Ordynacja wyborcza do rad osiedli
Na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie terytorialnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 13, poz. 74 z 1996 roku) Rada Miejska Wrocławia uchwala, co następuje:
R o z d z i a ł 1
Zasady ogólne
§ 1
Ordynacja niniejsza określa zasady i tryb wyboru rad osiedli miasta Wrocławia, zwanych dalej radami.
§ 2
1. Prawo wybierania ma każdy mieszkaniec Wrocławia uprawniony do głosowania w mieście, zgodnie z ordynacją wyborczą do rad gmin.
2. Prawo wybierania do danej rady przysługuje osobom, które stale zamieszkują na obszarze działania tej rady.
§ 3
Wybranym w skład rady może być każdy, komu przysługuje prawo wybierania do danej rady.
§ 4
Wybory są powszechne, równe, bezpośrednie i wolne oraz przeprowadzane w głosowaniu tajnym.
§ 5
1. Kadencja rad osiedli trwa 4 lata.
2. Radni wybierani są w wielomandatowych okręgach wyborczych. O wyborze na radnego rozstrzyga liczba ważnie oddanych głosów. Mandaty w ramach przydzielonej okręgowi liczby radnych otrzymują ci kandydaci, którzy uzyskali najwięcej głosów.
R o z d z i a ł 2
Zarządzanie wyborów
§ 6
1. Wybory do rad zarządza się nie później, niż na dwa miesiące przed upływem kadencji rad.
2. Wybory do rad zarządza Miejska Komisja Wyborcza, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu miesiąca poprzedzającego upływ kadencji rad.
3. Zarządzenie, o którym mowa w ust. 2, określa dni, w których pływają terminy przewidziane w niniejszej ordynacji.
§ 7
Najpóźniej w 50. dniu przed dniem wyborów Miejska Komisja Wyborcza na podstawie danych ewidencyjnych ludności dostarczonych przez Prezydenta Miasta ustala, osobno dla każdego osiedla, liczbę wybieranych radnych, odpowiednio do zasad określonych w ustawie o samorządzie terytorialnym.
R o z d z i a ł 3
Okręgi wyborcze
§ 8
1. Radni wybierani są w okręgach wyborczych. Okręg wyborczy obejmuje wyborców zamieszkałych w części obszaru działania rady.
2. W każdym okręgu tworzonym dla wyboru rady wybiera się od 2 do 10 radnych.
3. Przy ustalaniu okręgów wyborczych należy uwzględniać więzi społeczne wynikające z tradycji oraz uwarunkowania przestrzenne, ekonomiczne, a także interesy miejscowej wspólnoty obywateli zamieszkujących na obszarze tworzonego okręgu.
4. Przy tworzeniu okręgów wyborczych i ustalaniu liczby wybieranych w nich radnych należy przestrzegać jednakowej normy przedstawicielstwa, wynikającej z podzielenia liczby mieszkańców osiedla przez ustaloną dla tej rady liczbę wybieranych radnych. Norma przedstawicielstwa może być zwiększona lub zmniejszona, jeżeli jest to uzasadnione względami, o których mowa w ust. 3.
§ 9
1. Miejska Komisja Wyborcza ustala, po konsultacji z radami osiedli, liczbę okręgów, ich granice i numery oraz liczbę radnych wybieranych w każdym okręgu. Jeżeli rada osiedla nie przedstawi do 50. dnia przed wyborami swojej opinii, to wówczas decyzje w tych sprawach podejmuje się bez konsultacji.
2. Zarządzenie, o którym mowa w § 6 ust. 1, oraz uchwałę Miejskiej Komisji Wyborczej ustalającą okręgi wyborcze podaje się do wiadomości wyborców w sposób zwyczajowo przyjęty, najpóźniej w 45. dniu przed dniem wyborów. W obwieszczeniu tym podaje się również siedziby osiedlowych komisji wyborczych.
R o z d z i a ł 4
Obwody głosowania
§ 10
1. W celu przeprowadzenia głosowania tworzy się obwody głosowania obejmujące z reguły od 500 do 10.000 mieszkańców. Można utworzyć jeden obwód głosowania dla jednego okręgu wyborczego.
2. W zakładach pomocy społecznej lub innych zakładach opiekuńczych można utworzyć odrębne obwody głosowania, o ile w zakładzie stale zamieszkuje co najmniej 100 wyborców.
§ 11
1. Właściwa osiedlowa komisja wyborcza na wniosek osiedlowego komisarza wyborczego, najpóźniej 30 dni przed dniem wyborów tworzy obwody głosowania, ustalając ich granice i numery oraz wyznacza siedziby obwodowych komisji wyborczych.
