REGULAMIN
wynagradzania za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw
Przez godziny ponadwymiarowe rozumie się godziny określone w arkuszu organizacyjnym szkoły wynikające z przydziału czynności nauczyciela w danym roku szkolnym, realizowane poza godzinami obowiązkowego wymiaru zajęć.
1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w tej godzinie została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku, przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych zrealizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych.
2. Wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa ustala się, z zastrzeżeniem pkt 3, w sposób określony w pkt 1, dla nauczyciela realizującego zastępstwo zgodnie z programem nauczania danej klasy, prowadzącego również planowane zajęcia dydaktyczne z danego przedmiotu w danej klasie.
3. Dla nauczycieli realizujących tygodniowy wymiar godzin ustalony na podstawie art. 42 ust. 4a Karty nauczyciela (podwyższone pensum) wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa realizowanego na zasadach, o których mowa w ust. 2, ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w tej godzinie została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku) przez miesięczną liczbę godzin realizowanego wymiaru godzin.
4. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru godzin nauczyciela, o której mowa w pkt 1 i 3, uzyskuje się mnożąc odpowiedni wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się , a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełna godzinę.
5. Wynagrodzenia za godziny, o których mowa w regulaminie, przysługuje za godziny faktycznie zrealizowane.
6. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe wypłacane jest wówczas, gdy faktyczna liczba przepracowanych w danym tygodniu godzin dydaktycznych przekracza tygodniowe pensum.
7. Godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela związane z realizacją innych zadań szkolnych traktowane są jako godziny faktycznie zrealizowane.
8. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia – za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 KN pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub odpowiednio 1/4 gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w arkuszu organizacyjnym.
9. Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich zrealizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, w związku z:
a) zawieszeniem zajęć z powodu epidemii lub mrozów,
b) wyjazdem dzieci na wycieczki, imprezy,
c) choroba dziecka nauczanego indywidualnie, w pierwszym dniu choroby, traktowane są jako godziny zrealizowane.
10. Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy (zielone szkoły, wycieczki, wyjazdy na konkursy, zawody) nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie w wysokości jak za 4 godziny ponadwymiarowe.
11. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu.