57

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W TRZEBNICY

z dnia 30 października 2003 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Kobylice

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zmianami) i art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717) oraz w nawiązaniu do uchwały nr XXVII/251/01 Rady Miasta i Gminy z dnia 26 kwietnia 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu Kobylice, Rada Miejska w Trzebnicy uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

PRZEPISY OGÓLNE

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obrębu Kobylice, zwany dalej w skrócie MPZP KOBYLICE, którego obowiązujące ustalenia o przeznaczeniu, warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu zostają wyrażone w postaci:

1) rysunku MPZP w skali 1:5000 stanowiącego załącznik graficzny do niniejszej uchwały, obowiązującego w zakresie:

a. granicy obszaru objętego planem,

b. funkcji terenów,

c. linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach lub zasadach zagospodarowania,

d. granic następujących stref:

2) zasad zagospodarowania terenu określonych w rozdziale II niniejszej uchwały;

3) zasad obsługi w zakresie infrastruktury technicznej określonych w rozdziale III niniejszej uchwały;

4) zasad ochrony środowiska określonych w rozdziale IV niniejszej uchwały.

§ 2

1. Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć MPZP KOBYLICE o którym mowa w § 1 uchwały;

2) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek w skali 1:5000 stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały;

3) terenie – należy przez to rozumieć obszar ograniczony na rysunkach planu liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem funkcji zgodnie z oznaczeniami graficznymi określonymi w legendzie.

4) usługach lub produkcji nieuciążliwej – należy przez to rozumieć inwestycje niezaliczone do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

5) usługach podstawowych – należy przez to rozumieć usługi zdrowia i opieki społecznej, kultury oraz oświaty i wychowania.

6) usługach komercyjnych – należy przez to rozumieć aktywność gospodarczą o charakterze usługowym, z wykluczeniem usług podstawowych oraz usług sportu i rekreacji.

7) strefie “A” ścisłej ochrony konserwatorskiej – należy przez to rozumieć obszar wpisany do rejestru zabytków lub obszar, na którym elementy dziedzictwa kulturowego zachowały się w stanie nienaruszonym lub nieznacznie zniekształconym. W strefie obowiązuje bezwzględny priorytet wymagań konserwatorskich nad wszelką prowadzoną współcześnie działalnością inwestycyjną, a zasady jej ochrony określono w § 11 niniejszej uchwały;

8) strefie “B” ochrony konserwatorskiej – należy przez to rozumieć obszar, w którym elementy dawnego układu przestrzennego miejscowości lub jej części, tzn. rozplanowanie, zabudowa, a także jej powiązania z zielenią i krajobrazem zachowały się w stosunkowo dobrym stanie. W strefie obowiązują zasady ochrony określone w § 11 niniejszej uchwały;

9) strefie “OW” obserwacji archeologicznej – należy przez to rozumieć obszar o stwierdzonej lub domniemanej zawartości ważnych reliktów archeologicznych. W strefie obowiązują zasady ochrony określone w § 11 niniejszej uchwały.

R o z d z i a ł II

R o z d z i a ł III

ZASADY OBSŁUGI W ZAKRESIE INFRASTRUKTURY TECHNICZNEJ

§ 7

1. W terenach przeznaczonych pod inwestycje zaleca się uzbrojenie terenów poprzedzające realizację zabudowy.

2. Zaleca się, aby sieci uzbrojenia podziemnego zostały zaprojektowane kompleksowo dla całego terenu i przebiegały w liniach rozgraniczających ulic.

3. Dopuszcza się uzbrojenie części terenu przez inwestorów we własnym zakresie.

4. Woda z istniejącego wodociągu wiejskiego.

5. Energia elektryczna zgodnie z warunkami określonymi przez Zakład Energetyczny.

6. Ogrzewanie paliwem ekologicznym – zaleca się gaz, dopuszcza się olej opałowy, energię elektryczną i in.

7. Unieszkodliwienie odpadów stałych poprzez gromadzenie w przystosowanych pojemnikach oraz zorganizowany wywóz na gminne wysypisko.

