ZASADY WYNAJMOWANIA LOKALI MIESZKALNYCH

W CHODZĄCYCH W SKŁAD MIESZKANIOWEGO ZASOBU GMINY

R o z d z i a ł 1

POSTANOWIENIA OGÓLNE

1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) zwana jest w niniejszym załączniku “ustawą”.

2. Załącznik niniejszy reguluje zasady wynajmowania mieszkań wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Lubawka, określa tryb i kryteria wyboru osób z którymi umowy najmu lokalu mieszkalnego, zamiennego i socjalnego powinny być zawierane w pierwszej kolejności.

3. Mieszkaniowy zasób Gminy Lubawka tworzą lokale mieszkalne i socjalne, stanowiące własność Gminy albo komunalnych osób prawnych lub spółek prawa handlowego utworzonych z udziałem Gminy.

4. Mieszkaniowy zasób, o którym mowa w punkcie 1, nie obejmuje lokali których własność została wyodrębniona na rzecz osób trzecich oraz mieszkań Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

5. Lokalami mieszkalnymi w rozumieniu niniejszego załącznika są wszystkie lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Gminy, z wyłączeniem lokali socjalnych.

6. Wynajmującym lokale mieszkalne, zamienne i socjalne jest Gmina Lubawka reprezentowana przez Burmistrza Miasta i Gminy lub podmiot przez niego upoważniony.

7. Za dochód w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się sumę wszystkich dochodów brutto członków gospodarstwa domowego rodzin, które ubiegają się o przyznanie mieszkania z zasobów Gminy osiągniętych w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, obliczonych według zasad określonych w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz. 734).

8. Za osoby pozostające w trudnych warunkach mieszkaniowych w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się osoby zamieszkujące w lokalu w którym na jednego członka gospodarstwa domowego przypada mniej nić 5 m˛ ogólnej powierzchni pokoi lub w lokalu niespełniającym wymogów lokalu przeznaczonego na stały pobyt ludzi.

9. Za osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i kwalifikujące się do przydziału lokalu mieszkalnego rozumie się:

– osoby samotne, których dochód miesięczny nie przekracza 150% najniższej emerytury obowiązującej w kwartale poprzedzającym kwalifikację wniosku,

– rodziny, których dochód miesięczny na 1 członka gospodarstwa domowego nie przekracza 100% najniższej emerytury obowiązującej w kwartale poprzedzającym kwalifikację wniosku.

10. Za osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i kwalifikujące się do przydziału lokalu socjalnego rozumie się:

– osoby samotne, których dochód miesięczny nie przekracza 75% najniższej emerytury obowiązującej w kwartale poprzedzającym kwalifikację wniosku,

– rodziny, których dochód miesięczny na 1 członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% najniższej emerytury obowiązującej w kwartale poprzedzającym kwalifikację wniosku.

R o z d z i a ł II

ZASADY I KRYTERIA WYNAJMOWANIA LOKALI WCHODZĄCYCH

W SKŁAD MIESZKANIOWEGO ZASOBU GMINY LUBAWKA

1. Najem lokalu mieszkalnego z zasobu mieszkaniowego Gminy Lubawka przysługuje osobom zameldowanym na terenie Gminy na pobyt stały nie krótszy niż 5 lat do daty złożenia wniosku, które:

a) uprawnione są do lokalu zamiennego na podstawie ustawy lub orzeczenia sądowego, opuściły dom dziecka lub rodzinę zastępczą w związku z uzyskaniem pełnoletności,

b) pozbawione zostały mieszkań w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru,

c) zamieszkują w lokalach zasobu Gminy w których występuje stan zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia,

d) pozostają w trudnych warunkach mieszkaniowych i materialnych określonych w punkcie 8 i 9 rozdziału I niniejszych zasad,

e) są osobami niepełnosprawnymi (wózek inwalidzki) i przekazują dotychczas zajmowany lokal do dyspozycji Gminy Lubawka w zamian za inny lokal dostosowany do ich potrzeb,

f) przekazują dotychczas zajmowany lokal do dyspozycji Gminy Lubawka w zamian za lokal o mniejszym metrażu – przynajmniej o 1 izbę.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/33/03 z dnia 28 listopada 2003 r. stwierdza się nieważność pkt 1, zdanie pierwsze).

2. Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego, na czas nieoznaczony, z zasobu mieszkaniowego Gminy Lubawka przysługuje osobom wymienionym w punkcie 1 niniejszego rozdziału, od podpunktu “a” do podpunktu “b”. Podane wyżej kryterium zameldowania nie dotyczy przypadków wyszczególnionych w podpunktach “a”, “c” i “d”.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/33/03 z dnia 28 listopada 2003 r. stwierdza się nieważność pkt 2, zdanie ostatnie).

3. Wprowadza się kaucję zabezpieczającą pokrycie należności z tytułu najmu lokalu w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawek obowiązujących w dniu zawarcia umowy najmu.

