REGULAMIN Dostarczania wody i odprowadzania ścieków
R o z d z i a ł I
Postanowienia ogólne
§ 1
1. Regulamin niniejszy określa zasady zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków przez Zakład Budżetowy Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malczycach na terenie Gminy Malczyce, zwanym dalej Zakładem. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911–16/52/03 z dnia 18 grudnia 2003 r. stwierdzono nieważność § 1 ust. 1 w części obejmującej zwrot “(...) przez Zakład Budżetowy Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malczycach na terenie Gminy Malczyce, zwanym dalej zakładem”).
2. Przez zbiorowe zaopatrzenie w wodę rozumie się działalność Zakładu polegającą na ujmowaniu, uzdatnianiu i dostarczaniu wody.
3. Przez zbiorowe odprowadzanie ścieków rozumie się działalność Zakładu polegającą na odprowadzaniu i oczyszczaniu ścieków.
4. Ilekroć w Regulaminie niniejszym używa się określenia ustawa należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 ze zmianami).
§ 2
1. Odbiorcą usług w znaczeniu niniejszego Regulaminu jest każdy, kto korzysta z usług wodociągowo- -kanalizacyjnych w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na podstawie zawartej umowy, zwany dalej Usługobiorcą.
2. Usługodawcą w znaczeniu niniejszego Regulaminu jest Zakład Budżetowy Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malczycach. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911––16/52/03 z dnia 18 grudnia 2003 r. stwierdzono nieważność § 2 ust. 2).
§ 3
Celem niniejszego Regulaminu jest określenie praw i obowiązków Usługodawcy i Usługobiorcy wynikających z ustawy i innych przepisów wykonawczych oraz określenie wzajemnych relacji pomiędzy Usługodawcą a właścicielem lub administratorem instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej.
§ 4
Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków zawartej między Zakładem a Usługobiorcą.
R o z d z i a ł II
Warunki przyłączania do sieci
§ 5
1. Techniczne warunki przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej wydawane są przez Zakład. Wydanie warunków przyłączenia nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej odbywa się na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o przyłączenie lub osoby bądź instytucji upoważnionej do występowania w jej imieniu.
2. Usługobiorca składa kompletny wniosek o warunki przyłączenia do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej oraz 1 egz. Mapy sytuacyjnej określającej usytuowanie nieruchomości względem istniejących sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz innych obiektów i urządzeń uzbrojenia terenu.
3. Zakład po otrzymaniu wniosku, w terminie do 14 dni wydaje warunki techniczne podłączenia nieruchomości.
4. Warunki przyłączenia określają:
a) miejsce i sposób przyłączenia instalacji Usługobiorcy do sieci wodno-kanalizacyjnej,
b) zapewnienie dostawy wody i odbioru ścieków w ilości wykazanej we wniosku,
c) miejsce zainstalowania wodomierza głównego oraz ewentualnie miejsce zainstalowania urządzenia pomiarowego liczącego ilość odprowadzanych ścieków,
d) niezbędne wymogi, które winny być spełnione przed i w trakcie wykonywania przyłączy,
e) termin ważności warunków przyłączenia.
5. Warunkiem przystąpienia do robót przyłączeniowych jest wcześniejsze uzgodnienie z Usługodawcą dokumentacji technicznej i złożenia zlecenia Usługodawcy na prowadzenie nadzoru nad robotami przyłączeniowymi.
6. Przed podpisaniem umowy na dostawę wody lub odprowadzanie ścieków Usługodawca dokonuje odbioru wykonanego przyłącza pod kątem zgodności z wydanymi warunkami technicznymi i zatwierdzoną dokumentacją.
7. Przy odbiorze końcowym Usługobiorca winien przedłożyć następujące dokumenty:
a) pozwolenie na budowę sieci lub przyłączy wodno-kanalizacyjnych,
b) projekt techniczny z wniesionymi i zatwierdzonymi zmianami w trakcie budowy.
