§ 6
Ustala się następujące zasady zagospodarowania terenu na obszarze objętym zmianą planu:
1. W zakresie przeznaczenia terenów oraz linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach lub zasadach zagospodarowania:
1) Ustala się przeznaczenie terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem ZR pod zieleń rekreacyjną z dopuszczeniem budowy stawu i zabudowy letniskowej.
2) Ustala się przeznaczenie terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem UH pod usługi handlu. Działalność powyższa nie może powodować znaczącego oddziaływania na środowisko w rozumieniu przepisów odrębnych z zakresu ochrony środowiska.
3) Ustala się przeznaczenie terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem Z I pod zieleń izolacyjną.
4) Ustala się przeznaczenie terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem RP pod użytkowanie rolnicze.
2. W zakresie ustalenia linii rozgraniczających ulic, placów i dróg publicznych z urządzeniami pomocniczymi, a także tereny niezbędne do wytyczenia ścieżek rowerowych.
Na obszarze objętym zmianą planu nie zachodzi potrzeba podjęcia tych ustaleń.
Natomiast na terenach bezpośrednio przylegających do terenów objętych zmianą planu obowiązują w tym zakresie ustalenia planu miejscowego wsi Sułów podanego w § 1 ust. 1.
3. W zakresie terenów przeznaczonych do realizacji celów publicznych oraz linie rozgraniczające te tereny.
Tereny przeznaczone do realizacji celów publicznych nie występują na obszarze objętym zmianą planu.
4. W zakresie określenia granic i zasad zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie.
1) Cały obszar wsi Sułów, w tym także teren objęty zmianą planu leży w granicach Parku Krajobrazowego “Dolina Baryczy”. W związku z powyższym obowiązują ustalenia zawarte w rozporządzeniu Wojewody Kaliskiego i Wojewody Wrocławskiego z dnia 3 czerwca 1996 r. (Dz. Urz. Woj. Wrocł. Nr 6 dnia 17 czerwca 1996 r.) w sprawie utworzenia i ochrony tego Parku dla zachowania wartości przyrodniczych, krajobrazowych i historyczno-kulturowych, oraz w rozporządzeniu nr 1. Wojewody Dolnośląskiego i Wojewody Wielkopolskiego z dnia 2 października 2000 r. zmieniającym ww. rozporządzenie (Dz. Urzędowy Woj. Dolnośląskiego Nr 38, poz. 656 z 2000 r.).
2) Na terenie objętym zmianą planu i jednocześnie znajdującym się w obszarze ww. Parku Krajobrazowego w szczególności, zakazuje się lokalizowania inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska oraz mogących pogorszyć stan środowiska zgodnie z § 3 rozporządzenia nr 1 Wojewody Dolnośląskiego i Wojewody Wielkopolskiego z dnia 2 października 2000 r. (Dz. Urz. Woj. Doln. Nr 38, poz. 656) z uwzględnieniem przepisów ustawy – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627. z 2001 r. z późniejszymi zmianami).
3) Zgodnie z ustaleniami ww. rozporządzenia na terenie objętym zmianą planu oznaczonym symbolem ZR wprowadza się obowiązek uzgadniania z Wojewodą prowadzenia prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, a w szczególności budowę stawu rekreacyjnego.
4) Teren objęty zmianą planu znajduje się w obrębie Głównego Zbiornika Wód Podziemnych (GZWP), Nr 303 o nazwie “Pradolina Barycz – Głogów (E)”.
Przy realizacji inwestycji na tym terenie oraz przy jego zagospodarowywaniu obowiązują przepisy odrębne dot. ochrony wód określone w ustawie z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 z 2001 r., oraz w ustawie – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627. z 2001 r. z późniejszymi zmianami). W odniesieniu do planowanego zagospodarowania w szczególności na obszarze terenu oznaczonego symbolem UH obowiązuje zakaz odprowadzania bezpośrednio do gruntu; wód deszczowych z posadzek, oraz ścieków ropopochodnych z parkingu.
5. W zakresie określenia zasad obsługi infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury.
1) Plan nie ustala korytarzy przebiegu infrastruktury technicznej, przy czym należy dążyć do sytuowania elementów infrastruktury w przyległych pasach drogowych.
