32

UCHWAŁA RADY GMINY KOBIERZYCE

z dnia 1 grudnia 2003 r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazaniu organów do tego uprawnionych

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), w związku z art. 34a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 ze zmianami) Rada Gminy uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwała określa szczegółowe zasady i tryb umarzania, odroczenia terminów płatności lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych, w tym cywilnoprawnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, będących wierzytelnościami jednostek organizacyjnych gminy – jednostek budżetowych przypadającymi im od osób fizycznych, osób prawnych a także jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej – zwanych dalej dłużnikami.

§ 2

Należnościami pieniężnymi, o których mowa w § 1, są zaległe i bieżące należności gminy przysługujące od dłużników (należność główna) wraz z należnymi odsetkami i kosztami dochodzenia należności (należności uboczne), według stanu na dzień umorzenia, odroczenia terminu spłaty lub rozłożenia spłaty na raty.

§ 3

1. Należności pieniężne mogą być umarzane w całości lub części, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:

a) należność nie została wyegzekwowana w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego,

b) nie można ustalić tożsamości dłużnika lub dłużnik zmarł nie pozostawiając spadkobierców,

c) wyegzekwowanie należności zagraża – uzasadnionym w złożonym wniosku o umorzenie – ważnym interesom dłużnika, a w szczególności jego egzystencji,

d) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne.

2. Umorzenie należności pieniężnych, za które odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą wobec wszystkich dłużników.

§ 4

1. Na wniosek dłużnika w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi:

a) termin spłaty całości lub części należności pieniężnych może zostać odroczony,

b) spłata całości lub części należności pieniężnych może zostać rozłożona na raty.

2. Przy stosowaniu ulg wymienionych w ust. 1 bierze się pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony stanem realizacji dochodów budżetu interes gmin.

§ 5

1. Jeżeli wartość należności głównej nie przekracza dziesięciokrotności kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzedzającym umorzenie, odroczenie terminu spłaty lub rozłożenia spłaty na raty – ogłoszonego przez Prezesa Głównego urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski” do celów naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – do umarzania, odraczania terminów spłaty lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych uprawniony jest Wójt Gminy.

2. Jeżeli wartość należności głównej jest wyższa od kwoty określonej w ust. 1 warunkiem umorzenia, odroczenia terminu spłaty lub rozłożenia na raty spłat należności pieniężnych jest uprzednie uzyskanie przez Wójta Gminy w tej sprawie opinii Komisji Budżetowej oraz Komisji ds. Użyteczności Publicznej Rady Gminy.

§ 6

Umorzenie należności pieniężnych oraz zastosowanie ulg, o których mowa w § 4 ust. 1, następuje w formie zarządzenia, które powinno wskazywać osobę dłużnika, kwoty należności pieniężnych podlegające umorzeniu lub uldze, datę umorzenia należności pieniężnych lub terminy spłat należności pieniężnych wynikające ze stosowanej ulgi.

§ 7

W sprawozdaniu z wykonania budżetu za dany rok budżetowy należy wykazać wysokość kwot należności pieniężnych, w stosunku do których nastąpiło umorzenie lub udzielenie ulg w spłacie.

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 9

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO

RADY GMINY

CZESŁAW CZERWIEC