R o z d z i a ł 2
Ustalenia ogólne dotyczące zagospodarowania terenów
Zasady regulacji i wyodrębniania działek
§ 5
1. Wyznacza się linią regulacyjną na rysunku planu tereny publiczne lub publicznie dostępne o znaczeniu ogólnomiejskim, a w szczególności: ulice i place z zielenią skwerów, zaułki i bulwary nadbrzeżne oraz wody rzeki Odry z nabrzeżami i skarpami.
2. Ustala się zasadę wyodrębniania działek budowlanych dla poszczególnych obiektów do utrzymania lub adaptacji i dla zabudowy uzupełniającej.
3. W kwartałach zabudowy na rysunku planu określa się obszary obsługujące – wspólnego użytkowania na zasadach określonych w § 7, z zagospodarowaniem określonym w § 43.
§ 6
1. Działki ustalone w kwartałach na rysunku planu wg § 5 ust. 2 stanowią podstawę podziałów dla właściwej zabudowy, zagospodarowania i użytkowania terenu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Dopuszcza się inne niż na rysunku planu wyznaczenie działek budowlanych w kwartałach w przypadku utrzymania zasad kształtowania zabudowy dla działek określonych w planie, z zachowaniem ustaleń § 5 ust. 3.
§ 7
Dla publicznej dostępności przejść i przejazdów w obszarze, o którym mowa w § 5 ust. 3 oraz zgodnie z ustaleniami rysunku planu, dla części działek należy określać wspólne użytkowania lub służebność w zakresie koniecznej dostępności.
Zasady kształtowania zabudowy
§ 8
1. Ustala się następujące określenia linii i warunków zabudowy oznaczonych na rysunku oraz ich znaczenie:
1) linia zabudowy obowiązująca wyznacza front zabudowy, płaszczyznę elewacji z dopuszczeniem przekroczenia linii w formie: wykuszy, balkonów oraz z dopuszczeniem wycofania części frontu w rzucie lub przekroju, jako elementy kształtowania architektury,
2) linia zabudowy nieprzekraczalna określa maksymalny zasięg zabudowy nadziemnej na działce,
3) zabudowa na granicy działki sąsiedniej oznacza sytuowanie zabudowy bezpośrednio przy granicy działki lub przy zabudowie na sąsiedniej działce,
4) podcienia w zabudowie oznaczają lokalizację publicznie dostępnego z ulicy, otwartego przejścia lub przejazdu w parterze, w obrysie budynku.
2. Dopuszcza się inne ustalenie obowiązujących linii zabudowy, o których mowa w ust. 1, wyłącznie przy obiektach użyteczności publicznej, z zachowaniem trybu określonego w § 11 ust. 5.
§ 9
1. Należy uwidocznić granice działek budowlanych poprzez ogrodzenie. Ustala się różne formy ogrodzenia w zależności od funkcji i lokalizacji, dostosowane do charakteru zabudowy, a w szczególności:
1) z zastosowaniem elementów małej architektury,
2) zieleń w formie szpalerów i żywopłotów.
2. Obowiązuje uwidocznienie granicy terenów publicznych, w tym w szczególności gdy pokrywa się z nieprzekraczalną linią zabudowy, poprzez:
1) front zabudowy,
2) ogrodzenie lub małą architekturę w powiązaniu z zabudową.
3. Ogrodzenia przylegające do terenów publicznych oraz terenów obsługujących, o których mowa w § 5, wymagają decyzji pozwolenia na budowę, z zachowaniem odpowiednio przepisów dla zabudowy uzupełniającej, o której mowa w § 11 i 12.
§ 10
1. Budynki oznaczone na rysunku planu jako obiekty do utrzymania mogą podlegać rozbudowie, przebudowie lub wymianie na wyznaczonej w planie działce, z ograniczeniem wynikającym z obowiązku ochrony dóbr kultury oraz zgodnie z przepisami dla zabudowy uzupełniającej, o której mowa w § 11 i 12.
2. Budynki oznaczone na rysunku planu jako obiekty do utrzymania z warunkiem lub dopuszczeniem przebudowy należy, w przypadku remontu lub rozbudowy, dostosować do zgodności z przepisami i rysunkiem planu dla zabudowy uzupełniającej, o której mowa w § 11 i 12.
