118

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY MIRSK

z dnia 30 października 2003 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu związanego z eksploatacją złoża bazaltu “Kłopotno”

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) oraz w związku z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717) Rada Miejska Gminy Mirsk uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł 1

PRZEPISY OGÓLNE

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu związanego z eksploatacją złoża bazaltu “Kłopotno”.

2. Plan obejmuje obszar położony w granicach administracyjnych gminy, zgodnie z oznaczeniem tych granic na rysunku planu.

3. Integralną częścią planu jest rysunek planu w skali 1:5000, stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały.

§ 2

1. W rysunku planu, stanowiącym załącznik graficzny do niniejszej uchwały ustala się jako obowiązujące następujące ustalenia:

1) Tereny eksploatacji bazaltu (PE).

2) Tereny robót udostępniających (R).

3) Tereny przemysłowe Kopalni “Rębiszów” (P).

4) Tereny lasów i zadrzewień (RL).

5) Tereny gruntów rolnych bez prawa zabudowy (RP).

6) Tereny drogi powiatowej (KZ).

7) Tereny drogi dojazdowej (KD).

8) Granice udokumentowanego złoża “Kłopotno”.

9) Obowiązujące linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania.

10) Orientacyjne linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania.

11) Granice opracowania.

2. W rysunku planu, stanowiącym załącznik graficzny do niniejszej uchwały, ustala się jako informacyjne następujące ustalenia:

1) Granice projektowanego obszaru górniczego “Kłopotno”.

2) Granice projektowanego terenu górniczego “Kłopotno”.

3) Napowietrzna linia energetyczna SN 20 kV.

4) Napowietrzna linia telefoniczna.

5) Granice obrębów wiejskich.

3. Zakres ustaleń planu obejmuje:

1) Przeznaczenie terenu oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach.

2) Zasady zagospodarowania terenu.

3) Zasady obsługi w zakresie komunikacji i infrastruktury technicznej.

4) Zasady zagospodarowania terenów wynikające z potrzeb ochrony środowiska.

R o z d z i a ł 2

SZCZEGÓŁOWE USTALENIA PLANU

§ 3

Przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania

1. Tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania wydzielają na rysunku planu linie rozgraniczające obowiązujące i orientacyjne. Linie rozgraniczające jako orientacyjne mogą być przesunięte w stosunku do oznaczonych na rysunkach planu maksymalnie o 3,0 m.

2. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym symbolem PE, o przeznaczeniu podstawowym obejmującym tereny eksploatacji bazaltu.

3. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym symbolem R, o przeznaczeniu podstawowym obejmującym tereny robót udostępniających.

4. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym symbolem P, o przeznaczeniu podstawowym obejmującym tereny przemysłowe Kopalni “Rębiszów”.

5. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym symbolem RL, o przeznaczeniu podstawowym obejmującym tereny lasów i zadrzewień.

6. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym symbolem RP, o przeznaczeniu podstawowym obejmującym tereny gruntów rolnych bez prawa zabudowy.

7. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym symbolem KZ, o przeznaczeniu podstawowym obejmującym tereny zbiorczej drogi powiatowej.

8. Wyznacza się tereny oznaczone w załączniku graficznym symbolem KD, o przeznaczeniu podstawowym obejmującym tereny drogi dojazdowej.

§ 4

Zasady zagospodarowania terenu

1. Zakłada się udostępnienie złoża i eksploatację wyrobiskiem wgłębnym.

2. Eksploatacja złoża będzie prowadzona systemem ścianowo – zabierkowym z wachlarzowo – równoległym postępem frontów. Podstawą technologiczną wydobycia będzie wieloszeregowe strzelanie milisekundowe długimi otworami z wykorzystaniem MW odpalanych systemem nieelektrycznym. W pierwszej fazie eksploatacji dopuszcza się strzelania z zastosowaniem zapalników elektrycznych przy zastosowaniu bezpiecznej odległości od linii SN i budynków wsi Kłopotnica.

3. Nie przewiduje się tymczasowego składowania humusu. Warstwa humusowa wraz z nadkładem zostanie wykorzystana w całości do usypywania wałów wokół wyrobiska oraz prac rekultywacyjnych prowadzonych w wyeksploatowanych częściach wyrobiska Kopalni “Rębiszów” i “Kłopotno”.

4. Przerób surowca odbywać się będzie w zakładzie przeróbczym Kopalni “Rębiszów”.

5. Ustala się ograniczenie wielkości stosowanych MW ze względu na ochronę napowietrznej linii telefonicznej oraz linii SN 20 kV oraz wsi Kłopotnica. Wariantowo zakłada się skablowanie linii 20 kV.

