TARYFA
przewozu osób i bagażu pojazdami
Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego
w Jeleniej Górze
R o z d z i a ł I
Zakres obowiązywania taryfy
§ 1
1. Taryfa przewozu osób i bagażu pojazdami MZK w Jeleniej Górze, zwana dalej taryfą, obowiązuje za przejazdy autobusami linii: normalnych, pośpiesznych i nocnych.
2. Wszystkie ceny i opłaty określone w taryfie zawierają obowiązujący podatek od towarów i usług.
§ 2
1. Ceny biletów jednorazowych, miesięcznych i okresowych za przejazd autobusami linii: normalnych, pośpiesznych i nocnych określone są w zał. nr 1 do taryfy.
2. Ceny wymienione w pkt 1 zależą od rodzaju linii i ilości stref opłat.
3. Ceny biletów wskazanych w załącznikach do niniejszej taryfy mogą ulegać zmianom w oparciu o uchwały Rady Miejskiej Jeleniej Góry.
O zmianie cen MZK w Jeleniej Górze zawiadamia w sposób umożliwiający powzięcie wiadomości o nowych cenach, w szczególności poprzez umieszczenie komunikatów na przystankach autobusowych i na stronie internetowej MZK w Jeleniej Górze oraz informacji w lokalnych środkach masowego przekazu – wskazując datę od której obowiązują zmienione ceny.
§ 3
1. Osoby uprawnione do przejazdów:
1) bezpłatnych wymienione są w rozdziałach III (uprawnienia ustawowe) i IV (uprawnienia lokalne) taryfy,
2) ulgowych wymienione są rozdziałach V (uprawnienia ustawowe) i VI (uprawnienia lokalne) taryfy.
2. Uprawnienie do przejazdu bezpłatnego i ulgowego nie dotyczy opłaty za przewóz bagażu.
3. Ilekroć w taryfie jest mowa o opiekunach lub przewodnikach – należy rozumieć przez to jedną osobę pełnoletnią, a w przypadku przewodnika osoby niewidomej – osobę, która ukończyła 13 lat.
§ 4
Wykaz linii autobusowych i stref opłat zawiera zał. nr 2 do taryfy.
§ 5
Wysokość opłat za przejazd samochodami osobowymi MZK w Jeleniej Górze przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych określona jest w zał. nr 3 do taryfy.
§ 6
1. Dyrektor MZK w Jeleniej Górze posiada uprawnienie do uruchamiania linii specjalnych i sezonowych oraz ustalania dla tych linii opłat za przewóz osób i bagażu w wysokości zapewniającej ich rentowność.
2. Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych nie obowiązują w autobusach linii specjalnych i sezonowych.
R o z d z i a ł II
Zasady korzystania z przejazdów autobusami
komunikacji miejskiej
§ 7
1. Przewóz osób i bagażu może odbywać się wyłącznie na podstawie ważnych biletów z nadrukiem “MZK Jelenia Góra”, na równi traktowane są “Bilety SMS”.
2. Posługiwanie się biletami bez nadruku “MZK Jelenia Góra” traktowane jest jak przejazd bez ważnego biletu.
3. Posługiwanie się biletami o nominale niższym niż określony w zał. nr 1 do taryfy, traktowane jest jako przejazd bez ważnego biletu.
4. W okresie 30 dni od daty obowiązywania nowych cen pasażerowie mogą do posiadanego biletu o niższym nominale niż obowiązujący dokonać dopłaty poprzez nabycie u kierowcy w autobusie (bez dodatkowej opłaty za nabycie biletu u kierowcy) biletu uzupełniającego.
5. W okresie 30 dni od daty obowiązywania nowych cen – w kasach biletowych MZK w Jeleniej Górze dokonywać można wymiany starych biletów na nowe zgodnie z ich wartością nominalną.
6. Posługiwanie się biletami, na podstawie których przejazd odbywały inne osoby i dokonały ich odstąpienia, traktowane jest jako przejazd bez ważnego biletu.
