D z i a ł II

USTALENIA OGÓLNE

R o z d z i a ł 1

Szczególne warunki wynikające z potrzeb ochrony i kształtowania środowiska

§ 6

1. Przed podjęciem działalności na terenach wyznaczonych w planie ustala się obowiązek zdjęcia warstwy próchniczej z części terenów przeznaczonych pod obiekty budowlane oraz powierzchnie utwardzone, a następnie odpowiednie jej zagospodarowanie.

2. Istniejący drzewostan należy przewidzieć w miarę możliwości do zachowania, poza drzewami owocowymi. Drzewostan przewidziany do zachowania należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami w trakcie robót budowlanych.

R o z d z i a ł 2

Szczególne warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego

§ 7

1. Wyznacza się strefę “OW” obserwacji archeologicznej, zgodnie z oznaczeniem na rysunku planu. W obrębie tej strefy ustala się obowiązek uzgodnienia inwestycji przed uzyskaniem pozwolenia na budowę z Wojewódzkim Oddziałem Ochrony Zabytków w zakresie ochrony zabytków archeologicznych.

2. Ustala się strefę ochrony konserwatorskiej krajobrazu kulturowego, zgodnie z oznaczeniem na rysunku planu. Wszelkie inwestycje w obrębie tej strefy należy uzgodnić przed uzyskaniem pozwolenia na budowę z Wojewódzkim Oddziałem Służby Ochrony Zabytków.

3. Ustala się strefę ochrony konserwatorskiej zespołu zabytkowego wraz z otuliną, w granicach zaznaczonych na rysunku planu.

4. Działania inwestycyjne podlegające ograniczeniom na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 roku o ochronie dóbr kultury (tekst jednolity Dz. U. Nr 98, poz. 1150 z 1999 r.) na terenie, o którym mowa w ust. 4, dotyczą:

1) obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków – parku i folwarku (Nr w rejestrze 537/W z dnia 31.01.84 r),

2) kompozycji wnętrz urbanistycznych i kompozycji zieleni.

5. Na terenie strefy, o której mowa w ust. 4, ustala się następujące zasady zabudowy i zagospodarowania:

1) zamierzenia inwestycyjne w zakresie zabudowy i zagospodarowania terenu należy uzgodnić z Wojewódzkim Oddziałem Służby Ochrony Zabytków,

2) zaleca się rekonstrukcję historycznych założeń i zachowanie historycznego układu przestrzennego,

3) należy dążyć do usunięcia dysharmonizujących obiektów architektonicznych i nieodpowiedniej zieleni,

4) obowiązuje zachowanie właściwej skali gabarytów odtwarzanej oraz uzupełniającej zabudowy.

6. Obszar objęty planem zlokalizowany jest w niedalekiej odległości od znanych zabytkowych stanowisk archeologicznych. W przypadku odkrycia, w trakcie robót ziemnych, zabytków archeologicznych należy wstrzymać prace i powiadomić Wydział Zabytków Archeologicznych SOZ we Wrocławiu.

R o z d z i a ł 3

Ogólne zasady zabudowy i zagospodarowania terenów

§ 8

1. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 1U ustala się lokalizację środków ochrony czynnej pomiędzy linią rozgraniczającą drogi 1KZ a linią zabudowy ograniczających emisję zanieczyszczeń i hałasu od drogi 1KZ, jeśli ich szkodliwość przekroczy dopuszczalne normy.

2. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 2ZP ustala się lokalizację środków ochrony czynnej pomiędzy linią rozgraniczającą drogi 1KZ a linią zabudowy ograniczających emisję zanieczyszczeń i hałasu od drogi 1KZ.