6. Ustala się filar ochronny o szerokości 10 m od stopy formowanej skarpy wałów do istniejącej napowietrznej linii energetycznej SN 20 kV, który oznakowany będzie w terenie bryłami bazaltowymi. Należy określić warunki konstrukcji i formowania wałów dla zapewnienia stateczności jego skarp.

§ 5

Zasady obsługi w zakresie komunikacji i infrastruktury technicznej

1. Wywóz surowca do Kopalni “Rębiszów” odbywać się będzie transportem samochodowym drogą dojazdową, oznaczoną na rysunku planu symbolem KD.

2. Zasilanie w energię elektryczną odbywać się będzie poprzez przyłączenie do sieci SN. Dopuszcza się wykorzystanie przenośnych agregatów prądotwórczych.

3. Zaopatrzenie w wodę do celów bytowych odbywać się będzie poprzez dowóz beczkowozem wody komunalnej do zbiornika magazynowego.

4. Ścieki sanitarne gromadzone będą w zbiorniku bezodpływowym i wywożone taborem asenizacyjnym do oczyszczalni komunalnej.

5. Odpady z zaplecza socjalnego gromadzone będą w pojemnikach i sukcesywnie wywożone na komunalne wysypisko odpadów.

6. Odpady niebezpieczne będą selektywnie gromadzenie w sposób bezpieczny dla środowiska i przekazanie do gospodarczego wykorzystania, utylizacji lub unieszkodliwienia.

§ 6

Zasady zagospodarowania terenów wynikające

z potrzeb ochrony środowiska

1. Inwestycje prowadzone w obrębie terenu objętego planem winny spełniać wymagania w zakresie ochrony środowiska określone stosownymi przepisami szczególnymi.

2. Uciążliwość lub szkodliwość dla środowiska i zdrowia ludzi związana z eksploatacją złoża nie może wykraczać poza granice terenu górniczego.

3. Ze względu na ochronę obiektów miejscowości Proszowa i Kłopotnica należy przewidzieć warianty eksploatacji ograniczające zasięg prowadzenia wydobycia przy zbliżaniu się frontu robót do docelowej wschodniej granicy eksploatacji oraz zmniejszenia intensywności wydobycia techniką strzelniczą w końcowej fazie eksploatacji złoża.

4. Należy prowadzić okresowe badania emisji pyłów i hałasu emitowanych podczas eksploatacji złoża i pracy zakładu przeróbczego.

5. Ustala się sukcesywne prowadzenie prac rekultywacyjnych w miarę postępującego frontu robót, w kierunku leśno-wodnym.

6. Masy ziemne lub skalne oraz przerosty złożowe pochodzące z robót udostępniających i eksploatacyjnych wykorzystane zostaną do rekultywacji wyrobisk poeksploatacyjnych “Kłopotno” i “Rębiszów”.

7. Dla ochrony środowiska kulturowego i krajobrazu należy przedsięwziąć działania:

1) Dla ochrony walorów krajobrazowych i widokowych należy pozostawić wokół wyrobiska zwarty kompleks leśny.

2) W celu przywrócenia i rekompensaty utraconych w trakcie eksploatacji walorów krajobrazowych należy prowadzić zabiegi rekultywacyjne.

3) Transport urobku nie będzie prowadzony drogami przebiegającymi przez zabudowane tereny wsi.

8. W przypadku prowadzenia robót budowlanych i ziemnych w razie ujawnienia przedmiotu, który posiada cechy zabytku, zobowiązuje się znalazcę do zawiadomienia Burmistrza Miasta i Gminy i właściwego Konserwatora Zabytków.

R o z d z i a ł 3

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 7

Ustala się stawkę procentową w wysokości 30%, służącą naliczeniu jednorazowych opłat, o których mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

§ 8

Dla terenu objętego ustaleniami w planie tracą moc ustalenia planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Mirsk uchwalonym uchwałą nr XLVI/181/94 Rady Miejsko-Gminnej w Mirsku z dnia 25 maja 1994 r. (Dz. U. Woj. Jeleniogórskiego Nr 29, poz. 143 z 1994 r.; zmiana: Dz. U. Woj. Jeleniogórskiego Nr 37, poz. 67 z 1997 r., Dz. U. Woj. Dolnośląskiego Nr 27, poz. 1244 z 1999 r., Dz. U. Woj. Dolnośląskiego Nr 2, poz. 35 z 2001 r. i Dz. U. Woj. Dolnośląskiego Nr 10, poz. 237 z 2003 r.).

§ 9

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Mirsk.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA

RADY MIEJSKIEJ GMINY

MAŁGORZATA KRASICKA

Załącznik graficzny do uchwały Rady Miejskiej Gminy Mirsk z dnia 30 października 2003 r. (poz. 118)