R o z d z i a ł V
Szczególne warunk
i zagospodarowania wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i ochrony zdrowia ludzi§ 14
1. Ochronie prawnej, wynikającej z przepisów ustawy o ochronie przyrody, podlegają:
1) pomniki przyrody:
a) 300-letni dąb w Nowym Kościele przy ul. Kolejowej,
b) “Organy Wielisławskie” – odsłonięcie porfirów kwarcowych – w Wielisławiu Złotoryjskim,
2) rezerwat przyrody Buczyna Storczykowa na Białych Skałach we wsi Podgórki.
2. Strefą ochronna w formie otuliny Parku Krajobrazowego Doliny Bobru objęta jest część obrębu Rząśnik.
3. Elementy prawnie chronione oraz obszar otuliny Parku Krajobrazowego Doliny Bobru oznaczono na rysunkach planu.
§ 15
1. Plan wskazuje do ustanowienia obszary prawnej ochrony przyrody w formie:
1) parku krajobrazowego “Kaczawski Park Krajobrazowy”,
2) Parku Krajobrazowego “Chełmy”,
3) r
ezerwatu przyrody “Wzgórza Sokołowskie”,4) użytku ekologicznego:
a) “Dolina potoku Bystrzyk” w obrębie Nowy Kościół,
b) “Kapella” w obrębie Podgórki,
5) zespołów przyrodniczo-krajobrazowych:
a) Dolina potoku Czermnica z Buczynką w obrębie Sokołowiec,
b)
Dolina Młynki w obrębach Lubiechowa i Sędziszowa,c) Dolina potoku Świerzawa w obrębie Stara Kraśnica,
d) Tereny rolnicze w obrębie Dobków.
2. Proponowane granice wskazanych do ustanowienia obszarów ochrony prawnej przyrody wraz z ich otulinami określa w całości rysunek planu nr 1.
3. Na obszarach, o których mowa w ust. 1, do czasu ustanowienia ochrony prawnej, wskazuje się do ochrony:
1) ukształtowanie i rzeźbę terenu,
2) naturalne pokrycie terenu,
3) cenne zespoły roślinne,
4) warunki hydrologiczne
, w tym naturalne zbiorniki wodne i podmokłości,5) istniejące układy zabudowy i budynki o walorach kulturowych,
6) walory krajobrazowe i wglądy widokowe.
Wymienione wyżej elementy należy chronić przy użytkowaniu i zagospodarowywaniu terenów.
4. W granicac
h wskazanych do ustanowienia obszarów ochrony prawnej przyrody wraz z ich otulinami zakazuje się lokalizacji instalacji wieżowych o wysokości powyżej 30 m. Lokalizacje instalacji wieżowych na ww. obszarach należy uzgadniać w zakresie ochrony krajobrazu z właściwym organem ochrony środowiska.§ 16
1. Na obszarze objętym planem zakazuje się lokalizacji przedsięwzięć zaliczonych do mogących znacząco oddziaływać na środowisko, wymagających sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz tych przedsięwzięć, dla których obowiązek sporządzenia raportu może być wymagany, a których lokalizacja ograniczy możliwości zagospodarowania sąsiednich terenów i działek na cele zgodne z planem.
Poziomy dopuszczalnych parametrów stanu środowiska w zakresie hałasu, wibracji, promieniowania, zanieczyszczenia powietrza i wody określają przepisy w zakresie ochrony środowiska.
2. Tereny użytków rolnych, obejmujące grunty orne, łąki, pastwiska i sady, należy zagospodarowywać w sposób zapobiegający zanieczyszczeniu wód powierzchniowych i podziemnych ze źródeł rolniczych, stosownie do przepisów szczególnych określających zasady dobrej praktyki rolniczej.
3. Na terenach użytków rolnych, obejmujące grunty orne, łąki, pastwiska i sady, położonych w granicach wskazanych do ustanowienia obszarów ochrony prawnej przyrody wraz z ich otulinami, o których mowa w § 15, zakazuje się lokalizacji budynków i urządzeń wchodzących w skład gospodarstwa rolnego oraz związanych z produkcją rolną i przetwórstwem rolno-spożywczym, z wyjątkiem:
1) loka
lizacji obiektów i urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego, w uzgodnieniu z właściwym organem ochrony środowiska w zakresie ochrony krajobrazu,2) lokalizację wiejskich oczyszczalni ścieków przy spełnieniu wymogów ustaw prawo ochrony środowiska i o ochronie gruntów rolnych i leśnych,
3) lokalizację stawów hodowlanych z uwzględnieniem uwarunkowań w zakresie ochrony krajobrazu, określonych przez właściwy organ ochrony środowiska.
4. Na terenach użytków rolnych (gruntów ornych, łąk, pastwisk i sadów) położonych poza granicami obszarów, o których mowa w § 15, dopuszcza się lokalizację budynków i urządzeń służących tylko i wyłącznie gospodarce oraz produkcji rolnej, na zasadach określonych w uchwale i przepisach szczególnych.
§ 17
1. Ist
niejąca szata roślinna występująca w formach:1) lasów, w tym lasów ochronnych,
2) zadrzewień i zakrzewień śródpolnych,
3) zieleni związanej z ekosystemami cieków i zbiorników,
4) zespołów zieleni na terenach zainwestowanych, w tym założeń parkowych i ogrodowych, oraz towarzyszących ciągom komunikacyjnym,
podlega ochronie zgodnie z przepisami ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody.
