279

UCHWAŁA RADY POWIATU WAŁBRZYSKIEGO

z dnia 16 grudnia 2003 r.

w sprawie zasad wynajmu lokali mieszkalnych stanowiących własność Powiatu Wałbrzyskiego

Na podstawie art. 12 pkt 8 lit. a, art. 40 ust. 1 i 2 pkt 3 ustawy z dnia 27 października 2001 roku o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.) Rada Powiatu Wałbrzyskiego uchwala, co następuje:

§ 1

Niniejsza uchwała określa zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Powiatu Wałbrzyskiego.

§ 2

Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:

1. ustawie o ochronie praw lokatorów – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.),

2. powiat – należy przez to rozumieć Powiat Wałbrzyski,

3. zarząd powiatu – należy przez to rozumieć Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego,

4. mieszkaniowym zasobie powiatu – należy przez to rozumieć lokale mieszkalne stanowiące własność Powiatu Wałbrzyskiego,

5. dochodzie gospodarstwa domowego – należy przez to rozumieć sumę wszystkich dochodów brutto członków gospodarstwa domowego (ubiegających się o przydział lokalu) osiągniętych w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o najem lokalu, w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego i w odniesieniu do jednego miesiąca.

§ 3

Mieszkaniowy zasób Powiatu Wałbrzyskiego obejmuje wszystkie lokale służące do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.

§ 4

Lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu powiatu przeznacza się w szczególności:

1. na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach,

2. na poprawienie warunków zamieszkania dla osób i gospodarstw domowych kwalifikujących się do ich poprawy.

§ 5

1. Wnioskodawca starający się o najem lokalu mieszkalnego dla poprawy dotychczasowych warunków zamieszkiwania musi spełniać warunek:

– w dotychczasowym wynajmowanym lokalu na członka gospodarstwa domowego przypada nie więcej niż 5 m2 ogólnej powierzchni pokoi.

2. Lokale mieszkalne mogą być oddawane w najem, jeżeli wysokość dochodu gospodarstwa domowego będzie na poziomie nie wyższym niż:

a) 100% kwoty najniższej miesięcznej emerytury ustalonej przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i ogłaszanej w Monitorze Polskim w

przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego w gospodarstwie wieloosobowym,

b) 150% najniższej miesięcznej emerytury ustalanej przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i ogłaszanej w Monitorze Polskim, w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego.

3. Jeżeli dotychczasowy lokal nie spełnia wymogów lokalu przeznaczonego na stały pobyt ludzi, stanowi to również podstawę do ubiegania się o poprawę warunków zamieszkiwania.

§ 6

1. Ustala się kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony:

a) są uprawnione do lokalu zamiennego na podstawie przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów,

b) uzyskały w trybie odrębnych przepisów pozwolenie na nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne,

c) osoby zamieszkałe na terenie Powiatu Wałbrzyskiego spełniające warunek dochodów określony w § 5, które nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, bądź zajmują pomieszczenia nienadające się na stały pobyt ludzi,

d) osoby zamieszkujące w lokalach, do których nie mają tytułu prawnego i spełniają warunek dochodów określony w § 5,

e) osoby niepełnosprawne spełniające warunek dochodów określony w § 5,

f) osoby zamieszkujące w charakterze członka rodziny w lokalu, w którym na jedną osobę przypada mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi i spełniają warunek dochodów określony w § 5,

g) osoby kwalifikujące się do poprawy dotychczasowych warunków zamieszkiwania w oparciu o kryteria ustalone w § 5.

§ 7

Ustala się możliwość tworzenia w zasobach mieszkaniowych powiatu mieszkań chronionych dla wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych zgodnie z ustawą o pomocy społecznej.

§ 8

1. Zamiana lokali może następować:

a) pomiędzy najemcami lokali z mieszkaniowego zasobu powiatu na podstawie zgody wyrażonej przez Zarząd Powiatu,

b) pomiędzy najemcami lokali mieszkalnych zasobu mieszkaniowego powiatu i spoza tego zasobu po uzyskaniu zgody Zarządu Powiatu, pod warunkiem uregulowania przez najemców wszelkich należności czynszowych i opłat przed złożeniem wniosków.

2. Wyłącza się możliwość dokonania zamiany lokali mieszkalnych, jeżeli w jej wyniku na jednego członka gospodarstwa domowego będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego mniej niż 10 m2.

§ 9

1. Wnioski o najem lokali mieszkalnych, złożone i niezrealizowane przed dniem wejścia w życie uchwały, podlegają weryfikacji w oparciu o postanowienia niniejszej uchwały.

2. O najem lokalu mieszkalnego na poprawę warunków zamieszkiwania mogą starać się osoby, które wynajmują lokale mieszkalne na czas nieoznaczony z mieszkaniowego zasobu powiatu.

3. Realizacja wniosków następuje w miarę zwalniania lokali mieszkalnych powiatu, a także w miarę nabywania przez powiat nowych lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu powiatu.

4. Przy zawieraniu nowych umów najmu lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu powiatu pobiera się kaucję (w wysokości trzykrotnej wartości czynszu) zabezpieczającą pokrycie należności przysługujących wynajmującemu z tytułu najmu lokalu.

5. Lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu powiatu mogą być wynajmowane na czas nieoznaczony.

§ 10

1. Prawo zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego z mieszkaniowego zasobu powiatu na czas nieoznaczony przysługuje także małżonkowi niebędącemu współnajemcą lokalu, dzieciom najemcy i jego współmałżonka, innym osobom, wobec którym najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych oraz osobie, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą, jeżeli dotychczasowy najemca:

a) opuścił lokal i wymeldował się zmieniając miejsce stałego pobytu,

b) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu, w którym zamieszkiwanie wspólnie z dotychczasowymi lokatorami spowodowałoby, iż na jedną osobę przypadałoby mniej niż 5 m2 łącznej powierzchni pokoi.

2. Osoby, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy, mogą zgłosić wniosek o zawarcie umowy najmu, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:

a) regularnie opłacają w imieniu dotychczasowego najemcy należności czynszowe wobec wynajmującego i nie posiadają żadnych zadłużeń z tego tytułu,

b) utrzymują lokal w należytym stanie technicznym,

c) zamieszkiwały z najemcą do chwili jego śmierci przez okres co najmniej 5 lat, pozostające w stosunku pokrewieństwa zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego.

3. Rozpatrywanie wniosków w tej sprawie należy do wyłącznej kompetencji Zarządu Powiatu.

§ 11

1. Wolne lokale o powierzchni przekraczającej 80 m2 oddaje się w najem w drodze publicznego przetargu stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu.

2. Wywo³awcza stawka czynszu nie moæe byę mniejsza niæ 3% wartoœci odtworzeniowej 1 m² zajmowanego lokalu.

§ 12

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

§ 13

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY POWIATU

BOGUSŁAW DYSZKIEWICZ