2. Uchwałę osiedlowej komisji wyborczej o utworzeniu obwodów głosowania podaje do wiadomości wyborców Miejska Komisja Wyborcza w sposób zwyczajowo przyjęty, najpóźniej w 15. dniu przed dniem wyborów.
R o z d z i a ł 5
Komisje wyborcze
§ 12
Dla przeprowadzenia wyborów powołuje się:
1) Miejską Komisję Wyborczą,
2) osiedlowe komisje wyborcze oraz obwodowe komisje wyborcze.
§ 13
1. Miejską Komisję Wyborczą w składzie: przewodniczący, zastępca przewodniczącego, sekretarz i członkowie w liczbie 7–9 powołuje Rada Miejska.
2. W skład Miejskiej Komisji Wyborczej powoływani są radni Rady Miejskiej oraz inne osoby zgłoszone przez radnych lub organizacje społeczne i polityczne.
§ 14
Do zadań Miejskiej Komisji Wyborczej należy:
1) sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego przez osiedlowe i obwodowe komisje wyborcze i udzielanie im w miarę potrzeb wytycznych i wyjaśnień,
2) zapewnienie we współdziałaniu z Zarządem Miasta organizacji wyborów na obszarze miasta,
3) tworzenie okręgów wyborczych oraz ustalanie ilości mandatów przypadających w danym okręgu,
4) powoływanie osiedlowych komisarzy wyborczych i osiedlowych komisji wyborczych,
5) rozpatrywanie skarg na działalność osiedlowych komisji wyborczych,
6) ustalanie: wzorów protokołów rejestracji kandydatów, wzorów protokołów wyników głosowania i protokołów ustalania wyników wyborów, a także protokołów ogólnego zebrania mieszkańców w sprawie wyboru zarządu osiedla, wzorów kart do głosowania, wzorów zaświadczeń dla mężów zaufania oraz zaświadczenia o wyborze na radnego,
7) zarządzenie druku kart do głosowania i dostarczenie ich obwodowym komisjom wyborczym,
8) zarządzenie druku obwieszczeń, o których mowa w § 24 ust. 2, oraz dostarczenie tych obwieszczeń obwodowym komisjom wyborczym,
9) podanie do wiadomości publicznej zbiorczych wyników wyborów do rad,
10) przekazanie Radzie Miejskiej informacji o przebiegu i wynikach wyborów,
11) wykonywanie innych czynności przewidzianych przepisami niniejszej ordynacji.
§ 15
1. Najpóźniej w 50. dniu przed dniem wyborów Miejska Komisja Wyborcza powołuje komisarzy osiedlowych spośród osób zgłoszonych przez organizacje polityczne, bądź inne organizacje społeczne, a także funkcjonujące rady osiedli.
2. Do zadań osiedlowego komisarza wyborczego należy:
1) przeprowadzenie wstępnych konsultacji z organizacjami społecznymi i politycznymi działającymi na terenie osiedla oraz przedstawicielami Zarządu Miasta dotyczących organizacji wyborów do rad osiedli,
2) przedstawienie Miejskiej Komisji Wyborczej propozycji podziału osiedla na okręgi wyborcze oraz składu osiedlowej komisji wyborczej,
3) przedstawienie osiedlowej komisji wyborczej, po uzgodnieniu z Miejską Komisją Wyborczą, propozycji podziału osiedla na obwody głosowania,
4) informowanie mieszkańców osiedla o zadaniach i kompetencjach organów osiedla, a także zasadach ordynacji wyborczej do rad osiedla.
3. Z chwilą powołania osiedlowej komisji wyborczej, komisarz wyborczy staje się z urzędu jej przewodniczącym.
§ 16
1. Osiedlowe komisje wyborcze w składzie: przewodniczący, jego zastępca, sekretarz oraz do dwóch członków powołuje Miejska Komisja Wyborcza najpóźniej w 45. dniu przed wyborami.
2. Do zadań osiedlowych komisji wyborczych należy:
1) tworzenie obwodów głosowania,
2) powoływanie składów obwodowych komisji wyborczych,
3) rejestrowanie kandydatów na radnych,
4) sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego przez obwodowe komisje wyborcze oraz rozpatrywanie skarg na ich działanie,
5) wydawanie zaświadczeń mężom zaufania kandydatów,
6) ustalenie wyników wyborów do rady i ich ogłoszenie,
7) przesłanie protokołów ustalenia wyników wyborów Miejskiej Komisji Wyborczej,
8) wydawanie radnym zaświadczeń o wyborze,
9) wykonywanie innych czynności wynikających z przepisów niniejszej ordynacji.
§ 17
1. Obwodowe komisje wyborcze w składzie: przewodniczący, jego zastępca, sekretarz, do 4 członków powołuje osiedlowa komisja wyborcza najpóźniej w 20. dniu przed dniem wyborów.