§ 11
Dla zabudowy uzupełniającej oraz rozbudowy lub przebudowy obiektów do utrzymania, ze względu na obszar wielkomiejskiego centrum oraz przestrzeń o wartościach kulturowych, ustala się wysokie wymagania w zakresie jakości architektury, rozwiązań przestrzennych i standardu wykończenia elewacji oraz elementów zagospodarowania działki lub terenu.
§ 12
Ustala się, z zastrzeżeniem ust. 2, dla zabudowy uzupełniającej gabaryty i warunki kształtowania:
1) wymagane nawiązanie typem zabudowy, skalą, wysokością i rodzajem dachu do architektury obiektów do utrzymania, odpowiednio określonych w obszarach polityki przestrzennej wg § 25, w szczególności podlegającej ochronie ze względu na wartości kulturowe,
2) wymagane kształtowanie zabudowy z architektonicznym akcentowaniem narożników kwartałów w obszarach polityki przestrzennej oznaczonych literą A – wg § 26 oraz w miejscach oznaczonych na rysunku planu – jako lokalnej dominanty na osi kompozycyjnej przestrzeni publicznej,
3) wymagana koordynacja projektowa w kwartałach zabudowy lub całościowa realizacja w kwartale dla zespołów zabudowy w obszarach polityki przestrzennej oznaczonych literą B – wg § 27.
§ 13
1. Dopuszcza się adaptację zabudowy nieoznaczonej na rysunku planu do utrzymania w planie, w przypadku doprowadzenia do zgodności z przepisami określonymi niniejszą uchwałą.
2. Zabrania się wyznaczania odrębnych działek dla indywidualnych garaży i zespołów takich garaży.
3. Dopuszcza się na działce budowlanej garaż podziemny, wbudowany w powiązaniu z zabudową lub wielopoziomowy, bez naruszenia przepisów warunków zabudowy określonych niniejszą uchwałą.
§ 14
1. Dla oceny efektywności wykorzystania terenu dla poszczególnych obszarów zabudowy ustala się wskaźnik powierzchni zabudowy – PZ, obliczany według wzoru PZ = Pz/T przy oznaczeniach:
1) Pz – powierzchnia zabudowy w obrysie murów zewnętrznych parteru, łącznie z podcieniami i przejazdami,
2) T – powierzchnia działki lub terenu, którego dotyczy wskaźnik.
2. Wskaźnik, o którym mowa w ust. 1, dotyczy powierzchni działki lub terenu zabudowy bez oznaczonych na rysunku planu terenu zieleni parkowej i obszaru obsługującego.
Zasady ochrony dóbr kultury
§ 15
1. W obszarze planu ustala się ograniczenia i zasady zagospodarowania określające wymagania w zakresie ochrony dóbr kultury, uwzględnione w treści i rysunku planu dla wyznaczonych stref ochrony konserwatorskiej:
1) strefa “A” – pełnej ochrony konserwatorskiej,
2) strefa “B” – ochrony konserwatorskiej,
3) strefa “W” – ochrony archeologicznej,
4) strefa “E” – ochrony ekspozycji,
5) strefa “K” – ochrony krajobrazu kulturowego.
2. Wszelkie zamierzenia i działania inwestycyjne w obszarze stref wymagają uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w zakresie ochrony określonej dla poszczególnych stref, a prace ziemne muszą być prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim.
§ 16
1. W celu ochrony wartości kulturowych dla obszaru budowli i urządzeń staromiejskiego węzła wodnego ustala się strefę ochrony konserwatorskiej “A” oznaczoną na rysunku planu.
2. W strefie “A”, o której mowa w ust. 1, ochronie i uzupełnieniu podlegają w szczególności:
1) historyczne urządzenia i budowle wodne wpisane do rejestru zabytków, tworzące unikalny zespół budowli technicznych o wartości muzealnej, w obszarze przemysłowym o metryce średniowiecznej, z warunkiem utrzymania sprawności technicznej i funkcjonowania elektrowni i urządzeń wodnych,
2) historyczny układ i rozplanowanie obiektów budowlanych, gabaryty i charakterystyczne formy przestrzenne zabudowy, obowiązujące również dla zabudowy uzupełniającej,
3) szlak historyczny w formie częściowej rekonstrukcji ulicy Dolne Młyny oznaczonej 6KP i placu Przy Młynach oznaczonego 7KP.
