119

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY MIRSK

z dnia 30 października 2003 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w obrębie Grudza i Kłopotnica, przeznaczonego pod rozbudowę istniejącego zakładu górniczego i przeróbczego Kopalni Bazaltu

“Góra Kamienista”

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) oraz w związku z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717) Rada Miejska Gminy Mirsk uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł 1

PRZEPISY OGÓLNE

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w obrębie Grudza i Kłopotnica, przeznaczonego pod rozbudowę istniejącego zakładu górniczego i przeróbczego Kopalni Bazaltu “Góra Kamienista”.

2. Plan obejmuje obszar położony w granicach administracyjnych gminy, zgodnie z oznaczeniem tych granic na rysunku planu.

3. Integralną częścią planu jest rysunek planu w skali 1:5000, stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały.

§ 2

1. W rysunku planu, stanowiącym załącznik graficzny do niniejszej uchwały ustala się jako obowiązujące następujące ustalenia:

1) Tereny zwałowiska nadkładu (PE – N).

2) Tereny osadników (PE – O).

3) Tereny rolne bez prawa zabudowy (RP).

4) Granice udokumentowanego złoża.

5) Obowiązujące linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania.

6) Orientacyjne linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania.

7) Granice opracowania.

2. Zakres ustaleń planu obejmuje:

1) Przeznaczenie terenu oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach.

2) Zasady zagospodarowania terenu.

3) Zasady obsługi w zakresie komunikacji i infrastruktury technicznej.

4) Zasady zagospodarowania terenów wynikające z potrzeb ochrony środowiska.

R o z d z i a ł 2

SZCZEGÓŁOWE USTALENIA PLANU

§ 3

Przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania

1. Tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania wydzielają na rysunku planu linie rozgraniczające obowiązujące i orientacyjne. Linie rozgraniczające jako orientacyjne mogą być przesunięte w stosunku do oznaczonych na rysunkach planu maksymalnie o 5,0 m.

2. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym symbolem PE – N, o przeznaczeniu podstawowym obejmującym tereny zwałowiska nadkładu.

3. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym symbolem PE – O, o przeznaczeniu podstawowym obejmującym tereny osadników.

4. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym symbolem RP, o przeznaczeniu podstawowym obejmującym tereny rolne bez prawa zabudowy.

§ 4

Zasady zagospodarowania terenu

1. Zwałowisko nadkładu usypywane będzie przy pomocy spycharki w formie wału ziemnego. Urobiony nadkład na miejsce zwałowania transportowany będzie przy pomocy samochodów samowyładowczych.

2. Osadniki zlokalizowane będą w układzie szeregowym.

3. Na terenie oznaczonym PE – O dopuszcza się lokalizację sztucznego zbiornika wodnego, którego celem będzie zaopatrzenie w wodę do celów technologicznych.

4. Ustala się filar ochronny o szerokości 10 m od stopy formowanej skarpy zwałowiska do drogi powiatowej Grudza – Nowa Kamienica, który oznakowany będzie w terenie bryłami bazaltowymi. Należy określić warunki konstrukcji i formowania zwałowiska dla zapewnienia stateczności jego skarp.

§ 5

Zasady obsługi w zakresie komunikacji i infrastruktury technicznej

1. Wywóz gotowych produktów odbywać się będzie zgodnie z § 5 ust. 1 uchwały nr XV/74/99 Rady Miejskiej Gminy Mirsk z dnia 31 sierpnia 1999 r.

2. Zasilanie w energię elektryczną odbywać się będzie z istniejącej stacji transformatorowej, zlokalizowanej na terenie zakładu przeróbczego. Dopuszcza się wykorzystanie przenośnych agregatów prądotwórczych.

3. Zaopatrzenie w wodę do celów technologicznych odbywać się będzie z pobliskiego potoku przy założeniu jej użytkowania w obiegu zamkniętym i z wykorzystaniem sztucznego zbiornika wodnego. Wariantowo zakłada się możliwość poboru wody ze studni głębinowej.

4. Oczyszczanie wód powstałych w wyniku zraszania i płukania kruszywa oraz wód deszczowych odbywać się będzie poprzez sedymentację zawiesiny ogólnej w osadnikach. Powstały osad będzie wybierany koparką i składowany w zwałowisku nadkładu lub w wyeksploatowanej części wyrobiska. Oczyszczona woda zgodnie z obowiązującymi normami z osadników odprowadzana będzie do pobliskiego potoku.

5. Odprowadzanie wody z osadników do cieku wodnego, a także pobór wody dla celów technologicznych wymagać będzie pozwolenia wodno-prawnego.

6. Zaopatrzenie w wodę do celów sanitarnych odbywać się będzie poprzez dowóz beczkowozem wody komunalnej do zbiornika magazynowego.

7. Ścieki sanitarne gromadzone będą w zbiorniku bezodpływowym i wywożone taborem asenizacyjnym do oczyszczalni komunalnej.

8. Odpady z zaplecza socjalnego gromadzone będą w pojemnikach i sukcesywnie wywożone na komunalne wysypisko odpadów.

9. Odpady niebezpieczne będą selektywnie gromadzenie w sposób bezpieczny dla środowiska i przekazanie do gospodarczego wykorzystania, utylizacji lub unieszkodliwienia.

§ 6

Zasady zagospodarowania terenów wynikające

z potrzeb ochrony środowiska

1. Inwestycje prowadzone w obrębie terenu objętego planem winny spełniać wymagania w zakresie ochrony środowiska określone stosownymi przepisami szczególnymi.

2. Należy prowadzić okresowe badania emisji pyłów i hałasu emitowanych podczas usypywania zwałowiska nadkładu.

3. Należy prowadzić okresowe pomiary jakości wód odprowadzanych z osadników do potoku. W przypadku stwierdzenia stężenia zawiesiny ogólnej powyżej obowiązujących norm należy podjąć działania ograniczające.

4. Nadkład deponowany na zwałowisku nadkładu będzie wykorzystany do celów rekultywacyjnych.

5. W przypadku prowadzenia robót budowlanych i ziemnych w razie ujawnienia przedmiotu, który posiada cechy zabytku, zobowiązuje się znalazcę do zawiadomienia Burmistrza Miasta i Gminy i właściwego Konserwatora Zabytków.

R o z d z i a ł 3

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 7

Ustala się stawkę procentową w wysokości 30%, służącą naliczeniu jednorazowych opłat, o których mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

§ 8

Dla terenu objętego ustaleniami planu tracą moc ustalenia planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Mirsk uchwalonym uchwałą nr XLVI/181/94 Rady Miejsko-Gminnej w Mirsku z dnia 25 maja 1994 r. (Dz. U. Woj. Jeleniogórskiego Nr 29, poz. 143 z 1994 r.; zmiana: Dz. U. Woj. Jeleniogórskiego Nr 37, poz. 67 z 1997 r., Dz. U. Woj. Dolnośląskiego Nr 27, poz. 1244 z 1999 r., Dz. U. Woj. Dolnośląskiego Nr 2, poz. 35 z 2001 r. i Dz. U. Woj. Dolnośląskiego Nr 10, poz. 237 z 2003 r.).

§ 9

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Mirsk.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA

RADY MIEJSKIEJ GMINY

MAŁGORZATA KRASICKA

Załącznik graficzny do uchwały Rady Miejskiej Gminy Mirsk z dnia 30 października 2003 r. (poz. 119)