Regulamin

Ochrony Środowiska dotyczący zasad gospodarowania odpadami komunalnymi

na terenie Gminy Oława

I. Postanowienia ogólne:

1. Jedynym składowiskiem odpadów komunalnych jest Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych Sp. z o.o. Gać 90, 55-200 Oława, którego Inwestorem jest Ekologiczny Związek Odpadami Komunalnymi w Oławie.

2. Jednostkami które zajmują się wywozem nieczystości stałych oraz ścieków bytowo-gospodarczych są;

– Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. 55-200 Oława, ul. 3 Maja 30

– Van Gansenwinkel Dolny Śląsk Spółka z o.o., ul. Portowa 7, 55-200 Oława.

– Przedsiębiorstwo Higieny Komunalnej TRANS – FORMERS Wrocław Sp. z o.o., 50-210 Wrocław, ul. Kurkowa 14.

3. Zezwolenia na wywóz ścieków bytowo gospodarczych posiadają:

– Jan Podhorodecki, 55-200 Oława, ul. Zwierzyniec Duży 55

– Zbigniew Białek, Bystrzyca, ul. Kwiatowa 2, 55-200 Oława 1

– Tadeusz Mnich, Oława, ul. Staffa 25

– Janusz Guła, Polwica 22, 55-216 Domaniów.

4. Regulamin obowiązuje:

– właścicieli i zarządców nieruchomości,

– najemców lokali użytkowych (handlowych, usługowych, gastronomicznych, magazynowych, innych gospodarczych),

– kierowników budów (na terenie budowy),

– wykonujących remonty.

5. Ilekroć w regulaminie jest mowa o;

– właścicielach nieruchomości, należy przez to rozumieć także właścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomościami,

– odpadach komunalnych – należy przez to rozumieć stałe i ciekłe odpady powstające w gospodarstwach domowych, w obiektach użyteczności publicznych i obsługi ludności, w tym nieczystości gromadzone w zbiornikach bezodpływowych, odpady uliczne, z wyjątkiem odpadów niebezpiecznych z zakładów opieki zdrowotnej i zakładów weterynaryjnych.

6. Użytkownik nieruchomości zobowiązany jest zawrzeć umowę pisemną z jednostką wywozową na wywóz nieczystości stałych i płynnych.

W przypadku gdy użytkownik nieruchomości nie udokumentuje korzystania z usług za okres 2-ch miesięcy obowiązek usuwania odpadów przejmie Urząd Gminy naliczając właścicielowi nieruchomości opłatę wyższą o 30% od aktualnie obowiązującej na podobną nieruchomość wg kalkulacji komunalnej jednostki wywozowej oraz obowiązujących norm w zasobach komunalnych.

7. Zabrania się użytkownikom posesji wylewania nieczystości płynnych do rowów melioracyjnych i przydrożnych oraz pól i lasów, a także podłączeń do sieci kanalizacji deszczowej.

8. Właściciel, użytkownik nieruchomości zobowiązany jest do czyszczenia chodników położonych wzdłuż ich nieruchomości ze śniegu i lodu oraz usuwania z nich błota i innych zanieczyszczeń.

(Rozstrzygnięciem Nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-17/29/03 z dnia 3 grudnia 2003 r. stwierdzono nieważność pkt I ppkt 1–3, ppkt 5, ppkt 6).

II. Obowiązki użytkownika nieruchomości w zakresie gromadzenia i wywozu odpadów stałych i płynnych (ścieków bytowo-gospodarczych).

1. Na każdego użytkownika nieruchomości nakłada się obowiązek gromadzenia odpadów komunalnych drobnych w pojemnikach, w związku z czym istnieje obowiązek wyposażenia własnej lub zarządzanej nieruchomości w pojemnik o objętości co najmniej 110 l.

2. W miejscowościach nieposiadających sieci kanalizacji sanitarnej posesje powinny być wyposażone w szczelne zbiorniki bezodpływowe (szamba) przeznaczone do gromadzenia ścieków bytowo-gospodarczych zgodnie z wymogami § 34 i 35 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. (Dz. U. Nr 10, poz. 46), lub w przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Gospodarstwa hodowlane winny być wyposażone w szczelne zbiorniki na gnojówkę lub gnojowicę i sprawne technicznie płyty do gromadzenia obornika, kompostownie dla których wymogi zostały określone również w powyższym rozporządzeniu Ministra Gosp. Przestrzennej i Budownictwa (Dz. U. Nr 10, poz. 46).

W miejscowościach z siecią kanalizacji sanitarnej istnieje obowiązek przyłączenia nieruchomości do sieci, z wyjątkiem gospodarstw posiadających przydomowe oczyszczalni ścieków.

(Rozstrzygnięciem Nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-17/29/03 z dnia 3 grudnia 2003 r. stwierdzono nieważność pkt II ppkt 2).

3. W razie braku kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej dopuszcza się odprowadzenie czystych wód opadowych do dołów chłonnych na terenie własnej nieruchomości z zachowaniem zasady niepogorszenie stosunków wodnych na sąsiedniej posesji.

4. Dokonywanie zmiany naturalnego spływu wód opadowych w celu kierowania go na teren sąsiedniej nieruchomości baz zgody jej właściciela jest zabronione.