§ 8

Tereny, na których przewiduje się stosowanie indywidualnych lub grupowych systemów oczyszczania

ścieków bądź zbiorników bezodpływowych

1. Dla całego terenu w granicach opracowania zaleca się system grupowego odprowadzenia ścieków do kanalizacji wiejskiej oraz oczyszczalni ścieków w Trzebnicy.

2. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się inne kompleksowe, zgodne ze współczesną technologią oraz aktualnymi przepisami prawa, rozwiązania. Wyklucza się indywidualne rozsączkowanie ścieków na działce.

3. Do czasu wybudowania sieci kanalizacyjnej dopuszcza się szczelne zbiorniki bezodpływowe i wywóz nieczystości do gminnej oczyszczalni.

R o z d z i a ł IV

ZASADY OCHRONY ŚRODOWISKA

§ 9

Zasady zagospodarowania terenów lub obiektów

podlegających ochronie

1. Na rysunku planu wskazano orientacyjne granice Głównego Zbiornika Wód Podziemnych (GZWP nr 303 Pradolina Barycz – Głogów) o statusie najwyższej ochrony. W związku z powyższym na całym obszarze objętym planem obowiązują następujące zasady:

1) wprowadza się bezwzględny zakaz lokalizacji inwestycji mogących mieć negatywny wpływ na jakość wód podziemnych,

2) wyklucza się odprowadzanie nieoczyszczonych ścieków do ziemi oraz wód powierzchniowych i podziemnych.

2. Na rysunku planu wskazano granice Obszaru Chronionego Krajobrazu “Wzgórza Trzebnickie”, w którym obowiązuje zasada, iż nowa zabudowa powinna nawiązywać do historycznej zabudowy wsi.

3. Na rysunku planu wskazano granice obszaru objętego strefą “A” ścisłej ochrony konserwatorskiej. Na tym terenie obowiązują zasady określone w § 11.

4. Na rysunku planu wskazano granice obszaru objętego strefą “B” ochrony konserwatorskiej, na którym obowiązują zasady określone w § 11.

5. Na rysunku planu wskazano granice obszaru objętego strefą “OW” obserwacji archeologicznej, na którym obowiązują zasady określone w § 11.

6. Na rysunku planu wskazano orientacyjne granice stanowisk archeologicznych, na których obowiązują zasady określone w § 11.

§ 10

Szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony gruntów rolnych i leśnych

1. Ze względu na występowanie w obszarze objętym planem gruntów rolnych na glebach III i IV klasy bonitacyjnej ustala się szczególne zasady zagospodarowania terenów:

1) w terenach gruntów rolnych oznaczonych na rysunku planu symbolem Ro 1, Ro 2, Ro 3 wprowadza się zakaz lokalizacji zabudowy zagrodowej;

2) na gruntach rolnych zlokalizowanych na glebach III i IV klasy bonitacyjnej należy dążyć do intensyfikacji produkcji rolniczej.

2. W terenach leśnych oznaczonych jako Zl zaleca się ochronę gruntów leśnych polegającą na prowadzeniu racjonalnej gospodarki leśnej.

§ 11

Szczególne zasady zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego

1. Dla terenów położonych w granicach lub w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego stanowiska archeologicznego, objętego strefą “A” ścisłej ochrony konserwatorskiej obowiązują następujące zasady:

1) wprowadza się bezwzględny zakaz prowadzenia wszelkiej działalności budowlanej i inwestycyjnej niezwiązanej bezpośrednio z konserwacją lub rewaloryzacją tego terenu;

2) wszelkie działania na tym terenie powinny być uzgodnione z właściwym organem do spraw ochrony zabytków archeologicznych i prowadzone pod nadzorem i za zezwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków;

3) ww. działania należy poprzedzić ratunkowymi badaniami archeologicznymi.

