REGULAMIN STREFY PŁATNEGO PARKOWANIA

W ŚWIDNICY

§ 1

Regulamin niniejszy określa zasady funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania w Świdnicy.

§ 2

W regulaminie używa się następujących określeń i skrótów:

1) SPP – Strefa Płatnego Parkowania podzielona na 3 sektory,

2) Godziny funkcjonowania SPP od poniedziałku do piątku w godz.1000 – 1800, w soboty w godz. 1000–1400 ,

3) Znak D–44 “strefa parkowania” – oznacza wjazd do strefy, w której za postój pojazdu pobierana jest opłata. W strefie tej zabroniony jest postój pojazdu bez wniesienia opłaty, z wyjątkiem postoju pojazdów osób lub jednostek, dla których ustalona została zerowa stawka opłaty, oraz postoju pojazdów komunikacji publicznej na wyznaczonych dla nich miejscach”,

4) Znak D–45 “koniec strefy parkowania” – oznacza wyjazd z takiej strefy”,

5) BSPP – Biuro Strefy Płatnego Parkowanie w Świdnicy ul. Długa 22-24, czynne od poniedziałku do piątku w godz.800 – 1800, w soboty w godz. 800 – 1500,

6) Sektor – jest to podobszar SPP wydzielony dla parkowania pojazdów posiadających abonament roczny mieszkańca przeznaczony wyłącznie dla tego sektora,

7) Kontrola SPP – kontrolerzy SPP, kontrolujący poprawność wnoszenia opłat za postój pojazdów,

8) Karta parkingowa – dokument przy pomocy którego, przez właściwe skasowanie, potwierdza się opłacenie postoju, dostępna w biurze SPP oraz punktach dystrybucyjnych,

9) Karta elektroniczna karta dostępna w biurze SPP umożliwiająca opłacanie postoju w parkometrach,

10) Parkometr – urządzenie umożliwiające opłacenie postoju w SPP, wydające bilety parkingowe,

11) Bilet parkingowy – dokument zakupiony w parkometrze potwierdzający opłacenie postoju,

12) Karta abonamentowa – dokument potwierdzający wniesienie opłaty (opłacenie abonamentu) za postój w SPP w okresach na nim oznaczonych. Abonament przysługuje wyłącznie pojazdom o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t,

13) Karta abonamentowa – roczna mieszkańca lub kierowcy inwalidy

dokument jak w pkt 12, lecz zawierający swój numer seryjny oraz numer rejestracyjny pojazdu mieszkańca zameldowanego na pobyt stały w granicach SPP w określonym sektorze lub inwalidy posiadającego zezwolenie do korzystania z ułatwień w ruchu drogowym wydane przez właściwego Starostę upoważniające do postoju na całym obszarze SPP,

14) Czas postoju to:

możliwy do stwierdzenia, prawidłowo opłacony okres postoju samochodu w SPP.

R o z d z i a ł I

PRZEPISY OGÓLNE

§ 3

1. Wjazdy do SPP oznakowane są znakami D-44 “strefa parkowania”, natomiast wyjazdy znakami D-45 “koniec strefy parkowania”.

2. W SPP parkowanie obejmuje ogólnodostępne miejsca parkingowe:

1) przykrawężnikowe na ulicach (na jezdni lub chodniku) określone w art. 46 ust 4 ustawy “Prawo o Ruchu Drogowym”,

2) na parkingach wydzielonych (z wyłączeniem parkingów zakładowych, osiedlowych i prywatnych).

3. Stanowiska postojowe zastrzeżone “koperty” w liczbie nie większej niż 10% liczby miejsc postojowych w SPP, oraz wyznaczone postoje taksówek są wyłączone z SPP.

4. Postój, parkowanie w SPP jest niestrzeżone. W związku z powyższym Zarządca Drogi nie ponosi odpowiedzialności z tytułu kradzieży lub uszkodzenia pojazdu.

§ 4

Opłaty za czas postoju uiszcza się w parkometrach usytuowanych na ciągach ulicznych oraz parkingach będących w granicach SPP, wykupując karty abonamentowe w BSPP oraz odpowiednio kasując karty parkingowe.

1) Wysokość obowiązującej opłaty podstawowej za jedną godzinę postoju w SPP, jest podana na znakach D-44 i parkometrach,

2) Karty abonamentowe można wykupić wyłącznie w BSPP,

3) Postój pojazdów zaopatrzenia oraz taksówek w SPP, w czasie jej funkcjonowania, jest odpłatny tak, jak postój innych pojazdów,

4) Opłata dotyczy każdego pozostawionego w SPP pojazdu, niezależnie od miejsca postoju w granicach obowiązywania SPP.

R o z d z i a ł II

REALIZACJA OPŁAT W SPP

§ 5

Obowiązkiem użytkownika SPP jest opłacenie czasu postoju w chwili zaparkowania pojazdu w obszarze SPP.

Czas postoju opłaca się poprzez :

1) Wniesienie opłaty w wysokości uwidocznionej na znaku D-44, lub w parkometrze,

2) Wykupienie w biurze SPP karty parkingowej oraz czytelne jednoznaczne i trwałe zakreślenie znakiem “X” roku, miesiąca, dnia, godziny, minut (z dokładnością do 5 minut) rozpoczęcia postoju. Karta nieczytelna, zabrudzona lub zakreślona w sposób nietrwały (np. ołówkiem) będzie traktowana jako nieskasowana, a postój jako nieopłacony,

3) Wykupienie karty abonamentowej,

4) Wniesienie opłaty i umieszczenie biletu, karty, abonamentu za przednią szybą w sposób niebudzący jakichkolwiek wątpliwości co do ich ważności powinno zostać dokonane przez parkującego niezwłocznie po zaparkowaniu pojazdu,

5) Bilety, karty posiadają jednoznaczne cechy, a czas obowiązywania biletu z datą i godziną, do której można parkować, jest na nim wydrukowany wraz z numerem kolejnym biletu i numerem parkometru.