§ 17
1. W celu ochrony wartości kulturowych zespołów historycznej zabudowy ustala się dla całego obszaru planu strefę ochrony konserwatorskiej “B” oznaczoną na rysunku granicą planu.
2. W strefie ochrony “B”, o której mowa w ust. 1, ustala się następujące zasady ochrony konserwatorskiej:
1) ochronie i uzupełnieniu podlegają elementy układu przestrzennego, w szczególności:
a) historyczne rozplanowanie ulic i placów oraz ich brukowane nawierzchnie,
b) historyczny układ i rozplanowanie zieleni w formie szpalerów drzew wzdłuż ulic i bulwarów – z warunkiem uzupełnienia przy utrzymaniu gatunków drzew oraz charakteru zieleni,
c) historyczne ogrodzenia wzdłuż ulicy i brukowane place przy zabudowie w południowej pierzei ul. Ks. Witolda, z warunkiem rewaloryzacji,
d) historyczne podziały kwartałów zwartej zabudowy na działki budowlane, podziały katastralne,
e) historyczne linie zabudowy, gabaryty i charakterystyczne formy przestrzenne zabudowy, jako typy zabudowy miejskiej – obowiązujące również dla zabudowy uzupełniającej;
2) ochronie i rewaloryzacji podlegają obiekty wpisane do rejestru zabytków w zakresie zachowania substancji zabytkowej, a w szczególności:
a) gabarytów, formy i bryły z elementami balkonów, balustrad, wykuszy, szczytów i dachu,
b) detalu architektonicznego, oryginalnych materiałów elewacji i pokrycia dachu,
c) stolarki okiennej, drzwi, bram wejściowych,
d) układu przestrzennego pomieszczeń, klatki schodowej i balustrad, sieni wejściowej lub przejazdowej oraz dekoracji wewnętrznych,
e) konstrukcji, urządzeń i wyposażenia budowli uznanych za zabytki techniki;
3) ochronie podlegają obiekty oznaczone na rysunku planu i określone jako do utrzymania, w zakresie wartości zabytkowej, a w szczególności:
a) w przypadku rozbudowy, przebudowy lub adaptacji obiektów dla nowej funkcji należy uwzględnić charakterystyczne elementy i wartości historyczne decydujące o charakterze zespołu zabudowy,
b) w przypadku remontu elementów elewacji obowiązuje: uzupełnienie lub odtworzenie w zakresie stolarki, dekoracji historycznej lub współczesna rekompozycja elewacji, zachowanie lub przywrócenie wartości architektonicznej obiektu;
4) ustala się zasadę usunięcia lub przebudowy obiektów kolizyjnych przestrzennie i bez wartości architektonicznych, nieoznaczonych na rysunku jako do utrzymania, w szczególności:
a) pawilonów i obiektów o niewłaściwym charakterze architektonicznym,
b) obiektów gospodarczych, produkcyjnych i garaży kolidujących z funkcją śródmiejskiej zabudowy mieszkaniowej oraz w obszarze wielkomiejskiego centrum,
c) obiektów kolidujących przestrzennie z założeniem urbanistycznym;
5) ustala się zakaz lokalizacji na terenie lub instalowania na elewacjach i dachach budynków urządzeń technicznych i reklamowych, bez powiązania z formą i detalem architektonicznym obiektu.
§ 18
1. Ze względu na udokumentowane znaleziska o metryce średniowiecznej ustala się dla całego obszaru planu strefę “W” – ochrony archeologicznej, dla której w przypadku wszelkich inwestycji obowiązują wyprzedzające badania archeologiczno-architekto-niczne prowadzone za zezwoleniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
2. Wyprzedzające badania, o których mowa w ust. 1, należy realizować przez uprawnionego archeologa na koszt inwestora, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.
§ 19
1. W celu właściwej ekspozycji panoramy z zabytkowymi obiektami i wieżami Starego Miasta oraz Ostrowa Tumskiego z wyspami i rzeką ustala się strefę “E” – ochrony ekspozycji.
2. Strefa obejmuje obszar kwartałów zabudowy: A6 do A8, B9, C17, C18, D19 do D24, z terenem publicznym i wodą, w zasięgu granicy strefy ochrony ekspozycji “E” i punktów widokowych, oznaczonych na rysunku planu.
