R o z d z i a ł 7
Szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakazu zabudowy wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych
§ 10
1. Dla ochrony środowiska przyrodniczego zakazuje się wprowadzania przedsięwzięć szkodliwych dla środowiska, w tym zwłaszcza dla stanu czystości wód podziemnych i powierzchniowych. Ustala się konieczność podczyszczania wód opadowych z substancji ropopochodnych i innych szkodliwych, pochodzących z terenów, na których może dojść do ich zanieczyszczenia.
2. Zakłada się zachowanie istniejących zadrzewień na terenach wskazanych dla różnych form użytkowania o ile nie koliduje z planowanym wprowadzeniem nowej zabudowy. Zaleca się wprowadzanie zadrzewień wzdłuż granic stref produkcyjnych, magazynowych w układzie umożliwiającym przewietrzanie oraz izolującym od obsz
arów sąsiadujących. W obszarach zieleni izolacyjnej dopuszcza się lokowanie innych funkcji pod warunkiem nieprzekroczenia 25% ich powierzchni ogólnej włącznie z dojazdami i parkingami. Należy wprowadzać zieleń średnio wysoką oraz wysoką o maksymalnej intensywności oraz dobrze gatunkowym gwarantującym długotrwałe utrzymanie zieleni.3. Zakłada się dla ochrony powietrza atmosferycznego konieczność uporządkowania gospodarki cieplnej poprzez wprowadzanie jako paliwa gazu lub oleju opałowego dla wyeliminowania niskich emisji, a także zakaz przechowywania na wolnym powietrzu lub w obiektach niezadaszonych materiałów powodujących wtórne pylenie.
4. Zakłada się dla ochrony przed hałasem dopuszczenie natężenia hałasu w poszczególnych strefach zainwestowania wiejskiego zgodnie z obowiązującymi normami. Dla obiektów realizowanych oraz modernizowanych, mogących zwiększać zagrożenie hałasem zaleca się wyposażenie ich w urządzenia o podwyższonej izolacyjności akustycznej.
5. Ustala się następujące zasady dot. terenów, na których występują urządzenia drenarskie:
1) Na obszarach gdzie występują urządzenia drenarskie podziemne, należy zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania wykopów, aby nie uszkodzić zbieracza lub sączka drenarskiego. Każdorazowe uszkodzenie urządzenia drenarskiego winno być naprawione na koszt inwestora pod fachowym nadzorem.
2) Zagospodarowanie terenu należy tak zaprojektować, aby umożliwić prowadzenie prawidłowej konserwacji wszystkich rowów melioracyjnych szczegółowych, występujących na terenie objętych opracowaniem Planu. Należy udostępnić pas gruntu wzdłuż górnych krawędzi skarpy rowów dla wyrzucania i rozplantowania namułu wydobytego z dna cieku podczas wykonywania prac konserwacyjnych.
3) Zabezpieczyć miejsca dla lokalizacji urządzeń do oczyszczania ścieków opadowych przed każdym wylotem kanałów deszczowych do rzeki i rowów melioracyjnych.
4) Na terenach usług turystycznych i mieszkaniowych, położonych w sąsiedztwie melioracji podstawowych i wód powierzchniowych zabrania się grodzenia nieruchomości w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu i urządzeń melioracji podstawowych oraz uniemożliwienia przechodzenia przez ten teren.
6. Ustala się strefę ochrony pośredniej zewnętrznej dla ujęcia wody Syców – Wioska wyznaczoną na rysunku planu.
7. Zgodnie
z Decyzją Wojewody Kaliskiego Nr Osgw 6210/36/96 z 29 lipca 1996 r. ustala się następujące zakazy i ograniczenia obowiązujące w strefie ochrony pośredniej zewnętrznej:1) Stosowania nadmiernej ilości nawozów sztucznych.
2) Wydobywania kopalin.
3) Lokalizo
wania ferm hodowlanych, składowisk odpadów promieniotwórczych, magazynów materiałów ropopochodnych i innych substancji chemicznych oraz rurociągów do ich transportu.8. Ustala się ochronę terenów położonych w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu “Wzgór
za Ostrzeszowskie”.§ 11
W przypadku odkrycia zabytków archeologicznych, należy wstrzymać prace i powiadomić Wydział Zabytków Archeologicznych Woj. Oddziału Służby Ochrony Zabytków.