8. Usługodawca rozpoczyna dostawę wody lub odbiór ścieków nie później niż w ciągu 7 dni od dnia podpisania umowy lub w terminie uzgodnionym z Usługobiorcą.
§ 6
1. Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej lub pomieszczeń przewidzianych do lokalizacji wodomierza głównego jak również urządzeń pomiarowych odprowadzanych ścieków zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej – Usługobiorca.
2. Koszty zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego pokrywa Usługobiorca a urządzenia pomiarowego (ściekomierz) pokrywa odbiorca usług (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911–16/52/03 z dnia 18 grudnia 2003 r. stwierdzono nieważność § 6).
§ 7
1. Jeżeli umowa o dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, Usługobiorca odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lun instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911––16/52/03 z dnia 18 grudnia 2003 r. stwierdzono nieważność § 7 ust. 1).
2. Wodomierze poza wodomierzem głównym są częścią instalacji wewnętrznej i ich montaż, utrzymanie oraz legalizacja należy do eksploatatora instalacji.
R o z d z i a ł III
Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów z Usługobiorcami
§ 8
1. Zawarcie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków następuje na pisemny wniosek osoby, której nieruchomość ma być przyłączona do sieci.
2. Umowa może być zawarta z osobą, która posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu budowlanego, do którego ma być dostarczana woda lub z którego mają być odprowadzane ścieki, a w uzasadnionych przypadkach z osobą, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym (należy dołączyć kserokopię dokumentów).
3. Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi, umowa zawierana jest z właścicielem budynku lub zarządcą nieruchomości wspólnej. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911–16/52/03 z dnia 18 grudnia 2003 r. stwierdzono nieważność § 8).
§ 9
1. Umowa może być zawarta na czas nieokreślony lub określony.
2. Umowa winna określać możliwość jej rozwiązania w przypadkach określonych przepisami Kodeksu cywilnego oraz art. 8 ustawy.
3. Umowa winna dopuszczać rozwiązanie przez Usługobiorcę za wypowiedzeniem lub na zgodny wniosek stron.
4. Rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy skutkuje zastosowaniem przez Usługodawcę środków technicznych uniemożliwiających dalsze korzystanie z usług.
§ 10
Zmiana Usługobiorcy powoduje wygaśnięcie dotychczasowej umowy i wymaga zawarcia nowej umowy. Obowiązek ten ciąży na nowym Usługobiorcy.
R o z d z i a ł IV
Obowiązki Zakładu
§ 11
1. Minimalną i maksymalną ilość dostarczanej wody strony określają w umowie.
2. Wymagane ciśnienie wody określają przepisy w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
3. Woda do spożycia przez ludzi musi odpowiadać jakościowo wymaganiom określonym rozporządzeniem ministra ds. zdrowia, wydanym na podstawie art. 13 ustawy.
§ 12
1. Zakład zapewnia prawidłową eksploatację posiadanej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
2. Zakład jest obowiązany do regularnego informowania Wójta Gminy oraz zainteresowanych odbiorców o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
3. W przypadku pojawienia się uzasadnionych podejrzeń że jakość dostarczanej wody może zagrażać zdrowiu lub znacząco odbiegać od obowiązujących norm, Wójt Gminy na wniosek odbiorców może nakazać Zakładowi wykonanie określonych badań wody.
§ 13
W razie przerwy w dostawie wody przekraczającej 12 godzin Zakład zapewnia zastępczy punkt poboru wody i informuje Usługobiorcę o jego lokalizacji.
§ 14
O planowanych przerwach lub ograniczeniach w dostawie wody oraz przewidzianym obniżeniu jej jakości Zakład informuje Usługobiorcę w sposób zwyczajowo przyjęty, co najmniej na dwa dni przed planowanym terminem.
§ 15
1. Zakład zobowiązany jest do zainstalowania i utrzymania u Usługobiorcy wodomierza głównego z wyjątkiem wodomierzy do czasowego wykorzystania oraz wodomierzy sprzężonych dla celów przeciwpożarowych.
