I. Zawieranie umów najmu – lokali użytkowych
§ 1
1. Oddanie w najem wolnych lokali użytkowych następuje w drodze przetargu polegającego na licytowaniu stawek czynszu za 1 m2 pow. użytkowej.
2. Przetarg ogłasza zarządca lokalu, a przeprowadza Komisja przetargowa powołana przez zarządcę pod nadzorem Burmistrza bądź uprawnionej przez niego osoby.
3. W pierwszym przetargu przyjmuje się wyjściową stawkę czynszu określoną w zarządzeniu Burmistrza. W drugim przetargu stawka wyjściowa może być obniżona o 20%. O poziomie obniżki decyduje Burmistrz.
4. Przetarg jest ważny, jeśli weźmie w nim udział co najmniej jedna osoba i zaoferuje przynajmniej jedno postąpienie ustalone przez organizatora przetargu.
5. Po dwóch bezskutecznych przetargach lokal może być wynajęty według stawki czynszu ustalonej w drodze negocjacji przeprowadzonych z zarządcą.
§ 2
1. Zmiana stawki czynszu najmu wynikająca z Zarządzenia Burmistrza nie wymaga zmiany umowy, a jedynie oświadczenia wynajmującego złożonego najemcy w formie pisemnej.
2. Stawki czynszu ustalone w drodze przetargu lub negocjacji, jeżeli są wyższe od stawek wynikających z Zarządzenia Burmistrza, pozostają niezmienione do czasu ich zrównania z tymi stawkami, jednakże nie dłużej niż przez okres trzech lat.
§ 3
1. Stawki czynszu za lokale użytkowe określać będzie zarządzenie Burmistrza Miasta Nowa Ruda.
2. Stawki czynszu różnicuje się w zależności od położenia lokalu w określonej strefie.
3. Podział miasta na strefy określa uchwała nr 102/XIII/03 Rady Miejskiej w Nowej Rudzie z dnia 26 listopada 2003 r. w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż trzy lata.
§ 4
Ustala się niezmienność stawki czynszu lokali najętych zgodnie z § 1 na okres jednego roku. Po upływie jednego roku stawka czynszu waloryzowana będzie o wskaźnik GUS wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni .Waloryzacji tej nie stosuje się w odniesieniu do stawki czynszu, jeżeli stawka ta jest wyższa od stawek podanych w Zarządzeniu Burmistrza. Powyższa zasada obowiązuje do czasu zrównania stawek z aktualnymi stawkami podanymi w Zarządzeniu. Zmiana stawki czynszu nie wymaga formy aneksu ale następuje w wyniku zawiadomienia.
§ 5
Najemca nie może wnosić prawa najmu do spółek cywilnych oraz spółek prawa handlowego.
§ 6
Poza przetargiem może zostać wynajęty lokal użytkowy dla osób fizycznych, osób prawnych i innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej, prowadzących działalność w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873). Decyzję w tym zakresie, w odniesieniu do lokali, które nie zostały wynajęte w drodze przetargu podejmuje Burmistrz.
§ 7
Umowy najmu lokalu użytkowego zawiera się na czas nieokreślony. Umowy zawiera Zarządca działający z upoważnienia Burmistrza.
§ 8
1. Podpisanie umowy najmu z najemcą wyłonionym w drodze przetargu poprzedzone jest wpłatą kaucji w wysokości 3-miesięcznego czynszu ustalonego w przetargu. W pozostałych przypadkach podpisanie umowy z najemcą poprzedzone jest wpłatą kaucji w wysokości 1-miesięcznego czynszu.
2. Kaucja winna być wniesiona w gotówce na konto ZGKiM.
3. Oprocentowanie kaucji równe jest oprocentowaniu rachunku bieżącego wg stopy procentowej w banku prowadzącym rachunek ZGKiM.
4. Kaucja podlega zwrotowi po zakończeniu stosunku najmu, po ewentualnym potrąceniu z niej wszelkich roszczeń wynikłych z umowy najmu. Zwrot kaucji następuje wraz z odsetkami określonymi w ust. 3.
§ 9
Za okres bezumownego korzystania z lokalu użytkowego wynajmujący naliczy odszkodowanie w wysokości 200% ostatnio obowiązującej stawki czynszu najmu.
§ 10
Pod warunkiem braku zaległości w czynszu i innych opłatach należnych miastu i zarządcy, Burmistrz może wyrazić zgodę na zamianę pomiędzy najemcami lokali o porównywalnej lokalizacji i wartości. W przypadkach szczególnych po zasięgnięciu opinii Komisji Gospodarczej Rady Miejskiej Burmistrz może nie wyrazić zgody na zmianę najemcy.