R o z d z i a ł II
Ustalenia ogólne
§ 5
1. Podstawowe funkcje przewidywane na terenie objętym planem, według oznaczeń na rysunku planu, obejmują:
Dopuszcza się zmiany w przeznaczeniu części terenów w obrębie poszczególnych jednostek funkcjonalnych oraz korektę linii rozgraniczających, pod warunkiem niepowodowania konfliktów w zakresie uciążliwości i zagrożeń pomiędzy poszczególnymi funkcjami, ponaddopuszczalne normy i przepisy.
2. Jako funkcje uzupełniające na tym obszarze dopuszcza się:
§ 6
Generalne uwarunkowania zagospodarowania obszaru planu.
Obszar planu st
anowi ukształtowany kompozycyjnie zespół budynków, który wraz z sąsiadującą na tej ulicy zabudową mieszkaniową, stanowią jeden z atrakcyjniejszych fragmentów miasta. Podstawowym zadaniem ustaleń planu jest utrzymanie obecnych walorów, mimo jego restrukturyzacji i całkowitej zmiany funkcji. Wyodrębnienie niezależnych organizacyjnie jednostek funkcjonalnych, nie może wpłynąć znacząco na utratę jego wartości przestrzennych. Ważnym celem planu jest również zapewnienie warunków dla zachowania występującego tu starodrzewu oraz zwiększenie zadrzewienia dla ochrony środowiska przed uciążliwością komunikacji kolejowej.§ 7
Ustalenia w zakresie komunikacji.
1. Do obszaru planu przylegają 2 ulice publiczne:
– ul. Armii Krajowej, o warunkach klasy technicznej ulicy lokalnej (KL)
– ul. Wesoła, o warunkach klasy technicznej ulicy dojazdowej (KD).
Powiązania komunikacyjne obszaru planu z powyższymi ulicami publicznymi określono na rysunku planu.
2. Ulice w obrębie obszaru planu stanowią drogi wewnętrzne, których finansowanie budowy, utrzymania i zarządzania, zgodnie z art. 8 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 71, poz. 838), należeć będzie do zarządców terenu.
3. W granicach poszczególnych nieruchomości należy zapewnić odpowiednią do potrzeb i przepisów szczególnych liczbę miejsc postojowych dla samochodów osobowych.
§ 8
1. Do obszaru planu przylegają tereny kolejowe:
2. Wzdłuż terenów kolejowych obowiązują następujące ustalenia:
1) nowe budynki i budowle przeznaczone na usługi handlu i rzemiosła, sportu lub garaże, mogą być sytuowane w odległości nie mniejszej niż:
– 10 m od granicy terenów kolejowych,
– 20 m od osi skrajnego toru kolejowego,
2) nowe budynki mieszkalne, służby zdrowia i oświaty należy sytuować w odległości zapewniającej nieprzekra
czanie dopuszczalnych natężeń hałasu i wibracji oraz drgań, określonych przepisami szczególnymi,3) place składowe, dojazdy oraz parkingi muszą mieć nawierzchnię twardą, ze spadkiem zapewniającym spływ wody opadowej w kierunku przeciwnym do terenów kolejow
ych,4) na terenach przeznaczonych pod magazyny, składy i obiekty infrastruktury technicznej zakazuje się przetrzymywanie substancji łatwopalnych,
wybuchowych, żrących i pylących, stanowiących potencjalne zagrożenie dla ruchu kolejowego,5) przy zakładaniu zieleni izolacyjnej, teren zadrzewiać i zakrzewiać w odległości nie mniejszej niż 15 m od osi toru kolejowego, z wyłączeniem nasadzeń gatunków drzew, których wysokość może przekroczyć 10 m.
3. Istniejące obiekty usytuowane w strefie uciążliwości linii kolejowych, w wypadku ich remontów, przebudowy czy modernizacji, wymagają zabezpieczenia konstrukcji przed wibracjami i drganiami od przejeżdżających pociągów oraz wyciszenia pomieszczeń, w których przebywają ludzie w czasie dłuższym niż 2 godziny.
§ 9
Zasady zagospodarowania terenu.
1. Należy zachować obecny układ przestrzenny, mimo zmiany przeznaczenia większości budynków oraz potrzeby umożliwienia niezależnego użytkowania poszczególnych jednostek funkcjonalnych.
2. Ustala się obowiązek zapewnienia na terenie własnym każdej jednostki funkcjonalnej odpowiedniej wielkości parkingów dla samochodów osobowych. Dopuszcza się, w całości lub części, adaptacje na garaże istniejących budynków obsługi technicznej, położonych w pasie terenu o szerokości 20 m od torów k
olejowych.3. Części frontowe działek należy zagospodarować zielenią dekoracyjną, średnio wysoką z pojedynczymi drzewami gatunków liściastych.
4. Zbieranie odpadów komunalnych do pojemników ustawionych na utwardzonych nawierzchniach, w miejscach osłoniętych, usytuowanych na poszczególnych nieruchomościach. Usuwanie odpadów według ustaleń gminnego planu gospodarki
odpadami.§ 10
Ustalenia w zakresie architektury.