4. Od wpłacenia kaucji zwalnia się:

a) najemców lokali socjalnych,

b) najemców lokali zamiennych,

c) najemców, którzy wyremontowali lub zaadaptowali wskazany lokal w ramach środków własnych,

d) najemców, którzy dokonują zamiany mieszkań pomiędzy stronami,

e) osoby, które przekazują dotychczas zajmowany lokal do dyspozycji Gminy w zamian za lokal o mniejszym metrażu – przynajmniej o 1 izbę.

5. Najem lokalu socjalnego przysługuje osobom posiadającym stałe zameldowanie w Gminie Lubawka przez okres minimum 5 lat do daty złożenia wniosku i znajdującym się w trudnej sytuacji mieszkaniowej i materialnej określonej w punkcie 8 i 10.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/33/03 z dnia 28 listopada 2003 r. stwierdza sie nieważność pkt 5).

6. Pierwszeństwo do najmu lokalu socjalnego przysługuje osobom, które:

a) nabyły takie prawo na podstawie orzeczenia sądowego,

b) opuściły dom dziecka lub rodzinę zastępczą w związku z uzyskaniem pełnoletności i znajdują się w trudnej sytuacji materialnej określonej w punkcie 9 niniejszego załącznika.

7. Gospodarowanie zasobem mieszkaniowym Gminy Lubawka jest jawne i podlega kontroli społecznej dokonywanej przez Społeczne Komisje Mieszkaniowe działające przy Burmistrzu Miasta i Gminy Lubawka.

8. Umowy najmu lokali mieszkalnych, zamiennych i socjalnych zawierane są z osobami umieszczonymi na obowiązujących rocznych listach przydziału mieszkań, ustalonych przez Burmistrza Miasta i Gminy Lubawka, które podaje się do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie ich na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy.

9. Listy przydziału mieszkań sporządzane są w I kwartale roku kalendarzowego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość rozszerzenia powyższych list na przestrzeni roku.

10. Wskazanie zwolnionych lokali do zasiedlenia poprzedzone jest uzyskaniem opinii Społecznych Komisji Mieszkaniowych.

11. Społeczne Komisje Mieszkaniowe powoływane są przez Burmistrza Miasta i Gminy Lubawka co 4 lata.

12. Umowa najmu może być także zawarta z osobami – członkami wspólnoty samorządowej, niespełniającymi warunków określonych w niniejszym załączniku, jeżeli nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, a zobowiążą się do dokonania na koszt własny:

a) remontu lokalu o złym stanie technicznym,

b) adaptacji pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne.

13. Umowa najmu zwolnionego 1-izbowego mieszkania może być zawarta z osobami posiadającymi tytuł prawny do zajmowania lokalu, jeżeli:

– w mieszkaniu na 1 osobź przypada mniej nić 5 m˛ powierzchni mieszkalnej, a zwolniona izba jest bezpośrednio przyległa do obecnie zajmowanego lokalu i połączenie to stanowić będzie konstrukcyjnie jeden lokal mieszkalny.

14. Jeżeli w lokalu po śmierci głównego najemcy pozostały osoby, które nie spełniają warunków określonych w art. 691 Kodeksu cywilnego Burmistrz Miasta i Gminy może podjąć decyzję o zezwoleniu na zawarcie umowy najmu na czas określony np. rodzinom wielodzietnym lub rodzinom o niskich dochodach, pod warunkiem, że ich stałe zamieszkiwanie w tym lokalu jest dłuższe niż 10 lat i nie posiadają tytułu prawnego do zajmowania innego lokalu.

W przypadku niewyrażenia zgody na wynajęcie lokalu mieszkalnego lub socjalnego osoby te winny opuścić i opróżnić nieprawnie zajmowany lokal pod rygorem wystąpienia na drogę sądową o nakazanie eksmisji.

15. Jeżeli w lokalu opuszczonym przez najemcę pozostały jego dzieci, osoby przysposobione lub rodzice Burmistrz Miasta i Gminy Lubawka zawiera umowę najmu lokalu z tymi osobami, chyba że najemca zamieszkał w znajdującym się na terenie Gminy lokalu (domu) stanowiącym jego własność, bądź zawarł umowę najmu lokalu spółdzielczego, a powierzchnia lokalu (domu) uzyskanego przez najemcź zapewnia normź 10 m˛ powierzchni mieszkalnej na 1 osobę, wówczas zobowiązany jest on opuścić i opróżnić dotychczasowy lokal wraz ze wszystkimi osobami wspólnie zamieszkującymi.

16. Wzajemna zamiana lokali pomiędzy najemcami wymaga ich porozumienia oraz uzyskania zgody na zawarcie umów najmu właścicieli tych lokali.

17. Wynajmujący odmawia wzajemnej zamiany lokali w sytuacji gdy w wyniku zamiany powierzchnia mieszkalna przypadająca na 1 osobę uprawnioną do wspólnego zamieszkiwania byłaby mniejsza nić 5 m˛.

18. Przed zawarciem umowy najmu przypadki określone w pkt. 16 i 17 są rozpatrywane na zasadach określonych w punkcie 10 niniejszego załącznika.

19. Lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej powyżej 80 2 nie podlegają niniejszym zasadom. Indywidualnie, każdym zwolnionym takim lokalem zadysponuje Burmistrz Miasta i Gminy Lubawka poprzez najem lub sprzedaż.