Regulamin wynagradzania za godziny ponadwymiarowe

Nauczycielom przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jednolity z 1997 r. Dz. U. Nr 56, poz. 357 z późniejszymi zmianami), a w szczególności:

1. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone nauczycielowi w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

2. Godziny ponadwymiarowe, o których mowa w pkt 1, traktuje się jak godziny faktycznie odbyte, przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich zrealizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, a przede wszystkim z powodu:

a) zawieszenia zajęć,

b) wyjazdu dzieci na wycieczki lub imprezy.

3. W tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub 1/4, gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednakże większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

4. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową ustala się dzieląc sumę stawki wynagrodzenia zasadniczego przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.

5. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, o której mowa w pkt 4, ustala się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

6. Nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują planowe i odpowiednio udokumentowane zorganizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za efektywnie przepracowane godziny ponadywmiarowe, nie więcej jednak niż za 4 godziny.

7. Nauczycielom języka polskiego począwszy od IV klasy szkoły podstawowej przysługuje dodatek za analizę i ocenę prac uczniowskich w wysokości:

1,7% w szkołach podstawowych

2,3% w klasach gimnazjalnych

średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty, o którym mowa w art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela.

8. Dodatek, o którym mowa w punkcie 11 przysługuje nauczycielowi w stosunku proporcjonalnym do realizowanego przez niego wymiaru godzin z języka polskiego.

9. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, ocenę prac uczniowskich wypłaca się z dołu, najpóźniej do trzeciego dnia następnego miesiąca.