§ 8
W MZK w Jeleniej Górze stosowane są następujące rodzaje biletów:
1) jednorazowe:
a) jedno i wielokrotnego kasowania,
b) zakupione u kierowcy,
c) “Bilety SMS”;
2) imienne bilety miesięczne:
a) ogólnodostępne,
b) szkolne (socjalne);
3) okresowe na okaziciela.
§ 9
1. Bilety miesięczne i okresowe nie uprawniają do przejazdów autobusami linii: pośpiesznych, nocnych, specjalnych i sezonowych.
2. Posiadacze biletów miesięcznych mogą korzystać z przejazdów autobusami linii pośpiesznych i nocnych wyłącznie po wykupieniu znaczka dopłaty.
§ 10
1. Podstawą do przejazdów bezpłatnych lub ulgowych są ważne dokumenty uprawniające do takich przejazdów (określone w niniejszej taryfie lub przepisach szczególnych) względnie legitymacja potwierdzająca posiadanie uprawnienia do przejazdów bezpłatnych bądź ulgowych wystawiona przez MZK w Jeleniej Górze.
2. Dyrektor MZK w Jeleniej Górze jest uprawniony do wystawiania legitymacji stwierdzającej posiadanie uprawnienia do przejazdów bezpłatnych lub ulgowych, zastępującej obowiązek posiadania dokumentów wskazanych powyżej oraz do ustalania opłaty za wydanie tej legitymacji.
§ 11
Jednorazowa opłata za przejazd linią nocną wynosi 200% opłaty obowiązującej na liniach normalnych.
§ 12
Pasażer nieposiadający ważnego biletu miesięcznego lub okresowego, czy też uprawnienia do przejazdu bezpłatnego, po wejściu do pojazdu jest zobowiązany niezwłocznie skasować bilet zakupiony w przedsprzedaży, zakupić bilet u kierowcy lub nabyć bilet w formie “Bilet SMS”.
§ 13
1. Kasując bilet jednorazowy pasażer zobowiązany jest do sprawdzenia skuteczności jego skasowania (czytelnego odbicia kodu kasującego).
2. W razie nieskutecznego skasowania w danym kasowniku należy ponowić próbę w innym kasowniku.
3. Rozpoczęcie ważności biletu jednorazowego i okresowego (z uwzględnieniem treści § 25 pkt 2 i 3) następuje z chwilą jego skutecznego skasowania.
§ 14
Zasady i tryb sprzedaży przez kierowców biletów oraz ich nabywania przez pasażerów określa Zarządzenie Dyrektora MZK w Jeleniej Górze.
R o z d z i a ł III
Osoby uprawnione do przejazdów bezpłatnych
na podstawie przepisów ustawowych
§ 15
1. Uprawnionymi do korzystania z przejazdów bezpłatnych na liniach: normalnych, pośpiesznych i nocnych, są:
1) posłowie i senatorowie RP – na podstawie ważnej legitymacji poselskiej lub senatorskiej (art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora),
2) inwalidzi wojenni i wojskowi – na podstawie legitymacji inwalidzkiej lub książki inwalidy wojennego (wojskowego) wystawionej przez organ rentowy (art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 29 maja 1974 roku o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin),
3) opiekunowie towarzyszący inwalidom wojennym i wojskowym o orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji lub zaliczonym do I grupy inwalidztwa – na podstawie wskazania tej osoby przez danego inwalidę (art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 29 maja 1974 roku o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin).
2. Uprawnionymi do korzystania z przejazdów bezpłatnych na liniach normalnych są dzieci i młodzież uczęszczająca do szkół specjalnych – na trasie od miejsca zamieszkania do szkoły – na podstawie ważnej legitymacji szkoły specjalnej, a także ich opiekunowie, na trasie od miejsca zamieszkania do szkoły – na podstawie zaświadczenia wydanego przez szkołę specjalną (art. 112 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty).
R o z d z i a ł IV
Osoby uprawnione do przejazdów bezpłatnych na podstawie uprawnień lokalnych, nadanych uchwałą
Rady Miejskiej Jeleniej Góry
§ 16
1. Uprawnionymi do korzystania z przejazdów bezpłatnych na liniach: normalnych i pośpiesznych są dzieci w wieku do 4 lat – na podstawie wpisu w dowodzie osobistym rodziców, aktu urodzenia lub innego dokumentu potwierdzającego wiek dziecka.
