R o z d z i a ł 6
Zgłaszanie kandydatów
§ 20
1. Kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego, zgłasza się do właściwej osiedlowej komisji wyborczej najpóźniej w 30. dniu przed dniem wyborów.
2. Każde zgłoszenie może zawierać najwyżej tyle nazwisk kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym.
3. Zgłaszając kandydata na radnego należy podać jego nazwisko, imię, wiek, zawód i miejsce zamieszkania, wskazując jednocześnie okręg wyborczy, do którego następuje zgłoszenie kandydata.
4. Do każdego zgłoszenia kandydatury należy dołączyć pisemne oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie.
5. W oświadczeniu, o którym mowa w ust. 4, kandydat na radnego może wnieść o oznaczenie jego kandydatury w rejestrze kandydatów nazwą lub skrótem nazwy partii, ugrupowania albo innej organizacji bądź grupy popierającej jego kandydaturę.
6. Kandydować można tylko w jednym okręgu wyborczym i tylko z jednego zgłoszenia.
§ 21
1. Zgłoszenie kandydatów na radnych powinno być podpisane przez co najmniej 15 wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym.
Do zgłoszenia dołącza się wykaz podpisów wyborców popierających zgłoszenie.
2. Wyborca popierający zgłoszenie obok podpisu podaje czytelnie swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania oraz numer dowodu osobistego.
3. Uprawnionym do składania oświadczeń w sprawie zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, jest jeden z wyborców wskazany w pisemnym oświadczeniu kandydata (kandydatów) spośród tych, którzy podpisali zgłoszenie.
§ 22
1. Właściwa osiedlowa komisja wyborcza niezwłocznie rejestruje we wskazanym okręgu wyborczym kandydatury na radnych, zgłoszone zgodnie z przepisami niniejszej ordynacji, sporządzając protokół rejestracji i zawiadamia o tym zgłaszających.
2. Jeżeli zgłoszenie wykazuje wady, które nie dadzą się usunąć w terminie ustalonym dla dokonywania zgłoszeń, komisja stwierdza nieważność zgłoszenia, zawiadamiając o tym niezwłocznie zgłaszających.
3. Jeżeli zgłoszenie wykazuje inne wady, komisja wzywa niezwłocznie zgłaszających do ich usunięcia w ciągu 3 dni. Jeżeli wskazane wady nie zostaną w terminie usunięte, komisja stwierdza nieważność zgłoszenia.
4. Uchwałę stwierdzającą nieważność zgłoszenia zgłaszający mogą zaskarżyć, w ciągu 2 dni od daty jej otrzymania, do Miejskiej Komisji Wyborczej. Decyzja podjęta w wyniku rozpatrzenia skargi jest ostateczna.
§ 23
1. Jeżeli w terminie ustalonym dla dokonywania zgłoszeń, liczba zgłoszonych kandydatów w danym okręgu wyborczym nie jest większa od liczby radnych wybieranych w tym okręgu, osiedlowa komisja wyborcza wzywa, poprzez rozplakatowanie obwieszczeń, do dodatkowego zgłoszenia ka
ndydatów.W takim wypadku termin zgłoszenia kandydatów ulega przedłużeniu o 5 dni.
2. Jeżeli w wyniku postępowania, o którym mowa w ust. 1, nie zostaną zarejestrowane w danym okręgu wyborczym dodatkowe kandydatury, a liczba kandydatów będzie mniejsza niż liczba mandatów w danym okręgu, wyborów w tym okręgu nie przeprowadza się. O fakcie tym właściwa komisja wyborcza zawiadamia niezwłocznie Miejską Komisję Wyborczą.
3. Jeżeli wskutek okoliczności wymienionych w ust. 2 skład rady ukształtowany zostałby poniżej połowy ustawowej liczby radnych, wyborów do rady osiedla nie przeprowadza się. O przyczynach nieprzeprowadzenia wyborów Miejska Komisja Wyborcza niezwłocznie powiadamia wyborców w drodze obwieszczenia.
4. Wybory ponowne do rady osiedla mogą być zarządzone przez Radę Miejską Wrocławia z inicjatywy podmiotów i w trybie określonym w § 64, § 54 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 24
1. Po zarejestrowaniu kandydatur, osiedlowa komisja wyborcza ustala w porządku alfabetycznym rejestr kandydatów dla każdego okręgu
wyborczego.2. Po otrzymaniu z osiedlowej komisji wyborczej rejestru kandydatów Miejska Komisja Wyborcza zleca wydrukowanie obwieszczeń zawierających dane o kandydatach wraz z ewentualnymi oznaczeniami, o których mowa w § 20 ust. 5.
3. Obwieszczenie, o któ
rym mowa w ust. 2, powinno być rozesłane w dostatecznej ilości do obwodowych komisji wyborczych z poleceniem rozplakatowania w danym okręgu wyborczym najpóźniej w 15. dniu przed dniem wyborów.4. Obwieszczenia są wywieszane w miejscach do tego przeznaczonych, w budynkach Urzędu Miasta oraz w siedzibach komisji wyborczych.
§ 25
1. Właściwa osiedlowa komisja wyborcza skreśla z rejestru nazwisko kandydata na radnego, który zmarł, utracił prawo wybieralności lub wycofał zgodę na kandydowanie.
2. O skreśleniu nazwiska kandydata komisja zawiadamia wyborców poprzez informację w lokalu wyborczym.
§ 26
1. Kandydat na radnego może wyznaczyć swojego męża zaufania uprawnionego do reprezentowania go wobec komisji wyborczych.
2. Mąż zaufania reprezentuje interesy kandydata w szczególności w czasie głosowania, przy obliczaniu głosów i przy ustalaniu wyników wyborów przez obwodową i osiedlową komisję wyborczą.
3. Przewodniczący osiedlowej komisji wyborczej wydaje mężowi zaufania zaświadczenie uprawniające go do obecności w lokalu obwodowej komisji wyborczej w czasie wykonywania przez nią czynności.