Ordynacja wyborcza do rad osiedli
Na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie terytorialnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 13, poz. 74 z 1996 roku) Rada Miejska Wrocławia uchwala, co następuje:
R o z d z i a ł 1
Zasady ogólne
§ 1
Ordynacja niniejsza określa zasady i tryb wyboru rad osiedli miasta Wrocławia, zwanych dalej radami.
§ 2
1. Prawo wybierania ma każdy mieszkaniec Wrocławia uprawniony do głosowania w mieście, zgodnie z ordynacją wyborczą do rad gmin.
2. Prawo wybierania do danej rady przysługuje osobom, które stale zamieszkują na obszarze działania tej rady.
§ 3
Wybranym w skład rady może być każdy, komu przysługuje prawo wybierania do danej rady.
§ 4
Wybory są powszechne, równe, bezpośrednie i wolne oraz przeprowadzane w głosowaniu tajnym.
§ 5
1. Kadencja rad osiedli trwa 4 lata.
2. Radni wybierani są w wielomandatowych okręgach wyborczych. O wyborze na radnego rozstrzyga liczba ważnie oddanych głosów. Mandaty w ramach przydzielonej okręgowi liczby radnych otrzymują ci kandydaci, którzy uzyskali najwięcej głosów.
R o z d z i a ł 2
Zarządzanie wyborów
§ 6
1. Wybory do rad zarządza się nie później, niż na dwa miesiące przed upływem kadencji rad.
2. Wybory do rad zarządza Miejska Komisja Wyborcza, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu miesiąca poprzedzającego upływ kadencji rad.
3. Zarządzenie, o którym mowa w ust. 2, określa dni, w których pływają terminy przewidziane w niniejszej ordynacji.
§ 7
Najpóźniej w 50. dniu przed dniem wyborów Miejska Komisja Wyborcza na podstawie danych ewidencyjnych ludności dostarczonych przez Prezydenta Miasta ustala, osobno dla każdego osiedla, liczbę wybieranych radnych, odpowiednio do zasad określonych w ustawie o samorządzie terytorialnym.
R o z d z i a ł 3
Okręgi wyborcze
§ 8
1. Radni wybierani są w okręgach wyborczych. Okręg wyborczy obejmuje wyborców zamieszkałych w części obszaru działania rady.
2. W każdym okręgu tworzonym dla wyboru rady wybiera się od 2 do 10 radnych.
3. Przy ustalaniu okręgów wyborczych należy uwzględniać więzi społeczne wynikające z tradycji oraz uwarunkowania przestrzenne, ekonomiczne, a także interesy miejscowej wspólnoty obywateli zamieszkujących na obszarze tworzonego okręgu.
4. Przy tworzeniu okręgów wyborczych i ustalaniu liczby wybieranych w nich radnych należy przestrzegać jednakowej normy przedstawicielstwa, wynikającej z podzielenia liczby mieszkańców osiedla przez ustaloną dla tej rady liczbę wybieranych radnych. Norma przedstawicielstwa może być zwiększona lub zmniejszona, jeżeli jest to uzasadnione względami, o których mowa w ust. 3.
§ 9
1. Miejska Komisja Wyborcza ustala, po konsultacji z radami osiedli, liczbę okręgów, ich granice i numery oraz liczbę radnych wybieranych w każdym okręgu. Jeżeli rada osiedla nie przedstawi do 50. dnia przed wyborami swojej opinii, to wówczas decyzje w tych sprawach podejmuje się bez konsultacji.
2. Zarządzenie, o którym mowa w § 6 ust. 1, oraz uchwałę Miejskiej Komisji Wyborczej ustalającą okręgi wyborcze podaje się do wiadomości wyborców w sposób zwyczajowo przyjęty, najpóźniej w 45. dniu przed dniem wyborów. W obwieszczeniu tym podaje się również siedziby osiedlowych komisji wyborczych.