5. Użytkownicy nieruchomości zobowiązani są do udzielenia informacji związanych z wytwarzaniem i wywozem odpadów komunalnych oraz ścieków jak również udostępnienia (do wglądu) aktualnej umowy na wywóz tychże odpadów komunalnych i ścieków bytowo-gospodarczych.

Pracownicy przeprowadzający kontrolę legitymować się będą upoważnieniem wydanym przez Wójta Gminy Oława.

6. Za utrzymanie pojemników oraz miejsc ich ustawienia, a także za dezynfekcję pojemników odpowiada użytkownik nieruchomości.

7. Zabrania się wrzucania do pojemników na odpady komunalne: szlamów oraz substancji toksycznych, żrących i wybuchowych oraz odpadów przemysłowych i medycznych.

W przypadku wystąpienia odpadów niedozwolonych, obsługa składowiska ma obowiązek odmowy ich przyjęcia, o czym powinna powiadomić wójta Gminy Oława. Producent tych odpadów ma obowiązek unieszkodliwić je w sposób zabezpieczający środowisko w uzgodnieniu z organami administracji państwowej.

Odpady niebezpieczne: zużyte akumulatory przekazywać do jednostek, w których zostały nabyte, względnie podmiotów posiadających zezwolenia na ich utylizację, tj. SKR Godzikowice, DKE Oława, ELKOTT Stanowice. Zużyte baterie oraz opakowania po preparatach trujących gromadzić oddzielnie i przekazywać na składowisko odpadów niebezpiecznych. Zużyte opony przekazywać jednostce prowadzącej odbiór, tj. ZUOK Gać.

(Rozstrzygnięciem Nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-17/29/03 z dnia 3 grudnia 2003 r. stwierdzono nieważność pkt II ppkt 7 we fragmencie określającym postępowania z odpadami niebezpiecznymi)).

8. Odbiór odpadów komunalnych odbywa się wg częstotliwości ustalonej w umowie z jednostką wywozową w zależności od ilości gromadzonych śmieci.

Odpady plastikowe należy gromadzić oddzielnie i umieszczać w zlokalizowanych przez gminę kontenerach ażurowych.

W celu zmniejszenia ilości odpadów przekazywanych na składowisko i zmniejszenia ponoszonych kosztów na składowanie dążyć do maksymalnego wykorzystania odpadów organicznych w gospodarstwie między innymi przez kompostowanie.

9. Zabrania się mycia samochodów i sprzętu rolniczego w pobliżu otwartych zbiorników wodnych i wód płynących.

10. Zabrania się bezpośredniego poboru aparaturą ochrony roślin wody ze stałych, otwartych zbiorników wodnych i wód płynących do chemicznych zabiegów ochrony roślin.

11. Odpowiedzialnym za stan techniczny, sanitarny i bieżące sprzątanie przystanków komunikacji autobusowej czyni się Gminę Oława.

III. Lokalizacja i wymagania objętość pojemników:

1. Pojemniki na odpady komunalne winny być ustawione w miejscach łatwo dostępnych. Nie powinny stanowić utrudnień dla jednostek przewozowych sąsiadów, użytkowników dróg.

2. Na każdej posesji zamieszkałej lub na której prowadzona jest działalność gospodarcza, powinien być ustawiony co najmniej jeden pojemnik o objętości 110 l. W szczególnych przypadkach dopuszcza się wspólne korzystanie przez sąsiadów z jednego pojemnika (samotni właściciele posesji). Dla domów wielomieszkaniowych, szkół, przedszkoli, obiektów gastronomicznych, jednostek zatrudniających ponad 10 osób, ilość i rodzaj pojemników (1100 l lub 10 m3 pojem.) oraz częstotliwość wywozu winny być ustalone w porozumieniu z jednostką wywozową po przeanalizowaniu ilości i rodzaju powstających odpadów.

3. Właściciele prywatnych posesji mieszkalnych zakupują pojemniki typu SM 110 l. na własny koszt lub mogą je dzierżawić od jednostki wywozowej, ponosząc koszt dzierżawy (typ pojemnika należy uzgodnić z jednostką wywozową).

IV. Obowiązki jednostek organizacyjnych odpowiedzialnych za odbiór, czyszczenie i usuwanie nieczystości:

1. Jednostka wywozowa obsługująca teren Gminy Oława winna zgłosić ilość i rodzaj zawartych umów na wywóz nieczystości do Zarządcy składowiska, tj. Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych Sp. z o.o., Gać 90, 55-200 Oława i sieci sanitarnej, tj. Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., 55-200 Oława, ul. 3 Maja 30. (Rozstrzygnięciem Nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-17/29/03 z dnia 3 grudnia 2003 r. stwierdzono nieważność pkt IV ppkt 1 we fragmencie: “tj. Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych Sp. z o.o., Gać 90, 55-200 Oława i sieci sanitarnej, tj. Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., 55-200 Oława, ul. 3 Maja 30”).

2. Jednostka świadcząca usługi wywożenia ścieków bytowo-gospodarczych zobowiązana jest do wydawania faktur potwierdzających wykonanie usługi z określeniem ilości wywożonych ścieków i daty wykonania usługi, a także prowadzić ewidencję wystawianych dowodów świadczonych usług i udostępnić je osobom prowadzącym kontrolę w zakresie ochrony środowiska.