R o z d z i a ł IV

Ustalenia ogólne

§ 12

Zasady ochrony środowiska

1. Ustala się ogólne warunki zagospodarowania terenów budowlanych wynikających z potrzeb ochrony środowiska:

1) standard akustyczny terenów przyjmuje się zgodnie z art. 113 Prawa Ochrony Środowiska (Dz.U. Nr 62, poz 627, z dnia 27 kwietnia 2001), a w szczególności jak podano w poniższej tabeli:

Klasa

Przeznaczenie terenów

Hałas komunikacyjny

Hałas przemysłowy

standardu akustycz.

zgodnie z zapisami zmian w planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego

16 h dla dnia

8 h dla nocy

8h dla dnia

1h dla nocy

N

P, Pp, RL, Rp, L1/2, G1/2

Nienormowany

2) na terenach przemysłu, baz i składów oraz komunikacji ustala się ochronę istniejących cennych zespołów, alei i pojedynczych drzew oraz ich wymianę i odtworzenie poprzez nowe nasadzenia w przypadku uszkodzenia lub śmierci biologicznej,

3) wszelkie inwestycje realizowane w obrębie terenu objętego planem winny spełniać wymagania z zakresu ochrony środowiska określone stosownymi przepisami szczególnymi.

2. Obszar objęty planem położony jest w obrębie Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 317 – Niecka Zewnętrzno-Sudecka (K) Bolesławiec, który posiada status najwyższej (ONO). W obszarze tym należy stosować przy realizacji nowych inwestycji rozwiązania techniczne uniemożliwiające zanieczyszczenie wód podziemnych.

§ 13

Zasady obsługi w infrastrukturę techniczną

1. Ustala się następujące zasady obsługi terenów budowlanych w zakresie infrastruktury technicznej:

1) dostawę wody do celów bytowych i przeciwpożarowych z istniejących i projektowanych sieci komunalnych,

2) dostawę energii elektrycznej i gazu do celów bytowych i grzewczych z istniejących i projektowanych sieci i urządzeń przedsiębiorstw energetycznych,

3) zrzut ścieków komunalnych i wód opadowych do istniejących i projektowanych sieci komunalnych, po wstępnym oczyszczeniu

4) zrzut ścieków przemysłowych i wód opadowych z parkingów do istniejących i projektowanych sieci komunalnych, po wstępnym oczyszczeniu,

5) obsługa telefoniczna z sieci przedsiębiorstw telekomunikacyjnych,

6) gromadzenie odpadów komunalnych w szczelnych pojemnikach, a następnie unieszkodliwianie na terenie miejsko-gminnego wysypiska śmieci.

2. Dla obiektów przemysłowych, naprawy pojazdów mechanicznych ustala się:

1) wykonanie kanalizacji deszczowej,

2) konieczność oczyszczania wód deszczowych poprzez urządzenia oddzielające błoto, oleje i benzynę (system odstojników, łapaczy i separatorów),

3) wykonanie szczelnej nawierzchni podjazdów i parkingów, umożliwiającą przechwytywanie ewentualnych zanieczyszczeń produktami ropopochodnymi wód deszczowych.

3. Lokalizację nowych sieci i urządzeń infrastruktury technicznej na obszarze planu oraz obsługujących obszar planu należy ustalić w oparciu o:

– programy i koncepcje rozbudowy poszczególnych sieci infrastruktury technicznej,

– rozwiązania projektów budowlanych dla poszczególnych fragmentów terenu i z uwzględnieniem wymogów sanitarnych i ochrony środowiska,

– interesów osób trzecich.

4. Sieci infrastruktury technicznej można lokalizować w liniach rozgraniczających ulic pod warunkiem spełnienia przepisów szczególnych i uzyskania zgody zarządcy drogi. Dopuszcza się sytuowanie sieci kanalizacyjnych poza liniami rozgraniczającymi ulice w przypadkach wymuszonych konfiguracją terenu oraz ustaleń opracowań, o których mowa w ust. 3.

5. Dla gazociągu wysokiego ciśnienia DN300 PN 6,3 MPa i DN100 PN 6,3 MPa, których przebieg pokazany jest na rysunku planu nr 1, wyznacza się strefę ochronną (licząc od osi gazociągu):

– 25 m dla DN100 PN6,3 Mpa,

– 35 m dla DN300 PN6,3 Mpa.

6. W obszarze strefy ochronnej przedsiębiorstwo gazownicze jest uprawnione do zapobiegania działalności mogącej mieć negatywny wpływ na jej trwałość i prawidłową eksploatację. Dla terenów objętych strefą ochronną ustala się:

– zakaz lokalizacji wszelkiej zabudowy,

– obowiązek zapewnienia swobodnego dojazdu do sieci infrastruktury technicznej oraz swobodnego przemieszczania się wzdłuż gazociągu,

– dopuszcza się lokalizację sieci podziemnego uzbrojenia technicznego po uzgodnieniu i na warunkach określonych przez operatora gazociągu,

– zakaz sadzenie drzew i krzewów w pasie 4 m (po 2 m od osi gazociągu); zagospodarowanie zielenią niską, zakaz prowadzenia działalności mogącej zagrozić trwałości gazociągu podczas eksploatacji.

7. Ustala się obowiązek uzgodnienia z Regionalnym Oddziałem Przesyłu we Wrocławiu lokalizacji obiektów wzdłuż strefy ochronnej gazociągów wysokiego ciśnienia, przed wydaniem pozwolenia na budowę.

§ 14

Zasady tymczasowego wykorzystania terenów

1. Do chwili przeprowadzenia trwałych przekształceń zgodnych z ustaleniami planu tereny i budynki mogą być wykorzystywane czasowo na cele innych funkcji dopuszczonych w planie z uwzględnieniem ustaleń ust. 2.

2. Na terenach objętych planem zakazuje się lokalizacji tymczasowych obiektów budowlanych.

3. Zakaz powyższy nie obejmuje lokalizacji obiektów związanych z okolicznościowymi festynami i uroczystościami. Termin lokalizacji wyznacza czas trwania danej imprezy.

4. Przy czasowym wykorzystaniu terenów i obiektów należy uwzględnić ustalenia uchwały w zakresie ochrony środowiska i kształtowania zieleni.