312

UCHWAŁA RADY GMINY GROMADKA

z dnia 29 października 2003 r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy i lokali socjalnych

Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733), art. 18 ust. 2 pkt 15 oraz art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) Rada Gminy Gromadka uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwała ma na celu ustalenie zasad wynajmu lokali mieszkaniowych, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

§ 2

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1. ustawie o ochronie praw lokatorów – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego,

2. lokatorze – należy przez to rozumieć najemcę lokalu lub osobę używającą lokalu na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności,

3. właścicielu – należy przez to rozumieć wynajmującego lub inną osobę, z którą wiąże lokatora stosunek prawny uprawniający go do używania lokalu,

4. lokalu – należy przez to rozumieć lokal służący do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, a także lokal będący pracownią służącą twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki,

5. lokalu socjalnym – należy przez to rozumieć lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa 10 m2, przy czym lokal ten nie może być o obniżonym standardzie,

6. lokalu zamiennym – należy przez to rozumieć lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której położony lokal używany dotychczas o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym, warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w przypadku gospo

darstwa domowego jednoosobowego 20 m2 tej powierzchni,

7. opłatach niezależnych od właściciela – należy przez to rozumieć opłaty za dostawę do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór nieczystości stałych i płynnych,

8. gospodarstwie domowym – należy przez to rozumieć gospodarstwo domowe, o którym mowa w ustawie o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz. 734 z 2001 r. z późn. zm.),

9. dochodzie – należy przez to rozumieć dochód, określony w art. 3 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych.

§ 3

Uchwała ma zastosowanie do mieszkaniowego zasobu gminy, o którym mowa w rozdziale 3, ustawy o ochronie praw lokatorów.

§ 4

1. Tworzenie warunków do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań własnych gminy.

2. Gmina na zasadach i w wypadkach przewidzianych w ustawie, zapewnia lokale socjalne i zamienne, a także zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach.

§ 5

1. Wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadnia oddanie w najem lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego.

2. Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, wszystkich członków gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę założenia wniosku.

3. Do dochodu, o którym mowa w ust. 1, zalicza się średni miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego naliczany według przepisów o dodatkach mieszkaniowych.

§ 6

Za osoby pozostające w trudnych warunkach mieszkaniowych, w rozumieniu niniejszej uchwały, uważa się osoby zamieszkujące w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 ogólnej powierzchni pokoi lub w lokalu niespełniającym wymogów lokalu przeznaczonego na stały pobyt ludzi.

R o z d z i a ł II

Ogólne zasady najmu lokali

§ 7

1. Mieszkaniowy zasób gminy przeznaczony jest w pierwszej kolejności dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej gminy Gromadka, posiadających stałe zameldowanie w gminie Gromadka przez okres przynajmniej trzech lat od daty złożenia wniosku o ile przepisy nie stanowią inaczej.

2. W wyjątkowych przypadkach Wójt Gminy może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone w ust. 1, o ile jest to uzasadnione interesem społeczności lokalnej.

§ 8

Pierwszeństwo przy zawieraniu umowy najmu lokalu mieszkalnego z mieszkaniowego zasobu gminy przysługuje osobom:

1. uprawnionym do lokalu zamiennego na podstawie przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów lub na podstawie orzeczenia sądowego,

2. pozostających w trudnych warunkach mieszkaniowych i osiągających średni miesięczny dochód nie wyższy niż 100% najniższej emerytury na członka gospodarstwa domowego w gospodarstwie wieloosobowym i 150% w gospodarstwie jednoosobowym.

§ 9

1. Umowa o odpłatne używanie lokalu, z wyjątkiem lokalu socjalnego może być zawarta na czas nieoznaczony lub czas oznaczony nie krótszy niż 3 lata.

2. W razie zawarcia umowy na czas krótszy niż 3 lata umowę uważa się za zawartą na czas nieoznaczony.

3. Umowa najmu samodzielnego lokalu mieszkalnego może być także zawierana z osobami posiadającymi zaspokojone potrzeby mieszkaniowe, a w szczególności z osobami zajmującymi lokale mieszkalne o dużej powierzchni, jeżeli zostawią ten lokal do dyspozycji właściciela.

§ 10

Samodzielny lokal mieszkalny o złym stanie technicznym, wymagający remontu o znacznej wartości, może być wynajęty osobie niemających zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, a gwarantującej wykonanie remontu danego lokalu na koszt własny.

§ 11

1. Najemca posiadający tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego może być dokonać zmiany lokali, po uprzednim wyrażeniu zgody Wójta Gminy.

2. Tryb zawierania spraw związanych z zamianą lokali mieszkaniowych jest taki sam, jak w przypadku zawierania umowy najmu lokalu mieszkalnego.

§ 12

1. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

2. Najem zawarty na czas dłuższy niż lat dziesięć poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony.

3. Bez zgody wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Zgoda wynajmującego nie jest wymagana co do osoby, względem której najemca jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym.

§ 13

1. Umowę najmu socjalnego zawiera się na czas oznaczony.

2. Umowa najmu socjalnego może być zawarta z osobą, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której średnie miesięczne dochody z gospodarstwa nie przekraczają 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% w gospodarstwie wieloosobowym.

§ 14

Pierwszeństwo przy zawieraniu umowy najmu lokalu socjalnego przysługuje osobom, które:

1. nabywają prawa do takiego lokalu na podstawie orzeczenia sądowego,

2. utraciły mieszkanie wskutek klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru,

3. opuściły dom dziecka w związku z uzyskaniem pełnoletności.

§ 15

1. Prawo do lokalu socjalnego nie przysługuje osobie, która samowolnie zajmuje lokal, której sąd nakazał opróżnienie lokalu, chyba że przyznanie lokalu socjalnego byłoby w świetle zasad współżycia społecznego szczególnie usprawiedliwione.

2. Gmina może wypowiedzieć najem lokalu socjalnego bez zachowana terminu wypowiedzenia, jeżeli najemca uzyskał tytuł prawny do innego lokalu.

§ 16

1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu występują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

2. Osoby wymienione w ust. 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

3. W razie braku osób wymienionych w ust. 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

§ 17

Gospodarowanie mieszkalnym zasobem gminy Gromadka jest jawne.

R o z d z i a ł III

Przepisy końcowe i przejściowe

§ 18

W sprawach nieuregulowanych niniejszą uchwałą mają zastosowanie obowiązujące przepisy prawa.

§ 19

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Gromadka.

§ 20

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia W Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i podlega podaniu do publicznej wiadomości przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Gromadka.

PRZEWODNICZĄCY RADY GMINY

ADAM KOZIOŁ