ZASADY OBSŁUGI W ZAKRESIE KOMUNIKACJI I INFRASTRUKTURY TECHNICZNEJ
R o z d z i a ł XIII
Zasady obsługi w zakresie komunikacji
§ 139
1. Utrzymuje się przebieg linii kolejowej PKP państwowego znaczenia relacji Wrocław – Zgorzelec, wzdłuż fragmentu południowej granicy administracyjnej gminy wraz z jej modernizacją.
2. Utrzymuje się osiowy przebieg przez teren gminy linii kolejowej drugiego rzędu, na kierunku północ – południe, oraz istniejące przystanki kolejowe wraz z zabudową stacyjną.
3. Na części terenów oznaczonych symbolem KK, w byłych budynkach stacyjnych. Zachowuje się istniejące mieszkania z prawem do rozbudowy i przebudowy.
§ 140
Ustala się dla wyznaczonych terenów kolejowych, oznaczonych na rysunku planu symbolem KK:
1) utrzymuje się przebiegi linii kolejowych, budynków stacyjnych, urządzenia terenów kolejowych;
2) dla wszystkich terenów przylegających do terenów kolejowych, na podstawie przepisów szczególnych, obowiązują następujące ustalenia:
a) budynki i budowle mogą być sytuowane w odległości nie mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, z tym że odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m;
b) w przypadku uzupełnienia drzewostanu, tworzenia obszarów sadowniczych lub projektowania pasa zieleni izolacyjnej, należy tak zadrzewiać tereny aby ich usytuowanie nie zagrażało bezpieczeństwu ruchu na linii kolejowej. Mając na uwadze powyższe, zadrzewiać i zakrzewiać można w odległości nie mniejszej niż 15 m od osi skrajnego toru kolejowego, z wyłączeniem gatunków drzew, których wysokość może przekroczyć 10 m;
c) niedopuszczalne jest wykorzystanie rowów odwadniających tereny kolejowe dla użytkowników spoza PKP;
d) od zewnętrznej krawędzi budowli kolejowej (do takich zaliczamy między innymi rów odwadniający, podtorze, podnóże nasypu) należy pozostawić pas gruntu kolejowego o szerokości 3,0 m dla potrzeb kolejowej drogi technologicznej;
e) wszystkie skrzyżowania dróg z linią kolejową w jednym poziomie wymagają zachowania parametrów trójkąta widoczności, bez względu na kategorię przejazdu.
3) wykorzystywanie obiektów stacyjnych także i na inne cele niż obsługi kolei wymaga zgody zarządcy terenów kolejowych;
4) dopuszcza się modernizację budynków i przeznaczenie istniejących budynków na inne cele, w tym mieszkaniowe i usługowe.
§ 141
1. Utrzymuje się projektowany odcinek autostrady A-4, klasy technicznej A, przebiegającej przez tereny leśne położone w rejonie Osieczowa, oznaczony na rysunku planu symbolem KA-4.
2. Obowiązują wydane decyzje o lokalizacji autostrad A-18 i A-4.
3. Na rysunku planu obowiązujące linie rozgraniczające autostrad, t.j. autostrady A-4 i południową linię rozgraniczającą autostrady A-18, stanowiącą granicę obowiązywania ustaleń planu.
4. Założona granica uciążliwości od autostrady wynosi 150 m, ale musi podlegać praktycznej weryfikacji. W:
a) obszarze oddziaływań ekstremalnych, tj. w pasie 20 m mogą znaleźć się wyłącznie pasy zieleni izolacyjnej złożone z gatunków najlepiej wytrzymujących presje zanieczyszczeń komunikacyjnych,
b) strefie zagrożeń, tj. w pasie 50 m może być lokalizowana infrastruktura techniczna związana z autostradą, techniczne urządzenia ochrony środowiska,
c) strefa uciążliwości 150 m odnosi się głównie do klimatu lokalnego.
§ 142
1. Utrzymuje się przebieg trasy drogi wojewódzkiej nr 350, oznaczonej na rysunku planu symbolem KZ1, określonej w planie jako droga zbiorcza.
2. Utrzymuje się przebieg trasy drogi wojewódzkiej nr 357, oznaczonej na rysunku planu symbolem KZ2.
3. Utrzymuje się przedłużenie przebiegu trasy drogi wojewódzkiej nr 357 w kierunku północnym do węzła “Luboszów” z autostradą A-18 poprzez włączenie jej w ciąg drogi powiatowej nr 12519 relacji Osiecznica – Świętoszów – Żagań. Przedłużony odcinek drogi wojewódzkiej oznaczony jest na rysunkach planu symbolem KZ3.
