Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy
R o z d z i a ł I
Postanowienia ogólne
§ 1
Uchwała niniejsza reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Kotla.
§ 2
Artykuły powołane w uchwale bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zamianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733).
§ 3
1. Mieszkaniowy zasób Gminy Kotla stanowią lokale określone w art. 20 ust. 1 ustawy.
2. W skład mieszkaniowego zasobu Gminy Kotla wchodzą następujące rodzaje lokali: mieszkalne i socjalne określone w art. 2 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy.
§ 4
1. Wynajmującym lokale mieszkalne i socjalne jest Gmina Kotla reprezentowana przez Wójta Gminy Kotla lub podmiot przez niego upoważniony.
2. Odstępuje się od pobierania kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu.
§ 5
Za dochód w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się sumę wszystkich dochodów członków gospodarstwa domowego.
R o z d z i a ł II
Tryb
rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych oraz sposób podania tych spraw kontroli społecznej§ 6
1. Załatwianie spraw najmu lokalu mieszkalnego rozpoczyna się od złożenia wniosku o najem lokalu mie
szkalnego.2. Do prowadzenia spraw związanych z zawarciem umowy najmu lokalu mieszkalnego zobowiązany jest Wójt Gminy Kotla.
§ 7
Sposób przyjmowania i rozpatrywania wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego jest jawny. Jawny jest też sposób wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane. Jawność postępowania ma na celu realizacje kontroli społecznej. Kontrola społeczna prowadzona będzie przez Komisję Gospodarki Komunalnej Rady Gminy Kotla, do której należeć będzie opiniowanie wniosków
o przydział lokalu.§ 8
1. Ustalenie osób spełniających kryteria zawarte w § 9 i 12 następuje w formie wykazów.
2. Ilość osób ujętych w wykazie powinna być dostosowana do możliwości lokalowych gminy.
3. Warunki określone w § 9 i 12 muszą być spełnione w chwili otrzymania przydziału na zawarcie umowy najmu lokalu.
§ 9
1. Wolne lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m
2 mogą być oddawane w najem osobom wpisanym na listę osób oczekujących na zawarcie umowy najmu na czas nieoznaczony, a gospodarstwo domowe tych osób tworzy co najmniej siedmiu członków.2. W przypadku braku osób o których mowa w ust. 1, wynajem lokalu o powierzchni użytkowej powyżej 80 m
2 następuje ze 100% zwyżką stawki czynszu.R o z d z i a ł III
Kryteria wyboru osób, któ
rym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego§ 10
1. Gmina Kotla, gospodarując swoim zasobem mieszkaniowym, wynajmuje lokale mieszkańcom posiadającym stałe zameldowanie w gminie Kotla przynajmniej przez okres
5 lat.2. W wyjątkowych przypadkach Wójt Gminy może zawrzeć umowę najmu z innymi osobami niż określone w ust. 1, o ile jest to uzasadnione interesem społeczności lokalnej.
§ 11
1. Najemcą lokalu socjalnego zastrzeżeniem art. 14 ust. 1 ustawy może być wyłącznie osoba, która nie ma tytułu prawnego do innego lokalu i której dochody brutto w gospodarstwie domowym w okresie poprzedzającym trzy miesiące nie przekroczyły 100% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych lub 50% najniższej emerytury na oso
bę w gospodarstwach wieloosobowych.2. W przypadkach orzeczenia przez sąd uprawnienia do lokalu socjalnego umowę na lokal socjalny zawiera się w pierwszej kolejności.
3. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na jeden rok.
§ 12
1. Najemcą lokalu mieszkalnego może zostać wyłącznie osoba, która zamieszkuje w lokalu, w którym na osobę przypada mniej niż 5 m
2 powierzchni mieszkalnej i której dochody brutto z gospodarstwa domowego w okresie poprzedzającym trzy miesiące nie przekroczyły 150% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych lub 100% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych.2. Gmina Kotla, gospodarując swoim zasobem mieszkaniowym, wynajmuje lokale mieszkańcom posiadającym stałe zameldowanie w Gminie Kotla przynajmniej przez okres
5 lat.3. W wyjątkowych przypadkach Wójt Gminy Kotla może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone w ust. 2, o ile jest to uzasadnione interesem społeczności lokalnej
4. Najemcą lokalu mieszkalnego może być również osoba, która zamieszkuje w budynku przeznaczonym do remontu kapitalnego bądź utraciła lokal w wyniku klęski żywiołowej.
