Tryb udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli niepublicznych
Ilekroć w treści uchwały jest mowa o “ustawie” rozumie się przez to ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z póź. zm.)
§ 1
1. Dotacja udzielana jest na wniosek osoby prawnej lub fizycznej prowadzącej przedszkole niepubliczne, zwane dalej “Wnioskodawcą” na pokrycie wydatków bieżącej działalności dydaktycznej i opiekuńczo-wychowawczej.
2. Warunkiem przyznania dotacjo jest złożenie wniosku do organu dotującego nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.
3. Wniosek o udzielenie dotacji powinien zawierać następujące dokumenty:
a) zaświadczenie o wpisie do ewidencji, którego kopię przekazano właściwemu organowi podatkowemu,
b) “Karty zapisu dziecka” i umowy o świadczenie usług, zawarte z rodzicami lub opiekunami prawnymi dzieci uczęszczających do przedszkola niepublicznego, wg stanu na dzień 10 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji,
c) zobowiązanie o informowaniu organu dotującego o zmianach zachodzących w liczbie wychowanków,
d) wskazanie numeru rachunku bankowego, na który ma być udzielana dotacja,
e) nazwę placówki i adres
f) nazwę organu prowadzącego.
§ 2
Dotacja, o której mowa w § 1 ust. 1, przyznawana jest w wysokości określonej w art. 90 ust. 2b ustawy i wyliczona na podstawie wykonania wydatków bieżących w roku, w którym składany jest wniosek o udzielenie dotacji.
§ 3
1. Dotacja jest przyznawana na każdego wychowanka uczęszczającego do przedszkola niepublicznego.
2. Przez uczęszczającego do przedszkola niepublicznego rozumie się dziecko objęte wychowaniem przedszkolnym o którym mowa w art. 14 ustawy i biorącego udział w zajęciach przedszkolnych co najmniej 10 dni w miesiącu w wymiarze nie krótszym niż 5 godzin dziennie.
§ 4
Organ dotujący udziela dotacji po sprawdzeniu czy wnioskodawca spełnia warunki o których mowa w § 1.
§ 5
1. Podstawą do udzielenia dotacji o której mowa w § 1 są bieżące ponoszone przez miasto wydatki na przedszkola publiczne, przez które rozumie się wydatki miesięczne w przeliczeniu na jednego wychowanka zaplanowanego zgodnie z liczbą miejsc w arkuszu organizacji przedszkola publicznego tego samego typu.
2. Wysokość kwoty dotacji na jednego ucznia ustalana będzie jeden raz w roku, a podstawą jej naliczenia będą wykonane wydatki z okresu ostatnich 12 miesięcy tj. od stycznia do grudnia roku poprzedzającego rok na który ustalana jest dotacja.
§ 6
Udzielenie dotacji z budżetu miasta następuje po zawarciu umowy o dotację pomiędzy Burmistrzem a Wnioskodawcą.
§ 7
1. Dotacja przekazywana będzie w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca.
2. Za okres w których przedszkole jest nieczynne dotacja nie przysługuje.
§ 8
1. Wnioskodawca składa wniosek o częściową kwotę dotacji na dany miesiąc do 5 dnia każdego miesiąca i jednocześnie sporządza i przekazuje gminie rozliczenie z otrzymanej części dotacji za miesiąc poprzedni.
2. Rozliczenie części otrzymanej dotacji powinno zawierać:
1) imienną listę dzieci, uczęszczających do przedszkola, których pobyt został udokumentowany wpłatami czesnego i za wyżywienie,
2) potwierdzenie wpłaty może być dokonane czytelnym podpisem osoby wpłacającej na liście wpłat należności lub dowodach wpłat KP,
3) lista powinna zawierać imię i nazwisko dziecka, datę urodzenia, adres zamieszkania oraz liczbę dni obecności dziecka w przedszkolu o których mowa w § 3.
3. W przypadku gdy z przedłożonego rozliczenia za dany miesiąc wynika, że faktyczna liczba dzieci uczęszczających w tym miesiącu do przedszkola była niższa od planowanej liczby dzieci, przyznana kolejna częściowa dotacja zostaje pomniejszona
o nadpłatę z poprzedniego miesiąca.
§ 9
1. Organowi dotującemu przysługuje prawo kontroli wykorzystania dotacji.
2. Kontrolę prawidłowości wykorzystania przekazanej kwoty dotacji wykonuje Wydział Infrastruktury Społecznej Urzędu Miasta w Nowej Rudzie.
3. Dotacje wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem na jakie zostały przyznane podlegają zwrotowi wraz z ustalonymi odsetkami za zwłokę.