304

UCHWAŁA RADY MIASTA BOLESŁAWIEC

z dnia 26 listopada 2003 r.

w sprawie zasad zarządu lokalami użytkowymi stanowiącymi własność Gminy Miejskiej Bolesławiec

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. “a” oraz art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Rada Miasta Bolesławiec uchwala, co następuje:

§ 1

1. Uchwała reguluje zasady zarządu lokalami użytkowymi stanowiącymi własność Gminy Miejskiej Bolesławiec.

2. Za lokal użytkowy uważa się samodzielny lokal lub jego część, wykorzystywane na cele inne niż mieszkalne.

3. Za lokale użytkowe w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się również garaże.

§ 2

Umowy najmu na lokale użytkowe objęte niniejszą uchwałą zawiera Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Bolesławcu, oraz jednostki organizacyjne miasta Bolesławiec, jako wynajmujący.

§ 3

1. Przekazywanie w najem wolnych lokali użytkowych, które nie zostały wytypowane i przeznaczone do sprzedaży, odbywa się w następujących trybach:

1) lokale użytkowe, w których prowadzona była działalność określona w tabeli nr 1 – w trybie publicznego przetargu ustnego, pisemnego przetargu ograniczonego lub nieograniczonego,

2) lokale użytkowe, w których była prowadzona działalność określona w tabeli nr 2 i w których przewiduje się prowadzenie tej samej działalności co dotychczas – w trybie negocjacji cywilno--prawnych. Zmiana działalności na określoną w tabeli nr 1 spowoduje konieczność zastosowania trybów określonych w pkt 1).

2. Czynności prowadzące do wyłonienia najemcy określone w ust. 1 pkt 1) i pkt 2) prowadzi komisja powołana przez Prezydenta Miasta.

3. Zgody Prezydenta Miasta wymaga:

1) zmiana przeznaczenia lokalu użytkowego (zmiana rodzaju działalności, branży, itp.),

2) zamiana lokali użytkowych pomiędzy ich dotychczasowymi najemcami w ramach zasobów Gminy Miejskiej Bolesławiec.

§ 4

1. Przewiduje się zastosowanie zmiennych, minimalnych stawek czynszu w zależności od działalności prowadzonej w lokalu, określonych w tabelach nr 1 i nr 2 oraz w zależności od lokalizacji lokalu.

2. Miasto Bolesławiec dzieli się na trzy strefy:

1) I strefa obejmuje ulice: Rynek, B. Prusa, Sierpnia 80, A. Mickiewicza, A. Asnyka, Zgorzelecką, I. Daszyńskiego, Kościelną, M. Kutuzowa, Plac Marszałka Piłsudskiego,

2) II strefa obejmuje ulice: Polną, B. Głowackiego, Bielską, I. Łukasiewicza, B. Kubika, B. Chrobrego,

3) III strefa obejmuje pozostałe ulice.

3. Wyjściowe minimalne stawki czynszu za 1 m2 powierzchni lokalu użytkowego nie mogą być niższe od przedstawionych w tabelach nr 1 i nr 2, stanowiących załącznik do niniejszej uchwały.

4. O przynależności do jednej z trzech wymienionych stref lokalizacyjnych w przypadku placówki handlu detalicznego decyduje:

1) adres placówki handlu detalicznego,

2) usytuowanie okna wystawowego.

W przypadku usytuowania okna wystawowego w strefie niższej niż adres placówki handlu detalicznego, lokal zalicza się do strefy o jedną niżej, niżby to wynikało z adresu placówki handlu detalicznego.

5. W przypadkach określonych w § 3 uchwały obowiązują następujące stawki czynszu:

1) co do lokali użytkowych, w których najemców wyłoniono w trybie publicznego przetargu ustnego – wylicytowana stawka czynszu,

2) co do lokali użytkowych, w których najemców wyłoniono w trybie pisemnego przetargu nieograniczonego lub ograniczonego – stawka z wybranej przez Prezydenta Miasta najkorzystniejszej oferty,

3) co do lokali użytkowych określonych w § 3 ust. 1 pkt 2 uchwały – wynegocjowane stawki czynszu, nie niższe niż w tabelach nr 1 i nr 2,

4) co do lokali użytkowych, w stosunku do których wyrażono zgodę na zmianę ich przeznaczenia – stawki wynikające z tabeli nr 1 i nr 2, nie niższe jednak od dotychczas płaconych przez najemców,

5) co do lokali użytkowych, w stosunku do których wyrażono zgodę na zamianę – tę samą stawkę czynszu dla obu lokali przy zastrzeżeniu, że nie może być niższa od stawek stosowanych do tej pory wobec najemców zamienianych lokali.