2. Dla zespołów parków i alej ustala się konieczność zachowania strefy wolnej od zabudowy i trwałego zagospodarowania terenu, w tym parkingów, w odległości co najmniej 20 m od drzew.
3. Na terenach nowej zabudowy mieszkaniowej, usługowej i przemysłowej należy przeznaczać na cele zieleni powierzchnie określone w ustaleniach szczegółowych w rozdziale VI
II.§ 18
1. W granicach obszarów bezpośredniego zagrożenia powodzią, oznaczonych na rysunkach planu, obowiązują zasady i warunki zagospodarowania określone w ustawie Prawo wodne.
2. Przebudowę i nadbudowę istniejących obiektów i zmianę zagospodarowania przynależnych im działek, zlokalizowanych w granicach obszarów bezpośredniego zagrożenia powodzią, należy uzgadniać z odpowiednimi organami gospodarki wodnej oraz z właściwym komitetem przeciwpowodziowym.
3. Na terenach i działkach zainwestowanych, istniejących i projektowanych, należy zachować istniejące sprawne systemy odprowadzania wód powierzchniowych, w tym rowy. Zmiana elementów systemu wymaga zgody odpowiednich organów gospodarki wodnej oraz z właściwego komitetu przeciwpowodziowego.
4. W zagospodarowan
iu terenów i działek przyległych do wód powierzchniowych należy zabezpieczyć możliwość dostępu do wody zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne.§ 19
1. Granicę terenu
zewnętrznej ochrony pośredniej ujęcia wody powierzchniowej w Przybkowie dla miasta Legnicy określa w całości rysunek planu nr 1. Zakres zamierzeń inwestycyjnych lokalizowanych na terenie, które wymagają uzyskania pozytywnych opinii organów ochrony środowiska i inspekcji sanitarnej określa decyzja o ustanowieniu strefy ochronnej.2. Granicę Głównego Zbiornika Wód Podziemnych Nr 317 “Niecka Sudecka”, obejmującego północną część gminy określa w całości rysunek planu nr 1. Zakres ochrony zbiornika określa ustawa Prawo wodne.
3. Na terenach użytków rolnych położonych w granicach terenu
zewnętrznej ochrony pośredniej oraz Głównego Zbiornika Wód Podziemnych należy prowadzić produkcję rolną zgodnie z zasadami określonymi w § 16 ust. 2.§ 20
1. Obowiązujące strefy ochrony:
1) bezpośredniej i pośredniej ujęcia wody dla wsi Lubiechowa oznaczono na rysunkac
2) bezpośredniej ujęć wody dla miasta i gminy, zlokalizowanych we wsi Lubiechowa, oznaczono na rysunku planu nr 5, a zlokalizowanych we wsi Stara Kraśnica, na rysunku planu nr 1.
2. Zakres ochrony i zasady zagospodarowania w strefach okre
ślają obowiązujące decyzje – pozwolenia wodno-prawne.3. Istniejące i użytkowane, a niezarejestrowane studnie, w tym także oznaczone na rysunkach planu, należy szczegółowo zinwentaryzować i uzyskać na ich eksploatację pozwolenia zgodnie z przepisami szczeg
ólnymi, w tym wodno-prawne stosownie do przepisów ustawy Prawo wodne.§ 21
1. Zasady ochrony środowiska związane z eksploatacją złóż bazaltu i bentonitu “Krzeniów” w Wilkowie oraz wapienia “Kapella” w Podgórkach jak też granice ich eksploatacji, obszarów i terenów górniczych określają projekty zagospodarowania poszczególnych złóż oraz warunki koncesji na wydobywanie kopalin.
2. Złoże miedzi “Nowy Kościół” podlega ochronie na warunkach określonych w przepisach szczególnych.
§ 22
1. Zagospodarowanie odpadów o
kreśla gminny plan gospodarki odpadami opracowany w oparciu o przepisy ustawy o odpadach.2. Ustala się następujące zasady w zakresie składowania i usuwania odpadów na obszarze objętym planem:
1) zakazuje się składowania i unieszkodliwiania odpadów,
2) do
puszcza się wyłącznie magazynowanie odpadów stosownie do przepisów ustawy o odpadach,3) lokalizacje miejsc czasowego gromadzenia odpadków stałych (odpadów komunalnych) należy określać w oparciu o przepisy szczególne,
4) w miejscach czasowego gromadzenia odpadków stałych należy uwzględniać możliwość segregacji odpadków,
5) odpadki wywozić na międzygminne składowisko odpadów komunalnych zlokalizowane w gminie Pielgrzymka.
3. Zakłada się możliwość przeznaczenia na cele zakładu unieszkodliwiania i utylizacji odpadów komunalnych części wyrobiska po zakładzie eksploatacji bazaltu w Krzeniowie.
4. Na terenie gminy dopuszcza się lokalizację grzebowiska dla zwierząt na potrzeby gminy, przy zachowaniu warunków i trybu wyznaczania lokalizacji szczegółowej określonych w przepisach szczególnych.
§ 23
W zagospodarowaniu terenów sąsiadujących z terenami (obszarami) kolejowymi, terenami dróg i ulic publicznych oraz wskazanych do ustanowienia obszarów ograniczonego użytkowania od linii i urządzeń infrastruktury technicznej należy uwzględniać wymogi ochrony, wynikające z przepisów szczególnych, przed uciążliwościami tych terenów, linii i urządzeń.