2. Uprawnionymi do korzystania z przejazdów bezpłatnych na liniach: normalnych i nocnych są pracownicy MZK w Jeleniej Górze na podstawie ważnego biletu wolnej jazdy – uprawniającego do bezpłatnych przejazdów w miejscowości zamieszkania, a jeżeli uprawniony pracuje poza miejscem zamieszkania, w miejscowości zamieszkania i miejscowości pracy – wydanego przez MZK w Jeleniej Górze.
3. Uprawnionymi do korzystania z przejazdów bezpłatnych na liniach normalnych są:
1) osoby, które ukończyły 75 rok życia – na podstawie dokumentu tożsamości;
2) osoby, które ukończyły 70 rok życia pod warunkiem wykupienia uprawnienia do przejazdów bezpłatnych, ważnego przez okres 6 miesięcy,
za połowę ceny biletu miesięcznego szkolnego (socjalnego) – na podstawie dokumentu tożsamości i wykupionego uprawnienia;
3) osoby o orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji lub inwalidzi zaliczeni do I grupy, a także opiekunowie towarzyszący osobom wymagającym opieki innej osoby – na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej lub dokumentu tożsamości i wypisu z treści orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji (legitymacji inwalidzkiej lub dokumentu tożsamości i wypisu z treści dawnego orzeczenia o I grupie inwalidztwa) oraz wskazania opiekuna przez osobę wymagającą opieki;
4) osoby niewidome lub ociemniałe i towarzyszący im przewodnik – na podstawie ważnych dokumentów, wymienionych w § 5 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 23 grudnia 1992 r. (ze zmianami) w sprawie określenia rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz wskazania przewodnika przez osobę wymagającą opieki;
5) emeryci po przepracowaniu minimum 15 lat i renciści po przepracowaniu minimum 10 lat w MZK w Jeleniej Górze – na podstawie ważnego biletu wolnej jazdy, uprawniającego do bezpłatnych przejazdów w miejscowości zamieszkania, a jeżeli uprawniony pracuje poza miejscem zamieszkania, w miejscowości zamieszkania i miejscowości pracy – wydanego przez MZK w Jeleniej Górze;
6) dzieci i młodzież niepełnosprawna do 16 roku życia i towarzyszący im opiekun – na podstawie dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność;
7) młodzież niepełnosprawna ucząca się (od 16 do 24 roku życia) lub studiująca (od 16 do 26 roku życia) i towarzyszący im opiekun – na podstawie legitymacji szkolnej (studenckiej) i dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność w stopniu znacznym;
8) młodzież niepełnosprawna ucząca się (od 16 do 24 roku życia) lub studiująca (od 16 do 26 roku życia) na podstawie legitymacji szkolnej (studenckiej) i dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym;
9) posiadacze honorowego tytułu “Pionier Jeleniej Góry” – na podstawie legitymacji “Pioniera Jeleniej Góry” i dokumentu tożsamości;
10) byli nauczyciele “Tajnego Nauczania” – na podstawie dokumentu potwierdzającego ten fakt i dokumentu tożsamości;
11) umundurowani funkcjonariusze Policji Państwowej do stopnia aspiranta sztabowego włącznie – na podstawie ważnej legitymacji służbowej.
4. Uprawnionymi do korzystania z dwóch bezpłatnych przejazdów na liniach normalnych w godzinach 8:00 do 16:00 na trasie od miejsca zamieszkania do określonego punktu przyjęć Powiatowego Urzędu Pracy są osoby bezrobotne w wyznaczonym dniu stawiennictwa – na podstawie “Karty Stawiennictwa” wydanej przez Powiatowy Urząd Pracy w Jeleniej Górze i dokumentu tożsamości.
R o z d z i a ł V
Osoby uprawnione do przejazdów ulgowych ze zniżką 50% na podstawie przepisów ustawowych
§ 17
1. Uprawnionymi do korzystania z przejazdów ulgowych na liniach: normalnych, pośpiesznych i nocnych są kombatanci i inne osoby uprawnione, określone w ustawie o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych
i okresu powojennego – na podstawie dokumentów określonych w tej ustawie (art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego).
