3276

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W KOWARACH

z dnia 17 października 2003 r.

w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości przedsiębiorców inwestujących i tworzących nowe stałe miejsca pracy na terenie miasta Kowary

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 i art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U.
Nr 142, poz. 1591 z 2001 roku), art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych – jednolity tekst Dz. U.
2002 rok, Nr 9, poz. 84 ze zmianami, w związku z art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2002 roku o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy dla przedsiębiorców (Dz. U. z 2002 roku Nr 141, poz. 1177) Rada Miejska uchwala, co następuje:

§ 1

1. Zwolnienie z podatku od nieruchomości przewidziane w niniejszej uchwale jest pomocą publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 roku o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177).

2. W przypadku, gdy kwota planowanej pomocy regionalnej na nowe inwestycje i tworzenie nowych miejsc pracy, w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości przewidzianego w niniejszej uchwale, łącznie z pomocą uzyskaną przez przedsiębiorcę w różnych formach i z różnych źródeł, w ciągu 3 kolejnych lat poprzedzających dzień tego udzielenia przekracza kwotę będącą równowartością 100 tysięcy EURO, udzielenie tej pomocy następuje zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 października 2002 roku w sprawie dopuszczalności pomocy regionalnej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 186, poz. 1544).

§ 2

1. Zwalanie się z podatku od nieruchomości na okres 1 roku przedsiębiorców rozpoczynających działalność produkcyjną, usługową (z wyjątkiem handlu) lub turystyczną na terenie miasta Kowary, którzy spełniają równocześnie poniższe warunki:

a) nabyli na terenie miasta Kowary nieruchomość z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej lub przeznaczyli będące w ich posiadaniu nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej,

b) zatrudnią pracowników na stałe zameldowanych w Kowarach, na co najmniej 10 pełnych etatów, przy czym będą to mieszkańcy zarejestrowani przed zatrudnieniem w Powiatowym Urzędzie Pracy, jako osoby bezrobotne.

2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy przedsiębiorców, którzy są ujęci w ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym i którzy rozpoczęli działalność na terenie miasta Kowary po dniu wejścia w życie niniejszej uchwały. Zwolnienie nie dotyczy przedsiębiorców, którzy wynajmują lub wydzierżawiają budynki albo grunty.

3. Przedsiębiorcy, którzy w związku z rozszerzeniem działalności na terenie miasta Kowary, po dniu wejścia w życie niniejszej uchwały, zatrudnią dodatkowo pracowników na stałe zameldowanych w Kowarach i zarejestrowanych przed zatrudnieniem w Powiatowym Urzędzie Pracy, jako osoby bezrobotne, uzyskują zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres 1 roku.

Zwolnienie z podatku wynosi wówczas:

a) 10% dla przedsiębiorców zatrudniających dodatkowo od 4 do 6 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,

b) 15% dla przedsiębiorców zatrudniających dodatkowo od 7 do 9 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,

c) 20% dla przedsiębiorców zatrudniających dodatkowo od 10 do 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,

d) 30% dla przedsiębiorców zatrudniających dodatkowo od 21 do 30 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,

e) 40% dla przedsiębiorców zatrudniających dodatkowo od 31 do 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,

f) 50% dla przedsiębiorców zatrudniających dodatkowo powyżej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

4. Zwolnienia, o których mowa w ust. 1–3, obejmują tylko budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca otrzymuje zwolnienie, jeżeli nie zalega ze zobowiązaniami wobec budżetu Gminy Kowary i jednostek powołanych przez Radę Miejską w Kowarach.

5. Zwolnienia z podatku udziela się na udokumentowany wniosek przedsiębiorcy, od pierwszego dnia miesiąca następującego po złożeniu wniosku, do którego dołączyć należy:

• wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub wypis z Krajowego Rejestru Sądowego,

• akt własności nieruchomości,

• informację o wielkości otrzymanej pomocy publicznej z różnych źródeł, w okresie 3 kolejnych lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o udzielenie pomocy,

• zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o zatrudnieniu osób bezrobotnych.

6. Zwolnienie z podatku określone w § 2 ust. 1–3 nie może trwać dłużej niż 5 lat. Przedsiębiorca, który uzyskał zwolnienie, obowiązany jest do utrzymania zatrudnienia przez cały okres zwolnienia na poziomie uprawniającym do uzyskania zwolnienia.

7. Przedsiębiorca, na początku każdego roku podatkowego (w terminie do 15 stycznia) obowiązany jest składać organowi podatkowemu informację dot. poziomu zatrudnienia oraz informację dot. wielkości i przeznaczenia uzyskanej pomocy publicznej.

§ 3

1. Każdą zmianę stanu faktycznego mającą wpływ na udzielne zwolnienie podatkowe przedsiębiorca zobowiązany jest zgłosić pisemnie organowi podatkowemu w terminie 14 dni od jej wystąpienia (także utratę warunków uzyskanego zwolnienia podatkowego).

2. Przedsiębiorca, który nie dopełnił powyższego obowiązku, traci prawo do zwolnienia.

3. Przedsiębiorca, który wprowadził w błąd organ podatkowy Gminy Kowary, co do warunków uprawniających do zwolnienia, traci prawo do zwolnienia za cały okres, w którym korzystał z udzielonego zwolnienia podatkowego, od dnia uzyskania zwolnienia.

4. Przedsiębiorca zobowiązany jest do zwrotu udzielonej pomocy publicznej wraz z odsetkami w przypadku utraty prawa do zwolnienia, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami).

§ 4

Przedsiębiorca korzystających z pomocy podlega przepisom ustawy z dnia 27 lipca 2002 roku o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. z 2002 roku Nr 141, poz. 1177) i jest zobowiązany do przekazywania organowi nadzorującemu informacji dot. otrzymanej pomocy oraz sprawozdań z udzielonej pomocy publicznej.

§ 5

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Kowary.

§ 6

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i ma zastosowanie od 2003 roku.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

MIROSŁAW GÓRECKI