4043

UCHWAŁA RADY GMINY W KOBIERZYCACH

z dnia 1 grudnia 2003 r.

w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców
na terenie gminy Kobierzyce

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity z 2002 r.
Dz. U. Nr 9, poz. 84 ze zmianami) Rada Gminy w Kobierzycach uchwala,
co następuje:

§ 1

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki, budowle lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej przez podmioty podejmujące po raz pierwszy taką działalność na terenie gminy.

2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje na okres 1 roku licząc od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

3. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stanowi pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji.

4. W przypadku, gdy kwota pomocy dla jednego przedsiębiorcy, łącznie z pomocą uzyskaną przez niego w ciągu trzech ostatnich lat, przekracza 100 tys. euro, bądź przedsiębiorca prowadzi działalność w transporcie, pomoc, o której mowa w ust. 1 może być udzielona po spełnieniu następujących warunków:

1) Przedsiębiorca dokona na terenie gminy nowej inwestycji w środki trwałe związane z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa,

2) Udział własny przedsiębiorcy w nakładach związanych z nową inwestycją wynosi co najmniej 25%,

3) Działalność gospodarcza związana z daną inwestycją, będzie prowadzona co najmniej przez 5 lat od dnia udzielenia pomocy,

4) Maksymalna intensywność pomocy wynosi:

– w przypadku małych lub średnich przedsiębiorców, z wyjątkiem przedsiębiorców należących do sektora transportu – 65% kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą,

– w przypadku pozostałych przedsiębiorców – 50% kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą.

5. W przypadku pomocy, o której mowa w ust. 1, przy obliczaniu intensywności pomocy uwzględnia się następujące koszty inwestycji:

1) koszty inwestycji w środki trwałe, takie jak:

a) cena nabycia gruntów,

b) nakłady na budowle i budynki,

c) nakłady na wyposażenie obiektów w środki trwałe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym w szczególności w:

– maszyny i urządzenia,

– narzędzia, przyrządy i aparaturę,

– wyposażenie techniczne dla prac biurowych,

– infrastrukturę techniczną,

2) koszty inwestycji w wartości niematerialne i prawne, takie jak uzyskanie patentów, zakup licencji oraz nieopatentowanej wiedzy technicznej, technologicznej lub z zakresu organizacji i zarządzania – w wysokości nie większej niż 25% kosztów inwestycji w środki trwałe kwalifikujących się do objęcia pomocą; w przypadku inwestycji w wartości niematerialne i prawne, wartości te powinny być:

a) wykorzystywane wyłącznie przez przedsiębiorcę otrzymującego pomoc regionalną,

b) nabyte od osoby trzeciej na warunkach nieodbiegających od normalnych praktyk inwestycyjnych,

c) własnością przedsiębiorcy przez okres co najmniej 5 lat,

d) powinny podlegać amortyzacji zgodnie z odrębnymi przepisami.

6. Pomoc publiczna na nowe inwestycje w sektorze motoryzacyjnym jest dopuszczalna na zasadach określonych powyżej, z wyjątkiem przepisów dotyczących dużych projektów inwestycyjnych, z zastrzeżeniem ust. 7.

7. Warunkiem dopuszczalności pomocy, o której mowa w ust. 6, jest jej przeznaczenie na zakup środków trwałych niezbędnych do utworzenia nowego przedsiębiorstwa lub rozbudowy istniejącego przedsiębiorstwa. Dopuszczalna intensywność pomocy, o której mowa w ust. 6 w przypadku nowych inwestycji spełniających jeden z następujących warunków:

a) koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą przekraczają równowartość 50 milionów euro obliczoną wg kursu średniego walut obcych ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu złożenia wniosku o udzielenie pomocy,

b) łączna wartość pomocy wspierającej tę inwestycję przekracza równowartość 5 milionów euro – wynosi 50% maksymalnej intensywności pomocy regionalnej.

8. Przez duży projekt inwestycyjny należy rozumieć nową inwestycję, jeżeli:

a) łączna wartość pomocy wspierającej tę inwestycję stanowi równowartość co najmniej 50 milionów euro lub

b) całkowity koszt inwestycji stanowi równowartość co najmniej 50 milionów euro, przy czym wielkość zamierzonej pomocy:

– stanowi co najmniej 50% maksymalnej intensywności dla przedsiębiorców innych niż przedsiębiorcy mali i średni, określonej dla obszarów, obszarów których mowa w art. 12 ust. 1 oraz

– w przeliczeniu na 1 utworzone nowe miejsce pracy stanowi równowartość co najmniej 40 tys. euro.

§ 2

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, którzy po wejściu w życie niniejszej uchwały zrealizują na terenie gminy Kobierzyce nowe inwestycje polegające na uruchomieniu działalności produkcyjnej, pod warunkiem utworzenia co najmniej 5 nowych miejsc pracy.

2. Zwolnienie przysługuje na okres:

1) 1 roku – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 5 miejsc pracy,

2) 2 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 50 miejsc pracy, w tym co najmniej dla 10 osób zamieszkałych na stałe na terenie gminy Kobierzyce,

3) 3 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 250 miejsc pracy, w tym co najmniej dla 50 osób zamieszkałych na stałe na terenie gminy Kobierzyce,

4) 4 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 500 miejsc pracy, w tym co najmniej dla 100 osób zamieszkałych na stałe na terenie gminy Kobierzyce,

5) 5 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 1000 i więcej miejsc pracy, w tym co najmniej dla 100 osób zamieszkałych na stałe na terenie gminy Kobierzyce.

