R o z d z i a ł VII

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

§ 30

1. Zakłada się zaopatrzenie w wodę do celów komunalnych:

1) miejscowości Biegoszów, Gozdno, Nowy Kościól, Podgórki, Rząśnik, Rzeszówek i Sokołowiec – w oparciu o własne ujęcia, poprzez zbiorcze systemy wodociągowe; dla każdej miejscowości wymagane jest pełne udokumentowanie źródeł wody;

2) miejscowości Lubiechowa –w oparciu o adaptowany i rozbudowywany istniejący własny wodociąg wiejski, zasilany z istniejących własnych ujęć;

3) miejscowości Sędziszowa – w oparciu o istniejące ujęcie w Starej Kraśnicy w, poprzez rozbudowę miejskiej sieci wodociągowej Świerzawy oraz zbiornika zapasowo-wyrównawczego w Świerzawie;

4) miejscowości Stara Kraśnica i Dobków – w oparciu o istniejące ujęcie w Starej Kraśnicy i rozbudowany zbiornik zapasowo-wyrównawczy w Świerzawie, poprzez zbiorczy wiejski system wodociągowy;

5) przysiółki Dynowice, Janochów, Jurczyce, Orzechowice, Radzyń i Różana – poprzez indywidualne i grupowe systemy wodociągowe, z możliwością włączenia do zbiorczych systemów wiejskich wymienionych w punktach 1–4.

2. Do czasu realizacji zbiorczych systemów wodociągowych w poszczególnych wsiach dopuszcza się funkcjonowanie indywidualnych i grupowych systemów zaopatrzenia w wodę, pod warunkiem spełnienia wymogów sanitarnych i ochrony środowiska wynikających z przepisów szczególnych.

3. Istniejące, użytkowane, a nierejestrowane studnie, w tym także oznaczone na rysunkach planu, wykorzystywane do grupowego zaopatrzenia ludności we wsiach należy eksploatować zgodnie z ustaleniami § 20 ust. 3.

§ 31

1. Ustala się następujące zasady obsługi w zakresie odprowadzenia i oczyszczania ścieków komunalnych:

1) w miejscowościach Nowy Kościół i Sokołowiec Górny adaptuje się istniejące oczyszczalnie ścieków komunalnych; zakłada się możliwość ich rozbudowy na cele podane w punkcie 3);

2) w miejscowościach Krzeniów, Lubiechowa, Nowy Kościół, Podgórki, Sędziszowa, Sokołowiec Górny i Sokołowiec Dolny zakłada się rozwiązanie gospodarki ściekowej w oparciu o odrębne zbiorcze systemy odprowadzenia i oczyszczania ścieków,

3) w miejscowościach Biegoszów, Dobków, Dynowice, Rząśnik i Rzeszówek zakłada się rozwiązanie gospodarki ściekowej w oparciu o odrębne zbiorcze systemy odprowadzenia i oczyszczania ścieków oraz przyjmuje się możliwość zastosowania rozwiązań wariantowych, jak niżej:

a) Biegoszów – grupowe i indywidualne systemy odprowadzenia i oczyszczania ścieków;

b) Dobków – odprowadzenie ścieków do oczyszczalni ścieków w Świerzawie, poprzez sieć kanalizacyjną Starej Kraśnicy;

c) Dynowice – odprowadzenie ścieków do rozbudowanej i zmodernizowanej istniejącej oczyszczalni ścieków w Nowym Kościele;

d) Rząśnik – odprowadzenie ścieków do rozbudowanej i zmodernizowanej istniejacej oczyszczalni ścieków w Sokołowcu Górnym;

e) Rzeszówek – grupowe i indywidualne systemy odprowadzenia i oczyszczania ścieków;

4) w miejscowości Stara Kraśnica zakłada się rozwiązanie gospodarki ściekowej w oparciu system odprowadzający ścieki do oczyszczalni ścieków w Świerzawie;

5) w miejscowości Gozdno, przysiółkach Janochów, Jurczyce, Orzechowice, Radzyń, Różana i w kolonii Łomy w Lubiechowej oraz w nowych gospodarstwach rolnych sytuowanych poza terenami zainwestowanymi wsi zakłada się rozwiązanie gospodarki ściekowej w oparciu o grupowe i indywidualne systemy odprowadzenia i oczyszczania ścieków z wywozem ścieków do zlewni ścieków, usytuowanej przy ul. Polnej w Lubiechowej.