3. W strefie, o której mowa w ust. 1, ustala się następujące zasady projektowania obiektów i zagospodarowania terenu:
1) obowiązuje uzyskanie harmonii i charakteru tkanki staromiejskiej, rozumianych jako jednorodne tło w panoramie z ekspozycją zespołów i dominant historycznej zabudowy,
2) dopuszcza się formy nietradycyjne i unikalne dla projektowanej zabudowy w obszarach polityki przestrzennej, oznaczonych B, C, D wg § 25, z celami publicznymi, w przypadku rozwiązań podkreślających wybitne wartości przestrzenne i kulturowe obszaru centrum oraz w powiązaniu z zagospodarowaniem rzeki,
3) należy kształtować zieleń, w tym oznaczoną na rysunku planu, w formie podporządkowanej kompozycji wnętrz urbanistycznych, a w szczególności z zachowaniem ekspozycji, o której mowa w ust. 4.
4. Zasady, o którym mowa w ust. 3, dla strefy określonej w ust. 1 i 2 należy realizować z uwzględnieniem widoczności i ekspozycji elementów oraz dominant w panoramie zespołu staromiejskiego obserwowanej w oznaczonych na rysunku punktach widokowych i na granicy strefy.
§ 20
1. W celu przywrócenia wartości kompozycyjnej rzeki w krajobrazie miejskim, w obszarze doliny Odry, integralnie związanej z zespołami zabytkowymi ustala się strefę “K” – ochrony krajobrazu kulturowego.
2. Strefa obejmuje obszar terenów zabudowy z terenem publicznym i wodą, wyznaczony na rysunku pomiędzy korytem południowym i północnym rzeki.
3. W strefie “K”, o której mowa w ust. 1, ustala się następujące zasady projektowania obiektów i zagospodarowania terenu:
1) koryto rzeki z zabudową nadbrzeżną oraz zielenią należy traktować jako wnętrze urbanistyczne o szczególnych wartościach historycznych i funkcjonalnych,
2) należy projektować publicznie dostępne bulwary nadrzeczne, szczególnie w formie alei pieszych z wykorzystaniem zieleni istniejącej i projektowanej, w powiązaniu z ulicami nadbrzeżnymi i obszarami historycznych nabrzeży portowo--magazynowych – jako obszar rekreacji w obszarze staromiejskim z turystyką wodną,
3) należy utrzymać różne formy zagospodarowania brzegów jako murowanych, nabrzeży portowych oraz skarpy z zielenią brzegową,
4) zieleń brzegowa podlega ochronie poza przypadkiem zagrożenia konstrukcji murowanych nabrzeży o wartości kulturowej,
5) ustala się dostępność publiczną rzeki dla funkcji rekreacji i turystyki wodnej, realizowaną poprzez udostępnienie i utrzymanie zejść do wody, miejsc do cumowania oraz przywrócenie żeglugi,
6) ustala się zakaz lokalizacji wielkogabarytowych reklam, w tym reklam świetlnych.
Zasady ochrony środowiska
§ 21
1. W celu poprawy jakości środowiska przyrodniczego ustala się:
1) zasadę ochrony oraz uzupełnienia obszarów zieleni miejskiej w szczególności: szpalerów drzew wzdłuż ulic i bulwarów, skwerów, ogrodów przy obiektach publicznych oraz zieleni w obszarze skarp brzegowych,
2) zasadę zagospodarowania działek budowlanych zielenią trwałą, szczególnie przy miejscach postojowych oraz poprzez wprowadzanie pnączy na elewacje zabudowy istniejącej i uzupełniającej, w szczególności od wnętrza kwartału,
3) zasadę ochrony wód otwartych przed zanieczyszczeniem,
4) zasadę utrzymania na rzece naturalnych namulisk przybrzeżnych oraz w formie wysepek z zielenią, o istotnym znaczeniu dla ptaków wodnych – przy wyznaczaniu i utrzymaniu szlaku żeglownego, z uwzględnieniem właściwego utrzymania urządzeń hydrotechnicznych,
5) zasadę przebudowy układu komunikacyjnego oraz zmiany organizacji ruchu w zakresie wyeliminowanie zagrożeń i uciążliwości ruchu tranzytowego pozamiejskiego i ciężkiego z obszaru planu.