R o z d z i a ł 4
Obwody głosowania
§ 10
1. W celu przeprowadzenia głosowania tworzy się obwody głosowania obejmujące z reguły od 500 do 10.000 mieszkańców. Można utworzyć jeden obwód głosowania dla jednego okręgu wyborczego.
2. W zakładach pomocy społecznej lub innych zakładach opiekuńczych można utworzyć odrębne obwody głosowania, o ile w zakładzie stale zamieszkuje co najmniej 100 wyborców.
§ 11
1. Właściwa osiedlowa komisja wyborcza na wniosek osiedlowego komisarza wyborczego, najpóźniej 30 dni przed dniem wyborów tworzy obwody głosowania, ustalając ich granice i numery oraz wyznacza siedziby obwodowych komisji wyborczych.
2. Uchwałę osiedlowej komisji wyborczej o utworzeniu obwodów głosowania podaje do wiadomości wyborców Miejska Komisja Wyborcza w sposób zwyczajowo przyjęty, najpóźniej w 15. dniu przed dniem wyborów.
R o z d z i a ł 12
Ważność wyborów
§ 49
1. W ciągu 14 dni od dnia wyborów wyborca może wnieść protest przeciwko ważności wyborów, jeżeli dopuszczono się naruszenia przepisów niniejszej ordynacji, a naruszenie to mogło wywrzeć istotny wpływ na wynik wyborów.
2. Protest wnosi się na piśmie do Miejskiej Komisji Wyborczej. Jeżeli protest nie zawiera wystarczającego udokumentowania zarzutów, Komisja wzywa osobę wnoszącą protest do uzupełnienia dokumentacji w ciągu 7 dni od wniesienia protestu.
3. Sprawy, o których mowa w ust. 1, Miejska Komisja Wyborcza rozpatruje na posiedzeniu, z udziałem przedstawiciela komisji osiedlowej i zainteresowanych.
§ 50
1. Miejska Komisja Wyborcza unieważnia wybory w odpowiednim okręgu w całości lub w części, jeżeli w wyborach w tym okręgu dopuszczono się naruszenia przepisów niniejszej ordynacji, które wywarło wpływ na wynik głosowania lub ich ustalenie.
2. Miejska Komisja Wyborcza określa, w jakim zakresie i od jakiej czynności należy rozpocząć nowe postępowanie wyborcze.
§ 51
1. W razie unieważnienia wyborów, Rada Miejska zarządza w ciągu 14 dni od daty unieważnienia ponowne wybory w odpowiednim okręgu wyborczym przy uwzględnieniu treści uchwały, o której mowa w § 50, ustalając jednocześnie kalendarz czynności wyborczych.
2. Ponowne wybory przeprowadza się przy odpowiednim zastosowaniu przepisów niniejszej ordynacji. Kalendarz wyborczy może przewidywać krótsze terminy.
R o z d z i a ł 13
Wygaśnięcie mandatu radnego, uzupełnienie składu rady
§ 52
1. Wygaśnięcie mandatu radnego następuje wskutek:
1) śmierci,
2) zrzeczenia się mandatu,
3) utraty prawa wybieralności lub braku tego prawa w dniu wyborów,
4) prawomocnego wyroku sądu, orzeczonego za przestępstwo umyślne,
5) zmian w podziale miasta na osiedla powodujących wygaśnięcie mandatów stosowne do § 55 ust. 1 pkt 1,
6) niebrania udziału w pracach rady bez usprawiedliwienia przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.
2. Zmiana miejsca zamieszkania w trakcie kadencji nie powoduje utraty prawa wybieralności, o ile nastąpiło to w granicach miasta.
3. Wygaśnięcie mandatów radnych następuje również w przypadku rozwiązania rady.
4. Wygaśnięcie mandatu radnego w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1–4 stwierdza rada.
§ 53
W przypadku wygaśnięcia mandatu radnego, rada stwierdzając wygaśnięcie mandatu, podejmuje uchwałę o wstąpieniu na jego miejsce kandydata, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności.