2. Do zadań obwodowych komisji wyborczych należy:
1) podanie do wiadomości wyborców informacji o listach kandydatów i danych o kandydatach przez rozplakatowanie na obszarze obwodu obwieszczeń, o których mowa w § 24 ust. 2 oraz powiadomienie o siedzibie właściwej obwodowej komisji wyborczej,
2) przeprowadzenie głosowania w obwodzie,
3) czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania,
4) ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do wiadomości publicznej oraz przesłanie protokołów głosowania do właściwej osiedlowej komisji wyborczej.
§ 18
1. W skład komisji wyborczych wchodzą wyborcy zamieszkali na obszarze działania danej rady. Członkowie komisji pełnią swoje funkcje honorowo; mogą otrzymywać diety na zasadach i w wysokości ustalonej przez Radę Miejską.
2. Osoba wchodząca w skład komisji wyborczej nie może kandydować na radnego.
3. Komisje wyborcze rozwiązuje organ, który je powołał po zakończeniu ich działalności.
§ 19
1. Obsługę organizacyjno-administracyjną Miejskiej Komisji Wyborczej zapewnia Biuro Rady Miejskiej.
2. Zarząd Miasta zapewnia osiedlowym i obwodowym komisjom wyborczym lokale i środki techniczne i organizacyjne dla przeprowadzenia wyborów.
R o z d z i a ł 6
Zgłaszanie kandydatów
§ 20
1. Kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego, zgłasza się do właściwej osiedlowej komisji wyborczej najpóźniej w 30. dniu przed dniem wyborów.
2. Każde zgłoszenie może zawierać najwyżej tyle nazwisk kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym.
3. Zgłaszając kandydata na radnego należy podać jego nazwisko, imię, wiek, zawód i miejsce zamieszkania, wskazując jednocześnie okręg wyborczy, do którego następuje zgłoszenie kandydata.
4. Do każdego zgłoszenia kandydatury należy dołączyć pisemne oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie.
5. W oświadczeniu, o którym mowa w ust. 4, kandydat na radnego może wnieść o oznaczenie jego kandydatury w rejestrze kandydatów nazwą lub skrótem nazwy partii, ugrupowania albo innej organizacji bądź grupy popierającej jego kandydaturę.
6. Kandydować można tylko w jednym okręgu wyborczym i tylko z jednego zgłoszenia.
§ 21
1. Zgłoszenie kandydatów na radnych powinno być podpisane przez co najmniej 15 wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym.
Do zgłoszenia dołącza się wykaz podpisów wyborców popierających zgłoszenie.
2. Wyborca popierający zgłoszenie obok podpisu podaje czytelnie swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania oraz numer dowodu osobistego.
3. Uprawnionym do składania oświadczeń w sprawie zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, jest jeden z wyborców wskazany w pisemnym oświadczeniu kandydata (kandydatów) spośród tych, którzy podpisali zgłoszenie.
§ 22
1. Właściwa osiedlowa komisja wyborcza niezwłocznie rejestruje we wskazanym okręgu wyborczym kandydatury na radnych, zgłoszone zgodnie z przepisami niniejszej ordynacji, sporządzając protokół rejestracji i zawiadamia o tym zgłaszających.
2. Jeżeli zgłoszenie wykazuje wady, które nie dadzą się usunąć w terminie ustalonym dla dokonywania zgłoszeń, komisja stwierdza nieważność zgłoszenia, zawiadamiając o tym niezwłocznie zgłaszających.
3. Jeżeli zgłoszenie wykazuje inne wady, komisja wzywa niezwłocznie zgłaszających do ich usunięcia w ciągu 3 dni. Jeżeli wskazane wady nie zostaną w terminie usunięte, komisja stwierdza nieważność zgłoszenia.
4. Uchwałę stwierdzającą nieważność zgłoszenia zgłaszający mogą zaskarżyć, w ciągu 2 dni od daty jej otrzymania, do Miejskiej Komisji Wyborczej. Decyzja podjęta w wyniku rozpatrzenia skargi jest ostateczna.
§ 23
1. Jeżeli w terminie ustalonym dla dokonywania zgłoszeń, liczba zgłoszonych kandydatów w danym okręgu wyborczym nie jest większa od liczby radnych wybieranych w tym okręgu, osiedlowa komisja wyborcza wzywa, poprzez rozplakatowanie obwieszczeń, do dodatkowego zgłoszenia kandydatów.
W takim wypadku termin zgłoszenia kandydatów ulega przedłużeniu o 5 dni.
2. Jeżeli w wyniku postępowania, o którym mowa w ust. 1, nie zostaną zarejestrowane w danym okręgu wyborczym dodatkowe kandydatury, a liczba kandydatów będzie mniejsza niż liczba mandatów w danym okręgu, wyborów w tym okręgu nie przeprowadza się. O fakcie tym właściwa komisja wyborcza zawiadamia niezwłocznie Miejską Komisję Wyborczą.
