324

UCHWAŁA RADY POWIATU W OŁAWIE

z dnia 17 grudnia 2003 r.

zmieniająca uchwałę w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu Oławskiego

Na podstawie art. 12 pkt 8 ppkt a, art.40 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy
z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r.
Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.), w związku z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r.
Nr 46, poz. 543 z póżn. zm.) oraz art. 8 pkt 2 i art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733
z późn. zm.) Rada Powiatu w Oławie uchwala, co następuje:

§ 1

W uchwale nr VII/42/2003 Rady Powiatu w Oławie z dnia 29 kwietnia 2003 r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu Oławskiego wprowadza się następujące zmiany:

1) § 18 otrzymuje brzmienie:

1. Najem samodzielnego lokalu mieszkalnego będącego własnością powiatu następuje na podstawie umowy najmu.

2. Wynajmującym lokal mieszkalny jest:

a) kierownik powiatowej jednostki organizacyjnej w przypadku lokali znajdujących się w nieruchomościach oddanych tym jednostkom w trwały zarząd,

b) Zarząd Powiatu w pozostałych przypadkach.

3. Umowa najmu lokalu mieszkalnego, będącego własnością powiatu, zawierana jest z osobą, która jest zatrudniona w jednostce organizacyjnej Powiatu Oławskiego, w powiatowej inspekcji, straży lub służbie.

4. Pierwszeństwo przy zawieraniu umów przysługuje osobom niemającym tytułu prawnego do zajmowania innego lokalu.

5. Lokale mieszkalne będące własnością Powiatu wynajmowane są na czas trwania stosunku pracy.

6. Zarząd Powiatu może wyrazić zgodę na zawarcie umowy z inną osobą niż ta, o której mowa w ust. 3 w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawia za tym interes powiatu, w takim przypadku umowa może być zawarta na czas nieokreślony.

7. Ustanie stosunku pracy skutkuje wygaśnięciem umowy najmu lokalu po upływie 3 miesięcy od dnia ustania stosunku pracy.

8. Osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego do dnia opróżnienia lokalu obowiązane są co miesiąc uiszczać odszkodowanie odpowiadające wysokości czynszu”.

2) § 19 otrzymuje brzmienie:

1. Wynajmujący, umową najmu oddaje najemcy do używania samodzielny lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami przynależnymi, jeżeli takowe przynależą do lokalu.

2. Najemca jest zobowiązany z tytułu najmu opłacać czynsz, a ponadto utrzymać lokal i pomieszczenia przynależne we właściwym stanie technicznym i sanitarnym. Najemca jest także zobowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego korzystania, jak klatki schodowe i inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynków.

3. Najemca zobowiązany jest do dokonywania w wynajmowanym lokalu, na własny koszt, bieżących prac remontowych.

4. Do bieżących prac remontowych należą: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz drzwi, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody.

5. Podjęcie przez najemcę prac przekraczających zakres bieżących prac remontowych wymaga:

a) uzyskania zgody jednostki organizacyjnej powiatu lub Zarządu Powiatu na wykonanie przedmiotowych prac,

b) określenia w drodze odrębnej umowy sposobu rozliczenia z najemcą poniesionych przez niego kosztów.”

3) § 20 otrzymuje brzmienie:

1. Stawkę bazową czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego ustala Zarząd Powiatu.

2. Zarząd Powiatu ustali stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających ich wartość użytkową, a w szczególności:

1) położenie lokalu w budynku,

2) wyposażenie budynku i lokalu w urządzenia techniczne i instalacje i ich stan,

3) ogólny stan techniczny budynku.

3. Ustala się czynniki obniżające lub podwyższające stawkę czynszu, o której mowa w ust. 1, według następujących kryteriów:

1) czynniki obniżające stawkę czynszu:

a) brak w mieszkaniu centralnego ogrzewania – 10%,

b) brak gazu przewodowego – 10%,

c) brak instalacji wodno-kanalizacyjnej – 20%,

d) brak WC w mieszkaniu – 10%,

e) brak łazienki w mieszkaniu – 10%,

f) za mieszkanie na parterze i ostatniej kondygnacji oraz oficynie – 5%,

2) czynniki podwyższające stawkę czynszu:

a) za lokal położony na pierwszym piętrze o ile nie jest poddaszem – 10%,

b) za lokal położony w budynku wolno stojącym do 4 lokali – 10%.

4. Łącznie obniżenie czynszu nie może przekroczyć 40%.

5. Obliczenie czynszu następuje poprzez sumowanie zniżek i zwyżek.

6. Użyte w ust.3 określenia oznaczają:

1) centralne ogrzewanie – dotyczy ogrzewania energią cieplną dostarczoną z ciepłowni i kotłowni lokalnych (osiedlowych, domowych) ,

2) przez w.c. rozumie się doprowadzoną do łazienki lub wydzielonego pomieszczenia instalację wodociągowo-kanalizacyjną umożliwiającą podłączenie muszli sedesowej i spłuczki, dotyczy to również w.c. przynależnego do lokalu, położonego poza nim w tym samym budynku,

3) przez łazienkę rozumie się wydzielone w mieszkaniu pomieszczenie posiadające stałe instalacje: wodociągowo-kanalizacyjną, ciepłej wody dostarczanej centralnie lub z urządzeń zainstalowanych w lokalu albo inne umożliwiające podłączenie wanny, brodzika, baterii, piecyka kąpielowego (gazowego, elektrycznego bojlera itp.).

7. Przez powierzchnię użytkową lokalu rozumie się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, według kryteriów określonych w art.2 ust.1 pkt 7 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

8. Obmiaru powierzchni użytkowej lokalu dokonuje się zgodnie z zasadami określonymi w art. 2 ust. 2 powołanej wyżej ustawy.

9. W czasie trwania stosunku najmu wynajmujący może podwyższyć stawkę czynszu, jeżeli dokonał w lokalu ulepszeń mających wpływ na wysokość czynszu, zgodnie z ust. 3 pkt 1.

10. W przypadku uszczuplenia wyposażenia technicznego z przyczyn leżących po stronie wynajmującego, czynsz obniża się zgodnie z ust. 3 pkt 1.

11. Przed zmianą umowy najmu zmieniającą wysokość czynszu należy sporządzić protokoł stwierdzający fakt powstawania czynników mających wpływ na wysokość stawki czynszu.

12. Zmiana stawki czynszu za lokal mieszkalny dokonywana jest w formie aneksu do umowy.”

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Oławie.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY POWIATU

JÓZEF HOŁYŃSKI