3071

UCHWAŁA RADY GMINY W WĄDROŻU WIELKIM

z dnia 29 października 2003 r.

w sprawie Statutu Gminy Wądroże Wielkie

Na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz.1591, zm. w 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 214, poz. 1806) Rada Gminy Wądroże Wielkie uchwala:

STATUT GMINY WĄDROŻE WIELKIE

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

JAROSŁAW LASKA

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy w Wądrożu Wielkim z dnia 29 października 2003 r. (poz. 3071)

Załącznik nr 2 do uchwały Rady Gminy w Wądrożu Wielkim z dnia 29 października 2003 r. (poz. 3071)

WYKAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH GMINY

– Urząd Gminy w Wądrożu Wielkim

– Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wądrożu Wielkim

– Zakład Usług Komunalnych w Wądrożu Wielkim

– Przedszkole Gminne w Wądrożu Wielkim

– Szkoła Podstawowa w Wądrożu Wielkim z filią w Budziszowie Wielkim

– Gimnazjum w Budziszowie Wielkim

– Gminna Biblioteka Publiczna w Wądrożu Wielkim z filią w Budziszowie Wielkim

Załącznik nr 3 do uchwały Rady Gminy w Wądrożu Wielkim z dnia 29 października 2003 r. (poz. 3071)

Herb i flaga Gminy Wądroże Wielkie

Dla wyrażenia wspólnoty wiejskiej i jej samorządności, w oparciu o art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie terytorialnym z dnia 8 marca 1990 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 95 z późn. zm.) oraz art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o znakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130), ustanawia się dwa znaki gminy Wądroże Wielkie, herb i wywodzącą się z niego flagę. Znaki te, powinny być otoczone głębokim szacunkiem przez mieszkańców wspólnoty, stanowiąc ich symbol przywiązania i lokalnego patriotyzmu, gotowości do podejmowania wysiłków do obrony samorządności i wspólnego dobra.

1. Herb gminy Wądroże Wielkie został umieszczony w polu tarczy w formie średniowiecznej, zwanej starofrancuską. Wielki herb gminy tworzą:

W polu gotyckiej tarczy barwy zieleni, złoty romański portal istniejący w południowej ścianie nawy kościoła średniowiecznego w Wądrożu Wielkim, pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, dziś pw. Matki Boskiej Różańcowej. Portal ów jest podkreśleniem wielkiej wartości zabytku, gdyż datuje się go na drugą ćwierć wieku XIII, jako najstarszy na terenie gminy a zielone pole tarczy jest podkreśleniem rolniczego charakteru gminy. Portal omurowany z tympanonem, otwarty do wnętrza ze srebrnym polem, które jest polem dla godła herbu – orła Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, z czasów panowania Bolka I, ukazanego na pomniku nagrobnym w mauzoleum w Krzeszowie, w obszarze którego znajdowały się tereny dzisiejszej gminy. Książęcy orzeł, czerwono--czarny (z dzieleniem w słup) ze srebrną półksiężycową przepaską poprzez pierś i skrzydła panował w tych dobrach do końca panowania Bolka II zwanego “Małym”. W tympanonie czerwona mitra książęca ze złotym obrysem. Dołem u portalu, na jego stopniach – czerwony kobierzec, na którym leży złoty kłos. To podkreślenie rolniczej tradycji i dzisiejszej specjalności gminy, 86% obszaru gminy to użytki rolne. U bocznic tarczy dwa podtrzymujące ją jednorożce górą wspięte, dołem w miejsce kopyt mające rybie ogony, dzielone w pas, górą czarne, od pasa w dół po rybich ogonach srebrne. Mistyczne zwierzęcie to forma z herbu Niemptsch, pochodząca z płyty epitafijnej w kościele w Kosiskach.

Napis w polu tarczy to już pewnego rodzaju identyfikacja gminy, poprzez złotą wstęgę z nazwą gminy z napisem zielonymi literami:

GMINA * WĄDROŻE WIELKIE * GMINA

Istnieje również wizerunek herbu, określany jako podstawowy – mały – używany bez jednorożców i złotej wstęgi z napisami. Używany powszechnie na drukach urzędu gminy.

2. Zarówno w herbie jak i na fladze złoto może być zastąpione barwą żółta, a srebro – białą.

3. Herb jest umieszczony na sali obrad Rady Gminnej, w pomieszczeniach Urzędu Gminy oraz na ceremonialnych drukach urzędowych Przewodniczącego Rady Gminy a także na drukach i pieczęciach urzędowych, jeśli dopuszczają to przepisy ogólnopaństwowe.

4. Użycie herbu przez instytucje niebędące jednostkami organizacyjnymi Gminy, a także przez organizacje społeczne, zwłaszcza w celach handlowych i reklamowych, może nastąpić tylko za zgodą Wójta Gminy.

5. W miejscach publicznych wywiesza się flagę w czasie uroczystości gminnych i państwowych.

6. Barwy Gminy określa jej flaga. Podstawą dla formowania flagi gminy Wądroże Wielkie jest herb gminy. Zieleń, to barwa pola tarczy. Złoto i czerwień, barwy godła. Barwa zieleni od dołu w poziomej strefie płachty flagi. Barwa złota to środkowa strefa pozioma flagi. Barwa czerwieni to górna strefa pozioma flagi.

7. Flaga może być wywieszona na gmachu urzędu gminy, przedsiębiorstw i organizacji społecznych w czasie ich uroczystości oraz uroczystości gminnych.

Jeśli flagę wywiesza się obok flagi państwowej, to pierwszą umieszcza się na niższym maszcie zawsze z prawej strony.