3082

UCHWAŁA RADY MIASTA I GMINY PRUSICE

z dnia 16 października 2003 r.

w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Prusice

Na podstawie art. 5a i 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Rada Miasta i Gminy Prusice uchwala, co następuje:

§ 1

W sprawach ważnych dla gminy lub w przypadkach określonych w ustawach mogą być przeprowadzane konsultacje z mieszkańcami Gminy Prusice na zasadach i w trybie określonym w niniejszej uchwale.

§ 2

Konsultacje z mieszkańcami przeprowadza organizator konsultacji.

§ 3

1. Organizatorem konsultacji może być osoba fizyczna lub prawna, w przypadku gdy ma w tym interes faktyczny lub prawny oraz Burmistrz Miasta i Gminy Prusice w przypadku gdy wymaga tego przepis ustawy lub Statut Miasta i Gminy Prusice.

2. Organizator może zlecić wykonywanie czynności konsultacyjnych osobom trzecim.

§ 4

Koszty przeprowadzenia konsultacji ponosi wyłącznie organizator.

§ 5

1. Organizator konsultacji informuje pisemnie Burmistrza Miasta i Gminy Prusice, zwanego dalej Burmistrzem, o zamiarze ich przeprowadzenia nie później niż w terminie 21 dni przed planowaną datą rozpoczęcia konsultacji, z zastrzeżeniem zapisu ust. 8.

2. Informacja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać w szczególności:

1) oznaczenia organizatora (imię i nazwisko oraz adres zamieszkania na terenie Gminy Prusice, w przypadku osoby prawnej wskazanie jej siedziby),

2) określenie przedmiotu konsultacji,

3) wskazanie obszaru Gminy, której dotyczy przedmiot konsultacji,

4) określenie formy konsultacji, o której mowa w § 8 niniejszej uchwały,

5) wskazanie terminu rozpoczęcia i zakończenia konsultacji.

3. W przypadku, gdy z przedstawionej przez organizatora informacji wynika, że przeprowadzenie konsultacji w danym przedmiocie może naruszyć prawo, Burmistrz wydaje niezwłocznie w tej sprawie zarządzenie o zakazie przeprowadzenia konsultacji.

4. Zarządzenie waz z uzasadnieniem bez zbędnej zwłoki doręcza się organizatorowi.

5. Na zarządzenie o zakazie przeprowadzenia konsultacji służy skarga do Rady Miasta i Gminy Prusice, zwanej dalej Radą Gminy.

6. Rada Miasta i Gminy może uchylić zarządzenie Burmistrza jeżeli uzna, że nie zachodziły przesłanki do wydania zakazu przeprowadzenia konsultacji.

7. Przeprowadzenie konsultacji w przypadku wydania nieuchylonego przez Radę zarządzenia o zakazie ich przeprowadzenia powoduje, że wynik konsultacji jest nieważny.

8. Burmistrz przeprowadza konsultacje na podstawie wydanego zarządzenia, które powinno zawierać w szczególności informacje określone w ust. 2.

§ 6

W przypadku gdy przedmiot konsultacji dotyczy całej Gminy, a organizator zamierza je przeprowadzić jedynie na obszarze sołectwa lub kilku sołectw, Burmistrz w pisemnej sygnalizacji wskazuje mu wymagany zakres terytorialny.

§ 7

1. Z uwzględnieniem ust. 2 Rada Miasta i Gminy na najbliższym posiedzeniu, po przedstawieniu Burmistrzowi przez organizatora informacji, o której mowa w § 5, a w przypadku o którym mowa w § 5 ust. 8 po wydaniu zarządzenia przez Burmistrza, powołuje doraźną Komisję ds. konsultacji z mieszkańcami.

2. W przypadku określonym w § 5 ust. 7 Burmistrz informuje Radę o zaistniałej sytuacji.

§ 8

1. Konsultacje z mieszkańcami mogą być przeprowadzane w następujących formach:

1) bezpośrednich spotkań z mieszkańcami,

2) spotkań z delegatami mieszkańców,

3) ankiety.

2. Możliwe jest łączenie formy ankiety z innymi sposobami przeprowadzenia konsultacji.

§ 9

1. Przez bezpośrednie spotkanie z mieszkańcami rozumie się spotkanie organizatora w wyznaczonych miejscach lub w domostwach z osobami pełnoletnimi zamieszkałymi w Gminie Prusice, na którym zostanie przedstawiony przedmiot konsultacji oraz zostanie wyrażone przez mieszkańców na jego temat stanowisko.