2. Uprawnionymi do korzystania z przejazdów ulgowych na liniach: normalnych i pośpiesznych, są studenci szkół wyższych i wyższych szkół zawodowych na podstawie ważnej legitymacji studenckiej (art. 153 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym oraz art. 77 ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych).
R o z d z i a ł VI
Osoby uprawnione do przejazdów ulgowych na podstawie uprawnień lokalnych, nadanych uchwałą Rady
Miejskiej Jeleniej Góry
§ 18
Uprawnionymi do korzystania z przejazdów ulgowych na liniach: normalnych i pośpiesznych, są:
1) dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej do ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 26 roku życia – na podstawie ważnej legitymacji szkolnej, (dzieci i młodzież posiadająca obywatelstwo polskie ucząca się lub studiująca za granicą – na podstawie legitymacji uprawniającej do przejazdów ulgowych wystawionej przez Dyrektora MZK);
2) dzieci w wieku powyżej 4 lat do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej – na podstawie wpisu w dowodzie osobistym rodziców, aktu urodzenia lub innego dokumentu potwierdzającego wiek dziecka;
3) emeryci i renciści pobierający świadczenia, niepozostający w stosunku pracy powodującym zawieszenie świadczeń emerytalnych bądź rentowych oraz ich współmałżonkowie, jeśli otrzymują na nich dodatki rodzinne, przed ukończeniem 75 roku życia – na podstawie dokumentu tożsamości okazywanego wraz z dokumentem potwierdzającym przyznanie emerytury lub renty;
4) dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat, nieobjęta obowiązkiem szkolnym wskutek niepełnosprawności – na podstawie zaświadczenia wydanego przez właściwe organy administracji szkolnej.
R o z d z i a ł VII
Imienne bilety miesięczne
§ 19
Uprawnionymi do zakupu biletów miesięcznych ulgowych są osoby wymienione w rozdziałach V i VI taryfy.
§ 20
1. Imienny bilet miesięczny ważny jest łącznie z legitymacją biletu miesięcznego.
2. Osoby dokonujące przejazdu na podstawie biletu miesięcznego ulgowego winny mieć przy sobie dokument uprawniający do przejazdów ulgowych.
§ 21
Bilety miesięczne bez wpisanego trwale numeru legitymacji lub z numerem legitymacji wpisanym ołówkiem (numer legitymacji powinien być wpisany w sposób trwały np. długopisem) oraz legitymacje bez pieczęci kasy biletowej MZK w Jeleniej Górze są nieważne.
§ 22
Stosowane są następujące rodzaje biletów miesięcznych:
1) bilety ogólnodostępne – ważne tylko w dni robocze (wszystkie dni miesiąca z wyłączeniem niedziel i świąt),
2) bilety ogólnodostępne – ważne we wszystkie dni miesiąca,
3) bilety ulgowe – ważne we wszystkie dni miesiąca.
§ 23
1. Wymienione w § 22 rodzaje biletów miesięcznych są ważne na wszystkich liniach normalnych w strefie opłat:
1) miasta Jelenia Góra (bilet miejski),
2) określonej gminy (bilet gminny),
3) miasta Jelenia Góra i określonej gminy (bilet miejsko-gminny).
2. Osoby przejeżdżające między dwoma różnymi gminami przez miasto Jelenia Góra nabywają odpowiedni bilet miejsko-gminny oraz dodatkowo odpowiedni bilet gminny.
§ 24
1. Legitymacje do biletu miesięcznego wystawiają kasy biletowe MZK w Jeleniej Górze.
2. Legitymacja oprócz zdjęcia winna zawierać następujące dane:
1) nazwisko i imię,
2) miejsce zamieszkania i adres,
3) nr legitymacji,
4) nr PESEL,
5) pieczęć kasy biletowej MZK w Jeleniej Górze.
R o z d z i a ł VIII
Bilety okresowe na okaziciela
§ 25
1. Biletami okresowymi na okaziciela są bilety wieloprzejazdowe na 1, 2, 5, 10 lub 30 kolejnych dni ważne w strefie opłat miasta Jelenia Góra lub na całą sieć komunikacyjną MZK w Jeleniej Górze.