2. W związku z zasadami, o których mowa w ust. 1, ustala się:
1) zakaz lokalizacji uciążliwych funkcji, a w szczególności baz transportowych, składów i magazynów, warsztatów i zakładów oraz funkcji uciążliwych komunikacyjnie ze względu na intensywność dojazdów, w związku z § 30,
2) zakaz funkcjonowania indywidualnych palenisk oraz lokalnych kotłowni na paliwo stałe poprzez zmianę nośnika energii na gaz, energię elektryczną lub zasilanie z ciepłowni, na zasadach określonych w § 23 ust. 6,
3) obowiązek utwardzenia i skanalizowania wszystkich terenów, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami chemicznymi lub ropopochodnymi oraz oczyszczenie i zneutralizowanie ścieków deszczowych zanieczyszczonych tymi substancjami przed wprowadzeniem do kanalizacji ogólnospławnej,
4) w celu lokalizacji i zagospodarowania terenu dla inwestycji mogących oddziaływać na środowisko należy przeprowadzić postępowanie określone w przepisach szczególnych w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.
Zasady uzbrojenia terenu
§ 22
Ustala się następujące zasady uzbrojenia terenów w infrastrukturę techniczną:
1) sieci uzbrojenia technicznego terenu należy prowadzić w obrębie ulic ustalonych niniejszą uchwałą w liniach rozgraniczających,
2) odstępstwa od zasady, o której mowa w pkt 1, dopuszcza się wyłącznie wtedy, gdy nie ma technicznej możliwości realizacji tego ustalenia, bez naruszenia warunków zabudowy ustalonych niniejszą uchwałą, o których mowa w § 4,
3) dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych uzbrojenia na terenach zabudowy inwestorów bez naruszenia warunków zabudowy ustalonych w planie lub na terenach wspólnego użytkowania, o których mowa w § 5,
4) ustala się zasadę kompleksowego uzbrojenia technicznego w przypadku realizacji lub modernizacji ulicy,
5) dopuszcza się zmianę lokalizacji oznaczonych na rysunku planu urządzeń technicznych uzbrojenia w obszarze kwartału zabudowy bez naruszenia warunków zabudowy, o których mowa w § 4,
6) ustala się zasadę przebudowy sieci infrastruktury technicznej w przypadku kolizji z ustaleniami planu,
7) wszelkie inwestycje w zakresie zaopatrzenia w ciepło, wodę, gaz, energię elektryczną, odprowadzania ścieków oraz lokalizacji urządzeń technicznych w obszarze planu, należy realizować na podstawie warunków technicznych określonych przez właściwych dysponentów sieci.
§ 23
1. W zakresie zaopatrzenia w wodę ustala się:
1) dostawę wody z miejskiej sieci wodociągowej oraz rozbudowę sieci wodociągowej w układzie pierścieniowym dla terenów zabudowy wyznaczonych planem,
2) wymianę i przebudowę wyeksploatowanych przewodów wodociągowych, wraz z remontem ulic przeprowadzanych przez zarządcę dróg,
3) przebudowę układu magistralnego w ul. Drobnera na odcinku od spiźcia z magistralą ř 500 w ul. Śrutowej do magistral 2 x ř 450 zlokalizowanych na Moście Uniwersyteckim i ř 500 w kierunku ul. Jedności Narodowej,
4) budowź spiźcia magistrali wodnej ř 800 w ul. Dubois z przewodem wodociągowym w ul. Kurkowej do wodociągu ř 400 w Placu Strzeleckim,
5) przebudowź sieci wodociągowej ř 300 na Moście Pomorskim.
2. W zakresie odprowadzania ścieków sanitarnych ustala się:
1) utrzymanie systemu kanalizacji ogólnospławnej,
2) odprowadzanie ścieków z istniejącej i wyznaczonej planem zabudowy do kanalizacji ogólnospławnej po uprzednim przeanalizowaniu przepustowości istniejących kanałów i zgodnie z warunkami technicznymi przyłączenia wydanymi przez zarządcę sieci,
3) wymianę i przebudowę istniejącej kanalizacji ogólnospławnej w ulicach wraz z remontem ulic przeprowadzanych przez zarządcę dróg.