R o z d z i a ł IV
Zamiany mieszkań
§ 13
1. Najemca może dokonać zamiany na inny lokal za pisemną zgodą wynajmującego.
2. Nie zezwala się na dokonanie zamiany, gdy w jej wyniku na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m
2 powierzchni mieszkalnej lub gdy zamiana może zagrozić interesowi gminy.§ 14
Najemcy lokali, którzy posiadają utrudniony dostęp do swoich lokali z powodu warunków zdrowotnych potwierdzonych odpowiednim orzeczeniem lekarskim mogą ubiegać się o zamianę obecnego lokalu na lokal, w którym utrudnienie w dostępie do lokalu nie będzie występować.
R o z d z i a ł V
Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy
§ 15
Gmina może wyrazić zgodę na zawarcie umowy najmu lokalu stanowiącego własność gminy z pozostałymi w lokalu zstępnymi, wstępnym, rodzeństwem i osobami przysposobionymi najemcy tego lokalu, jeżeli dotychczasowy najemca opuścił lokal oraz:
a) przeprowadził się do lokalu, do którego nie uzyskał tytułu prawnego,
b) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu w wyniku zawarcia związku małżeńskiego,
c) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu, w którym w przypadku przekwaterowania wszystkich osób uprawnionych nastąpiłoby przegęszczenie (poniżej 5 m
§ 16
Gmina może wyrazić zgodę na zawarcie umowy najmu lokalu stanowiącego własność gminy z osobami, które nie wstąpiły w stosunek najmu po śmierci najemcy na podstawie art. 26 pkt 12 ustawy, a zamieszkiwały z nim przez okres co najmniej 5 lat.
§ 17
1. Osoby pozostałe w lokalu mieszkalnym opuszczonym przez najemcę i nieposiadające prawa do zawarcia umowy o najem tego lokalu obowiązane są opuścić lokal w terminie 1 miesiąca.
2. Za bezumowne zajmowanie lokalu mieszkalnego naliczane będzie odszkodowanie w wysokości określonej w art. 18 ustawy, o której mowa w § 2.
3. W przypadku nieopuszczenia lokalu mieszkalnego w terminie, o którym mowa w ust. 1 wytoczone zostanie powództwo o opuszczenie i wydanie lokalu mieszkalnego.
4. Zasady określone w ust. 2 i 3 stosuje się również do osób, które nie wstąpiły w stosunek najmu po śmierci najemcy.
R o z
d z i a ł VIZwiększanie mieszkaniowego zasobu Gminy Kotla poprzez adaptację lokali niemieszkalnych na lokale mieszkalne
§ 18
1. Mieszkaniowy zasób gminy można zwiększyć poprzez dokonywanie przez osoby fizyczne zwane w dalszej części inwestorem na koszt własny adaptacji strychów, suszarni i innych pomieszczeń niewchodzących w skład już istniejących lokali mieszkalnych lub użytkowych usytuowanych w obiektach stanowiących własność Gminy Kotla.
2. Adaptacja o której mowa w ust. 1 polega na nadbudowie, przebudo
wie, rozbudowie, odbudowie pomieszczeń niemieszkalnych obiektach budowlanych.§ 19
Zgodę na wykonanie prac określonych w § 16 wydaje Wójt Gminy Kotla.
§ 20
Załatwienie spraw dotyczących udostępnienia obiektu budowlanego lub lokalu z przeznaczeniem na adaptację musi być poprzedzone złożeniem wniosku o uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Tryb składnia wniosku oraz miejsce złożenia określa Prawo budowlane.
§ 21
1. Na podstawie uzyskanej zgody na prace określone w § 17 oraz wymaganych ekspertyz i projektów technicznych określonych w rozdziale 4 ustawy – Prawo budowlane, osoba która uzyskała zgodę zawiera z właścicielem umowę o udostępnienie obiektu budowlanego lub lokalu z przeznaczeniem na adaptację.
2. W zawartej umowie powinny być określone w szczególności warunki udostępniania obiektu budowlanego lub lokalu do adaptacji, a także wzajemne obowiązki inwestora i właściciela oraz zasady rozliczeń.