§ 6

1. Do opłacenia czasu postoju pojazdu stanowiącego własność osoby zameldowanej na pobyt stały i będącej właścicielem pojazdu w sektorze SPP służy abonament roczny dla mieszkańca, ważny w okresie na nim wskazanym.

2. Mieszkaniec SPP ma prawo do zakupu maksymalnie 2 abonamentów rocznych dla mieszkańca na posiadane przez siebie pojazdy.

3. Posiadacz ważnego abonamentu, który zbędzie pojazd lub zmieni swój adres poza granice wyznaczonego sektora SPP, zobowiązany jest do zwrotu abonamentu w BSPP, gdzie otrzyma zwrot za niewykorzystany okres.

4. Osoba, która nie skorzysta z prawa wykupienia abonamentu, uiszcza opłaty za czas postoju w SPP według zasad określonych w § 5 pkt 2, 3, 4.

5. Posiadacz ważnego abonamentu SPP może zrzec się swojego macierzystego sektora na rzecz innego, wskazanego przez siebie.

6. W razie utraty lub kradzieży karty abonamentowej, biuro SPP nie zwraca opłaty za niewykorzystany okres ważności a nową kartę abonamentową wydaje za pełną odpłatnością.

§ 7

1. Inwalidzi mogą wnosić opłaty za czas postoju w SPP z bonifikatą w stosunku do opłat jednorazowych poprzez wykupienie abonamentu rocznego dla inwalidy.

2. Osoby ubiegające się o abonament roczny dla inwalidy, muszą spełnić następujące warunki :

są właścicielem pojazdu, co jest stwierdzone w dowodzie rejestracyjnym,

posiadają zezwolenie do korzystania z ułatwień w ruchu drogowym wydane przez Starostę.

§ 8

Dla osób, które posiadają tytuł prawny do budynku w obszarze SPP mogą być wydawane karty abonamentowe z bonifikatą do 75%. Bonifikata ta przysługuje wyłącznie na pojazd stanowiący własność danej osoby po przedstawieniu przez nią wniosku wraz z dowodem rejestracyjnym oraz dokumentem potwierdzającym akt własności.

§ 9

1. Wykupienie karty abonamentowej i umieszczenie jej zgodnie z § 5 pkt 4 regulaminu SPP upoważnia do nieograniczonego w czasie, zgodnego z Prawem o Ruchu Drogowym, postoju na miejscu postojowym w wyznaczonym obszarze SPP, lecz nie upoważnia do zastrzegania stałego miejsca postoju i nie stanowi podstawy do roszczeń wobec SPP w przypadku braku miejsc.

2. Karta abonamentowa w sektorze innym, niż na niej wskazany jest nieważna i traktowana będzie jak nieopłacony postój.

R o z d z i a ł III

NIEWŁAŚCIWY POSTÓJ

§ 10

Kierujący/właściciel pojazdu kwestionujący zasadność wezwania – raportu winien zgłosić się w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania – raportu do kierownika BSPP, który przeprowadzi postępowanie wyjaśniające. W przypadku uznania wyjaśnień wezwanie – raport nie rodzi skutków prawnych.

§ 11

1. W przypadku otrzymania wezwania – raportu do zapłaty opłaty dodatkowej, dopuszcza się możliwość opłacenia czasu postoju w kasie BSPP w ciągu 2 dni roboczych od daty wystawienia wezwania. Opłata za nieopłacony czas postoju naliczana jest za okres, od godziny wystawienia wezwania do momentu opłacenia, lecz nie dłuższy niż osiem godzin, przy stawce jak za każdą następną godzinę postoju.

2. Opłaty dodatkowe za nieopłacony czas postoju można wpłacać w BSPP lub przelewem na konto Środka Specjalnego:

SPP – PKO BP S.A. O/Świdnica Nr 3010205138 1279515784.

3. W przypadku regulowania należności w Biurze SPP za wezwanie wystawione przez kontrolera SPP nie pobiera się dodatkowych opłat.

R o z d z i a ł IV

KONTROLA CZASU POSTOJU POJAZDÓW

§ 12

1. Do kontroli opłacania czasu postoju pojazdów w SPP upoważnieni są kontrolerzy SPP, którzy działają w oparciu o niniejszy regulamin.

2. Przy stwierdzeniu przez kontrolujących braku opłaty za parkowanie, parkowanie ponad opłacony czas, pobierana jest opłata dodatkowa.

§ 13

Obowiązkiem kontrolerów SPP jest kontrola postoju pojazdów, a w szczególności:

1) kontrolowanie wnoszenia opłat za postój pojazdów,

2) sprawdzanie ważności biletów parkingowych

3) sprawdzanie ważności kart abonamentowych,

4) wypisywanie w terenie wezwań – raportów do uiszczania opłaty za nieopłacony czas postoju lub postój ponad opłacony czas, a także w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do ważności biletu, karty lub abonamentu,

5) zgłaszanie Straży Miejskiej wszelkich nieprawidłowości związanych z postojem pojazdów oraz zajmowaniem pasa drogowego,

6) kontrola stanu oznakowania i zgłaszanie nieprawidłowości do Referatu Komunikacji i Dróg Miejskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

§ 14

Kontrolerzy SPP nie pobierają opłat w trakcie kontroli.