3. Jeżeli wskutek okoliczności wymienionych w ust. 2 skład rady ukształtowany zostałby poniżej połowy ustawowej liczby radnych, wyborów do rady osiedla nie przeprowadza się. O przyczynach nieprzeprowadzenia wyborów Miejska Komisja Wyborcza niezwłocznie powiadamia wyborców w drodze obwieszczenia.
4. Wybory ponowne do rady osiedla mogą być zarządzone przez Radę Miejską Wrocławia z inicjatywy podmiotów i w trybie określonym w § 64, § 54 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 24
1. Po zarejestrowaniu kandydatur, osiedlowa komisja wyborcza ustala w porządku alfabetycznym rejestr kandydatów dla każdego okręgu wyborczego.
2. Po otrzymaniu z osiedlowej komisji wyborczej rejestru kandydatów Miejska Komisja Wyborcza zleca wydrukowanie obwieszczeń zawierających dane o kandydatach wraz z ewentualnymi oznaczeniami, o których mowa w § 20 ust. 5.
3. Obwieszczenie, o którym mowa w ust. 2, powinno być rozesłane w dostatecznej ilości do obwodowych komisji wyborczych z poleceniem rozplakatowania w danym okręgu wyborczym najpóźniej w 15. dniu przed dniem wyborów.
4. Obwieszczenia są wywieszane w miejscach do tego przeznaczonych, w budynkach Urzędu Miasta oraz w siedzibach komisji wyborczych.
§ 25
1. Właściwa osiedlowa komisja wyborcza skreśla z rejestru nazwisko kandydata na radnego, który zmarł, utracił prawo wybieralności lub wycofał zgodę na kandydowanie.
2. O skreśleniu nazwiska kandydata komisja zawiadamia wyborców poprzez informację w lokalu wyborczym.
§ 26
1. Kandydat na radnego może wyznaczyć swojego męża zaufania uprawnionego do reprezentowania go wobec komisji wyborczych.
2. Mąż zaufania reprezentuje interesy kandydata w szczególności w czasie głosowania, przy obliczaniu głosów i przy ustalaniu wyników wyborów przez obwodową i osiedlową komisję wyborczą.
3. Przewodniczący osiedlowej komisji wyborczej wydaje mężowi zaufania zaświadczenie uprawniające go do obecności w lokalu obwodowej komisji wyborczej w czasie wykonywania przez nią czynności.
R o z d z i a ł 7
Karty do głosowania
§ 27
1. Na karcie do głosowania umieszcza się w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona kandydatów na radnych zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym wraz z ewentualnymi oznaczeniami kandydatów w sposób określony w § 20 ust. 5.
2. Na karcie do głosowania jest zamieszczana zwięzła informacja o sposobie głosowania.
§ 28
1. Wydrukowanie kart do głosowania zarządza Miejska Komisja Wyborcza na podstawie informacji przekazanych przez właściwe osiedlowe komisje wyborcze.
2. Karta do głosowania może być zadrukowana tylko po jednej stronie. Kartę do głosowania opatruje się pieczęcią właściwej osiedlowej komisji wyborczej.
R o z d z i a ł 8
Głosowanie
§ 29
1. Głosowanie odbywa się w lokalu obwodowej komisji wyborczej bez przerwy, między godziną 8.00 a 20.00.
2. Przed rozpoczęciem głosowania obwodowa komisja wyborcza sprawdza czy urna jest pusta, czy na miejscu znajduje się potrzebna ilość kart do głosowania, oraz czy w lokalu wyborczym znajdują się w dostatecznej ilości pomieszczenia zapewniające tajność głosowania, po czym komisja zamyka i pieczętuje urnę wyborczą pieczęcią komisji.
Od chwili zapieczętowania aż do zakończenia głosowania urny otwierać nie wolno.
§ 30
1. Od chwili rozpoczęcia głosowania do chwili jego zakończenia w lokalu wyborczym powinni być obecni: przewodniczący obwodowej komisji wyborczej lub jego zastępca oraz co najmniej dwóch członków komisji.
2. Od chwili rozpoczęcia prac komisji do chwili ustalenia wyników głosowania w lokalu mogą być obecni mężowie zaufania.
§ 31
1. Przed przystąpieniem do głosowania wyborca okazuje obwodowej komisji wyborczej dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość wyborcy.
2. Na jego podstawie członek komisji sprawdza czy wyborca stale zamieszkuje na terenie obwodu głosowania, a następnie wpisuje dane wyborcy (nazwisko i imię, imię ojca, datę urodzenia, adres zamieszkania) do sporządzonej w tym celu listy wyborców. W przypadku gdy obwód głosowania utworzony jest dla kilku okręgów wyborczych, listy wyborców sporządza się odrębnie dla każdego okręgu wyborczego.
