R o z d z i a ł 8

Głosowanie

§ 29

1. Głosowanie odbywa się w lokalu obwodowej komisji wyborczej bez przerwy, między godziną 8.00 a 20.00.

2. Przed rozpoczęciem głosowania obwodowa komisja wyborcza sprawdza czy urna jest pusta, czy na miejscu znajduje się potrzebna ilość kart do głosowania, oraz czy w lokalu wyborczym znajdują się w dostatecznej ilości pomieszczenia zapewniające tajność głosowania, po czym komisja zamyka i pieczętuje urnę wyborczą pieczęcią komisji.

Od chwili zapieczętowania aż do zakończenia głosowania urny otwierać nie wolno.

§ 30

1. Od chwili rozpoczęcia głosowania do chwili jego zakończenia w lokalu wyborczym powinni być obecni: przewodniczący obwodowej komisji wyborczej lub jego zastępca oraz co najmniej dwóch członków komisji.

2. Od chwili rozpoczęcia prac komisji do chwili ustalenia wyników głosowania w lokalu mogą być obecni mężowie zaufania.

§ 31

1. Przed przystąpieniem do głosowania wyborca okazuje obwodowej komisji wyborczej dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość wyborcy.

2. Na jego podstawie członek komisji sprawdza czy wyborca stale zamieszkuje na terenie obwodu głosowania, a następnie wpisuje dane wyborcy (nazwisko i imię, imię ojca, datę urodzenia, adres zamieszkania) do sporządzonej w tym celu listy wyborców. W przypadku gdy obwód głosowania utworzony jest dla kilku okręgów wyborczych, listy wyborców sporządza się odrębnie dla każdego okręgu wyborczego.

3. W wypadku wątpliwości związanych z ustaleniem prawa wyborczego członek Komisji sporządzający listę wyborców winien sprawdzić czy wyborca ujęty jest w rejestrze wyborców prowadzonym przez Urząd Miasta. Niezbędne warunki dla realizacji tego zadania, w szczególności dyżury w organie prowadzącym rejestr i łączność telefoniczną między tym organem a Komisją, zapewnia Zarząd Miasta.

4. Wyborca nieposiadający dokumentu uznanego przez Komisje za wystarczający do stwierdzenia jego tożsamości może powołać się na świadectwo dwóch wiarygodnych osób znanych komisji. Komisja, po wykonaniu czynności określonych w ust. 3, może podjąć decyzję o wpisaniu wyborcy do listy wyborców. Decyzja Komisji w tej sprawie jest ostateczna.

§ 32

1. Po wpisaniu do listy wyborca otrzymuje od komisji kartę do głosowania, potwierdzając jej otrzymanie własnym podpisem w rubryce listy wyborców na to przeznaczonej.

2. Obwodowa komisja wyborcza wydaje karty do głosowania opatrzone dodatkowo jej własną pieczęcią.

§ 33

1. Po otrzymaniu karty do głosowania wyborca udaje się do miejsca zapewniającego tajność głosowania, znajdującego się w lokalu wyborczym.

2. Na karcie do głosowania wyborca głosuje na określonych kandydatów stawiając znak “X” w kratce z lewej strony obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym.

3. Następnie wyborca podchodzi do urny i w obecności Komisji wrzuca do urny kartę do głosowania.

§ 34

O godzinie 20.00 przewodniczący zarządza zamknięcie lokalu wyborczego. Od tej chwili mogą głosować tylko wyborcy, którzy przybyli do lokalu przed godziną 20.00.