Dla terenu ZR dotyczy to drogi gruntowej o nr ewidencyjnym 553. Dla terenu UH dotyczy to ulicy lokalnej “L”. Przy ustalaniu przebiegu sieci infrastruktury technicznej nie należy dopuścić do obniżenia wartości terenów przez które przebiegać będzie sieć, pod względem możliwości zagospodarowania i użytkowania zgodnego z planem.
2) Zaopatrzenie w wodę z wodociągu komunalnego znajdującego się w ulicy Łąkowej dla terenu ZR, a dla terenu UH w ulicy lokalnej prowadzącej do oczyszczalni ścieków. Dopuszcza się także inne podłączenia do wodociągu komunalnego na warunkach , które ustali administrator wodociągu.
Ustala się konieczność budowy urządzeń służących zaopatrzeniu w wodę do celów przeciwpożarowych.
3) Odprowadzenie ścieków komunalnych do oczyszczalni ścieków, poprzez istniejący system kanalizacyjny w ulicy Łąkowej oraz ulicy lokalnej oznaczonej symbolem “L” prowadzącej do oczyszczalni, na warunkach ustalonych przez administratora sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni.
4) Odprowadzenie ścieków opadowych.
Dla terenów ZR oraz UH zaleca się odprowadzenie ścieków opadowych poprzez wykorzystanie istniejącego kanału deszczowego biegnącego przez teren tych działek. Dla terenu ZR dopuszcza się także odprowadzenie powierzchniowe wód na teren działki budowlanej, pod warunkiem zachowania naturalnego kierunku spływu wód w kierunku do kanału Młynówki lub koryta Baryczy. Dla terenu UH obowiązują w tym zakresie ustalenia podane w § 6 ust. 4 pkt 4. Każdy wylot do odbiornika wód deszczowych winien być wyposażony w separator.
5) Dopuszcza się wprowadzenie zmian w przebiegu istniejącej kanalizacji znajdującej się na obszarze zmiany planu w związku z planowaną zabudową i zagospodarowaniem, na warunkach określonych przez zarządzę kanalizacji.
6) Zaopatrzenie w energię elektryczną z istniejącej sieci energetycznej.
Ustala się rozbudowę istniejącej sieci energetycznej dla zaopatrzenie w energię elektryczną terenu objętego zmianą planu. Na warunkach określonych przez Zakład Energetyczny Wrocław.
7) Zaopatrzenie w gaz ziemny z planowanej sieci gazowej.
Ustala się możliwość budowy sieci gazowej dla zaopatrzenia w gaz terenu objętego zmianą planu w przypadku budowy sieci gazowej dla całej wsi Sułów.
8) Ustala się możliwość rozbudowy istniejącej sieci teletechnicznej dla obsługi terenu objętego zmianą planu na warunkach określonych przez zarządcę sieci.
9) W zakresie zaopatrzenie w energię cieplną ustala się obowiązek stosowania indywidualnych systemów i urządzeń grzewczych o niskiej emisji spalin z wykorzystaniem energii elektrycznej, gazu ciekłego lub przewodowego, a także oleju opałowego.
10) Usuwania odpadów bytowych do kontenerów okresowo opróżnianych i wywożonych na gminne wysypisko śmieci.
11) Na terenie objętym zmianą planu mogą wystąpić niezaewidencjonowane urządzenia melioracyjne – rurociągi drenarskie.
Ewentualne uszkodzenia tych rządzeń w trakcie prowadzenia robót ziemnych wymagają naprawy, a usuwanie kolizji z planowaną zabudową wymaga uzgodnienia z właściwym zarządem melioracji, ze względu na zagrożenie zmiany istniejących stosunków wodnych.
12) Ustala się możliwość budowy sieci i urządzeń infrastruktury technicznej na terenie objętym planem, dla obsługi terenów leżących poza granicami obowiązywania planu z zastrzeżeniem pkt. 1.
6. Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy, oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne lub minimalne wskaźniki intensywności zabudowy.