1. Bryły budynków usytuowanych wzdłuż ulic Armii Krajowej i Wesołej należy pozostawić bez zmian, za wyjątkiem dopuszczalnej nadbudowy dachu stromego, z użytkowym poddaszem, obiektu na nieruchomości nr 3/12 (ul.
Armii Krajowej 3).2. Poza zabudową usytuowaną wzdłuż ulic, dopuszcza się uzupełnienia nowymi budynkami oraz rozbudowę istniejących obiektów, pod warunkiem nawiązania architekturą do budynków znajdujących się na obszarze planu.
3. Elementy małej architektury należy projektować wg jednorodnej koncepcji z dominacją elementów granitowych.
§ 11
Ustalenia w zakresie ochrony środowiska.
1. Zachow
ać w stanie nienaruszonym istniejący starodrzew. Zwiększyć zadrzewienie terenów wzdłuż torów kolejowych, zachowując warunki określone w § 8 ust. 2 pkt 5. Przy zadrzewianiu terenów należy preferować gatunki, uwzględniając mikroklimat, warunki środowiskowe i charakter regionalnego krajobrazu.2. Zgodnie z art. 114 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późn. zm.), dopuszczalne poziomy hałasu należy przyjmować zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi, uwzględniając ustalone w planie przeznaczenie terenów:
– pod zabudowę mieszkaniową, obejmujące jednostki funkcjonalne oznaczone symbolem: MW, MW1 i MZ,
– pod zabudowę opieki społecznej: UZ.
§ 12
Ustalenia w zakresie ochrony dóbr kultury.
1. Ustala się ochronę konserwatorską zespołu zabudowy dawnych koszar (w granicach opracowania planu), figurującego w ewidencji zabytków nieruchomych miasta. Projekty decyzji wydawanych dla obszaru planu:
należy uzgadniać z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Zasady restrukturyzacji zespołu koszarowego określono w § 13 uchwały.
2. Wzdłuż ulicy Armii Krajowej należy zachować istniejące ogrodzenie, a w wypadku dokonywania remontu kapitalnego odcinków przebudowanych, należy odtworzyć ogrodzenie do wersji pierwotnej.
3. Ogrodzenia wewnętrzne na obszarze planu powinny być ażurowe, z ograniczeniem wysokości do 120 cm.
§ 13
Ustalenia w zakresie restrukturyzacji obszaru dawnych koszar.
Przekształcenia strukturalne dawnych koszar nie mogą być dokonywane fragmentarycznie, ale należy przeprowadzić je w oparciu o kompleksowe opracowanie koordynacyjne całego obszaru. Opracowanie to powinno uwzględniać:
Końcowym efektem tego opracowania winno być określenie:
Opracowanie takie stanowić będzie podstawę dla Burmistrza Strzegomia do podjęcia skoordynowanych działań restrukturyzacyjnych obszaru planu.
§ 14
Zasady obsługi obszaru planu w zakresie infrastruktury technicznej.
1. Projektowane m
odernizacje i nowe sieci infrastruktury technicznej należy prowadzić w obrębie linii rozgraniczających ulic wewnętrznych i dojść pieszo--jezdnych. W szczególnych wypadkach, przy występowaniu ograniczonych możliwości poszerzenia ulic, dopuszcza się prowadzenie sieci uzbrojenia na terenach własnych inwestorów. Dopuszcza się również budowę urządzeń infrastruktury technicznej na terenach własnych inwestorów, pod warunkiem zapewnienia dostępności do nich przez zarządców poszczególnych mediów.2. Zaopatrzenie w w
odę na cele bytowe i przeciwpożarowe przewidzieć z sieci miejskiej, zasilanej z ujęć komunalnych. Przy modernizacji i rozbudowie istniejących odcinków sieci należy przestrzegać następujących zasad:– łączenia w obwody zamknięte,
– układania wodociągów w pa
W trakcie modernizacji sieci zapewnić właściwe przekroje oraz warunki przeciwpożarowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.
3. Obszar planu skanalizować w systemie rozdzielczym. Ścieki sanitarne i deszczowe należy odprowadzać do sieci kanalizacyjnych sanitarnej i deszczowej w ul. Armii Krajowej. Ewentualne ścieki technologiczne po wstępnym oczyszczeniu odprowadzić do sieci kanalizacji komunalnej na warunkach określonych przez administratora sieci i oczyszczalni komu
nalnej.4. Zaopatrzenie w gaz wymaga rozbudowania sieci na obszarze planu. Warunki techniczne podłączenia urządzeń do sieci gazowej określi Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Oddział Dolnośląski Zakład Gazowniczy we Wrocławiu.
5.
Zaopatrzenie w energię elektryczną z istniejącej linii elektroenergetycznej i urządzeń znajdujących się w rejonie obszaru planu, na warunkach określonych przez Zakład Energetyczny Wałbrzych S.A. W wypadku konieczności budowy stacji transformatorowej należy ją zlokalizować jako obiekt wolno stojący, w pasie zieleni, zapewniając możliwość dojazdów dla obsługi technicznej.6. Źródła ciepła winny być eksploatowane z zapewnieniem rozwiązań technologicznych o wysokiej sprawności grzewczej i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń powietrza lub ogrzewanych paliwem ekologicznym.