3127

UCHWAŁA RADY GMINY ŻÓRAWINA

z dnia 5 sierpnia 2003 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych we wsi Mędłów

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142 z 2001 r., poz. 1591 z późn. zm.), art. 3 ust. 1 i art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 z 2003 r., poz. 717) oraz w nawiązaniu do uchwały Rady Gminy nr XXXII/308/2001 z dnia 23 listopada 2001 r. Rada Gminy Żórawina uchwala, co następuje:

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów położonych we wsi Mędłów, obejmujących działki nr 50/1, 50/2, 50/3, 50/4, 50/5, 50/6 oraz część dz. 87/1dr., zwany dalej planem.

2. Przedmiotem ustaleń planu jest:

1) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

2) lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzania terenu,

3) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury,

4) szczególne warunki zagospodarowania terenów wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.

§ 2

1. Granicę terenu objętego planem określono na rysunku planu w skali 1:1 000 stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Rysunek planu stanowi integralną część miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

3. Obowiązującymi ustaleniami planu są następujące oznaczenia graficzne rysunku planu:

1) linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania, wraz z oznaczeniami określającymi przeznaczenie terenów,

2) nieprzekraczalne linie zabudowy.

§ 3

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1. planie należy przez to rozumieć ustalenia dotyczące obszaru określonego w § 1 niniejszej uchwały,

2. rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:1 000 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

3. terenie – należy przez to rozumieć obszar wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem określającym przeznaczenie podstawowe,

4. przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi, normy branżowe oraz ograniczenia w dysponowaniu terenami wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych,

5. przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które przeważa na danym terenie wydzielonym liniami rozgraniczającymi,

6. przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe,

7. liniach rozgraniczających – należy przez to rozumieć linie rozdzielające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania,

8. nieprzekraczalnych liniach zabudowy – należy przez to rozumieć linie wyznaczające minimalne zbliżenie budynku do wskazanej linii rozgraniczającej danego terenu, regulacji tej nie podlegają wykusze, zadaszenia wejściowe, podesty, schody i okapy; na terenach dla których nie zostały określone linie zabudowy należy stosować ogólne zasady lokalizacji obiektów określone w przepisach szczególnych,

9. zagospodarowaniu tymczasowym – należy przez to rozumieć sposoby zagospodarowania terenów do czasu realizacji podstawowej lub dopuszczalnej funkcji określonej w planie,

10. usługach – należy przez to rozumieć funkcje terenów i obiektów w zakresie: drobnego handlu detalicznego, gastronomii, ochrony zdrowia i opieki społecznej, pośrednictwa finansowego, usług związanych z nieruchomościami i prowadzeniem działalności gospodarczej, jednostek projektowych i consultingowych oraz innych nieuciążliwych usług dla ludności (z wyłączeniem lokalizacji stacji paliw oraz warsztatów obsługi pojazdów liczących powyżej 3 stanowisk naprawczych),

11. urządzeniach towarzyszących – należy przez to rozumieć obiekty technicznego wyposażenia, dojazdy i dojścia, parkingi i garaże, wiaty i zadaszenia, małą architekturę, oczka wodne o charakterze rekreacyjnym lub ozdobnym oraz inne urządzenia pełniące służebną rolę wobec funkcji dominujących.

§ 4

Przeznaczenie terenów

1. MN – przeznaczenie podstawowe zabudowa mieszkaniowa, jednorodzinna, z urządzeniami towarzyszącymi.

1) Zezwala się na budowę budynków mieszkalnych wolno stojących lub bliźniaczych.

2) Przeznaczenie dopuszczalne – usługi niewymagające uciążliwego transportu dostawczego oraz nieprzekraczające 30% powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

3) Ustala się zakaz prowadzenia działalności zaliczonej zgodnie z przepisami szczególnymi do mogącej znacząco oddziaływać na środowisko, trwałego składowania surowców i materiałów masowych oraz lokalizowania obiektów i urządzeń związanych ze składowaniem, gospodarczym wykorzystaniem i utylizacją odpadów i surowców wtórnych.