§ 54
1. W przypadkach określonych w § 52 ust. 3 zarządza się wybory przedterminowe do rady.
2. Wyborów przedterminowych nie przeprowadza się w okresie 6 miesięcy przed upływem kadencji rady.
§ 55
1. Zmiany w podziale miasta na osiedla, zachodzące w toku kadencji rad, powodują następujące zmiany w ich składzie:
1) jeżeli z jednego osiedla utworzonych zostało dwa lub więcej osiedli, albo gdy w części osiedla tworzy się nowe osiedle – dotychczasowa rada z mocy prawa zostaje rozwiązana i przeprowadza się nowe wybory do rad osiedli objętych tymi zmianami,
2) jeżeli z osiedla zostaje wyłączony obszar stanowiący okręg wyborczy dla wyboru rady tego osiedla i włączony do sąsiedniego osiedla, radni wybrani w tym okręgu stają się radnymi osiedla powiększonego,
3) jeżeli osiedle zostaje włączone do innego osiedla, radni osiedla zniesionego stają się radnymi osiedla powiększonego,
4) jeżeli z dwóch lub więcej osiedli tworzy się nowe osiedle, radni rad osiedli zniesionych stają się radnymi nowego osiedla.
2. Nowe wybory radnych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zarządza Rada Miejska, ustalając w miarę potrzeby liczby wybieranych radnych w nowo utworzonych okręgach wyborczych. Przy wprowadzaniu zmian w składzie rad na podstawie ust. 1 mogą nastąpić odstępstwa od liczby radnych ustalonej dla odpowiednich rad w ustawie o samorządzie terytorialnym.
§ 56
1. W przypadku obniżenia się liczebności rady poniżej połowy ustawowego składu Rada Miejska rozwiązuje radę osiedla.
2. Kompetencje rozwiązanej rady przejmuje Rada Miejska. Rada Miejska uchwali przeprowadzenie wyborów w osiedlu, w którym rada została rozwiązana na skutek okoliczności opisanych w ust. 1, w ciągu pół roku od daty rozwiązania rady.
§ 57
Kadencja rady i radnych wybranych w wyborach ponownych i przedterminowych upływa z dniem upływu kadencji rad wybranych w wyborach zarządzonych na podstawie § 6 ordynacji wyborczej do rad osiedli.
R o z d z i a ł 14
Wybór zarządu osiedla
§ 58
1. W osiedlach do 4.000 mieszkańców można przeprowadzić wybory wyłącznie do zarządu osiedla. W takim wypadku funkcje rady osiedla pełni ogólne zebranie mieszkańców osiedla.
2. Zarząd osiedla, w składzie: przewodniczący, zastępca przewodniczącego, sekretarz, skarbnik oraz 1-3 członków, wybierany jest przez ogólne zebranie mieszkańców zwołane przez Miejską Komisję Wyborczą w terminie do 30 dni od dnia wyboru do rady osiedla. Liczbę członków zarządu ustala ogólne zebranie w głosowaniu jawnym.
3. Otwarcia ogólnego zebrania dokonuje członek Miejskiej Komisji Wyborczej. Przewodniczącego zebrania wybiera się w głosowaniu jawnym, większością głosów spośród zgłoszonych kandydatów.
§ 59
1. Wybory do zarządu przeprowadza Komisja Wyborcza, zwana dalej Komisją, w składzie co najmniej 3 osób wybranych w głosowaniu jawnym spośród uczestników zebrania. Członkiem Komisji nie może być osoba kandydująca do Zarządu.
2. Do zadań Komisji należy: przyjmowanie zgłoszeń do zarządu i sporządzenie list wyborczych, przeprowadzenie głosowania, obliczenie głosów i ogłoszenie wyników głosowania oraz sporządzenie protokołu z jego przebiegu i przekazanie go wraz z kartami do głosowania Miejskiej Komisji Wyborczej. Protokół z przebiegu wyborów do zarządu podpisują wszyscy członkowie Komisji oraz przewodniczący ogólnego zebrania mieszkańców.