1) Ustala się następujące wymogi jakim powinno odpowiadać planowane zagospodarowanie i zabudowa na terenie oznaczonym symbolem ZR:
a) ewentualny budynek letniskowy wolno stojący, o kubaturze do 400 m3 o wysokości jednej kondygnacji z dopuszczalnym poddaszem użytkowym. Kalenica dachu do 8 m nad poziom przyległego terenu. Zalecane przekrycie dachem stromym, dwu- lub wielospadowym o jednakowym nachyleniu połaci, w granicach 40–50 stopni. Pokrycie dachówką ceramiczną lub inne imitujące pokrycie dachówką w zakresie struktury powierzchni i barwy. Zabudowa winna nawiązywać do lokalnych wzorców zabudowy letniskowej, w zakresie skali, bryły i charakterystycznych elementów architektonicznych. W budynku i na działce dopuszcza się prowadzenie sezonowej działalności rekreacyjno-gastronomicznej w zakresie wędkowania oraz przygotowywania i spożywania ryb.
b) Dopuszcza się budowę stawu o powierzchni lustra wody max. 0,10 ha.
c) Pozostałą powierzchnię terenu zagospodarować zielenią.
d) Nieprzekraczalna linia zabudowy od strony terenu 161 KX w odl. 4,0 m od linii rozgraniczającej.
e) Obsługa komunikacyjna terenu ZR z przyległej gminnej drogi gruntowej nr dz. 553.
Warunki dostępności drogi i obsługi komunikacyjnej terenu określi zarządca przyległej drogi na podstawie przepisów odrębnych.
f) Przy sytuowaniu obiektów i zagospodarowaniu terenu należy uwzględnić uwarunkowania techniczne wynikające z istniejącego na terenie zbiorczego kanału sanitarnego i deszczowego.
2) Ustala się następujące wymogi jakim powinno odpowiadać planowane zagospodarowanie i zabudowa na terenie oznaczonym symbolem UH:
a) Ustala się wysokość zabudowy maksymalnie do 2 kondygnacji z dopuszczalnym poddaszem użytkowym, kalenica dachu do 10 m nad poziom przyległego terenu.
Ograniczenie wysokości nie dotyczy instalacji i urządzeń towarzyszących budynkom.
Kubatura obiektów nie powinna przekraczać 2000 m3. Obiekty wymagające większej kubatury należy podzielić przestrzennie.
b) Wymagania określone w pkt a dotyczą zarówno budynków o funkcji podstawowej, jak i budynków o funkcjach pomocniczych (np. budynki gospodarcze, garaże itp.).
c) Na rysunku planu określono przebieg nieprzekraczalnej linii zabudowy w odległości 10,0 m od linii regulacyjnej drogi lokalnej “L”.
d) Obsługa komunikacyjna terenu z przyległej lokalnej drogi “L” Warunki dostępności drogi i obsługi komunikacyjnej terenu określi zarządca drogi na podstawie przepisów odrębnych.
e) Przy sytuowaniu obiektów i zagospodarowaniu terenu należy uwzględnić uwarunkowania techniczne wynikające z istniejącego na terenie zbiorczego kanału deszczowego.
Wznoszenie obiektów budowlanych na terenie ZR i UH możliwe wyłącznie po uzyskaniu decyzji Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – w związku z § 6 ust. 8 pkt 8.
7. Zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane.
Z uwagi na małą wielkość terenów objętych zmianą planu, oraz charakter planowanego zagospodarowania – nie ustala się podziału na działki budowlane. W przypadku wystąpienia takiej potrzeby należy stosować zasady określone w przepisach odrębnych dot. podziału nieruchomości.
8. Szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy , wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, zasobów wodnych i zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.
1) Na całym terenie objętym zmianą planu wyklucza się lokalizację przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów prawa ochrony środowiska i ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.
2) Część terenu działki 439/5 oznaczoną symbolem ZI przeznacza się pod zieleń izolacyjną, z całkowitym zakazem zabudowy kubaturowej, budowy nawierzchni utwardzonych, parkingów i dróg. Teren ten o szerokości 15,0 m mierzony wzdłuż linii regulacyjnej stanowi ochronną strefę buforową dla planowanej w planie miejscowym Sułowa na dz. 440/6 zabudowy letniskowej.
3) Wszelkie uciążliwości związane ze sposobem użytkowania i zagospodarowania terenu ZR oraz UH – nie mogą przekraczać określonych w przepisach odrębnych dopuszczalnych norm obciążenia środowiska naturalnego poza granicami działki do której inwestor posiada tytuł prawny. Zakres oraz rodzaj usług handlowych i gastronomicznych należy uzgodnić z Państwowym Inspektorem Sanitarnym w Miliczu na etapie opiniowania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
4) Dla terenu UH w celu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a także uzyskania pozwolenia na budowę , należy przeprowadzić postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji.