2. Zawór za wodomierzem głównym jest miejscem wydania rzeczy w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, jak również miejscem rozdziału sieci i instalacji wewnętrznej.
3. Miejscem odbioru ścieków jest miejsce połączenia wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej z siecią kanalizacyjną, tj. pierwsza studzienka licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku granica nieruchomości.
R o z d z i a ł V
Obowiązki Usługobiorców
§ 16
Osoba zamierzająca korzystać z usług zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków winna wystąpić z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy do Usługodawcy.
§ 17
1. Usługobiorca zapewnia niezawodne działanie wodomierzy i urządzeń pomiarowych poprzez ich odpowiednie zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, skutkami niskich temperatur, przed dostępem do nich osób nieuprawnionych, a także prawidłowe utrzymanie studzienki lub pomieszczenia, w którym są one zamontowane.
2. Usługobiorca ponosi odpowiedzialność za szkody wynikłe z niewywiązywania się z obowiązków określonych w ust. 1.
§ 18
1. Usługobiorca zobowiązany jest do natychmiastowego powiadamiania Zakładu o wszelkich stwierdzonych uszkodzeniach wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego, w tym o zerwaniu plomby oraz awarii na sieci.
2. Jeżeli na przyłączu wodociągowym lub kanalizacyjnym będącym własnością Usługobiorcy wystąpi awaria, Usługodawca wzywa Usługobiorcę do niezwłocznego usunięcia awarii, a w przypadku gdy takie wezwanie nie jest skuteczne, Usługodawca usuwa awarie, a kosztami usunięcia awarii obciąża Usługobiorcę.
§ 19
Usługobiorca zobowiązany jest do powiadamiania Usługodawcy o zmianach własnościowych nieruchomości lub zmianach użytkownika lokalu.
§ 20
Usługobiorca winien powiadomić Usługodawcę o wszelkich zmianach technicznych w instalacji wewnętrznej, które mogą mieć wpływ na działanie sieci.
§ 21
Usługobiorca jest zobowiązany do terminowego regulowania należności za wodę i odprowadzanie ścieków.
§ 22
Usługobiorca wody powinien racjonalnie gospodarować wodą i używać jej zgodnie z przeznaczeniem.
§ 23
1. Usługobiorcy zobowiązani są do korzystania z zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w sposób zgodny z przepisami ustawy i niepowodujący pogorszenia jakości usług świadczonych przez Zakład oraz nieutrudnający działalności Zakładu, a w szczególności do:
a) użytkowania instalacji wodociągowej w sposób eliminujący możliwość wystąpienia skażenia chemicznego lub bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej na skutek cofnięcia się wody z instalacji wodociągowej, powrotu ciepłej wody z instalacji centralnego ogrzewania,
b) użytkowania instalacji kanalizacyjnej w sposób niepowodujący zakłóceń funkcjonowania sieci kanalizacyjnej,
c) poinformowania Zakładu o własnych ujęciach wody, w celu prawidłowego ustalenia opłat za odprowadzanie ścieków,
d) wykorzystywania wody z sieci wodociągowej oraz korzystania z przyłącza kanalizacyjnego wyłącznie w celach określonych w warunkach przyłączenia do sieci.
2. Usługobiorca nie powinien dokonywać zabudowy ani nasadzeń drzew lub krzewów nad przyłączami wodociągowymi w pasie o szerokości 3 m oraz 5 m nad przyłączami kanalizacyjnymi. Naruszenie tej zasady uniemożliwi uzyskanie przez Usługobiorcę odszkodowania za straty spowodowane przez Usługodawcę w przypadku usuwania awarii.
3. Zabrania się wprowadzania ścieków (wód opadowych i wód roztopowych pochodzących z powierzchni zanieczyszczonych, tj. drogi, place, podwórka) do kanalizacji sanitarnej.