2. Rozpoczęcie ważności biletów okresowych na okaziciela ważnych 1 lub 2 dni następuje z chwilą nabycia biletu u kierowcy (z możliwością wykorzystania w dniu nabycia, a biletu ważnego 2 dni w dniu nabycia i w dniu następnym – bez konieczności kasowania).
3. Rozpoczęcie ważności biletów okresowych na okaziciela ważnych 5, 10 i 30 dni następuje z dniem ich skasowania w kasowniku autobusowym (z możliwością wykorzystania w dniu skasowania i odpowiednio kolejnych następnych 4, 9 lub 29 dniach – bez konieczności kasowania).
4. Przy kasowaniu biletu okresowego obowiązują zasady określone w § 13 pkt 1 i 2 taryfy.
R o z d z i a ł IX
Przewóz bagażu i zwierząt
§ 26
Przedmioty przewożone w autobusach nie mogą zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi oraz stwarzać możliwość wyrządzenia szkody pasażerom lub kierowcy, a także przeszkadzać im i narażać na niewygody.
§ 27
Nie podlega opłacie za bagaż przewóz:
1. przedmiotu, którego suma długości, wysokości i szerokości nie przekracza 120 cm,
2. wózka dziecięcego, gdy wózek przewozi osoba podróżująca z dzieckiem w wieku do 4 lat,
3. wózka inwalidzkiego, na którym przemieszcza się inwalida,
4. instrumentu muzycznego i sztalugi malarskiej przewożonej przez ucznia lub studenta szkoły muzycznej (plastycznej) – za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej,
5. małego zwierzęcia trzymanego na rękach,
6. psa przewodnika, towarzyszącego osobie niewidomej.
§ 28
Za każdą przewożoną sztukę bagażu, podlegającą opłacie pasażer obowiązany jest uiścić opłatę w wysokości odpowiadającej cenie biletu normalnego – jak za przejazd autobusem linii normalnej w granicach jednej strefy opłat.
§ 29
1. Opłacie za bagaż, w wysokości określonej w § 28 taryfy, podlegają przedmioty stanowiące bagaż, którego suma długości, wysokości i szerokości przekracza 120 cm oraz większe psy, przewożone na zasadach określonych w pkt 2 i plecaki ze stelażem – bez względu na wymiary. Rowery można przewozić wyłącznie w autobusach odpowiednio oznakowanych i wskazanych w rozkładzie jazdy za odpłatnością ustaloną przez Dyrektora MZK.
2. Dopuszcza się do przewozu większe psy przy zachowaniu następujących warunków:
1) jeden pies pod opieką pełnoletniego pasażera,
2) przewożący psa posiada jego aktualne świadectwo szczepienia,
3) pies jest trzymany na smyczy i ma założony kaganiec.
§ 30
Bagażu i zwierząt nie wolno umieszczać na miejscach przeznaczonych do siedzenia.
R o z d z i a ł X
Opłaty dodatkowe
§ 31
1. MZK w Jeleniej Górze jest uprawniony do kontroli biletów i pobierania opłat dodatkowych.
2. Uprawnienie to MZK w Jeleniej Górze może przekazać: osobom fizycznym, prawnym lub innym podmiotom nieposiadającym osobowości prawnej.
§ 32
1. Podczas kontroli biletów pasażer obowiązany jest bez wezwania okazać, a na prośbę osoby kontrolującej wręczyć: bilet (w przypadku korzystania z przejazdu ulgowego bilet wraz z dokumentem uprawniającym do przejazdu ulgowego), a osoba korzystająca z przejazdu bezpłatnego dokument uprawniający do przejazdu bezpłatnego.
2. W razie stwierdzenia korzystania z przejazdu bez ważnego biletu lub dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego albo ulgowego bądź przewozu bagażu podlegającego opłacie bez właściwego biletu, podróżny jest zobowiązany do uiszczenia obowiązującej należności za przejazd (przewóz) oraz opłaty dodatkowej określonych w zał. nr 1 do niniejszej taryfy.