4. Parametry dróg i ulic zbiorczych KZ:
a) minimalna szerokość dróg w liniach rozgraniczających 20 m,
b) drogi jednojezdniowe o szerokości jezdni 7 m,
c) nieprzekraczalna linia dla nowej zabudowy 10 m od linii rozgraniczających z wyjątkiem zabudowy w pierzejach istniejącej zabudowy w celu utrzymania wykształconej już linii zabudowy,
d) na zainwestowanych terenach poszczególnych miejscowości obowiązują dwustronne chodniki dla ruchu pieszego,
e) na terenach wrażliwych na szkodliwe działanie ruchu, do których zalicza się tereny oznaczone symbolami MN, MW, ML, UT i RP przeznaczonych pod zainwestowanie, ustala się dla nowych terenów wycofanie linii zabudowy na odległość 70 m od krawędzi jezdni lub w przypadku braku takiej możliwości ustanawia się pomiędzy linią rozgraniczającą drogi, a linią zabudowy strefę lokalizacji środków ochrony czynnej o szerokości 5 m.
5. Dla nowej zabudowy ustala się bezpośrednią obsługę komunikacyjną posesji z dróg i ulic o klasie L i D oraz z ulic wewnętrznych.
§ 143
1. Utrzymuje się istniejący system dróg powiatowych z wyjątkiem trasy nr 12519 określonej w planie jako droga wojewódzka zbiorcza, oznaczonej symbolem KZ3. Pozostałe drogi określa się w planie jako drogi i ulice lokalne, oznaczone na rysunkach planu symbolem KL.
2. Parametry dróg i ulic lokalnych KL:
a) minimalna szerokość dróg w liniach rozgraniczających na terenach zabudowanych 12 m, na terenach niezabudowanych 15 m,
b) drogi jednojezdniowe o szerokości jezdni 6 m,
c) nieprzekraczalna linia dla nowej zabudowy 7 m od linii rozgraniczających z wyjątkiem zabudowy w pierzejach istniejącej zabudowy w celu utrzymania wykształconej już linii zabudowy.
§ 144
1. Wykazane na rysunkach planu drogi oznaczone symbolem KD określane są jako drogi i ulice dojazdowe.
2. Parametry dróg i ulic dojazdowych:
a) drogi jednojezdniowe o szerokości jezdni 5 m,
b) minimalna szerokość w liniach rozgraniczających na terenach zabudowanych 10 m, na terenach niezabudowanych 15 m,
c) nieprzekraczalna linia dla nowej zabudowy 5 m od linii rozgraniczających z wyjątkiem zabudowy w pierzejach istniejącej zabudowy w celu utrzymania wykształconej już linii zabudowy.
§ 145
1. Na terenach wyznaczonych pod komunikację drogową w obrębie linii rozgraniczających, dopuszcza się:
a) prowadzenie komunikacji zbiorowej lokalnej na drogach i ulicach oznaczonych symbolami KZ i KL, a komunikacji tranzytowej na autostradach oznaczonych symbolem KA,
b) lokalizację sieci i urządzeń infrastruktury technicznej na warunkach określonych w przepisach szczególnych i uzgodnieniu z zarządcą drogi,
c) lokalizację zieleni izolacyjnej pod warunkiem nieutrudniania organizacji ruchu.
§ 146
Pozostałe drogi i ulice niepokazane na rysunkach planu lub nieoznaczone na rysunkach planu stanowią drogi klasy wewnętrznej.
§ 147
Na terenach wyznaczonych dla obsługi komunikacyjnej, oznaczonych symbolem KS, dopuszcza się lokalizację parkingów, stacji benzynowych, stacji obsługi samochodów. Parkingi publiczne mogą także być lokalizowane w rejonach usługowych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, przemysłowych, działalności gospodarczej związanej z drobną wytwórczością, magazynami, składami, techniczną obsługą, zakładami motoryzacji i jako wspólne przestrzenie w zespołach mieszkaniowych.
§ 148
Wyznacza się na terenie gminy układ szlaków rowerowych przedstawiony na rysunkach planu.
R o z d z i a ł XIV
Ustalenia w zakresie infrastruktury technicznej
§ 149
W zakresie zaopatrzenia w wodę ustala się:
1. Zaopatrzenie w wodę miejscowości Osieczów i Tomisław z ujęcia wody w Osieczowie, za pośrednictwem istniejącej i rozbudowywanej gminnej sieci wodociągowej. Utrzymanie możliwości awaryjnego zaopatrzenia w wodę z ujęć wody w Parzycach.