2. Wskazuje się, na rysunkach planu, rejony możliwych lokalizacji wiejskich oczyszczalni ścieków na terenach użytków rolnych RZ i RO. Przy uściślaniu lokalizacji i wielkości terenu należy spełnić wymogi sanitarne, ochrony środowiska oraz ochrony gruntów rolnych wynikające z przepisów szczególnych.

3. Przyjmuje się możliwość zastosowania rozwiązania wariantowego odprowadzenia ścieków komunalnych z gminy do oczyszczalni międzygminnej zlokalizowanej poza terenem gminy, zgodnie z programem porządkowania gospodarki wodno-ściekowej w zlewni rzeki Kaczawy.

4. Do czasu realizacji wiejskich i grupowych lub międzygminnych systemów kanalizacyjnych dopuszcza się, jako rozwiązania czasowe, indywidualne odprowadzenia ścieków, pod warunkiem spełnienia wymogów sanitarnych i ochrony środowiska wynikających z przepisów szczególnych.

5. Zasady składowania i usuwania odpadów na obszarze objętym planem określa § 22.

§ 32

Ustala się następujące zasady odprowadzenia wód opadowych:

1) w zespołach skoncentrowanych układów zabudowy, na terenach zainwestowanych produkcji rolniczej i terenach produkcji, składów i baz oraz z zanieczyszczonych powierzchni dróg i parkingów o trwałej nawierzchni – odprowadzenie do wód powierzchniowych lokalnymi systemami kanalizacyjnymi (rurociągami deszczowymi), poprzez oczyszczalnie wód opadowych umożliwiające podczyszczanie wód z zanieczyszczeń substancjami ropopochodnymi,

2) na pozostałych terenach zainwestowanych – odprowadzenie indywidualne do istniejących wód powierzchniowych,

przy spełnieniu wymagań wynikających z przepisów Prawo ochrony środowiska i Prawo wodne.

§ 33

1. Zachowuje się istniejący gazociąg DN400, Pn6,3MPa relacji Jawor – Jelenia Góra.

2. Zmiany sposobu zagospodarowania istniejących terenów w odległości do 65,0 m od osi gazociągu określonego w ust. 1, w oznaczonej na rysunkach planu strefie ochronnej, należy prowadzić w uzgodnieniu z zarządcą gazociągu.

3. Na nowych terenach zainwestowanych – MR i PB – dopuszcza się:

1) lokalizację terenów o funkcji usługowej w odległości minimum 65 m od osi gazociągu określonego w ust. 1,

2) lokalizację zabudowy mieszkaniowej oraz terenów o funkcji produkcji, baz i składów w odległości minimum 50 m od osi gazociągu określonego w ust. 1.

Zmiana ww. odległości jest dopuszczalna za zgodą zarządcy sieci i przy uwzględnieniu przepisów szczególnych.

4. Ustala się zaopatrzenie w gaz ziemny miejscowości Stara Kraśnica, Dobków i Lubiechowa z sieci przedsiębiorstwa zajmującego się przesyłem i dystrybucją gazu.

5. Zakłada się realizację sieci gazowej obejmującej:

1) stację redukcyjno-pomiarową I0, usytuowaną we wsi Rzeszówek, na sieci w.c. f 400 relacji Jawor – Jelenia Góra,

2) gazociąg średniego ciśnienia zaopatrujący miasto, przygotowany do rozbudowy w celu zaopatrzenia w gaz Starej Kraśnicy, Dobkowa i Lubiechowej,

3) zaopatrzenie w gaz pozostałych miejscowości gminy w zależności od potrzeb i możliwości ekonomicznych.

