3781

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ BIELAWY

z dnia 26 listopada 2003 r.

w sprawie ustalenia wysokości dziennych stawek opłat targowych

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami), art. 19 pkt 1 lit. “a, pkt 2 i 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zmianami) Rada Miejska uchwala, co następuje:

 

§ 1

Ustala się następujące dzienne stawki opłaty targowej od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej dokonujących sprzedaży na oznaczonych targowiskach i placach targowych na terenie miasta Bielawy, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności handlowej:

1. Przy sprzedaży z samochodu, przyczepy lub platformy o dopuszczalnej ładowności do 1,5 tony – 16,00 zł

2. Przy sprzedaży z samochodu, przyczepy lub platformy o dopuszczalnej ładowności powyżej1,5 tony – 30,00 zł

3. Przy sprzedaży obnośnej: z ręki, kosza, skrzynki, roweru, wiadra – 3,00 zł

4. Przy sprzedaży indywidualnej przez producentów oferujących sery, jajka, śmietanę – 3,00 zł

5. Za zajęcie placu pod stoisko lub towar przeznaczony do sprzedaży niezależnie od branży lub rodzaju wykonywanej działalności o powierzchni 1 m23,00 zł

6. Za zajęcie placu pod stoisko lub towar przeznaczony do sprzedaży, niezależnie od branży lub rodzaju wykonywanej działalności o wymiarach nie większych niż 3 m x 3 m – 15,00 zł

7. Za zajęcie placu pod stoisko lub towar przeznaczony do sprzedaży, niezależnie od branży lub rodzaju wykonywanej działalności o wymiarach większych niż 3 m x 3 m, za każdy dodatkowy 1 m2 3,00 zł.

§ 2

Dla osób fizycznych i osób prawnych prowadzących sprzedaż ciągłą na targowisku wprowadza się formę uiszczenia opłaty targowej w postaci abonamentu miesięcznego obejmującego wszystkie dni w danym miesiącu:

1. Przy sprzedaży z samochodu, przyczepy lub platformy o dopuszczalnej ładowności do 1,5 tony – 178,00 zł

2. Przy sprzedaży z samochodu, przyczepy lub platformy o dopuszczalnej ładowności powyżej 1,5 tony – 315,00 zł

3. Przy sprzedaży obnośnej z ręki, kosza, skrzynki, roweru, wiadra – 36,00 zł

4. Przy sprzedaży indywidualnej przez producentów oferujących sery, jaja, śmietanę – 18,00 zł

5. Za zajęcie placu pod stoisko lub towar przeznaczony do sprzedaży niezależnie od branży lub rodzaju wykonywanej działalności o powierzchni 1 m230,00 zł

6. Za zajęcie placu pod stoisko lub towar przeznaczony do sprzedaży, niezależnie od branży lub rodzaju wykonywanej działalności o wymiarach nie większych niż 3 m x 3 m – 150,00 zł

7. Za zajęcie placu pod stoisko lub towar przeznaczony do sprzedaży, niezależnie od branży lub rodzaju wykonywanej działalności o wymiarach większych niż 3 m x 3 m, za każdy dodatkowy 1 m2 25,00 zł.

§ 3

1. W przypadku wyrażenia przez Burmistrza zgody na sprzedaż okolicznościową w innych miejscach poza targowiskiem lub placem targowym sprzedaży: zniczy, kwiatów, choinek, ryb itp.

– osoby prowadzące tę sprzedaż uiszczają opłatę targową u inkasenta lub w kasie gminy najpóźniej w dniu handlu (sprzedaży) przed podjęciem sprzedaży w wysokości – 60,00 zł,

jeżeli dzień handlu przypada na dzień wolny od pracy opłatę należy uiścić przed przystąpieniem do handlu.

2. Opłaty targowe, o których mowa w § 1 i § 2, w miesiącu styczniu i lutym ulegają obniżeniu o 25%.

§ 4

Zwalnia się od opłaty targowej:

1. Osoby, o których mowa w § 1 niniejszej uchwały, które płacą podatek od nieruchomości w związku z nieruchomościami lub obiektami budowlanymi niezłączonymi trwale z gruntem, położonymi na targowisku lub placu targowym.

2. Działalność handlową prowadzoną na festynach, imprezach organizowanych przez Radę Miejską i jednostki organizacyjne Gminy, jak również organizacje społeczne, charytatywne.

§ 5

1. Zarządza się pobór opłaty targowej od osób prowadzących działalność na targowiskach i placach targowych w drodze inkasa.

2. Inkasentem ustala się Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych Sp. z o.o. z siedzibą w Bielawie przy ul. 3 Maja 48 oraz zleca się Spółce pobór opłaty targowej.

3. Ustala się wynagrodzenie prowizyjne za inkaso opłaty targowej w wysokości 30% uzyskanych wpływów.

4. Inkasent może powierzyć wykonywanie czynności związanych z poborem opłaty innej osobie zatrudnionej – na podstawie stosownej umowy przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych Sp. z o.o. Obowiązki tej osoby w zakresie poboru opłaty ustala Prezes Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych Sp. z o.o. w Bielawie.

5. Pobrana opłata targowa przez inkasenta, o którym mowa w ust 2, winna być wpłacana na bieżąco do kasy lub na rachunek bankowy Gminy Bielawa .

§ 6

Inkasent poda do publicznej wiadomości nowe stawki opłat targowych poprzez wywieszenie ich na tablicy ogłoszeń na placach targowych i targowiskach.

§ 7

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi.

§ 8

Traci moc uchwała nr II/24/2002 Rady Miejskiej Bielawy z dnia 11 grudnia 2002 r. w sprawie ustalenia wysokości dziennych stawek opłat targowych.

§ 9

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2004 r.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

ZBIGNIEW DRAGAN