2. Stanowisko powinno jednoznacznie wynikać z protokołu sporządzonego z danego spotkania przez organizatora oraz podpisanego przez jego uczestników. W protokole należy w szczególności określić liczbę osób popierających stanowisko, przeciwnych i wstrzymujących się.

3. Określenie osób w protokole następuje poprzez czytelne podanie imienia i nazwiska, adresu, numeru i serii dowodu osobistego danej osoby oraz złożenie przez nią podpisu.

4. Organizator przekazuje protokoły z bezpośrednich spotkań z mieszkańcami Przewodniczącemu Rady, który następnie kieruje je do Komisji ds. konsultacji z mieszkańcami celem wyrażenia opinii na temat ich ważności.

§ 10

1. Przez spotkanie z delegatami mieszkańców rozumie się spotkanie organizatora z, delegatami mieszkańców, na którym zostanie przedstawiony przedmiot konsultacji oraz zostanie wyrażone przez delegatów mieszkańców stanowisko na jego temat.

2. Delegatem mieszkańców może być osoba pełnoletnia, zamieszkała w Gminie Prusice i posiadająca pisemne upoważnienie co najmniej 25 mieszkańców.

3. Stanowisko powinno jednoznacznie wynikać z protokołu spotkania z delegatami sporządzonego przez organizatora oraz podpisanego przez jego uczestników. W protokole należy w szczególności określić liczbę osób popierających stanowisko, przeciwnych i wstrzymujących się.

4. Przepisy § 9 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

§ 11

1. Przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami w drodze ankiety polega na przekazaniu przez organizatora mieszkańcom Gminy pisemnego zapytania zawierającego w szczególności:

1) oznaczenie organizatora konsultacji,

2) przedmiot konsultacji wyrażony w zdaniu pytającym –“Czy jesteś za ...”,

3) alternatywne odpowiedzi – “tak” i “nie”,

4) pouczenie o konieczności wyboru jednej z odpowiedzi,

5) imię i nazwisko ankietowanego, adres jego zamieszkania, serię i numer dowodu osobistego oraz podpis ankietowanego,

6) sposób przekazania wypełnionej ankiety.

2. Po zebraniu wypełnionych przez mieszkańców ankiet organizator przedstawia Przewodniczącemu Rady wyniki przeprowadzonej ankiety wraz z całą dokumentacją.

3. Przewodniczący Rady wyniki ankiety wraz z dokumentacją przekazuje niezwłocznie Komisji ds. konsultacji z mieszkańcami celem stwierdzenia ważności przeprowadzonych konsultacji.

§ 12

1. Jeżeli przedmiot konsultacji dotyczy całej Gminy, konsultacje z mieszkańcami uważa się za ważne jeżeli wzięło w nich udział 30% mieszkańców Gminy, a w przypadku braku wymaganej frekwencji, konsultacje są ważne jeżeli odbyły się w drugim, wyznaczonym wcześniej i podanym do publicznej wiadomości terminie.

2. Jeżeli przedmiot konsultacji dotyczy danego sołectwa lub innej jednostki pomocniczej, konsultacje z mieszkańcami uważa się za ważne jeżeli wzięło w nich udział 30% z danego sołectwa lub innej jednostki pomocniczej, a w przypadku braku wymaganej frekwencji, konsultacje są ważne jeżeli odbyły się w drugim, wyznaczonym wcześniej i podanym do publicznej wiadomości terminie.

3. Jeżeli przedmiot konsultacji dotyczy kilku sołectw, stosuje się odpowiednio ust. 2.

4. Nieważność konsultacji może być stwierdzona również z innych powodów.

§ 13

O ważności konsultacji rozstrzyga Rada Miasta i Gminy, po zapoznaniu się z opinią Burmistrza zawierającą w szczególności informacje o niezbędnym terytorialnym obszarze konsultacji oraz opinią doraźnej Komisji ds. konsultacji z mieszkańcami.

§ 14

1. W przypadku, gdy mimo sygnalizacji Burmistrza, o której mowa w § 6, konsultacje zostaną przeprowadzone na obszarze mniejszym, Rada może uznać konsultacje za nieskuteczne i zalecić ich rozszerzenie.

2. Podejmując uchwałę o nieskuteczności konsultacji, Rada podaje wymagany zakres terytorialny konsultacji.

3. Koszty dodatkowych konsultacji ponosi organizator.

§ 15

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Prusice.

§ 16

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

Przewodniczący

Rady Miasta i Gminy

Mariusz Kiepul