§ 33
Opłata dodatkowa za:
1) przejazd bez ważnego biletu lub dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego albo ulgowego, wynosi 50-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w MZK w Jeleniej Górze,
2) przejazd na podstawie biletu miesięcznego bez wpisanego trwale numeru legitymacji do biletu miesięcznego lub z numerem legitymacji wpisanym w sposób nietrwały, wynosi 25-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w MZK w Jeleniej Górze,
3) przewóz bez biletu bagażu podlegającego opłacie lub wyłączonego z przewozu albo dopuszczonego do przewozu na warunkach szczególnych – bez zachowania tych warunków, wynosi 20-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w MZK w Jeleniej Górze,
4) spowodowanie zatrzymania lub zmiany trasy autobusu bez uzasadnionej przyczyny, wynosi 150-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w MZK w Jeleniej Górze; uprawnionym do jej nakładania jest Dyrektor MZK w Jeleniej Górze,
5) przejazd z biletem ulgowym bez uprawnienia do przejazdów ulgowych w autobusach linii pospiesznej lub nocnej – przez osoby posiadające uprawnienie do przejazdów ulgowych w autobusach linii normalnych, wynosi 10-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w MZK w Jeleniej Górze, w przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej w terminie 7 dni (50-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w MZK w Jeleniej Górze po upływie terminu 7 dni),
6) przejazd bez biletu bez uprawnienia do przejazdów bezpłatnych w autobusach linii pospiesznej lub nocnej – przez osoby posiadające uprawnienie do przejazdów bezpłatnych w autobusach linii normalnych, wynosi 10-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w MZK w Jeleniej Górze, w przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej w terminie 7 dni (50-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w MZK w Jeleniej Górze po upływie terminu 7 dni).
§ 34
1. Stosuje się 60% zniżkę w przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej w dniu wystawienia (lub w najbliższym dniu roboczym) dokumentu określającego jej wysokość (zniżka nie dotyczy opłat dodatkowych określonych w § 33 pkt 5 i 6).
2. Po upływie terminu określonego w pkt 1 stosuje się 30% zniżkę w przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej przed upływem 7 dni od daty wystawienia dokumentu określającego jej wysokość (zniżka nie dotyczy opłat dodatkowych określonych w § 33 pkt 5 i 6).
3. W przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej w formie bezgotówkowej decyduje data wystawienia dyspozycji.
§ 35
W przypadku niemożliwości okazania osobie kontrolującej dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego w momencie kontroli, lecz dostarczenie go do wglądu – w biurze przyjęć podmiotu zatrudniającego osobę kontrolującą – w ciągu następnego dnia roboczego, opłata dodatkowa wynosi 5-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w MZK w Jeleniej Górze.
§ 36
Pasażer ma prawo wniesienia odwołania od nałożonej opłaty dodatkowej w terminie i na zasadach określonych w dokumencie zobowiązującym do uiszczenia tej opłaty.
§ 37
W przypadku nieuiszczenia opłaty dodatkowej pasażer obowiązany jest do okazania dokumentu tożsamości w celu dochodzenia roszczenia.
§ 38
Podczas wykonywania przez kontrolera czynności związanych z wypisywaniem druku opłaty dodatkowej lub spisywania danych z dokumentu tożsamości, pasażer powinien oczekiwać w pojeździe do czasu zakończenia wykonywania tych czynności.
§ 39
1. Przewoźnik lub osoba przez niego upoważniona ma prawo w razie odmowy zapłacenia należności i niemożności ustalenia tożsamości podróżnego – zwrócić się do funkcjonariusza Policji lub innych organów porządkowych, które mają, zgodnie z przepisami prawa, uprawnienia do ustalania tożsamości osób, o podjęcie czynności zmierzających do ustalenia tożsamości podróżnego.
2. Jeśli w trakcie wykonywania czynności, o których mowa w pkt 1, zachodzi konieczność zatrzymania lub zmiany trasy autobusu, pasażer, z którego przyczyny to nastąpiło, obowiązany jest uiścić opłatę dodatkową określoną w § 33 pkt 4 taryfy.