3. W wypadku wątpliwości związanych z ustaleniem prawa wyborczego członek Komisji sporządzający listę wyborców winien sprawdzić czy wyborca ujęty jest w rejestrze wyborców prowadzonym przez Urząd Miasta. Niezbędne warunki dla realizacji tego zadania, w szczególności dyżury w organie prowadzącym rejestr i łączność telefoniczną między tym organem a Komisją, zapewnia Zarząd Miasta.
4. Wyborca nieposiadający dokumentu uznanego przez Komisje za wystarczający do stwierdzenia jego tożsamości może powołać się na świadectwo dwóch wiarygodnych osób znanych komisji. Komisja, po wykonaniu czynności określonych w ust. 3, może podjąć decyzję o wpisaniu wyborcy do listy wyborców. Decyzja Komisji w tej sprawie jest ostateczna.
§ 32
1. Po wpisaniu do listy wyborca otrzymuje od komisji kartę do głosowania, potwierdzając jej otrzymanie własnym podpisem w rubryce listy wyborców na to przeznaczonej.
2. Obwodowa komisja wyborcza wydaje karty do głosowania opatrzone dodatkowo jej własną pieczęcią.
§ 33
1. Po otrzymaniu karty do głosowania wyborca udaje się do miejsca zapewniającego tajność głosowania, znajdującego się w lokalu wyborczym.
2. Na karcie do głosowania wyborca głosuje na określonych kandydatów stawiając znak “X” w kratce z lewej strony obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym.
3. Następnie wyborca podchodzi do urny i w obecności Komisji wrzuca do urny kartę do głosowania.
§ 34
O godzinie 20.00 przewodniczący zarządza zamknięcie lokalu wyborczego. Od tej chwili mogą głosować tylko wyborcy, którzy przybyli do lokalu przed godziną 20.00.
R o z d z i a ł 9
Ustalanie wyników głosowania
§ 35
Niezwłocznie po zakończeniu głosowania obwodowa komisja wyborcza ustala wyniki głosowania w obwodzie.
§ 36
1. Komisja ustala na podstawie listy wyborców liczbę osób, którym wydano karty do głosowania.
2. Przewodniczący w obecności komisji otwiera urnę wyborczą, po czym komisja liczy znajdujące się w niej karty do głosowania.
3. Kart do głosowania przedartych całkowicie na dwie lub więcej części nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu wyników głosowania.
4. Po ustaleniu liczby oddanych kart do głosowania obwodowa komisja wyborcza przystępuje do obliczania głosów oddanych na poszczególnych kandydatów.
§ 37
1. Głos uważa się za nieważny, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak “X” w kratce z lewej strony obok nazwisk więcej kandydatów niż liczba radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym albo nie postawiono znaku “X” w kratce z lewej strony obok żadnego kandydata.
2. Nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.
3. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk albo poczynienie innych dopisków nie wpływa na ważność głosu.
§ 38
1. Po ustaleniu liczby głosów ważnych, obwodowa komisja wyborcza przystępuje do obliczania głosów oddanych na poszczególnych kandydatów.
2. W przypadku gdy obwód głosowania obejmuje więcej niż jeden okręg wyborczy, ustalenie liczby oddanych głosów, jak też głosów oddanych na poszczególnych kandydatów, następuje oddzielnie dla każdego okręgu wyborczego.
§ 39
1. Obwodowa komisja wyborcza sporządza w dwóch egzemplarzach protokół głosowania.
2. W protokole wymienia się liczby:
1) osób wpisanych do listy wyborców,
2) oddanych głosów,
3) głosów nieważnych,
4) głosów ważnych,
5) głosów oddanych na poszczególnych kandydatów.
3. Protokół podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład obwodowej komisji wyborczej, obecne przy jego sporządzaniu. Protokół opatruje się pieczęcią komisji.
4. Mężom zaufania przysługuje prawo wniesienia do protokołu głosowania uwag z wymienieniem konkretnych zarzutów.
5. Niezwłocznie po sporządzeniu protokołu obwodowa komisja wyborcza podaje wyniki głosowania do publicznej wiadomości.
§ 40
1. Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej przesyła niezwłocznie w zapieczętowanej kopercie jeden egzemplarz protokołu głosowania do osiedlowej komisji wyborczej.
2. Tryb przekazywania i przyjmowania protokołów, o których mowa w ust. 1, ustala Miejska Komisja Wyborcza.
§ 41
Po dokonaniu czynności wymienionych w § 45 ust. 1 przewodniczący obwodowej komisji wyborczej przesyła niezwłocznie Zarządowi Miasta karty do głosowania, listę wyborców i drugi egzemplarz protokołu głosowania.