2. Zaopatrzenie w wodę miejscowości Przejęsław, Ławszowa, Parowa, Ołobok, Poświętne i Bronowiec z ujęcia wody w Przejęsławiu, za pośrednictwem istniejącej i rozbudowywanej gminnej sieci wodociągowej.
3. Zaopatrzenie w wodę miejscowości Osiecznica i Kliczków na bazie ujęcia w Osieczowie i Przejęsławiu, za pośrednictwem istniejącej i rozbudowywanej gminnej sieci wodociągowej.
4. Na obszarze wszystkich miejscowości, wymienionych w punktach 1÷3 obowiązuje:
a) dostawa wody dla poszczególnych odbiorców za pośrednictwem indywidualnych przyłączy, na warunkach określonych przez zarządcę sieci,
b) lokalizacja nowych odcinków sieci wodociągowych w liniach rozgraniczających dróg, poza pasami jezdni, z uwzględnieniem przepisów szczególnych, w uzgodnieniu z właściwym zarządcą drogi,
c) dla pojedynczych obiektów, odległych od gminnej sieci wodociągowej dopuszcza się stosowanie ujęć lokalnych z obowiązkiem uzyskania pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego o lokalizacji przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
d) obowiązek zapewnienia na terenach poszczególnych wsi przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego, obejmującego zewnętrzną sieć hydrantową, punkty czerpania wody, studnie i zbiorniki wody, na podstawie przepisów szczególnych,
e) zakaz wykorzystywania istniejących lokalnych otworów studziennych po okresie ich eksploatacji jako zbiorników na odpady lub ścieki.
§ 150
W zakresie odprowadzania ścieków sanitarnych ustala się:
1. Odprowadzanie ścieków sanitarnych z miejscowości Osiecznica i Kliczków do istniejącej, rozbudowywanej oczyszczalni ścieków w Osiecznicy za pośrednictwem istniejącej sieci kanalizacyjnej kanałami grawitacyjnymi i tłocznymi w Osiecznicy i Kliczkowie.
2. Odprowadzanie ścieków sanitarnych z miejscowości Parowa, Ołobok, Bronowiec i Poświętne w zależności od wybranego wariantu:
a) z wszystkich miejscowości do projektowanej grupowej oczyszczalni w Parowej,
b) z miejscowości Parowa do projektowanej, lokalnej oczyszczalni w Parowej, a z miejscowości Ołobok, Bronowiec i Poświętne do oczyszczalni przydomowych (przyobiektowych).
3. Odprowadzanie ścieków sanitarnych z miejscowości Tomisław i Osieczów w zależności od wyboru wariantu:
a) z obu miejscowości kanałami tłocznymi do oczyszczalni w Osiecznicy, a z rejonów peryferyjnych do oczyszczalni przydomowych (przyobiektowych),
b) z obu miejscowości do projektowanej lokalnej oczyszczalni w miejscowości Tomisław, a z rejonów peryferyjnych do oczyszczalni przydomowych (przyobiektowych).
4. Odprowadzanie ścieków sanitarnych z miejscowości Przejęsław w zależności od wybranego wariantu:
a) z centralnej części miejscowości kanałem tłocznym do oczyszczalni ścieków w Osiecznicy, a z rejonów peryferyjnych do oczyszczalni przydomowych (przyobiektowych),
b) z centralnej części miejscowości do projektowanej lokalnej oczyszczalni ścieków w Przejęsławiu, a z rejonów peryferyjnych do oczyszczalni przydomowych (przyobiektowych),
c) z całej miejscowości do oczyszczalni przydomowych (przyobiektowych).
5. Jako wariant sumujący warianty wymienione w punktach 1, 3a i 4b, tj. odprowadzanie ścieków sanitarnych z miejscowości Osiecznica i Kliczków (bez zmian) oraz z centralnych części miejscowości Tomisław, Osieczów i Przejęsław kanałami tłocznymi do oczyszczalni ścieków w Osiecznicy po jej rozbudowie, a z rejonów peryferyjnych do oczyszczalni przydomowych (przyobiektowych).
6. Odprowadzanie ścieków sanitarnych z prawobrzeżnej rzeki Kwisy części miejscowości Ławszowa do projektowanej lokalnej oczyszczalni ścieków w Ławszowej, a z lewobrzeżnej części do oczyszczalni przydomowych (przyobiektowych).
7. Odprowadzanie ścieków sanitarnych z miejscowości Luboszów do oczyszczalni przydomowych (przyobiektowych).
8. W nawiązaniu do ustaleń określonych w punktach 2÷4 i 6, tj. w wariancie najmniej scentralizowanym należy się liczyć z lokalnymi oczyszczalniami ścieków w miejscowościach Parowa, Tomisław, Przejęsław i Ławszowa. Dla tego wariantu wyznaczono tereny dla lokalizacji tych oczyszczalni.
