R o z d z i a ł 2

Ogólne zasady zagospodarowania terenu

§ 3

1. Tereny objęte ustaleniami planu przeznacza się dla realizacji obiektów i urządzeń o funkcjach oznaczonych następującymi symbolami:

1) MN – dla terenów zabudowy mieszkaniowej o niskiej intensywności z usługami towarzyszącymi;

2) KD – dla terenów dróg dojazdowych;

3) EE – dla terenów stacji transformatorowych.

2. Na ustalenia, o których mowa w ust. 1, składają się:

1) ogólne zasady zagospodarowania terenu, określone w rozdziale 2 niniejszej uchwały,

2) szczegółowe zasady zagospodarowania terenów objętych liniami rozgraniczającymi, określone w rozdziale 3 niniejszej uchwały.

3. Nieprzekraczalne linie zabudowy oznacza się na rysunku planu jako ściśle określone linie oznaczające pożądany zasięg zabudowy w obrębie poszczególnych terenów.

4. Określone w planie funkcje terenów wskazują podstawowe ich przeznaczenia; ustala się możliwość wprowadzenia w obręb poszczególnych terenów obiektów o funkcjach uzupełniających, niekolidujących z funkcją podstawową i niezmieniających generalnie ustalonego w planie podstawowego zagospodarowania. Mogą one obejmować nie więcej niż 20% terenu oznaczonego w rysunku planu.

§ 4

1. Dla ochrony środowiska przyrodniczego, na terenie objętym planem, zakazuje się wprowadzania przedsięwzięć szkodliwych dla środowiska w tym zwłaszcza dla stanu czystości wód podziemnych i powierzchniowych oraz dla stanu powietrza atmosferycznego.

2. Dla ochrony powietrza atmosferycznego zakłada się konieczność uporządkowania gospodarki cieplnej poprzez wprowadzanie jako paliwa gazu lub oleju opałowego dla wyeliminowania niskich emisji; a także zakaz przechowywania na wolnym powietrzu lub w obiektach niezadaszonych materiałów powodujących wtórne pylenie.

3. Dla ochrony przed hałasem zakłada się dopuszczenie natężenia hałasu w poszczególnych strefach zainwestowania wiejskiego zgodnie z obowiązującymi normami; dla obiektów realizowanych mogących zwiększać zagrożenie hałasem zaleca się wyposażenie ich w urządzenia o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

4. Dla planowanych usług towarzyszących zabudowie mieszkaniowej – na etapie pozwolenia na budowę należy uzyskać stosowne uzgodnienie lub opinię dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych przez organy Inspekcji Sanitarnej.

§ 5

1. Obszar objęty planem znajduje się w strefie “OW” obserwacji archeologicznej obszarów o metryce średniowiecznej oraz w pobliżu lokalizacji zabytkowych stanowisk archeologicznych.

2. Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę wszelkie zamierzenia inwestycyjne na tym obszarze należy uzgodnić z Wydziałem Zabytków Architektury SOZ Wrocław w zakresie prac ziemnych.

3. Prace ziemne należy prowadzić pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim.

§ 6

1. Ustala się następujące zasady kształtowania nowej zabudowy na terenach budowlanych:

1) nowa zabudowa mieszkaniowa będzie realizowana w formie zabudowy wolno stojącej, na wydzielonych działkach o powierzchni min 1000 m2; z jednakowo ustalonym układem kalenic do usytuowanych na sąsiedniej działce budynków, zaleca się przy tym dostosowanie projektowanej skali zabudowy, doboru materiałów i kolorystyki do najbliższego otoczenia jak również stosowanie przykryć o nachyleniu połaci w granicach 38–45o;

2) warunki usytuowania nowej zabudowy na terenach wskazanych do jej realizacji określa się poprzez wskazanie nieprzekraczalnej linii zabudowy.

2. Intensywność nowej zabudowy, mierzona stosunkiem powierzchni zabudowy do powierzchni całkowitej terenu nie przekroczy maksymalnego wskaźnika 0,25.

3. Na obszarach gdzie występują urządzenia drenarskie podziemne, należy zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania wykopów, aby nie uszkodzić zbieracza lub sączka drenarskiego. Każdorazowe uszkodzenie urządzenia drenarskiego winno być naprawione na koszt inwestora pod fachowym nadzorem.

§ 7

1. Ustala się, że uzbrojenie nowych terenów budowlanych będzie realizowane kompleksowo w powiązaniu z istniejącymi systemami uzbrojenia technicznego, z wyprzedzeniem realizacji obiektów kubaturowych.

2. Projektowane sieci mogą być prowadzone w obrębie linii rozgraniczających dróg lokalnych. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstępstwa od tej zasady.

3. Dopuszcza się możliwość realizacji części urządzeń i sieci technicznych poza terenami lub trasami wyznaczonymi w planie na terenach własnych inwestora jako inwestycje towarzyszące.

§ 8

1. Dla zaopatrzenia w wodę ustala się powiązanie terenów objętych ustaleniami planu z układem lokalnych sieci wodociągowych grupowych, zasilanych ze studni w wsi Siedlce, przy pomocy układu uzupełniającego wodociągów rozdzielczych.

2. Dla odprowadzania ścieków ustala się docelowe powiązanie terenów objętych ustaleniami Planu z oczyszczalniami ścieków położonymi poza terenem wsi. Powiązanie z oczyszczalniami przewiduje się przy pomocy uzupełniających układów sieci kanalizacyjnych.

3. Dla zaopatrzenia w ciepło zakłada się możliwość jego uzyskania z indywidualnych źródeł ciepła z zastosowaniem urządzeń o wysokiej wydajności i małej emisji zanieczyszczeń.

4. Dla zaopatrzenia w gaz ustala się realizację uzupełniającego systemu rozdzielczej sieci gazowej powiązanego z gminnymi gazociągami średniego i niskiego ciśnienia.

5. Dla zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się podłączenie terenów objętych ustaleniami Planu do systemu energetycznego obejmującego wieś Marcinkowice.

6. Dla rozbudowy sieci telekomunikacyjnych ustala się realizację uzupełniającego systemu kablowej sieci telefonicznej powiązanej z gminnym systemem telekomunikacji.

7. Dla odprowadzania wód opadowych i roztopowych ustala się powiązanie terenów objętymi ustaleniami Planu z układem lokalnych sieci kanalizacji deszczowej.

8. Dla gospodarki odpadami zakłada się, dla terenów objętych ustaleniami Planu, wywóz nieczystości na gminne wysypiska śmieci.

§ 9

1. Ustala się powiązanie projektowanego terenu z podstawowym układem drogowym wsi poprzez drogi dojazdowe, o szerokości 2 x 2,5 m z chodnikami obustronnymi z utrzymaniem linii rozgraniczających o szerokości 10,0 m, planowane obiekty budowlane powinny powstać w odległości nie mniejszej niż 5,5 m od linii rozgraniczającej drogi.

2. Ustala się, że realizacja poszczególnych elementów projektowanego układu komunikacyjnego może być prowadzona wraz kompleksową budową sieci uzbrojenia technicznego, lokalizowanych w obrębie ich linii rozgraniczających.

3. W granicach linii rozgraniczających ulic mogą być lokalizowane urządzenia związane z obsługą komunikacji, jak zatoki, parkingi a także m.in. kioski, elementy małej architektury i reklamy w trybie obowiązujących przepisów oraz utrzymana istniejąca zabudowa o ile nie stwarza to zagrożenia dla ruchu drogowego i za zgoda zarządzającego.