§ 22
Po zakończeniu robót adaptacyjnych i komisyjnym odbiorze lokalu Wójt Gminy zawiera z inwestorem umowę najmu na ten lokal mieszkalny.
R o z d z i a ł VII
Obowiązki wynajmującego i najemcy
§ 23
1. Wynajmujący jest zobowiązany do utrzymania budynku w należytym stanie technicznym, jak i zapewnienia sprawnego działania istniejących w budynku instalacji technicznych, umożliwiających najemcy korzystanie z oświetlenia i ogrzewania lokalu, zimnej wody oraz urządzeń należących do wyposażenia lokalu lub budynku.
2. Do wynajmującego należy w szczególności:
a) utrzymanie w należytym stanie pomieszczeń i urządzeń służących do wspólnego użytku mieszkańców,
b) dokonywanie napraw jego elementów konstrukcyjnych, pomieszczeń i urządzeń oraz przywrócenie poprzedniego stanu budynku uszkodzonego, niezależnie od przyczyn, z tym że najemcę obciąża obowiązek pokrycia szkód powstałych z
c) dokonywanie napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia, w zakresie nieobciążającym najemcę, a zwłaszcza:
– napraw i wymiany wewnętrznych instalacji wodno-kanalizacyjnej,
–
napraw i wymiany instalacji centralnego ogrzewania, elektrycznej z wyjątkiem osprzętu.§ 24
1. Najemca jest obowiązany utrzymać lokal i pomieszczenia do niego przynależne we właściwym stanie technicznym i sanitarnym, dbać i chronić przed uszkodzeniem i dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego korzystania.
2. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja elementów budynku i wyposażenia w obrębie wynajmowanego lokalu łącznie z ich wymianą, a w szczególności:
a) podłóg, i wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych i drewnianych,
b) okien i drzwi,
c) wbudowanych mebli,
d) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych),
e) podgrzewaczy wody, wanien i brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i um
ywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony,f) wymiany zużytych elementów pieców węglowych i akumulacyjnych oraz instalacji centralnego ogrzewania, w wypadku gdy nie została ona zainstalowana przez wynajmującego,
g) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności,
h) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych poprzez:
– malowanie, tapetowanie ścian oraz naprawę uszkodzeń tynków sufitów i ścian,
– malowanie i konserwację stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji i wyposażenia w celu zabezpieczenia ich przed korozją.
3. Poza naprawami, o których mowa w ust. 2 najemca obowiązany jest do naprawy szkód w elementach budynku powstałych z jego winy lub zaniedbania z powodu zastosowania niewłaściwych materiałów lub technologii w czasie drobnych robót budowlanych niewymagających “pozwolenia na budowę” lub w wyniku użycia niewłaściwych urządzeń jak i paliw.
4. Od
powiedzialność najemcy i pełnoletnich osób stale z nim zamieszkujących jest solidarna.§ 25
1. W razie awarii wywołującej szkodę lub grożącej bezpośrednio powstaniem szkody najemca jest obowiązany do natychmiastowego udostępnienia lokalu w celu jej usunięcia. Jeżeli najemca jest nieobecny lub odmawia dostępu do lokalu, wynajmujący ma prawo wejść do lokalu w obecności funkcjonariusza policji, a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej także przy jej udziale.
2. Jeżeli otwarcie lokalu nastąpiło pod nieobecność najemcy lub osoby pełnoletniej stale z nim zamieszkującej, wynajmujący jest obowiązany zabezpieczyć lokal i znajdujące się w nim rzeczy do czasu przybycia najemcy. Z czynności tych sporządza się protokół.
3. W razie niewykonania przez najemcę obowiązków określonych w § 24 ust. 1 Wynajmujący wykona w zastępstwie te prace na koszt najemcy.
4. Najemca powinien także udostępnić wynajmującemu lokal w celu dokonania:
a) okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach doraźnego przeglądu stanu i wyposażenia tech
b) zastępczego wykonania prac przez wynajmującego.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-13/49/03 z dnia 14 listopada 2003 r. stwierdza się nieważność § 25)
§ 26
1. Najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego.
2. Po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu najemca zobowiązany jest odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw, określonych w § 24.
3. Roboty remontowe w lokalu znajdującym się w budynku wpisanym do rejestru zabytków mogą być przeprowadzone wyłącznie na podstawie i po uzyskaniu zezwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.