9. Przy realizacji nowych sieci kanalizacyjnych jak i wyborze wariantów odprowadzania ścieków sanitarnych z poszczególnych miejscowości należy uwzględnić “koncepcje gospodarki ściekowej gminy wraz z ich aktualizacją”.
10. Na obszarze wszystkich miejscowości, wymienionych w punktach 1÷7 obowiązuje:
a) możliwość utrzymania istniejących przyobiektowych (zakładowych) oczyszczalni ścieków,
b) do czasu objęcia poszczególnych terenów zabudowy siecią kanalizacji gminnej jak i docelowo dla terenów i obiektów odległych od tej sieci, w tym miejscowości Luboszów, dopuszcza się:
– odprowadzanie ścieków do szczelnych zbiorników bezodpływowych, pod warunkiem zapewnienia wywozu nagromadzonych nieczystości do wyznaczonej przez gminę stacji zlewnej,
– stosowanie przydomowych oczyszczalni ścieków z obowiązkiem uzyskania pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego o lokalizacji przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
c) lokalizacja sieci kanalizacyjnej w liniach rozgraniczających dróg z uwzględnieniem przepisów szczególnych, w uzgodnieniu z właściwym zarządcą drogi, w szczególnych przypadkach dopuszcza się przebieg kanałów przez tereny działek prywatnych – po uzyskaniu zgody ich właścicieli,
d) zakaz wprowadzania ścieków do wód powierzchniowych i do gruntu,
e) w przypadku wytwarzania ścieków technologicznych, obowiązek ich neutralizacji w miejscu ich powstawania, przed wprowadzeniem do kanalizacji i odbiornika.
§ 151
W zakresie odprowadzania wód opadowych ustala się:
1. Na obszarach gminy Osiecznica za podstawową formę odprowadzania wód opadowych ustala się spływ powierzchniowy.
2. Wody opadowe i roztopowe ujęte w szczelne, otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne:
a) z powierzchni szczelnej terenów przemysłowych, składowych baz transportowych, dróg ekspresowych, dróg krajowych i wojewódzkich oraz parkingów o natężeniu odpływu co najmniej 15 l na sekundę, na 1 hektar powierzchni szczelnej,
b) z powierzchni szczelnej obiektów magazynowania i dystrybucji paliw o natężeniu odpływu wyższym od spowodowanego opadem o częstości występowania jeden raz w roku i czasie trwania 15 minut
– powinny być oczyszczone przed wprowadzeniem do wód lub do ziemi w taki sposób, aby w odpływie zawartość zawiesin ogólnych nie była większa niż 100 mg/l, a substancji ropopochodnych – nie większa niż 15 mg/l.
3. Przed urządzeniami służącymi do oczyszczania ścieków należy zastosować przelewy burzowe umożliwiające bezpośredni zrzut ilości wód opadowych i roztopowych powyżej wartości, o której mowa w ust. 2.1. do odbiornika.
4. Wody opadowe z dachów obiektów na terenach wymienionych w ust. 2.1. odprowadzane bezpośrednio do wód lub do ziemi nie wymagają oczyszczania.
5. Oceny spełnienia przez wody opadowe oraz zrzuty burzowe stawianych im wymagań dokonuje się na podstawie kontroli eksploatacji urządzeń oczyszczających, przeprowadzanych co najmniej raz na sześć miesięcy.
§ 152
W zakresie zaopatrzenia w gaz ustala się:
1) możliwość zaopatrzenia gminy w gaz ziemny do celów gospodarczych i grzewczych z sukcesywnie projektowanych i realizowanych gazociągów średniego ciśnienia na zasadach określonych w ustawie “Prawo energetyczne” po wybudowaniu magistrali gazowej relacji Małomice – Świętoszów – Osiecznica – Zebrzydowa,
2) usytuowanie gazociągów zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe, określonymi w przepisach szczególnych,
3) lokalizacja gazociągów średniego ciśnienia w liniach rozgraniczających dróg poza pasami jezdni, na podstawie przepisów szczególnych, w uzgodnieniu z właściwym zarządcą drogi,
4) możliwość stosowania gazu płynnego propan-butan.
§ 153
W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się:
1) adaptację istniejących i budowę nowych elementów systemu energetycznego, tj.:
a) sieci średniego napięcia 15 kV,
b) stacje transformatorowe 15/0,4 kV,
c) sieci niskiego napięcia.
