REGULAMIN

UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA

TERENIE MIASTA SZCZAWNA ZDROJU

R o z d z i a ł 1

Postanowienia ogólne

§ 1

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Szczawna Zdroju, zwany dalej Regulaminem, ustala szczegółowe wymagania i warunki utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości znajdujących się w mieście.

§ 2

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

1) podmiotach uprawnionych – rozumie się przez to przedsiębiorców posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości lub w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych,

2) właścicielach nieruchomości, nieczystościach ciekłych i zbiornikach bezodpływowych – rozumie się przez to odpowiednio właścicieli nieruchomości, nieczystości ciekłe i zbiorniki bezodpływowe określone przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,

3) odpadach komunalnych – rozumie się przez to odpady komunalne określone przepisami ustawy o odpadach,

4) zwierzętach domowych i zwierzętach gospodarskich – rozumie się przez to odpowiednio zwierzęta domowe i zwierzęta gospodarskie określone przepisami ustawy o ochronie zwierząt.

R o z d z i a ł 2

Wymagania w zakresie prowadzenia selektywnej

zbiórki odpadów komunalnych

§ 3

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, ukierunkowanej na segregację papieru i tektury, tworzyw sztucznych, puszek aluminiowych, baterii oraz szkła.

§ 4

Na terenach miasta wyselekcjonowane odpady należy gromadzić w pojemnikach:

1) w kolorze niebieskim – do segregacji papieru i tektury,

2) w kolorze żółtym – do segregacji tworzyw sztucznych,

3) w kolorze zielonym – do segregacji szkła mieszanego,

4) w kolorze czerwonym – do segregacji baterii,

5) w kolorze fioletowym – do segregacji aluminium.

§ 5

Wywóz odpadów pochodzących ze zbiórki selektywnej prowadzi bezpłatnie Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania z Wałbrzycha, nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

R o z d z i a ł 3

Wymagania w zakresie uprzątania błota, śniegu, lodu

i innych zanieczyszczeń

§ 6

1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do niezwłocznego uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio wzdłuż nieruchomości oraz innych części nieruchomości służących do użytku publicznego.

2. Obowiązek uprzątania chodnika i innych części nieruchomości służących do użytku publicznego ze śniegu i lodu powinien być realizowany przez:

1) odgarnięcie w miejsce niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów,

2) podjęcie działań likwidujących lub co najmniej ograniczających śliskość, przy czym materiały użyte do tych celów należy uprzątnąć niezwłocznie po ustaniu przyczyn ich zastosowania.

§ 7

Zebrane zanieczyszczenia należy gromadzić w urządzeniach do tego przeznaczonych lub w miejscu nieutrudniającym ruchu.

R o z d z i a ł 4

Wymagania w zakresie mycia i naprawy pojazdów samochodowych

§ 8

1. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może odbywać się wyłącznie pod warunkiem niezanieczyszczania środowiska.

2. Zabrania się odprowadzania powstających ścieków do ziemi lub cieków i zbiorników wodnych.

§ 9

Naprawa pojazdów samochodowych poza warsztatami samochodowymi może odbywać się wyłącznie pod warunkiem niezanieczyszczania środowiska i gromadzenia powstających odpadów w pojemnikach do tego przeznaczonych.

R o z d z i a ł 5

Rodzaje urządzeń przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych oraz wymagania dotyczące ich

rozmieszczania i utrzymywania

§ 10

1. Odpady komunalne na terenie nieruchomości należy zbierać wyłącznie do urządzeń dostosowanych do mechanicznego wywozu, tj. pojemników o pojemnościach 60, 120, 240, 1100, 2200 litrów oraz kontenerów KP-7.

2. W sytuacjach wyjątkowego krótkotrwałego zwiększenia ilości odpadów komunalnych dozwolone jest ich gromadzenie w szczelnych workach foliowych.

3. Odpady komunalne wielkogabarytowe należy gromadzić w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości, w sposób nieutrudniający korzystanie z nieruchomości przez osoby do tego uprawnione.

§ 11

Liczba i pojemność urządzeń powinna gwarantować ciągłość zbierania odpadów powstających na terenie nieruchomości.

§ 12

Rozmieszczenie urządzeń do zbierania odpadów należy ustalić z podmiotem uprawnionym do wywozu. Powinno ono być zgodne z obowiązującymi warunkami technicznymi oraz nie może powodować nadmiernych uciążliwości i utrudnień dla mieszkańców nieruchomości lub osób trzecich.

§ 13

Właściciele nieruchomości zobowiązani są utrzymywać miejsce ustawienia urządzeń do zbierania odpadów w czystości i porządku.

§ 14

Do zbierania odpadów komunalnych na drogach publicznych stosuje się urządzenia rozmieszczone w rejonach intensywnego natężenia ruchu pieszych, których rodzaj oraz usytuowanie ustala indywidualnie Burmistrz Szczawna Zdroju.

§ 15

Urządzenia do zbierania odpadów należy utrzymywać w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym poprzez ich okresowe mycie i dezynfekowanie oraz poddawanie bieżącym naprawom.