5) Gospodarka ściekowa i odpadami na terenie objętym niniejszą zmianą planu, powinna w sposób szczególny uwzględniać ochronę wód powierzchniowych i podziemnych przed zanieczyszczeniem, z uwzględnieniem ust. 4 i 5 pkt 3 i 11. Na terenie objętym planem dopuszcza się jedynie gromadzenie odpadów komunalnych, powstałych na tym obszarze w wyniku użytkowania terenu zgodnie z ustaleniami planu i przepisami odrębnymi. Odpady powinny być gromadzone tymczasowo, w szczelnych pojemnikach i regularnie wywożone na składowisko odpadów, zgodnie z gminnym planem gospodarki odpadami. Dopuszcza się aby część ww. odpadów, ulegających biodegradacji i pozostałości roślinne, poddać procesowi recyklingu organicznego poprzez kompostowanie, w ilości pokrywającej wyłącznie potrzeby własne.
6) Tereny gruntów rolnych, dla których plan zmienia przeznaczenie, powinny być do czasu faktycznej zmiany sposobu użytkowania, dalej użytkowane rolniczo, lub zagospodarowane zielenią w sposób zabezpieczający przed erozją gleby, z uwzględnieniem przepisów odrębnych, w tym szczególnie o ochronie gruntów rolnych i leśnych i o ochronie powierzchni ziemi.
7) Wszelkie zamierzenia inwestycyjne na terenie objętym zmianą planu wymagają pisemnego powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem, celem zorganizowania inspekcji prowadzonych prac. W przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe.
8) Przy planowaniu zabudowy i zagospodarowania terenów ZR i UH należy uwzględnić możliwość okresowego wystąpienia wysokiego poziomu wód gruntowych, a nawet okresowego zalewania tych obszarów w związku z bezpośrednim sąsiedztwem rzeki Barycz oraz kanału Młynówki. Cały obszar zmiany planu, a także pobliska oczyszczalnia i tereny przyległe, położony jest na terenie który był dotknięty powodzią historyczną w latach 1985 i 1987 r. Na terenie tym obowiązuje zakaz lokalizacji inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko, gromadzenia ścieków, odchodów zwierzęcych, składowania środków chemicznych i innych materiałów i produktów, które mogą zanieczyścić wody, prowadzenia odzysku lub unieszkodliwiania odpadów , w tym w szczególności ich składowania. Wykonywanie urządzeń wodnych oraz wznoszenie innych obiektów budowlanych możliwe wyłącznie po uzyskaniu zgody Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
9. Tereny, na których przewiduje się stosowanie systemów indywidualnych lub grupowych oczyszczania ścieków bądź zbiorników bezodpływowych.
Na terenie objętym zmianą planu nie ma potrzeby stosowania systemów indywidualnych lub grupowych oczyszczania ścieków.
Istniejący system kanalizacyjny umożliwia odprowadzenie ścieków i wód opadowych do kanalizacji komunalnej z terenu objętego zmianą planu.
10. Tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania oraz użytkowania terenu.
Dopuszcza się użytkowanie dotychczasowe, do czasu zmiany sposobu użytkowania terenów zgodnie z ustaleniami zmiany planu, z zastrzeżeniem niedopuszczenia zwiększenia uciążliwości dla otoczenia, w związku z obecnym sposobem użytkowania, o ile jest to niezgodne z ustaleniami niniejszego planu .
11. Granice obszarów:
a) zorganizowanej działalności inwestycyjnej,
b) rehabilitacji istniejącej zabudowy i infrastruktury technicznej,
c) przekształceń obszarów zdegradowanych.
Na obszarze objętym zmianą planu z racji ograniczonej wielkości i charakteru planowanego zagospodarowania, nie przewiduje się zorganizowanej działalności inwestycyjnej. Nie występują na tym obszarze także obiekty wymagające rehabilitacji lub przekształceń.
12. Wyznaczenie terenów rekreacyjno-wypoczynkowych.
W niniejszej zmianie planu wyznaczono tereny rekreacyjne oznaczone symbolem ZR na obszarze dz. o nr ewidencyjnym 421/1. Warunki zabudowy i zagospodarowania tego obszaru podano w § 6 ust. 1 – 10 niniejszej uchwały.