2) lokalizację nowych stacji transformatorowych 15/0,4 kV, których realizacja może następować w miarę narastania zapotrzebowania mocy ustala się na terenach oznaczonych na rysunkach planu następującymi symbolami:
2.MN.4, 2.MN.9, 2.MN.15, 2.MN.21, 2.MN.42, 2.MN.73, 2.MN.86, 2.MN.105, 2.MN.114, 2.PP.53, 2.PP.140, 2.PP.142, 3.MN.23, 3.MN.63, 3.MN.64, 3.MN.66, 3.MN.83, 3.RP.127, 3.PG.108, 3.UZ.160, 4.MN.26, 4.MN.39, 4.MN.79, 4.MN.83, 4.PP.45, 4.PG.56, 4.PG.98, 4.PG/KS.54, 5.MN.8, 5.MN.26, 5.MN.29, 5.MN.48, 5.MN.52, 5.PP.17, 5.PP.39, 6.MN.68, 6.MN.95, 6.MN.102, 6.MN.185, 6.PP.74, 6.PG.36, 6.PG.142, 6.RP.125, 7.MN.19, 7.MN.32, 7.RP.7, 8.MN.55, 8.MN.65, 8.MN.76, 8.MN.81, 8.MN.94, 8.MN.109, 8.MN.110, 8.MN.122, 8.MN.123.
Dla lokalizacji poszczególnych stacji wymagany jest teren o wymiarach co najmniej 5 x 5 m, z zapewnieniem bezpośredniego dostępu do drogi publicznej i uzyskanie warunków określonych przez właściwy zakład energetyczny,
3) dla terenów zwartej zabudowy budowę nowych i modernizowanych sieci elektroenergetycznych jako kablowe, a stacje transformatorowe jako wnętrzowe,
4) w celu ochrony przed szkodliwym oddziaływaniem pól elektromagnetycznych, wzdłuż napowietrznych linii elektroenergetycznych, obszary ograniczonego użytkowania, o szerokościach:
a) dla linii 110 kV – 30 m (po 15 m w każdą stronę od osi linii),
b) dla linii 15 kV – 16 m (po 8 m w każdą stronę od osi linii).
§ 154
W zakresie ogrzewnictwa ustala się:
1) zaopatrzenie w energię cieplną z lokalnych i indywidualnych źródeł ciepła,
2) w lokalnych i indywidualnych źródłach ciepła preferować paliwa ekologiczne, w tym olej opałowy niskosiarkowy, gaz płynny, energię elektryczną, gaz ziemny przewodowy (w miarę postępu gazyfikacji) oraz wykorzystując odnawialne źródła energii,
3) sukcesywne eliminowanie istniejących, nieekologicznych źródeł ciepła na paliwo stałe.
§ 155
W zakresie telekomunikacji, ustala się:
1) możliwość wykorzystania wszelkich dostępnych środków łączności, jak sieci telefoniczne napowietrzne i kablowe, telefonii radiowej oraz telefonii komórkowej,
2) lokalizacja urządzeń jak centrale, szafy dostępowe czy maszty telefonii komórkowej, po uzasadnieniu techniczno-ekonomicznym, a dla masztów z uwzględnieniem również uwarunkowań wynikających z ochrony krajobrazu,
3) utrzymuje się istniejące maszty przekaźnikowe oraz telefonii komórkowej,
4) dopuszcza się lokalizację nowych masztów na terenach otwartych, oznaczonych symbolem RP, z zachowaniem odległości minimum 400 m od siedlisk i zabudowy mieszkaniowej oraz na terenach zainwestowanych oznaczonych symbolami PP, PG, OT pod warunkiem zachowania odległości minimum 200 m od zabudowy mieszkaniowej,
5) obsługa abonentów za pośrednictwem indywidualnych podłączeń na warunkach określonych przez operatorów sieci.
§ 156
W zakresie gospodarki odpadami ustala się:
1) obowiązek zbiórki komunalnych odpadów stałych indywidualnie w miejscach wyznaczonych w obrębie każdej nieruchomości, z sukcesywnym wprowadzaniem ich segregacji,
2) wywóz odpadów w systemie zorganizowanym, na gminne wysypisko odpadów w Świętoszowie,
3) w przypadku wytwarzania odpadów z grupy niebezpiecznych, obowiązek czasowego składowania na terenie własnej nieruchomości oraz utylizacji ich w zakładach przetwórstwa lub składowanie w miejscach wyznaczonych do składowania tego typu opadów,
4) na terenach oznaczonych na rysunku planu symbolem PP i PG dopuszcza się możliwość lokalizacji obiektów związanych z segregacją odpadów z zachowaniem wymogów określonych w przepisach szczególnych.