R o z d z i a ł VI
Sposób rozliczeń w oparciu o cenę i stawki opłat ustalone w taryfach
§ 24
Rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków są prowadzone przez Zakład z odbiorcami usług na podstawie określonych w taryfach cen i stawek opłat oraz ilości dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911– –16/52/03 z dnia 18 grudnia 2003 r. stwierdzono nieważność § 24).
§ 25
1. Ilość dostarczonej wody ustala się na podstawie odczytu wodomierza głównego. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911––16/52/03 z dnia 18 grudnia 2003 r. stwierdzono nieważność § 25 ust. 1).
2. W przypadku zawarcia umów z użytkownikami lokali w budynkach wielolokalowych ilość dostarczanej wody ustala się na podstawie zainstalowanego tam wodomierza głównego, z uwzględnieniem różnicy wynikającej pomiędzy odczytem na wodomierzu głównym a sumą odczytów z wodomierzy w lokalach.
§ 26
W przypadku braku wodomierza ilość zużytej wody określa się na podstawie przeciętnych norm zużycia określonych w załączniku do zarządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz. U. Nr 8, poz. 70 ze zmianami).
§ 27
W przypadku awarii wodomierza stosuje się średnie zużycie z ostatnich 6 miesięcy przed awarią, a gdy nie jest to możliwe średnie zużycie wody w analogicznym okresie roku ubiegłego lub iloczyn średniomiesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym i liczby miesięcy awarii wodomierza.
§ 28
1. Ilość odprowadzanych ścieków ustala się na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych.
2. W razie braku urządzeń pomiarowych ilość odprowadzanych ścieków ustala się jako równą ilości dostarczonej wody przez Zakład z uwzględnieniem poboru wody z innych źródeł. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911– –16/52/03 z dnia 18 grudnia 2003 r. stwierdzono nieważność § 28).
§ 29
W rozliczeniach ilości odprowadzanych ścieków ilość bezpowrotnie zużytej wody uwzględnia się wyłącznie w przypadkach, gdy wielkość jej zużycia na ten cel ustalona jest na podstawie dodatkowego wodomierza zainstalowanego na warunkach określonych przez Usługodawcę i na koszt dostarczającego ścieki.
§ 30
1. Strony określają w umowie okres obrachunkowy oraz skutki niedotrzymania terminu zapłaty jak również sposób jej uiszczenia.
2. Wniesienie przez Usługobiorcę reklamacji nie wstrzymuje obowiązku uregulowania należności.
§ 31
Przy rozliczeniach z Usługobiorcami Zakład obowiązany jest stosować taryfę:
a) zatwierdzoną uchwałą Rady Gminy w Malczycach i ogłoszoną w miejscowej prasie w terminie 7 dni od dnia podjęcia uchwały bądź
b) wprowadzoną w trybie art. 24 ust. 8 ustawy i ogłoszoną w miejscowej prasie w terminie co najmniej 7 dni przed dniem wejścia jej w życie.
§ 32
1. Taryfa obowiązuje przez 1 rok.
2. Zmiana taryfy nie wymaga zmiany umowy o dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków.
§ 33
1. Za wodę:
a) zużytą do zasilania publicznych fontann i na cele przeciwpożarowe, Zakład obciąża Gminę Malczyce na podstawie cen i stawek ustalonych w taryfie.
2. W przypadku nieopomiarowanego poboru wody na powyższe cele z urządzeń sieci wiejskiej obciążenie następuje za ilość zadeklarowaną przez Gminę Malczyce, w rozliczeniu rocznym.
R o z d z i a ł VII
Prawa Zakładu
§ 34
Zakład ma prawo odmówić przyłączenia do sieci, jeśli przyłącze zostało wykonane bez uzyskania zgody bądź zostało wykonane niezgodnie z wydanymi warunkami technicznymi i zatwierdzoną dokumentacją.
§ 35
Zakład ma prawo odmówić zawarcia umowy na dostawę wody lub odprowadzanie ścieków, gdy wnioskodawca nie spełni warunków określonych w Rozdziale III Regulaminu.