4) Dopuszcza się przeznaczanie pod zabudowę (w tym utwardzone nawierzchnie, dojścia i dojazdy, parkingi i tarasy) maksymalnie do 40% powierzchni działek.

5) W przypadku lokalizacji dopuszczalnych funkcji towarzyszących ustala się obowiązek wydzielenia w obrębie własności miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, zaleca się wydzielenie min. 1 stanowiska / 25 m2 powierzchni użytkowej funkcji usługowej, lecz nie mniej niż 2 stanowiska.

2. L 1/2 – przeznaczenie podstawowe ulica lokalna, śladem drogi gminnej,

1) Szerokość w liniach rozgraniczających 14–16 m.

2) Minimalna szerokość jezdni 6,0 m.

3) W liniach rozgraniczających ulicy L 1/2 dopuszcza się:

a) Prowadzenie sieci infrastruktury technicznej na warunkach określonych w przepisach szczególnych.

b) Lokalizację elementów małej architektury i urządzeń reklamowych pod warunkiem uzgodnienia lokalizacji z właściwym zarządcą drogi.

c) Lokalizację miejsc parkingowych oraz zatok postojowych dla pojazdów komunikacji publicznej.

d) Zagospodarowanie terenów w rejonie skrzyżowań ulic, a w szczególności ogrodzenia i nasadzenia zieleni nie mogą powodować ograniczenia widoczności i pogarszać parametrów trójkątów widoczności wyznaczanych zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.

§ 5

Lokalne standardy kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenów

1. Ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy w odległościach:

1) 7 m od linii rozgraniczającej ulicy L 1/2,

2) 6 m od wschodniej granicy terenu objętego planem (dz. 88dr).

2. Wysokość zabudowy nie może przekroczyć 2 kondygnacji nadziemnych, bryłę budynku należy projektować w układzie horyzontalnym.

3. Ustala się obowiązek stosowania dachów o symetrycznym układzie nachylenia połaci dachowych (nie dotyczy lukarn, wykuszów itp.), dopuszcza się dachy wielospadowe, o pokryciu dachówką ceramiczną lub innymi materiałami o fakturze dachówkopodobnej.

4. Ustala się stosowanie połaci dachowych o nachyleniu 40 – 450.

§ 6

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

1. Zaopatrzenie w wodę: rozdzielczą siecią wodociągową prowadzoną w liniach rozgraniczających ulic, zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi, z uwzględnieniem warunków dostępności do wody dla celów przeciwpożarowych.

2. Kanalizacja sanitarna

1) Odprowadzenie ścieków bytowo-gospodarczych systemem grawitacyjno-tłocznym o średnicach f 200 – 300 mm, przewody prowadzone w liniach rozgraniczających dróg i ulic, zgodnie z przepisami szczególnymi.

2) Ścieki odprowadzone do oczyszczalni ścieków zlokalizowanej poza granicami planu w kierunku północnym.

3) Ze względu na uwarunkowania wysokościowe i rozwiązania techniczne dopuszcza się prowadzenie krótkich odcinków kanalizacji sanitarnej poza liniami rozgraniczającymi ulic w uzgodnieniu z właścicielami nieruchomości, wymagane jest formalne ustalenie zasad dostępności w sytuacjach awaryjnych lub w celu przebudowy sieci.

4) Dopuszcza się do czasu realizacji zbiorczej kanalizacji sanitarnej użytkowanie szczelnych, bezodpływowych zbiorników na nieczystości płynne, lokalizowanych w obrębie własności zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.

3. Kanalizacja deszczowa – odprowadzenie wód opadowych z połaci dachowych i nawierzchni utwardzonych do kanalizacji deszczowej prowadzonej w ulicy lokalnej L 1/2 lub z zastosowaniem studni chłonnych.

