280 UCHWAŁA RADY POWIATU WAŁBRZYSKIEGO z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie zasad ustalania stawek czynszu najmu lokali mieszkalnych stanowiących własność Powiatu WałbrzyskiegoNa podstawie art. 12 ust. 2 lit. a i art. 40 ust. 1 i 2 pkt 3 ustawy z dnia 27 października 2001 roku o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. Z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) oraz art. 7 i art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z późniejszymi zmianami), Rada Powiatu Wałbrzyskiego uchwala, co następuje: |
§ 1
Niniejsza uchwała określa zasady polityki czynszowej dla lokali mieszkalnych stanowiących własność Powiatu Wałbrzyskiego.
Stan mieszkań oraz budynków wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Powiatu wymaga przeprowadzenia szeregu prac remontowych, co wiąże się z poniesieniem przez Powiat znacznych nakładów
finansowych.Obecne wpływy z czynszów płaconych przez lokatorów nie zapewniają możliwości zgromadzenia wystarczających środków finansowych na przeprowadzenie szeregu koniecznych remontów, a tym samym zapewnienie prawidłowego gospodarowania zasobem mieszka
niowym Powiatu.W związku z powyższym konieczne wydaje się podnoszenie czynszów, tak aby w najbliższych latach stopniowo można było osiągnąć, a przynajmniej zbliżyć się do samofinansowania zasobów mieszkaniowych.
W celu ograniczenia niekorzystnych skutków
podwyżki czynszów dla najuboższych najemców, uruchomiona powinna być dodatkowa pomoc finansowa w postaci dodatków mieszkaniowych, wypłacana przez gminy. Dla tych najemców, których dochody przekraczają możliwości starania się o dodatki mieszkaniowe powinni starać się we własnym zakresie o zamianę lokalu mieszkalnego na mniejszy po uzyskaniu pozytywnej opinii Zarządu Powiatu.Obowiązek opłacania czynszu spoczywa na najemcach mieszkań.
Przy ustalaniu stawek czynszu za 1 m2
powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Powiatu, stosowane będą poniższe kryteria i zasady:1.
Na miesięczny czynsz najmu 1 m2 lokalu składają się dwa elementy: stały – zwany stawką bazową i zmienny – zwany stawką jakościową.2.
Stawka bazowa stanowi 65% stawki wyjściowej.3. Stawka wyjściowa nie może przekroczyć 1/12 części wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m
2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, którego wartość ustala, co 6 miesięcy Wojewoda.4. Stawka jako
ściowa dla każdego lokalu jest obliczana indywidualnie wg metryki lokalu, która uwzględnia następujące składniki:1. obniżki jakościowe:
a) brak w lokalu urządzeń wodno-kanalizacyj-nych – 15%
b) brak bezpośredniego oświetlenia naturalnego kuchni – 10%
c) b
rak samodzielności lokalu ze względu na wspólną kuchnię, łazienkę lub w.c. – 30%d) brak w lokalu instalacji gazu przewodowego – 10%
e) brak w lokalu centralnego ogrzewania zasilanego energią z kotłowni lokalnej lub ciepłowni – 5%
f) zawilgocone mieszkani
e parterowe (obniżka do czasu usunięcia przyczyny) – 5%g) czasowe wyłączenie części mieszkania z eksploatacji ze względu na konieczność przeprowadzenia remontu – 15%
h) łazienka, WC poza lokalem – 10%
i) położenie lokalu w budynku: suterena – 5%
j) obniżony normatyw wysokości lokalu (poniżej 2,50 m) – 5%
5. Suma zniżek nie może być wyższa niż 60% stawki bazowej czynszu.
6. Zwyżki jakościowe:
1) rodzaj budynku, w którym znajduje się lokal:
a) wolno stojący – 5%,
2) położenie lokalu w budynku ze względu na izolację termiczną
a) parter, 3 i wyższe piętro – 0%
b) piętra 1 i 2 z wyjątkiem poddaszy – 5%,
3) stan techniczny budynku:
a) w dobrym stanie o podwyższonej izolacyjności termicznej – 15%
4) lokal wyposażony w łazienkę, WC – 5%
5) lokal wyposażony w ce
ntralne ogrzewanie zasilane energią z kotłowni lokalnej lub ciepłowni – 15%,6) lokal mieszkalny o powierzchni
użytkowej przekraczającej 80 m2 – 5%7. Suma procentów wynikająca ze standardu lokalu mnożona jest przez różnicę stawki wyjściowej
a stawki bazowej i wynik ten jest stawką jakościową.8. Suma stawki bazowej i stawki jakościowej, obliczanej indywidualnie dla każdego lokalu, pomnożona przez wielkość powierzchni lokalu liczoną w metrach kwadratowych, daje wysokość miesięcznego czynszu za dany lokal.
9. Obliczeń stawki za 1 m
2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego dokonuje właściciel.10. Wysokość czynszu za najem lokalu mieszkalnego strony określają w umowie najmu.
11. Właściciel zobowiązany jest przedstawić najemcy pełne rozliczenie czynników wpływających na wzrost lub zmniejszenie stawki czynszowej w postaci metryki lokalu.
12. Opis i stwierdzenie faktu istnienia czynników wpływających na wzrost lub zmniejszenie stawki czynszu właściciel zamieści w stosownym protokole podpisanym przez obie stron
y.13. Jeżeli w czasie trwania najmu najemca dokona ulepszeń lokalu wynajmujący nalicza mu nową stawkę czynszową wg niniejszych zasad pod warunkiem zawarcia z najemcą umowy określającej sposób rozliczenia wykonywanych ulepszeń.
14. W razie braku środków własnych właściciel może zawrzeć odrębną umowę, na mocy której najemca dokona stosownych prac remontowych i wymiany urządzeń.
15. Remont winien być wykonany wg kosztorysu sporządzonego przez właściciela i wykonany pod jego nadzorem.
16. Właściciel wyznacza najemcy termin zakończenia remontu nie dłuższy jednak niż trzy miesiące.
17. Zmiana umowy najmu następuje po zakończeniu remontu stwierdzonego protokołem odbioru. Koszty remontu stanowią podstawę do 50% zwolnienia z czynszu aż do wyczerpania kwoty poniesionych nakładów, uznanych przez właściciela.
18. Czynsz jest płatny miesięcznie z góry do 15 każdego miesiąca.
19. Najemca wpłacać będzie czynsz na wskazany przez właściciela rachunek bankowy.
20. Podwyższenie czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, nie może być dokonywane częściej niż co 6 miesięcy.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY POWIATU |
BOGUSŁAW DYSZKIEWICZ |