R o z d z i a ł 10
Ustalenie wyników wyborów
§ 42
1. Na podstawie protokołów otrzymanych od obwodowych komisji wyborczych osiedlowe komisje wyborcze ustalają wyniki wyborów odrębnie dla każdego okręgu wyborczego.
2. Przy ustalaniu wyników wyborów mogą być obecni mężowie zaufania.
§ 43
1. Za wybranych w danym okręgu uważa się kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów. Liczba wybranych nie może być większa od liczby radnych wybieranych w tym okręgu.
2. Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów otrzymało równą liczbę głosów uprawniającą do przyznania im mandatu, o pierwszeństwie rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez przewodniczącego osiedlowej komisji wyborczej w obecności członków komisji i mężów zaufania. Przebieg losowania uwzględnia się w protokole wyników wyborów. Zasady losowania ustala Miejska Komisja Wyborcza.
§ 44
1. Po ustaleniu wyników wyborów osiedlowa komisja wyborcza sporządza w dwóch egzemplarzach protokół wyników wyborów zawierający, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego, liczby:
1) osób wpisanych do listy wyborców,
2) oddanych głosów,
3) głosów nieważnych,
4) głosów ważnych,
5) głosów ważnie oddanych na poszczególnych kandydatów oraz nazwiska i imiona wybranych radnych.
2. Protokół podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład osiedlowej komisji wyborczej, obecne przy jego sporządzaniu.
3. Mężom zaufania przysługuje prawo wglądu do protokołów oraz do wniesienia do protokołu uwag z wymienieniem konkretnych zarzutów.
§ 45
1. Protokół, o którym mowa w § 44, wraz z protokołami obwodowych komisji wyborczych, przewodniczący osiedlowej komisji wyborczej przesyła niezwłocznie Miejskiej Komisji Wyborczej.
2. Drugi egzemplarz protokołu wyników wyborów osiedlowa komisja wyborcza przesyła do Zarządu Miasta.
§ 46
Niezwłocznie po sporządzeniu protokołu wyników wyborów osiedlowa komisja wyborcza podaje do publicznej wiadomości, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego, liczby:
1) osób wpisanych do listy wyborców,
2) oddanych głosów,
3) głosów ważnie oddanych na poszczególnych kandydatów oraz nazwiska i imiona wybranych radnych.
§ 47
Na podstawie protokołu wyników wyborów osiedlowa komisja wyborcza wydaje radnym zaświadczenia o wyborze.
R o z d z i a ł 11
Ogłoszenie wyników wyborów
§ 48
1. Po otrzymaniu od osiedlowych komisji wyborczych protokołów z wyborów, Miejska Komisja Wyborcza ogłasza w Biuletynie Rady Miejskiej Wrocławia wyniki głosowania i wyniki wyborów do rad osiedlowych we Wrocławiu.
2. Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać zbiorcze informacje o wynikach głosowania na obszarze miasta, obejmujące liczby:
1) osób wpisanych do list wyborców,
2) oddanych głosów,
3) głosów nieważnych,
4) głosów ważnych.
Ogłoszenie zawiera również informacje podane według okręgów wyborczych utworzonych dla wyboru poszczególnych rad obejmujące liczby:
1) osób wpisanych do listy wyborców,
2) oddanych głosów,
3) głosów nieważnych,
4) głosów ważnych,
5) głosów ważnie oddanych na poszczególnych kandydatów oraz nazwiska i imiona wybranych radnych z określeniem ich przynależności.
R o z d z i a ł 12
Ważność wyborów
§ 49
1. W ciągu 14 dni od dnia wyborów wyborca może wnieść protest przeciwko ważności wyborów, jeżeli dopuszczono się naruszenia przepisów niniejszej ordynacji, a naruszenie to mogło wywrzeć istotny wpływ na wynik wyborów.
2. Protest wnosi się na piśmie do Miejskiej Komisji Wyborczej. Jeżeli protest nie zawiera wystarczającego udokumentowania zarzutów, Komisja wzywa osobę wnoszącą protest do uzupełnienia dokumentacji w ciągu 7 dni od wniesienia protestu.
3. Sprawy, o których mowa w ust. 1, Miejska Komisja Wyborcza rozpatruje na posiedzeniu, z udziałem przedstawiciela komisji osiedlowej i zainteresowanych.
§ 50
1. Miejska Komisja Wyborcza unieważnia wybory w odpowiednim okręgu w całości lub w części, jeżeli w wyborach w tym okręgu dopuszczono się naruszenia przepisów niniejszej ordynacji, które wywarło wpływ na wynik głosowania lub ich ustalenie.