3. Warunek utworzenia nowych miejsc pracy uważa się za spełniony, jeżeli inwestycja spowodowała wzrost zatrudnienia w stosunku do średniego poziomu zatrudnienia w okresie 12 miesięcy przed dokonaniem inwestycji, przy czym uwzględnia się tylko pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy.

4. Zwolnienie od podatku przysługuje, jeżeli zwiększony poziom zatrudnienia zostanie utrzymany przez cały okres zwolnienia.

§ 3

Ze zwolnienia, o którym mowa w § 2 może również skorzystać przedsiębiorca, który poszerza swoją działalność. Zwolnienie z podatku obejmuje wówczas tylko nową inwestycję, tj. nowo nabyte grunty, nowo wybudowane budynki, budowle lub ich części przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej.

§ 4

1. Zwolnienia, o których mowa w § 2 i 3 uchwały stanowi pomoc regionalną na utworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją.

2. W przypadku, gdy kwota pomocy dla jednego przedsiębiorcy, łącznie z pomocą uzyskaną przez niego w ciągu trzech ostatnich lat, przekracza 100 tys. euro, bądź przedsiębiorca prowadzi działalność w transporcie, pomoc, o której mowa w ust. 1 może być udzielona po spełnieniu następujących warunków:

1) udział własny przedsiębiorcy w nakładach związanych z nową inwestycją wynosi co najmniej 25%;

2) nowo utworzone miejsca pracy będą zachowane przez co najmniej 5 lat od dnia udzielenia pomocy;

3) maksymalna intensywność pomocy wynosi:

– w przypadku małych lub średnich przedsiębiorców, z wyjątkiem przedsiębiorców należących do sektora transportu – 65% kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą,

– w przypadku pozostałych przedsiębiorców – 50% kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą.

3. W przypadku pomocy, o której mowa w § 2 i 3 uwzględnia się wartość ponoszonych przez przedsiębiorcę dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników, na które składają się koszty płacy brutto pracowników powiększone o inne obowiązkowe płatności związane z zatrudnianiem pracowników.

§ 5

1. Zwolnienia, o których mowa w § 1–3 są pomocą publiczną, a jej udzielanie następuje z uwzględnieniem przepisów o pomocy publicznej.

2. Pomoc udzielana na podstawie programu podlega sumowaniu z inną pomocą, bez względu na jej formę i źródło pochodzenia i nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy.

§ 6

1. Warunkiem skorzystania ze zwolnień, o których mowa w § 1 i 2 jest przedłożenie przez przedsiębiorcę, w terminie do 2 miesięcy od dnia oddania nowej inwestycji do użytku, dokumentów potwierdzających spełnienie warunków uprawniających do objęcia zwolnieniem.

2. W czasie korzystania ze zwolnienia podatnik może wnioskować o zmianę okresu zwolnienia określonego w § 2 ust. 2, przy czym łączny okres zwolnienia nie może przekraczać 5 lat.

§ 7

1. Na początku każdego roku podatkowego podatnik korzystający ze zwolnienia jest zobowiązany przedłożyć informacje dotyczące:

1) wielkości poniesionych nakładów inwestycyjnych,

2) poziomu zatrudnienia,

3) kosztów zatrudnienia pracowników,

4) wielkości oraz przeznaczeniu pomocy publicznej uzyskanej przez przedsiębiorcę w ciągu trzech kolejnych lat.

2. W przypadku utraty warunków uprawniających do zwolnienia, podatnik jest zobowiązany powiadomić pisemnie Urząd w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia.

3. Podatnik, o którym mowa w ust. 2 traci prawo do zwolnienia od pierwszego dnia miesiąca, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.

4. Podatnik, który nie dopełnił obowiązku określonego w ust. 2 traci prawo do zwolnienia od początku roku podatkowego, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.

5. Podatnik, który wprowadził w błąd Urząd Gminy co do spełnienia warunków, uprawniających do uzyskania zwolnienia, traci prawo do zwolnienia za cały okres przez jaki korzystał ze zwolnienia.

6. Podatnicy, o których mowa w ust. 5 i 6 są zobowiązani do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami.

§ 8

1. Program obowiązuje w latach 2004–2008.

2. W przypadku, gdy przedsiębiorca korzysta jednocześnie z pomocy regionalnej na nowe inwestycje oraz z pomocy regionalnej na nowe miejsca pracy, dopuszczalną intensywność pomocy określa się jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy oraz wyższej kwoty kosztów kwalifikowanych.

3. Zastosowanie przedmiotowych zwolnień z podatku od nieruchomości, spowoduje zmniejszenie wpływów do budżetu gminy, w zależności od liczby przedsiębiorców, którzy będą realizować inwestycje i tworzyć miejsca pracy. Rocznie to może wynieść około 1 miliona złotych.

4. Program nie przewiduje udzielania pomocy na pokrycie bieżących kosztów działalności ani pomocy w sektorach budownictwa okrętowego, górnictwa węgla, hutnictwa żelaza i stali, włókien syntetycznych oraz żeglugi morskiej.

§ 9

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kobierzyce

§ 10

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO

RADY GMINY

CZESŁAW CZERWIEC