3. W zakresie odprowadzania wód deszczowych ustala się:
1) odprowadzenie wód deszczowych do istniejącej i planowanej kanalizacji ogólnospławnej po uprzednim przeanalizowaniu przepustowości istniejących kanałów i zgodnie z warunkami technicznymi przyłączenia wydanymi przez zarządcę sieci,
2) objęcie systemami odprowadzającymi ścieki deszczowe wszystkich terenów zabudowanych i utwardzonych,
3) dopuszcza się utrzymanie i realizację w technicznie uzasadnionych przypadkach kanalizacji deszczowej.
4. W zakresie zaopatrzenia w gaz ustala się:
1) dostawę z miejskiej sieci gazowej niskiego i średniego ciśnienia,
2) modernizację istniejących gazociągów niskiego ciśnienia wraz z remontem ulic przeprowadzanych przez zarządcę dróg,
3) rozbudowę sieci rozdzielczej na tereny zabudowy wyznaczone planem,
4) przebudowę istniejącej stacji redukcyjno-pomiarowej gazu drugiego stopnia, kolidującej z planowaną zabudową w kwartale D23, na moduł podziemny, oznaczony na rysunku planu symbolem EG.
5. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się:
1) zasilanie terenów objętych planem z istniejącej sieci elektroenergetycznej niskiego i średniego napięcia poprzez jej rozbudowę,
2) sukcesywną wymianę istniejącej sieci kablowej średniego napięcia 10 kV na 20 kV,
3) przebudowę istniejących stacji transformatorowych 10/0,4 kV na stacje 20/0,4 kV,
4) budowę stacji transformatorowych, jako obiektów wolno stojących lub wbudowanych na terenach inwestora, stosownie do potrzeb w kwartałach: A1, A2, A6, B9, B11, C14, C16, C17, zgodnie z warunkami zabudowy określonymi niniejszą uchwałą,
5) realizację planowanej linii kablowej wysokiego napięcia 110 kV relacji Główny Punkt Zasilania ulica Żelazna – planowany Główny Punkt Zasilania w rejonie Placu Strzeleckiego, w przypadku odstąpienia od budowy GPZ przy ul. Menniczej.
6. W zakresie zaopatrzenia w energię cieplną oraz dla ogrzewania ustala się:
1) zaopatrzenie z miejskiej sieci ciepłowniczej poprzez rozbudowę istniejącej sieci dla zabudowy wyznaczonej planem,
2) przebudowę sieci naziemnych na południowym Moście Pomorskim i przy Śluzie Mieszczańskiej poprzez zmianę lokalizacji z uwzględnieniem warunków ochrony konserwatorskiej, o której mowa w §19 ust. 2,
3) wykorzystanie gazu i energii elektrycznej oraz energii odnawialnej do celów grzewczych,
4) przebudowę lokalnych kotłowni na paliwo stałe i o wysokim stopniu emisji zanieczyszczeń, poprzez zmianę czynnika grzewczego na zasilanie elektryczne, gaz sieciowy lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej,
5) stosowanie urządzeń grzewczych o wysokiej sprawności i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń, w związku z § 21.
7. W zakresie utrzymania czystości obowiązuje:
1) zapewnienie selektywnej zbiórki i segregacji odpadów komunalnych w kwartałach zabudowy,
2) dla zabudowy uzupełniającej lokalizacja śmietników wyłącznie wbudowanych, z dopuszczeniem pojemników zewnętrznych dla surowców podlegających selektywnej zbiórce w kwartale zabudowy, lokalizowanych poza terenem publicznym,
3) w terenach publicznych, w szczególności przy bulwarach i nabrzeżach należy zapewnić dostępność zewnętrznych ujęć wody pitnej z miejskiej sieci oraz ustępów publicznych w promieniu dojścia nie większym niż 250 m.
Zasady tymczasowego zagospodarowania
§ 24
1. Dla terenów przeznaczonych dla nowej zabudowy lub innego przeznaczenia dopuszcza się użytkowanie dotychczasowe lub niesprzeczne z ustaleniami planu, na wyznaczonych w planie działkach, wyłącznie jako zagospodarowanie tymczasowe do czasu realizacji ustaleń planu.
2. Ustalenia ust. 1 nie dotyczą przebudowy oraz rozbudowy obiektów nieprzeznaczonych do utrzymania, które należy traktować jak zabudowę uzupełniającą i realizować zgodnie z warunkami zabudowy i ustalonym przeznaczeniem w planie.