2. Miejska Komisja Wyborcza określa, w jakim zakresie i od jakiej czynności należy rozpocząć nowe postępowanie wyborcze.
§ 51
1. W razie unieważnienia wyborów, Rada Miejska zarządza w ciągu 14 dni od daty unieważnienia ponowne wybory w odpowiednim okręgu wyborczym przy uwzględnieniu treści uchwały, o której mowa w § 50, ustalając jednocześnie kalendarz czynności wyborczych.
2. Ponowne wybory przeprowadza się przy odpowiednim zastosowaniu przepisów niniejszej ordynacji. Kalendarz wyborczy może przewidywać krótsze terminy.
R o z d z i a ł 13
Wygaśnięcie mandatu radnego, uzupełnienie składu rady
§ 52
1. Wygaśnięcie mandatu radnego następuje wskutek:
1) śmierci,
2) zrzeczenia się mandatu,
3) utraty prawa wybieralności lub braku tego prawa w dniu wyborów,
4) prawomocnego wyroku sądu, orzeczonego za przestępstwo umyślne,
5) zmian w podziale miasta na osiedla powodujących wygaśnięcie mandatów stosowne do § 55 ust. 1 pkt 1,
6) niebrania udziału w pracach rady bez usprawiedliwienia przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.
2. Zmiana miejsca zamieszkania w trakcie kadencji nie powoduje utraty prawa wybieralności, o ile nastąpiło to w granicach miasta.
3. Wygaśnięcie mandatów radnych następuje również w przypadku rozwiązania rady.
4. Wygaśnięcie mandatu radnego w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1–4 stwierdza rada.
§ 53
W przypadku wygaśnięcia mandatu radnego, rada stwierdzając wygaśnięcie mandatu, podejmuje uchwałę o wstąpieniu na jego miejsce kandydata, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności.
§ 54
1. W przypadkach określonych w § 52 ust. 3 zarządza się wybory przedterminowe do rady.
2. Wyborów przedterminowych nie przeprowadza się w okresie 6 miesięcy przed upływem kadencji rady.
§ 55
1. Zmiany w podziale miasta na osiedla, zachodzące w toku kadencji rad, powodują następujące zmiany w ich składzie:
1) jeżeli z jednego osiedla utworzonych zostało dwa lub więcej osiedli, albo gdy w części osiedla tworzy się nowe osiedle – dotychczasowa rada z mocy prawa zostaje rozwiązana i przeprowadza się nowe wybory do rad osiedli objętych tymi zmianami,
2) jeżeli z osiedla zostaje wyłączony obszar stanowiący okręg wyborczy dla wyboru rady tego osiedla i włączony do sąsiedniego osiedla, radni wybrani w tym okręgu stają się radnymi osiedla powiększonego,
3) jeżeli osiedle zostaje włączone do innego osiedla, radni osiedla zniesionego stają się radnymi osiedla powiększonego,
4) jeżeli z dwóch lub więcej osiedli tworzy się nowe osiedle, radni rad osiedli zniesionych stają się radnymi nowego osiedla.
2. Nowe wybory radnych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zarządza Rada Miejska, ustalając w miarę potrzeby liczby wybieranych radnych w nowo utworzonych okręgach wyborczych. Przy wprowadzaniu zmian w składzie rad na podstawie ust. 1 mogą nastąpić odstępstwa od liczby radnych ustalonej dla odpowiednich rad w ustawie o samorządzie terytorialnym.
§ 56
1. W przypadku obniżenia się liczebności rady poniżej połowy ustawowego składu Rada Miejska rozwiązuje radę osiedla.
2. Kompetencje rozwiązanej rady przejmuje Rada Miejska. Rada Miejska uchwali przeprowadzenie wyborów w osiedlu, w którym rada została rozwiązana na skutek okoliczności opisanych w ust. 1, w ciągu pół roku od daty rozwiązania rady.
§ 57
Kadencja rady i radnych wybranych w wyborach ponownych i przedterminowych upływa z dniem upływu kadencji rad wybranych w wyborach zarządzonych na podstawie § 6 ordynacji wyborczej do rad osiedli.
R o z d z i a ł 14
Wybór zarządu osiedla
§ 58
1. W osiedlach do 4.000 mieszkańców można przeprowadzić wybory wyłącznie do zarządu osiedla. W takim wypadku funkcje rady osiedla pełni ogólne zebranie mieszkańców osiedla.
2. Zarząd osiedla, w składzie: przewodniczący, zastępca przewodniczącego, sekretarz, skarbnik oraz 1-3 członków, wybierany jest przez ogólne zebranie mieszkańców zwołane przez Miejską Komisję Wyborczą w terminie do 30 dni od dnia wyboru do rady osiedla. Liczbę członków zarządu ustala ogólne zebranie w głosowaniu jawnym.