1) Tereny, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi lub chemicznymi należy utwardzić i skanalizować, zanieczyszczenia winny być zneutralizowane na terenie inwestora przed ich odprowadzeniem do kanalizacji deszczowej.

2) Odprowadzenie wód opadowych do rowów wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego oraz zgody ich zarządcy.

4. Elektroenergetyka – zasilanie elektroenergetyczną napowietrzną i kablową siecią niskiego napięcia,

1) Zaopatrzenie w energię elektryczną ze stacji transformatorowej położonej poza granicami terenu objętego planem.

2) Ustala się prowadzenie kablowych linii niskiego napięcia zgodnie z warunkami określonymi w przepisach szczególnych.

5. Zaopatrzenie w ciepło

Z indywidualnych źródeł zaopatrzenia w ciepło, zalecane stosowanie paliw proekologicznych, niskoemisyjnych (energia elektryczna, olej opałowy, gaz płynny itp.) niepowodujących ponadnormatywnego zanieczyszczenia powietrza.

6. Telekomunikacja

1) Kablową siecią telekomunikacyjną, podłączenia nowych abonentów z lokalnej sieci rozdzielczej.

2) Rozwój sieci telekomunikacyjnej wynikający z kolejności rozbudowy obszarów planowanej zabudowy będzie następował staraniem i na koszt operatora sieci.

7. Usuwanie odpadów komunalnych

Wywóz odpadów na zorganizowane gminne wysypisko odpadów komunalnych.

8. Melioracje

Należy uwzględnić potrzeby odtworzenia uszkodzonej sieci w zakresie niezbędnym do jej prawidłowego funkcjonowania na terenach przyległych – koszty odtworzenia sieci melioracyjnej spoczywają na Inwestorze zabudowy.

§ 7

Szczególne warunki zagospodarowania terenów

1. Ochrona środowiska kulturowego.

1) Ze względu na lokalizację terenu objętego planem w sąsiedztwie strefy “OW” obserwacji archeologicznych ustala się następujące wymagania konserwatorskie:

a) O wszelkich zamierzeniach inwestycyjnych związanych z prowadzeniem prac ziemnych (w tym budowa podziemnej infrastruktury technicznej) należy powiadomić inspekcję zabytków archeologicznych właściwej służby ochrony zabytków, a prace ziemne należy prowadzić pod nadzorem archeologiczno- konserwatorskim.

b) W przypadku dokonania znalezisk archeologicznych prace budowlane winny być przerwane, a teren udostępniony do ratowniczych badań archeologicznych. Badania wykonywane są na koszt inwestora. Wyniki tych badań decydują o możliwości kontynuowania prac budowlanych, konieczności zmiany technologii lub ewentualnie o ich zaniechaniu i zmianie przeznaczenia terenu.

c) Bez uzgodnienia dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, niewnikających w głąb gruntu oraz prac rolniczych.

2. Ochrona środowiska przyrodniczego.

1) Zabrania się wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych, podziemnych oraz gruntów.

2) Ustala się obowiązek zagospodarowania niezabudowanych części działek budowlanych zielenią urządzoną lub ogrodową stanowiącą min. 60% powierzchni działki w zabudowie MN.

§ 8

Ustala się 20% stawki procentowej w stosunku do wzrostu wartości nieruchomości objętych niniejszym planem, służącą naliczeniu jednorazowej opłaty uiszczanej przez właścicieli nieruchomości, w przypadku ich zbycia w ciągu 5 lat od dnia, w którym ustalenia niniejszego planu stały się obowiązujące.

§ 9

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Wójtowi Gminy Żórawina.

§ 10

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów położonych we wsi Mędłów, obejmujący działki nr 50/1, 50/2, 50/3, 50/4, 50/5, 50/6 oraz część dz. 87/1dr., wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia niniejszej uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

MAREK STANISŁAW OSIŃSKI

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Żórawina z dnia 5 sierpnia 2003 r. (poz. 3127)