6. Za pomieszczenia piwniczne stanowiące kotłownie lub skład opału nie nalicza się czynszu, a za pozostałe pomieszczenia pomocnicze znajdujące się w piwnicach – czynsz przyjmuje się w wysokości 30% zasadniczej stawki czynszu określonej w umowie.

7. Dla lokalu użytkowego, w którym świadczone są usługi, w przypadku wprowadzenia dodatkowej działalności handlowej tej samej branży – ustala się następujący sposób naliczania minimalnych stawek czynszu:

1) w przypadku trwałego wyodrębnienia powierzchni na działalność handlową – stosuje się dla wyodrębnionej powierzchni stawki czynszu wg tabeli nr 1 właściwe dla danej branży,

2) jeżeli powierzchnia na działalność handlową nie jest trwale wyodrębniona – stosuje się uśrednioną stawkę czynszu dla danej branży usług i danej branży handlu wg tabeli nr 1.

8. Dla lokalu użytkowego, w którym prowadzony jest handel, w przypadku wprowadzenia dodatkowej działalności handlowej innej branży – dla stawek czynszu stosuje się zasady określone w ust. 7 pkt 1) lub w ust. 7 pkt 2).

9. Osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane, do dnia opróżnienia lokalu, co miesiąc uiszczać odszkodowanie. Wynajmujący będzie naliczać odszkodowanie w wysokości 300% ostatnio obowiązującej stawki czynszu.

10. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Prezydent Miasta, po zasięgnięciu opinii Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów, może wyrazić zgodę wynajmującemu na ustalenie niższego odszkodowania, niż określone w ust. 9.

§ 5

1. Wyjściowe minimalne stawki czynszu określone w tabeli nr 1 i nr 2 będą zmieniane corocznie, bez potrzeby wypowiadania dotychczasowych stawek czynszu, w drodze aneksu do umowy.

2. Podstawą aktualizacji wysokości rocznego czynszu najmu jest średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni, ogłaszany przez Prezesa GUS w Monitorze Polskim.

3. Nowe stawki czynszu obowiązują od dnia 1 lutego każdego roku.

4. W przypadku ustalenia stawek czynszu w przetargach lub negocjacjach nowe stawki czynszu, zaktualizowane zgodnie z zasadą ustaloną w ust. 2, obowiązują wówczas, jeśli są wyższe od stawek ustalonych w przetargach lub negocjacjach.

§ 6

Umowy najmu lokali użytkowych zawiera się na czas nieokreślony lub określony.

§ 7

1. Upoważnia się Prezydenta Miasta Bolesławiec do podejmowania decyzji dotyczących szczególnych przypadków zmiany zasad zarządu lokalami użytkowymi ustalonymi w niniejszej uchwale.

2. O podjętych decyzjach na podstawie upoważnienia, o którym mowa w ust. 1, Prezydent Miasta informuje Radę Miasta na najbliższej sesji.

§ 8

Traci moc uchwała nr XXX/245/2000 Rady Miejskiej w Bolesławcu z dnia 15 grudnia 2000 roku w sprawie zasad zarządu lokalami użytkowymi stanowiącymi własność gminy miejskiej Bolesławiec.

§ 9

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Bolesławiec.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie po upływie czternastu dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

§ 11

Uchwała podlega opublikowaniu na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta, Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz w mediach lokalnych.

PRZEWODNICZĄCY RADY

STANISŁAW MAŁKOWSKI

Załącznik do uchwały Rady Miasta Bolesławiec z dnia 26 listopada 2003 r. (poz. 304)