3. Otwarcia ogólnego zebrania dokonuje członek Miejskiej Komisji Wyborczej. Przewodniczącego zebrania wybiera się w głosowaniu jawnym, większością głosów spośród zgłoszonych kandydatów.
§ 59
1. Wybory do zarządu przeprowadza Komisja Wyborcza, zwana dalej Komisją, w składzie co najmniej 3 osób wybranych w głosowaniu jawnym spośród uczestników zebrania. Członkiem Komisji nie może być osoba kandydująca do Zarządu.
2. Do zadań Komisji należy: przyjmowanie zgłoszeń do zarządu i sporządzenie list wyborczych, przeprowadzenie głosowania, obliczenie głosów i ogłoszenie wyników głosowania oraz sporządzenie protokołu z jego przebiegu i przekazanie go wraz z kartami do głosowania Miejskiej Komisji Wyborczej. Protokół z przebiegu wyborów do zarządu podpisują wszyscy członkowie Komisji oraz przewodniczący ogólnego zebrania mieszkańców.
§ 60
1. Wybory odbywają się w głosowaniu tajnym.
2. Głosowanie odbywa się na przygotowanych kartach do głosowania, opatrzonych pieczęcią Miejskiej Komisji Wyborczej.
3. Na karcie do głosowania umieszcza się w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona kandydatów.
§ 61
1. Po otrzymaniu karty do głosowania wyborca stawia znak “X” obok nazwiska kandydata, na którego głosuje.
2. Głos uważa się za ważny, jeżeli na karcie do głosowania wyborca wskaże co najmniej jedną osobę, na którą głosuje, jednak nie więcej niż liczba miejsc do obsadzenia, ustalona zgodnie z § 58 ust. 2.
3. Nieważne są głosy oddane na kartach do głosowania innych niż określone, w § 60 ust. 2, a także oddane na kandydatów niezgłoszonych wcześniej do komisji wyborczej.
§ 62
1. Wybory odbywają się przy nieograniczonej liczbie kandydatów zgłoszonych przez wyborców podczas zebrania. Osoba kandydująca do zarządu powinna wyrazić na to zgodę.
2. Za wybranych uważa się kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów. W przypadku równej ilości otrzymanych głosów przez kandydatów, którym przypada ostatni mandat w zarządzie, przewodniczący zebrania zarządza kolejne tury głosowania.
§ 63
1. Wybory w pierwszym terminie uznaje się za ważne, jeżeli liczba wyborców była co najmniej pięciokrotnie wyższa od liczby członków zarządu, ustalonej w § 58 ust. 2.
2. Jeżeli w pierwszym terminie nie dokonano wyboru zarządu z powodu braku wymaganej liczby wyborców, wybory mogą się odbyć w drugim terminie w tym samym dniu. Do ważności wyborów w drugim terminie konieczny jest udział co najmniej 15 wyborców.
§ 64
1. W osiedlu, w którym brak jest rady osiedla, Miejska Komisja Wyborcza może zarządzić wybory do rady na wniosek mieszkańców lub co najmniej 5 radnych Rady Miejskiej Wrocławia.
2. Mieszkańcy osiedla, o którym mowa w ust. 1, mogą wystąpić z wnioskiem o zarządzenie wyborów po zgromadzeniu 50 podpisów osób uprawnionych do głosowania, jeżeli osiedle liczy do 4.000 mieszkańców i 100 podpisów w osiedlach liczących ponad 4.000 mieszkańców. Wyborca podpisujący wniosek obok podpisu podaje czytelnie swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer dowodu osobistego.
3. Przed złożeniem wniosku o zarządzenie wyborów radni, o których mowa w ust. 1, zobowiązani są do przeprowadzenia wstępnych konsultacji z mieszkańcami osiedla w sprawie powołania rady.
4. W wypadku istnienia w osiedlu zarządu osiedla, dotychczasowy zarząd pełni swe funkcje do czasu wyboru nowego zarządu przez wybraną radę osiedla.
R o z d z i a ł 15
Przepisy końcowe
§ 65
Koszty związane z wyborami pokrywane są z budżetu miasta, z tym że nie dotyczy to kosztów związanych ze zgłaszaniem kandydatów i prowadzoną przez nich kampanią wyborczą.
§ 66
W sprawach nieuregulowanych niniejszą ordynacją wyborczą mają zastosowanie odpowiednie przepisy ustawy z dnia 8 marca 1990 roku.
Ordynacja wyborcza do rad gmin (Dz. U. Nr 16, poz. 96 z późniejszymi zmianami).
§ 67
Traci moc uchwała nr XVIII/101/91 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 6 lutego 1991 roku – Ordynacja Wyborcza do rad osiedli – z późniejszymi zmianami.
§ 68
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.