§ 16

Zabrania się spalania jakichkolwiek odpadów w urządzeniach do ich zbierania, w tym także odpadów roślinnych.

R o z d z i a ł 6

Częstotliwość i sposoby pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych

§ 17

1. Odpady komunalne z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego należy usuwać wyłącznie za pomocą podmiotu uprawnionego tak często, aby urządzenia do ich zbierania nie przepełniały się, a odpady nie musiały być dodatkowo zbierane obok nich, jednak nie rzadziej niż raz w tygodniu.

2. Odpady wielkogabarytowe z terenu nieruchomości należy usuwać niezwłocznie, w terminach uzgodnionych z podmiotem uprawnionym.

3. Miejscem składowania odpadów komunalnych jest wysypisko odpadów w Wałbrzychu.

§ 18

1. Nieczystości ciekłe z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego, niewyposażonych w sieć kanalizacyjną, należy usuwać wyłącznie za pomocą podmiotu uprawnionego tak często, aby zbiorniki bezodpływowe do ich gromadzenia nie przepełniały się, jednak nie rzadziej niż raz w miesiącu.

2. Miejscem usuwania nieczystości ciekłych jest Oczyszczalnia ścieków w Świebodzicach.

§ 19

Termin przechowywania dokumentów, tj. umów i dowodów uiszczania należności za korzystanie z usług, o których mowa w niniejszym Regulaminie, wykonywanych przez podmioty uprawnione, ustala się na okres dwóch lat.

R o z d z i a ł 7

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe

§ 20

Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do sprawowania właściwej opieki nad nimi, w celu niedopuszczenia do stwarzania zagrożenia i uciążliwości dla ludzi.

§ 21

1. Zabrania się:

1) pozostawiania zwierząt domowych bez nadzoru, jeżeli nie znajdują się w pomieszczeniu zamkniętym lub na terenie ogrodzonym,

2) wprowadzania zwierząt do piaskownic i na place zabaw,

3) dopuszczania do uszkadzania lub niszczenia przez zwierzęta roślinności na terenach przeznaczonych do użytku publicznego,

4) szczucia psów lub doprowadzania ich do stanu, w którym mogą stać się niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

5) dopuszczać do sytuacji, w której psy podbiegają do ogrodzenia, stwarzając zagrożenie.

2. Nakłada się obowiązek rejestracji psów, które otrzymają numer rejestracyjny do zawieszenia na obrożę.

3. Zobowiązuje się Straż Miejską do:

1) przypominania właścicielom psów o przepisach określających zasady sprawowania opieki nad psami oraz skutkach ich nieprzestrzegania,

2) prowadzenia edukacji wśród dzieci i młodzieży szkolnej nt. prawidłowego sprawowania opieki nad psami.

§ 22

Na tereny użytku publicznego psy mogą być wyprowadzane tylko na smyczy i w kagańcu. Zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone wyłącznie poza tymi terenami i dodatkowo w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi, pod warunkiem, że pies ma kaganiec, a właściciel lub opiekun ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem. Na żądanie przedstawiciela Straży Miejskiej lub osoby poszkodowanej opiekun ma obowiązek okazać świadectwo szczepienia psa przeciw wściekliźnie.

§ 23

Właściciel lub opiekun zwierząt domowych zobowiązany jest do niezwłocznego usuwania spowodowanych przez nie zanieczyszczeń z pomieszczeń i terenów użytku publicznego.

R o z d z i a ł 8

Warunki utrzymywania zwierząt gospodarskich

na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej

§ 24

1. Wprowadza się całkowity zakaz chowu i utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenie obszaru “A” ochrony uzdrowiskowej, określonego w statucie gminy.

2. Na pozostałym obszarze miasta mogą być utrzymywane tylko dla potrzeb właściciela nieruchomości takie zwierzęta gospodarskie, jak drób i ptactwo, pod warunkiem przestrzegania zasad określonych w Regulaminie.

§ 25

Prowadzący hodowlę zwierząt gospodarskich jest zobowiązany:

1) zapewnić gromadzenie i usuwanie powstających odpadów i nieczystości w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami,

2) nie dopuszczać do zanieczyszczania terenu nieruchomości oraz środowiska,

3) nie dopuszczać do powstawania wobec innych osób zamieszkujących na nieruchomości lub nieruchomościach sąsiednich, uciążliwości w postaci hałasu, odorów itp.

R o z d z i a ł 9

Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji

i terminy jej przeprowadzania

§ 26

Obowiązkowej deratyzacji podlega cały obszar miasta.

§ 27

1. Wyznacza się następujące terminy przeprowadzania deratyzacji:

1) wiosenny – w dniach 15–30 kwietnia każdego roku,

2) jesienny – w dniach 15–31 października każdego roku.

2. W przypadkach uzasadnionych stanem zagrożenia sanitarnego, dodatkowe terminy przeprowadzania deratyzacji podane zostaną do publicznej wiadomości w drodze obwieszczenia.

§ 28

Do przeprowadzania deratyzacji zobowiązani są właściciele nieruchomości.

R o z d z i a ł 10

Postanowienia końcowe

§ 29

Zmiany do Regulaminu mogą być wprowadzane w trybie przewidzianym dla jego uchwalenia.