2. Dla terenów położonych w granicach zabytkowych stanowisk archeologicznych obowiązują następujące zasady:

1) wszelkie zamierzenia inwestycyjne (także: zakładanie infrastruktury technicznej oraz inne wykopy ziemne) mogą być realizowane po uzgodnieniu i uzyskaniu zezwolenia właściwego organu do spraw ochrony zabytków archeologicznych na przeprowadzenie ww. prac w trybie prac konserwatorskich;

2) roboty ziemne należy prowadzić pod stałym nadzorem archeologiczno-konserwatorskim, a w przypadku dokonania znalezisk archeologicznych teren należy udostępnić w celu przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych.

3. Dla terenów położonych w granicach strefy “B” ochrony konserwatorskiej, obowiązują następujące zasady:

1) nowa zabudowa powinna nawiązywać formą, skalą oraz rozplanowaniem do historycznej zabudowy wsi;

2) dachy dwu- lub wielospadowe o symetrycznym kącie nachylenia połaci 35ş – 45ş;

3) pokrycie dachowe dachówką ceramiczną lub innym materiałem imitującym dachówkę;

4) wszelka działalność inwestycyjna polegająca w szczególności na budowie nowych obiektów musi uwzględniać istniejące związki przestrzenne i planistyczne;

5) lokalizację nowej zabudowy, przebudowę, rozbudowę oraz rozbiórkę istniejącej zabudowy, a także zmiany w zagospodarowaniu oraz nowe podziały terenu należy opiniować i uzgadniać z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

4. Dla terenów położonych w granicach w granicach strefy “OW” obserwacji archeologicznej, obowiązują następujące zasady:

1) wszelkie zamierzenia inwestycyjne (także: zakładanie infrastruktury technicznej oraz inne wykopy ziemne) winny być uzgodnione z właściwym organem do spraw ochrony zabytków archeologicznych;

2) prace ziemne należy prowadzić pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim (bez uzgodnienia dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, niewnikających w głąb gruntu, oraz prac rolniczych);

3) w przypadku dokonania znalezisk archeologicznych prace budowlane winny być przerwane, a teren udostępniony do ratowniczych badań archeologicznych.

5. Na pozostałych terenach, nieobjętych stanowiskami archeologicznymi, wprowadza się obowiązek informowania WO SOZ – Wydział Zabytków Archeologicznych we Wrocławiu o podejmowanych robotach ziemnych. Inwestor zobowiązany jest powiadomić ww. organy o dacie rozpoczęcia i zakończenia robót z 7-dniowym wyprzedzeniem, celem zorganizowania nadzoru archeologiczno-konserwa-torskiego.

6. Na obszarze objętym planem występują następujące obiekty wpisane do wykazu dóbr kultury:

1) Dom mieszkalny nr 6, p. XX w.;

2) Stodoła nr 13, k. XIX w.;

3) Dom mieszkalny nr 15, p. XX w.

Wszelkie przebudowy, rozbudowy, remonty a także zmianę funkcji obiektów wpisanych do wykazu dóbr kultury należy opiniować i uzgadniać z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

R o z d z i a ł V

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 12

W obszarze objętym niniejszym planem tracą ważność ustalenia:

1) Miejscowego Planu Ogólnego Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Trzebnica uchwalonego dnia 24 listopada 1994 r. uchwałą nr V/33/94 Rady Miasta i Gminy Trzebnica,

2) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w gminie Trzebnica, położonego w obrębie Kobylice, obejmującego części działek nr 266/4 i 266/5, uchwalonego dnia 28 października 1999 r. uchwałą nr X/99/99 Rady Miasta i Gminy Trzebnica.

§ 13

W razie zbycia terenu przez właściciela lub użytkownika wieczystego przewiduje się naliczanie opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, w wysokości 30%.

§ 14

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy Trzebnica.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

CZESŁAW CZTERNASTEK

Załącznik graficzny do uchwały Rady Miejskiej w Trzebnicy z dnia 30 października 2003 r. (poz. 57)