§ 60
1. Wybory odbywają się w głosowaniu tajnym.
2. Głosowanie odbywa się na przygotowanych kartach do głosowania, opatrzonych pieczęcią Miejskiej Komisji Wyborczej.
3. Na karcie do głosowania umieszcza się w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona kandydatów.
§ 61
1. Po otrzymaniu karty do głosowania wyborca stawia znak “X” obok nazwiska kandydata, na którego głosuje.
2. Głos uważa się za ważny, jeżeli na karcie do głosowania wyborca wskaże co najmniej jedną osobę, na którą głosuje, jednak nie więcej niż liczba miejsc do obsadzenia, ustalona zgodnie z § 58 ust. 2.
3. Nieważne są głosy oddane na kartach do głosowania innych niż określone, w § 60 ust. 2, a także oddane na kandydatów niezgłoszonych wcześniej do komisji wyborczej.
§ 62
1. Wybory odbywają się przy nieograniczonej liczbie kandydatów zgłoszonych przez wyborców podczas zebrania. Osoba kandydująca do zarządu powinna wyrazić na to zgodę.
2. Za wybranych uważa się kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów. W przypadku równej ilości otrzymanych głosów przez kandydatów, którym przypada ostatni mandat w zarządzie, przewodniczący zebrania zarządza kolejne tury głosowania.
§ 63
1. Wybory w pierwszym terminie uznaje się za ważne, jeżeli liczba wyborców była co najmniej pięciokrotnie wyższa od liczby członków zarządu, ustalonej w § 58 ust. 2.
2. Jeżeli w pierwszym terminie nie dokonano wyboru zarządu z powodu braku wymaganej liczby wyborców, wybory mogą się odbyć w drugim terminie w tym samym dniu. Do ważności wyborów w drugim terminie konieczny jest udział co najmniej 15 wyborców.
§ 64
1. W osiedlu, w którym brak jest rady osiedla, Miejska Komisja Wyborcza może zarządzić wybory do rady na wniosek mieszkańców lub co najmniej 5 radnych Rady Miejskiej Wrocławia.
2. Mieszkańcy osiedla, o którym mowa w ust. 1, mogą wystąpić z wnioskiem o zarządzenie wyborów po zgromadzeniu 50 podpisów osób uprawnionych do głosowania, jeżeli osiedle liczy do 4.000 mieszkańców i 100 podpisów w osiedlach liczących ponad 4.000 mieszkańców. Wyborca podpisujący wniosek obok podpisu podaje czytelnie swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer dowodu osobistego.
3. Przed złożeniem wniosku o zarządzenie wyborów radni, o których mowa w ust. 1, zobowiązani są do przeprowadzenia wstępnych konsultacji z mieszkańcami osiedla w sprawie powołania rady.
4. W wypadku istnienia w osiedlu zarządu osiedla, dotychczasowy zarząd pełni swe funkcje do czasu wyboru nowego zarządu przez wybraną radę osiedla.
R o z d z i a ł 15
Przepisy końcowe
§ 65
Koszty związane z wyborami pokrywane są z budżetu miasta, z tym że nie dotyczy to kosztów związanych ze zgłaszaniem kandydatów i prowadzoną przez nich kampanią wyborczą.
§ 66
W sprawach nieuregulowanych niniejszą ordynacją wyborczą mają zastosowanie odpowiednie przepisy ustawy z dnia 8 marca 1990 roku.
Ordynacja wyborcza do rad gmin (Dz. U. Nr 16, poz. 96 z późniejszymi zmianami).
§ 67
Traci moc uchwała nr XVIII/101/91 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 6 lutego 1991 roku – Ordynacja Wyborcza do rad osiedli – z późniejszymi zmianami.
§ 68
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.