§ 36
Zakład może odmówić ponownego zawarcia umowy na dostawę wody i odprowadzanie ścieków, jeśli nie zostały usunięte przeszkody będące przyczyną zaniechania świadczenia usług.
§ 37
Zakład ma prawo wstępu na nieruchomość Usługobiorcy, celem usunięcia awarii na sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej.
§ 38
1. W przypadku stwierdzenia, że ścieki odprowadzane do sieci kanalizacyjnej (t.j. ropopochodne, rozpuszczalniki, farby lub inne powodujące zakłócenia w prawidłowym funkcjonowaniu oczyszczalni ścieków) przekraczają dopuszczalne warunki Zakład ma prawo naliczać opłatę dodatkową z tytułu poniesionych kosztów związanych z oczyszczaniem ścieków.
2. W przypadku braku możliwości technicznych pozwalających Zakładowi doczyszczenia ścieków, zakład ma prawo zastosować kary umowne za przekroczenie warunków odprowadzania ścieków.
R o z d z i a ł VIII
Obsługa i prawa Usługobiorcy
§ 39
Zakład zapewnia Usługobiorcom należyty poziom usług.
§ 40
Zakład zobowiązany jest do udzielania na życzenie Usługobiorcy lub z własnej inicjatywy pełnej informacji dotyczącej realizacji usług, a przede wszystkim informacji o obowiązujących taryfach.
§ 41
Usługobiorca ma prawo domagać się od Zakładu w uzasadnionych przypadkach, przeprowadzenia kontroli prawidłowości wskazań wodomierza. Sposób reklamacji określa umowa. W przypadku potwierdzenia prawidłowości działania wodomierza przez Urząd Miar koszty przeprowadzenia postępowania reklamacyjnego ponosi Usługobiorca.
§ 42
Usługobiorca ma prawo zgłaszania reklamacji dotyczących ilości i jakości świadczonych usług oraz wysokości opłat za usługi.
§ 43
Reklamacje o których mowa w § 42 wnoszone są na piśmie i rozpatrywane przez zakład nie dłużej niż w ciągu 14 dni od daty wpływu.
§ 44
O przewidzianych zakłóceniach w realizacji usług zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków Zakład winien uprzedzić Usługobiorców w sposób zwyczajowo przyjęty.
R o z d z i a ł IX
Opłaty dodatkowe
§ 45
1. W przypadku nowo przyłączanego obiektu do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej potencjalny Usługobiorca przed włączeniem do sieci zobowiązany jest do uiszczenia opłaty instalacyjnej, która stanowi partycypację w kosztach budowy i eksploatacji wodociągu, kanalizacji. Wysokość opłaty stanowić będzie równowartość 300 m3 wody.
2. W przypadku stwierdzenia nielegalnego poboru wody i odprowadzania ścieków:
a) Usługodawca obciąży Usługobiorcę należnością za cały okres udowodnionego nielegalnego:
– pobierania wody w ilościach ustalonych zgodnie z zasadami opisanymi w § 26 lub § 27,
– odprowadzania ścieków zgodnie z zasadami opisanymi w § 28.
b) jeżeli nie można ustalić okresu nielegalnego poboru wody i odprowadzania ścieków, Usługodawca obciąży Usługobiorcę należnością za 1 rok wstecz nielegalnego:
– pobierania wody zgodnie z zasadami opisanymi w § 26 lub § 27,
– odprowadzania ścieków zgodnie z zasadami określonymi w § 28.
R o z d z i a ł X
Postanowienia końcowe
§ 46
Regulamin niniejszy został zatwierdzony uchwałą nr XII/61/03 z dnia 1 grudnia 2003 r. Rady Gminy w Malczycach i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
§ 47
W sprawach nieobjętych niniejszym Regulaminem obowiązują przepisy prawa, a w szczególności ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 ze zmianami) wraz z przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie ustawy.
§ 48
Usługodawca zobowiązany jest do bezpłatnego udostępnienia Usługobiorcy niniejszego Regulaminu przy zawieraniu umowy.