§ 34

1. Plan ustala dostawę energii elektrycznej z sieci i urządzeń przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej.

2. Zakłada się modernizację i rozbudowę istniejącej sieci elektroenergetycznej obejmujące:

1) wymianę technicznie zużytych stacji transformatorowych oraz linii średniego i niskiego napięcia, skablowanie istniejących linii, w szczególności na obszarach ochrony krajobrazowej,

2) realizację, w zależności od potrzeb, stacji transformatorowych 20/0,4 kV w rejonach nowego budownictwa,

3) realizację kablowych sieci sn i nn w rejonach nowego budownictwa,

4) przebudowę istniejących linii kolidujących z nowymi terenami zainwestowanymi, stosownie do uzgodnień zarządcy sieci.

3. Przy modernizacji drogi wojewódzkiej nr 328 dopuszcza się zmianę lokalizacji wieżowych stacji transformatorowych w Starej Kraśnicy na działkach nr 54 i nr 329 za zgodą zarządcy sieci.

4. Zachowuje się istniejącą linię 220 kV. Dopuszcza się przebudowę linii 220 kV na linię o napięciu 400 kV lub linię wielotorową, wielonapięciową pod warunkiem zachowania, obszaru potencjalnego naruszenia standardów jakości środowiska o maksymalnej szerokości do 70 m (35 m od osi linii).

5. Do czasu ustanowienia, zgodnie z przepisami szczególnymi, obszaru ograniczonego użytkowania, roboty budowlane na obszarze potencjalnego naruszenia standardów jakości środowiska, oznaczonym na rysunkach planu, należy prowadzić w uzgodnieniu z zarządcą linii 220 kV.

6. Ustala się ogrzewanie obiektów w oparciu o indywidualne lub grupowe instalacje grzewcze spełniających wymogi sanitarne, ochrony środowiska oraz ochrony interesu osób trzecich.

§ 35

1. Zakłada się funkcjonowanie na obszarze gminy stacjonarnej i ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej działających zgodnie z przepisami ustawy Prawo telekomunikacyjne.

2. Urządzenia i sieci telekomunikacji publicznej należy lokalizować zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi, normami oraz ustaleniami uchwały dotyczącymi infrastruktury technicznej.

3. Przy lokalizacji instalacji wieżowych telefonii komórkowej należy uwzględniać zasady określone w § 15 ust. 4 i w § 28 ust. 3.

§ 36

1. Lokalizację terenów podstawowych obiektów i urządzeń systemów infrastruktury technicznej obsługi gminy i warunki ich zagospodarowania określają rysunki planu i uchwała.

2. Plan zachowuje istniejące sieci infrastruktury technicznej i wyklucza lokalizację obiektów budowlanych w obszarze zapewniającym ochronę i prawidłową eksploatację sieci, zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi i warunkami technicznymi.

3. Układ nowych oraz zakres rozbudowy istniejących sieci i urządzeń infrastruktury technicznej należy ustalić w oparciu o założenia, programy i koncepcje rozwoju poszczególnych rodzajów sieci lub w oparciu o rozwiązania zawarte w projektach budowlanych poszczególnych przedsięwzięć.

4. Na obszarach istniejącego i planowanego zainwestowania nowe sieci infrastruktury technicznej należy lokalizować w istniejących i projektowanych pasach ulic i ciągów pieszych oraz w ciągach ulic wewnętrznych na warunkach ustalonych w przepisach szczególnych, w uzgodnieniu z zarządcą drogi.

Dopuszcza się sytuowanie sieci poza pasami ulic i ciągów pieszych w przypadkach koniecznych, wymuszonych konfiguracją terenu i istniejącym zainwestowaniem.

5. Na terenach budowlanych oraz zieleni dopuszcza się lokalizację lokalnych i obsługujących obszar gminy urządzeń infrastruktury technicznej jako wolno stojących lub wbudowanych, zgodnie z ustaleniami określonymi w rozdziale VIII niniejszej uchwały.