prac wykopaliskowych na koszt inwestora, za zezwoleniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

3) Bez powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, nie wnikających w głąb gruntu oraz prac rolniczych.

II. Strefy ograniczeń zabudowy i zagospodarowania terenów.

1. Ekosystemy łąkowo-wodne :

1) Ustala się zakaz lokalizacji wszelkich obiektów hodowlanych oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.

2) Zaleca się wprowadzanie obudowy biologicznej cieków zielenią wysoką z zapewnieniem dostępności dla służb melioracyjnych w celu prowadzenia bieżącej konserwacji i prac inwestycyjnych.

3) W odległości 3 m od linii rozgraniczającej cieków wodnych oznaczonych symbolem W dopuszcza się zagospodarowanie wyłącznie zielenią niską, z zakazem lokalizowania wszelkiej zabudowy oraz ogrodzeń.

2. Strefa zagrożenia powodziowego wyznaczona zasięgiem powodzi z 1997 r.:

1) Ustala się zakaz przechowywania i magazynowania ścieków (z wyłączeniem przepompowni ścieków), odchodów zwierzęcych, toksycznych środków chemicznych, magazynowania paliw i substancji ropopochodnych, składowania i utylizacji odpadów komunalnych i niebezpiecznych.

2) Dopuszcza się lokalizowanie obiektów i sieci uzbrojenia technicznego pod warunkiem zabezpieczenia ich przed zalaniem wodami powodziowymi.

3) Ustala się obowiązek indywidualnego zabezpieczania inwestycji celem zminimalizowania szkód powodziowych.

4) Wszelkie prace inwestycyjne, w szczególności: prowadzenie infrastruktury technicznej naziemnej i podziemnej, budowa i remonty dróg i urządzeń infrastruktury związanej z drogami oraz i urządzeń melioracji wymagają uzgodnienia z właściwymi służbami w zakresie ochrony przeciwpowodziowej.

3. Sieci elektroenergetyczne:

1) Ustala się strefę ochronną od napowietrznej linii elektroenergetycznej średniego napięcia SN w odległości 5 m od osi linii, w obrębie której obowiązuje:

a) zakaz lokalizacji obiektów z pomieszczeniami przeznaczonymi na stały pobyt ludzi,

b) lokalizacja innych obiektów i urządzeń wymaga uzgodnienia z zarządcą sieci.

4. Linia kolejowa (stanowiąca zachodnią granicę planu w obrębie Bielany Wrocławskie):

1) Zakaz lokalizowania zabudowy w odległości mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, lecz nie mniej niż 20 m od osi skrajnego toru.

2) Zakaz lokalizacji masztów (konstrukcji wieżowych) w odległościach mniejszych od granicy obszaru kolejowego niż wynosi planowana wysokość obiektu.

3) Zakaz wprowadzania nasadzeń drzew i krzewów w odległości mniejszej niż 15 m od granicy obszaru kolejowego, z wyłączeniem gatunków, których wysokość może przekraczać 10 m.

4) Wykonywanie robót ziemnych w odległości mniejszej niż 20 m od granicy obszaru kolejowego wymaga uzgodnienia z zarządcą linii kolejowej.

§ 9

Tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów

Do czasu docelowego zagospodarowania terenów zgodnie z funkcjami podstawowymi dopuszcza się dotychczasowy sposób zagospodarowania terenów bez możliwości wprowadzania trwałych obiektów budowlanych uniemożliwiających docelową realizację ustaleń planu.

§ 10

Obszary zorganizowanej działalności inwestycyjnej, rehabilitacji istniejącej zabudowy i infrastruktury technicznej oraz przekształceń obszarów zdegradowanych

Nie ustala się granic obszarów zorganizowanej działalności inwestycyjnej, rehabilitacji istniejącej zabudowy i infrastruktury technicznej oraz przekształceń obszarów zdegradowanych.

§ 11

W granicach określonych w § 1 niniejszej uchwały tracą moc obowiązującą ustalenia: miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Kobierzyce, zatwierdzonego uchwałą nr XIX/97/92 Rady Gminy Kobierzyce z dnia 30 kwietnia 1992 r. opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Wrocławskiego Nr 7 z dnia 15 czerwca 1992 r., poz. 52.

§ 12

Zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym określa się stawkę procentową, służącą naliczaniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości, w wysokości 30%.

§ 13

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kobierzyce.

§ 14

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia niniejszej uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

JANUSZ GARGAŁA

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Kobierzyce z dnia 27 listopada 2003 r. (poz. 350)