Zasady zbycia nieruchomości stanowiących własność

Gminy Nowa Ruda

 

§ 1

Poza pierwszeństwem w nabyciu nieruchomości w przypadkach określonych w ustawie, przyznaje się pierwszeństwo w nabywaniu lokali osobom fizycznym i prawnym będącym ich najemcami i dzierżawcami, pod warunkiem niezalegania z należnościami z tytułu tych umów, przysługującymi Gminie lub zarządcy działającemu w imieniu Gminy. Pierwszeństwo to przysługuje również, jeżeli przedmiotem najmu lub dzierżawy jest w całości budynek obejmujący tylko jeden lokal.

§ 2

1. Najemców i dzierżawców lokali zawiadamia się na piśmie o przeznaczeniu nieruchomości do zbycia oraz o przysługującym im pierwszeństwie, pod warunkiem złożenia wniosków o nabycie w terminie 21 dni od otrzymania zawiadomienia.

2. Pozostałe osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości składają wniosek o nabycie przed upływem terminu określonego w wykazie, t.j. w terminie 6 tygodni, licząc od dnia wywieszenia wykazu.

3. W razie przekroczenia przez osoby, o których mowa do ust. 1 i ust. 2 określonego terminu do złożenia wniosków o nabycie nieruchomości, nieruchomość ta może być zbyta w drodze przetargu.

4. Osoby, o których mowa w ust. 1 i ust. 2 korzystają z pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości, jeżeli złożą oświadczenie, ze wyrażają zgodę na cenę ustaloną w sposób określony w ustawie.

§ 3

Zwalnia się z obowiązku zbycia w drodze przetargu:

1) nieruchomości przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe lub na realizację urządzeń infrastruktury technicznej albo innych celów publicznych, jeżeli cele te będą realizowane przez podmioty, dla których są to cele statutowe i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową,

2) gdy sprzedaż nieruchomości następuje na rzecz osoby, która dzierżawi nieruchomość na podstawie umowy zawartej co najmniej na 10 lat, jeżeli nieruchomość ta została zabudowana na podstawie zezwolenia na budowę.

§ 4

1. Składnikiem ceny nieruchomości ustalonej na podstawie jej wartości, określonej przez rzeczoznawcę majątkowego są koszty przystosowania nieruchomości do zbycia (opracowanie dokumentacji formalnopawnej). Na poczet ceny sprzedaży nieruchomości zbywanej w trybie bezprzetargowym Gmina pobierać będzie zaliczkę w wysokości:

1) 300 zł – w przypadku lokali mieszkalnych w budynkach, w których znajduje się więcej niż 1 lokal mieszkalny,

2) 600 zł – w przypadku lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych w budynkach jednolokalowych (domy jednorodzinne).

2. Umowa z kandydatem na nabywcę określa w szczególności warunki wniesienia zaliczki i sposób jej rozliczenia.

3. Nabywcę obciążają ponadto koszty związane z przeniesieniem własności.

§ 5

1. Wyraża się zgodę na udzielenie bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy przy sprzedaży w drodze bezprzetargowej, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana najemcy jako lokal mieszkalny.

2. W budynkach, w których znajdują się co najmniej dwa lokale mieszkalne, bonifikaty wynoszą:

1) w przypadku, gdy nabywca dokonuje zapłaty ceny sprzedaży za lokal mieszkalny jednorazowo w całości przed zawarciem umowy przenoszącej własność – 70%,

2) w przypadku, gdy nabywca dokonuje zapłaty ceny sprzedaży za lokal mieszkalny w ratach – 40%.

3. W budynkach o jednym lokalu mieszkalnym oraz w budynkach mieszkalno-użytkowych, gdy budynek jest częścią składowa gruntu, a część użytkowa nie może stanowić odrębnej nieruchomości lokalowej i jest zbywana jako pomieszczenia przynależne, bonifikaty wynoszą:

1) w przypadku, gdy nabywca dokonuje zapłaty ceny sprzedaży za lokal mieszkalny jednorazowo w całości przed zawarciem umowy przenoszącej własność – 40%,

2) w przypadku, gdy nabywca dokonuje zapłaty ceny sprzedaży za lokal mieszkalny w ratach – 20%.

4. Bonifikaty, o których mowa w ust. 2 i 3 stosuje się do ceny lokalu i gruntu, bez uwzględnienia kosztów przystosowania do sprzedaży.

5. W razie zbiegu praw do bonifikat wynikających z ustawy z bonifikatami przewidzianymi w niniejszym paragrafie, bonifikaty te stosuje się po zastosowaniu bonifikaty ustawowej.

6. W przypadku, gdy nabywca nieruchomości zbył lub wykorzystał nieruchomość przed upływem 5 lat na cele inne niż mieszkalne, z wyłączeniem zbycia na rzecz osoby bliskiej, Wójt Gminy Nowa Ruda może żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Dla zabezpieczenia zwrotu kwoty równej bonifikacie nabywca zobowiązany jest do poddania się egzekucji na mocy aktu notarialnego.

7. Wyraża się zgodę na udzielenie bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy przy sprzedaży bezprzetargowej, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana kościołom i związkom wyznaniowym, mającym uregulowane stosunki z państwem, na cele działalności sakralnej , t.j na budowę kościoła, kaplicy, cmentarza. Bonifikata wynosi 95% ceny.

§ 6

1. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej może zostać rozłożona na raty, na pisemny wniosek nabywcy, nie dłużej niż na 10 lat. Pierwsza rata wynosi 10% ceny nieruchomości, jednak nie mniej niż koszty przystosowania nieruchomości do zbycia i podlega zapłacie, zgodnie z art. 70 ust. 2 ustawy, nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości. Następne raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminie do dnia 31 marca każdego roku, począwszy od roku następującego po roku zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości.

2. Rozłożona na raty niespłacona część ceny nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej, podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stawki procentowej od 50% do 100% stopy redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

§ 7

Na wniosek osób fizycznych, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza 50% średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatni kwartał roku poprzedzającego rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, Wójt udziela bonifikaty w wysokości 50% od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe.

§ 8

Wysokość opłaty adiacenckiej wynosić będzie 25% różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu.

§ 9

Nieruchomości rolne stanowiące własność Gminy Nowa Ruda zbywa się zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów powszechnie obowiązujących.